Постанова від 11.03.2010 по справі 2-а-183

Справа № 2-а-183/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2010 року м. Олевськ

Суддя Олевського районного суду Житомирської області Стратович О.В. розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) про визнання дій протиправними та стягнення допомоги та доплати громадянам, які проживають та працюють на території радіоактивного забруднення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до суду, посилаючись на те, що в період з 01.10.2008 року по 01.10.2009 року та з 01.09.2002 року по 01.10.2009 року йому не було проведено у повному обсязі виплати, передбачені ст.ст.37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що призвело до порушення його прав.

Заборгованість по доплаті громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення (ст.39 зазначеного Закону ), позивач визначив в розмірі 21697,20 грн., а заборгованість по грошовій допомозі у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства (ст.37 зазначеного Закону ) - в розмірі 2163,30 грн.

Позивач у своєму позові посилається на те, що отримував відповідну доплату та допомогу у розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, тобто щомісячну допомогу в розмірі 1,60 грн. та щомісячну доплату в розмірі 5,20 грн., тоді як Законом визначені інші, значно більші, її розміри, кратні мінімальній заробітній платі у відповідні періоди.

Позивач в судове засідання не з'явився, але від нього надійшла письмова заява згідно якої просить справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримує повністю.

Представник УПСЗН Олевської РДА Житомирської області в судове засідання не з'явився, але від нього надійшло письмове заперечення згідно якого він просить розглянути справу без участі представника, заперечує стосовно задоволення позову.

Дослідивши матеріали справи, вважаю, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Встановлено, що позивач є потерпілим від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, в зазначений період часу проживав та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що належить до зони посиленого радіоекологічного контролю, а з 14.08.2002 року працює в ДСДС Олевськ на посаді головного агронома, що стверджується довідкою з місця роботи, копією посвідчення громадянина потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, довідкою Олевської міської ради, копією паспорту позивача.

Згідно ст.37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, повинна виплачуватись щомісячна грошова допомога у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 % від мінімальної заробітної плати.

Згідно ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата щомісяця.

Проте, вказані допомога та доплата УПСЗН Олевської РДА Житомирської області виплачувались позивачці у розмірах визначених Постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не в кратному відношенні до мінімальної зарплати, тобто в значно меншому розмірі.

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.

Виплатою доплати і допомоги в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, порушені права позивача.

Відповідно до п. 2 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою КМУ від 20.09.2005 року № 936 слідує, що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій.

Рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень ст.ст. 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, , 44, 45, 46 , ст. 71 , ст.ст. 98, , 101, 103, 111 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік», в тому числі п. 30 ст. 71, якими зупинено на 2007 рік дію ст.ст. 37, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Суд вирішив , що норми Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік»,, які обмежують соціальні права громадян є неконституційні. Рішення Конституційного суду України є остаточним, не може бути оскаржене та є обов'язковим для всіх на території України.

Відповідно до змін, внесених до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" , громадянам, які проживають і працюють на територіях радіоактивного забруднення, у 2008 році допомоги і доплати виплачуються у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, але ці зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп2008.

З врахуванням викладеного та в межах передбаченого ст.99 КАС України річного строку звернення до суду заборгованість по допомозі, передбаченій ст.37 зазначеного Закону підлягає стягненню за весь період зазначений позивачем.

Заборгованість по ст.39 Закону підлягає стягненню відповідно до ч.2 ст.233, ст.238 КЗпП України незалежно від часу її виникнення, тобто за період з 01.09.2002 року по 01.10.2009 року, оскільки в даному випадку йдеться про виплати, які відповідно до ст.2 Закону України „Про оплату праці” є складовою структури заробітної плати.

З врахуванням розмірів заробітної плати в спірний період часу, сум, виплачених позивачу у добровільному порядку, розмір заборгованості по допомозі, передбаченій ст. 37 вище зазначеного Закону становить 2163,30 грн., а саме:

(545х30%х2) + (605х30%х4)+(625х30%х3)+(630х30%х3)=2182,50 грн. - 19,20 грн. отриманих коштів = 2163,30 грн .;

також по доплаті, передбаченій ст. 39 Закону - 21697,20 грн., а саме:

- з 01.09.2002 року по 31.12.2002 рік - 165 грн.х4 міс.=660 грн.

