справа № 2-А-961/2009
10 грудня 2009 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого - судді - Галацевич О.М.
секретаря - Андрушко І.С.,
за участю представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення коштів,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати бездіяльність Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо невиплати йому щорічної соціальної допомоги за 2008 та 2009 рік у розмірі, встановленому Законом, та стягнути з відповідача на його користь недоплачену допомогу за вказаний період в сумі 5090 грн. В обґрунтування свої вимог зазначив, що відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” йому як учаснику бойових дій щорічно до 5 травня повинна виплачуватися разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Однак, ця допомога у 2008-2009 роках нарахована та виплачена відповідачем у неповному розмірі, чим були порушені його права.
Представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача - Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надіслав заперечення проти адміністративного позову, у яких просив розглядати справу у його відсутності, позовні вимоги не визнав, зазначив що виплати проводились відповідно до чинного законодавства та у межах бюджетних призначень, просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, заперечення відповідача , суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є учасником бойових дій, що підтверджується відповідним посвідченням серії АБ № 031520 від 19.06.1996 року (а.с.6).
Позивач отримав разову грошову допомогу до 5 травня у 2008 та 2009 роках з урахуванням обмежень, встановлених п. 20 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. та п остановою Кабінету Міністрів України № 211 від 18.03.2009 року «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2009 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань». Вказані обставини не заперечувались відповідачем.
Відповідно до ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Однак, дію вищезазначеної норми Закону, якою визначався розмір щорічної разової грошової допомоги, у 2008 році було зупинено п. 20 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р., а у 2009 році розмір допомоги встановлено вищевказаною Постановою Кабінету Міністрів України № 211 від 18.03.2009 року у твердій сумі, зокрема учасникам бойових дій - 340 грн.
Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп визнані неконституційними положення пункту 20 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р., якою зупинялась дія ст. 12 зазначеного Закону у частині визначення розміру допомоги до 5 травня.
Проте, як вбачається з заперечень відповідача, розмір щорічної допомоги до 5 травня за 2008 рік позивачу було виплачено до прийняття рішення Конституційним Судом України у розмірах, встановлених законом про Державний бюджет на відповідний рік.
Відповідно до ст. 58 Конституції України - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем по справі було в повному обсязі виконано свої обов'язки по виплаті разової грошової допомоги позивачу на 2008 рік.
Разом з тим, позивач має право на щорічну разову грошову допомогу за 2009 рік відповідно до розмірів, встановлених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи з наступного.
Згідно ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, виплатою у 2009 році разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, передбачених вищевказаною Постановою КМУ, яка суперечить закону, обмежуючи права громадян, відповідач протиправно звузив існуючий обсяг прав і свобод позивача щодо отримання такої допомоги.
Відповідно до ст. 17-1 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення, а тому суд вважає, що дії відповідача щодо виплати у 2009 році разової грошової допомоги у розмірах менших, ніж визначено Законом, є неправомірними і зобов'язує останнього нарахувати та виплатити недоплачені позивачу кошти відповідно до вимог ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Керуючись ст. 8,19,22,46 Конституції України, ст.ст. 2,12,17-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, ст.ст. 8,9,11, 86,94, 122, 160-163, 167, 254 КАС України, суд,-
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 щорічної соціальної допомоги за 2009 рік у розмірах менших, ніж визначено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської ради здійснити нарахування та виплату недоплаченої ОСОБА_2 суми щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2009 рік відповідно до ст. 12 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, встановленого ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» з урахуванням проведених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, судові витрати віднести за рахунок Державного бюджету.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження даної постанови протягом десяти днів з дня її отримання і подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви на апеляційне оскарження, якщо така заява або апеляційна скарга не були подані.
Суддя
справа № 2-А-961/2009
(вступна та резолютивна частини)
10 грудня 2009 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого - судді - Галацевич О.М.
секретаря - Андрушко І.С.,
за участю представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення коштів,-
встановив:
Керуючись ст. 8,19,22,46 Конституції України, ст.ст. 2,12,17-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, ст.ст. 8,9,11, 86,94, 122, 160-163, 167, 254 КАС України, суд,-
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 щорічної соціальної допомоги за 2009 рік у розмірах менших, ніж визначено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської ради здійснити нарахування та виплату недоплаченої ОСОБА_2 суми щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2009 рік відповідно до ст. 12 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, встановленого ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» з урахуванням проведених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, судові витрати віднести за рахунок Державного бюджету.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження даної постанови протягом десяти днів з дня її отримання і подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви на апеляційне оскарження, якщо така заява або апеляційна скарга не були подані.
Суддя