справа № 732/127/20
провадження № 2-о/732/35/20
24 лютого 2020 року м. Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі : головуючого судді Березовського О.Д., секретаря Дударенка О.А., за участі заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Городня цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства,
ОСОБА_1 звернулась в суд з заявою про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами та просить встановити факт родинних відносин між нею та її батьком ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З поданої заяви виходить, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 76 років помер батько заявника ОСОБА_2 . На день смерті останній проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_1 , разом з онуком ( сином заявника ) - ОСОБА_3 .
За життя ОСОБА_2 склав заповіт, яким заповів все належне майно заявнику.
Для отримання свідоцтва про право на спадщину заявник звернулась до приватного нотаріуса Городнянського районного нотаріального округу Чернігівської області Неволько В.А. із заявою про прийняття спадщини. Під час звернення нотаріус оглянула представлені нею документи та виявила, що у свідоцтві про народження заявника у графі батько записано - « ОСОБА_4 », без зазначення прізвища та по батькові, а також зазначено прізвище її матері - « ОСОБА_5 », на яке була записана заявник.
Для отримання свідоцтва про право на спадщину заявник надала нотаріусу документи, але не змогла підтвердити той факт, що померлий ОСОБА_2 є її батьком. Зазначене впливає на розмір сплати податків при оформленні спадщини, оскільки при оформленні спадщини близьких родичів спадкоємці мають пільги зі сплати податків.
Встановлення даного факту родинних відносин має для заявника юридичне значення, оскільки надасть їй можливість оформити спадщину як близькому родичу та сплатити належні платежі в пільговому порядку.
Ухвалою судді від 27 січня 2020 року прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі.
У судовому засіданні ОСОБА_1 уточнила заявлені вимоги та просила суд встановити факт батьківства ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у відношенні до неї. Уточнені вимоги підтримала у повному обсязі та просила суд їх задовольнити. Пояснила, що у її батька є земельний пай та вона хоче оформити право на земельну частку ( пай ) на себе. Вказала, що у свідоцтві про її народження у графі батько зазначено тільки ім'я « ОСОБА_4 ». Від своєї матері вона дізналась, що при її народженні батьки не були розписані. У неї є старший брат ОСОБА_6 , 1947 року народження, у нього в графі батько зазначено - « ОСОБА_2 ». Заявник народилась у 1950 році, але у неї в свідоцтві про народження запис про батька внесений зі слів матері. Заявник наполягає, що померлий ОСОБА_2 є її рідним батьком, бо вона все життя прожила з ним, останній постійно жив з її матір'ю. Всі в її родині були ОСОБА_7 , а лише вона ОСОБА_5 , чогось так записали. Вона доглядала за батьком, ховала останнього. ОСОБА_3 це її син.
Заінтересована особа по справі - Переписька сільська рада Городнянського району Чернігівської області про дату, час та місце судового розгляду справи була повідомлена належним чином, представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився. Сільський голова Переписької сільської ради Городнянського району Чернігівської області Третьяк С.В. надав до суду письмову заяву від 07.02.2020 року за вих. № 38 з проханням розглянути справу без участі представника сільської ради, вимоги ОСОБА_1 визнають ( а.с. 30 ).
Заінтересована особа - приватний нотаріус Городнянського районного нотаріального округу Чернігівської області Неволько В.А. в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце судового розгляду справи остання повідомлялась належним чином, надала до суду письмову заяву від 05.02.2020 року з проханням розглянути справу за наявними матеріалами справи за її відсутності ( а.с. 25 ).
Суд, заслухавши заявника та з'ясувавши позицію заінтересованих осіб по суті заявлених вимог, перевіривши матеріали справи, допитавши свідків та дослідивши надані докази, прийшов до наступного.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Частина 1 ст. 128 СК України передбачає, що за відсутності заяви, право на подання якої встановлено ст. 126 СК України, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.
Так, зі свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 встановлено, що ОСОБА_8 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Перепис, Добрянського району, Чернігівської області та її батьками значаться : батько - ОСОБА_4 , мати - ОСОБА_9 ( а.с. 5 зв ).