- з 01.01.2003 року по 01.10.2003 рік - 185 грн.х9 міс.=1665 грн.

- з 01.12.2003 року по 01.02.2004 рік - 205 грн.х2 міс.=410 грн.

- з 01.04.2004 року по 01.09.2004 рік - 205 грн.х5 міс.=1025 грн.

- з 01.09.2004 року по 01.12.2004 рік - 237 грн.х3 міс.=711 грн.

- з 01.01.2005 року по 01.02.2005 рік - 262 грн.х1 міс.=262 грн.

- з 01.05.2005 року по 31.06.2005 рік - 290 грн.х2 міс.=580 грн.

- з 01.07.2005 року по 31.08.2005 рік - 310 грн.х2 міс.=620 грн.

- з 01.09.2005 року по 01.01.2006 рік - 332 грн.х4 міс.=1328 грн.

- з 01.01.2006 року по 01.02.2006 рік - 350 грн.х1 міс.=350 грн.

- з 01.04.2006 року по 01.07.2006 рік - 350 грн.х3 міс.=1050 грн.

- з 01.07.2006 року по 30.12.2006 рік - 375 грн.х6 міс.=2250 грн.

- з 01.01.2007 року по 01.03.2007 рік - 400 грн.х2 міс.=800 грн.

- з 01.04.2007 року по 01.07.2007 рік - 420 грн.х3 міс.=1260 грн.

- з 01.07.2007 року по 01.10.2007 рік - 440 грн.х3 міс.=1320 грн.

- з 01.12.2007 року по 01.01.2008 рік - 460 грн.х1 міс.=460 грн.

- з 01.01.2008 року по 01.02.2008 рік - 515 грн.х1 міс.=515 грн.

- з 01.03.2008 року по 01.04.2008 рік - 515 грн.х1 міс.=515 грн.

- з 01.04.2008 року по 01.07.2008 рік - 525 грн.х3 міс.=1575 грн.

- з 01.08.2008 року по 01.09.2008 рік - 525 грн.х1 міс.=525 грн.

- з 01.10.2008 року по 01.12.2008 року - 545 грн.х2 міс.=1059 грн.

- з 01.01.2009 року по 01.03.2009 рік - 605 грн.х2 міс.=1210 грн.

- з 01.05.2009 року по 01.07.2009 рік - 625 грн.х2 міс.=1250 грн.

- з 01.09.2009 року по 01.10.2009 рік - 630 грн.х1 міс.=630 грн.

22030 грн. - 332,80 (отриманих коштів)= 21697,20 .

Відповідач є розпорядником коштів на вказані видатки, проте допустив протиправну бездіяльність і позивачці в добровільному порядку заборгованості у повному обсязі не виплатив.

Зважаючи на те, що вимоги позивача щодо стягнення заборгованості по допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення звернути до негайного виконання є не обґрунтованим, то в цій частині позову слід відмовити.

Керуючись ст. 8 Конституції України, ст.ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ч.2 ст. 233, ст. 238 КЗпП України, ст.2 Закону України "Про оплату праці ", ст. ст. 99, 158 - 163, 167, 254 КАС України, суддя ,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та стягнення допомоги та доплати громадянам, які проживають та працюють на території радіоактивного забруднення - задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_1 доплати і допомоги не у відповідності із ст. ст. 37, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправними.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, 2163,30 грн. заборгованості за період з 01.10.2008 року по 01.10.2009 року, по допомозі як особі , яка проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченій ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_3, 21697,20 грн . заборгованості за період з 01.09.2002 року по 01.10.2009 року, по доплаті як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, передбаченій ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Звільнити ОСОБА_1 від сплати державного мита відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито».

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 54,40 грн . державного мита на користь держави з рахунку №35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 216,97 грн . державного мита на користь держави з рахунку №35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.

В решті позовних вимог відмовлено - за безпідставністю.

Постанову суду може бути оскаржено до Житомирського апеляційного суду, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду, а в разі відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Суддя :