З дослідженого в судовому засіданні актового запису про народження № 3 від 06.02.1951 року встановлено, що ОСОБА_8 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 та у відомостях про батьків у графі «батько» зазначено - ОСОБА_4 , а у графі мати записано - ОСОБА_9 . Записи у даному акті здійснено російською мовою. Як заявника у даному актовому записі зазначено ОСОБА_2 ( а.с. 21 ).
З запису акту про укладення шлюбу № 24 від 08 листопада 1970 року встановлено, що ОСОБА_10 та ОСОБА_8 уклали шлюб 08 листопада 1970 року. Після укладення шлюбу прізвища подружжя : ОСОБА_11 , ОСОБА_11 ( а.с. 22 ).
Зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 76 років у с. Перепис, Городнянського району, Чернігівської області ( а.с. 6 ).
Згідно заповіту від 10 вересня 2001 року, посвідченого секретарем Переписької сільської ради Городнянського району Чернігівської області, зареєстрованого в реєстрі за № 143, ОСОБА_2 на випадок своєї смерті заповів все належне майно ОСОБА_6 та ОСОБА_1 в рівних долях ( а.с. 7зв. ).
З довідки виконкому Переписької сільської ради Городнянського району Чернігівської області від 12.06.2019 року за № 236 вбачається, що на день смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , разом з ним у будинку АДРЕСА_1 , був постійно зареєстрований та проживав його онук ОСОБА_3 ( а.с. 7 ).
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру ( спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину ) від 06.02.2020 року № 59308907, наданої приватним нотаріусом Городнянського районного нотаріального округу Чернігівської області Неволько В.А., встановлено, що у Спадковому реєстрі відсутня інформація про відкриття спадкової справи щодо майна померлого ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ( а.с. 28 ).
Допитаний в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_12 дав показання, що із заявником вони сусіди. Батька заявника ОСОБА_2 він знав особисто та підтвердив, що останній є рідним батьком заявника. За життя ОСОБА_2 визнавав, що ОСОБА_1 його донька.
Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_13 дала показання, що вона сусідка заявника. Свідок підтвердила, що померлий ОСОБА_2 був рідним батьком заявника. Останній приїздив до заявника і вони теж їздили в гості до ОСОБА_2 .. Чому так зареєстрували заявника їй не відомо.
Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_14 підтвердила той факт, що померлий ОСОБА_2 рідний батько заявника. Вони їздили туди на храмові свята, а він теж приїздив до доньки.
Відповідно до ст. 130 СК України у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір'ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.
Пленум Верховного Суду України в п. 15 постанови № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вказав, що суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини. Заяви про встановлення факту визнання батьківства щодо дитини, народженої до ІНФОРМАЦІЯ_4 , розглядаються судом у випадках, коли померла особа визнавала себе батьком дитини до цієї дати. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини.
Крім цього, Пленум Верховного Суду України в абз. 3-5 п. 7 постанови № 3 від 15 травня 2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», вказав, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір'ю дитини, факт батьківства може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.
Оскільки за життя померлий визнавав своє батьківство щодо заявника, суд вважає за необхідне встановити факт батьківства.
Таким чином, судом отримані достатні докази, які достовірно підтверджують факт походження ОСОБА_1 від ОСОБА_2 , що також підтверджено наявними у матеріалах справи документами.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 та встановлення факту батьківства ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Перепис, Городнянського району, Чернігівської області, у відношенні до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Встановлення даного факту має для заявника ОСОБА_1 юридичне значення, оскільки дає їй право на оформлення спадщини після смерті батька та отримання при цьому пільг зі сплати податків.
На підставі викладеного, керуючись ст. 1216-1218, 1222-1223, 1235, 1268-1269 ЦК України, ст. 53, 55 КпШС, ст. 128, 130, 135 СК України, ст. 128, 130, 211, 223, 247, 259, 263-265, 268, 294, 315, 319, 354 ЦПК України, суд,
Заяву ОСОБА_1 ( місце проживання : АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 ) - задовольнити повністю.
Встановити факт батьківства ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Перепис, Городнянського району, Чернігівської області, у відношенні до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду або через Городнянський районний суд Чернігівської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення - 05 березня 2020 року.
Суддя О.Д.Березовський