Ухвала від 28.02.2020 по справі 295/2282/20

Справа №295/2282/20

1-кс/295/814/20

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.02.2020 року м. Житомир

Слідчий суддя Богунського районного суду м. Житомира - ОСОБА_1 ,

за участі секретаря - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого слідчого відділу Житомирського ВП ГУНП в Житомирській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Житомирської місцевої прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 12019060020002224, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.06.2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий звернулась до суду з указаним клопотанням, посилаючись на те, що у провадженні СВ Житомирського ВП ГУНП в Житомирській області перебувають матеріали кримінального провадження за № 12019060020002224 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України.

У клопотанні вказано, що досудовим розслідуванням встановлено, що 31.05.2019 року до Житомирського ВП надійшла ухвала Богунського РС з приводу неправомірних дій посадових осіб ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " відносно ПАТ " ІНФОРМАЦІЯ_2 ". В ході досудового розслідування допитано в якості представника потерпілої сторони ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_5 , яка повідомила, що ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , правонаступник ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ») на підставі реєстраційного посвідчення, виданого та зареєстрованого Житомирським БТІ 21.03.2002 року за реєстром №891, згідно переліку нерухомого майна, яке передається у власність ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ІНФОРМАЦІЯ_4 від 18.03.2002 року за № 03/959, на праві власності належать об'єкти нерухомості за адресою: АДРЕСА_1 , в тому числі приміщення корпусу № 101. У березні 2019 року ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » стало відомо, що до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна внесений запис про право власності на виробничі та адміністративні приміщення (корпус №101) за адресою: АДРЕСА_1 , за ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , колишня назва Дочірнє підприємство з іноземними інвестиціями ПБФ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » компанії « ІНФОРМАЦІЯ_7 » Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії) загальною площею 6686,2 кв.м. Так, ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » продало ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » нерухоме майно загальною площею 6041 кв.м., а право власності на нерухоме майно загальною площею 645 кв. м. ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » набуло злочинним способом.

17.06.2002 року в місті Житомир, в присутності приватного нотаріуса ОСОБА_6 , ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », в особі ОСОБА_7 , на підставі договору продало частину приміщення корпусу № 101 загальною площею 4525 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », в особі ОСОБА_8 , про що нотаріусом зроблено запис за №2689. Вказаний договір підлягає реєстрації у ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Крім того, 02.09.2003 року в місті Житомир ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », в особі ОСОБА_7 , на підставі договору купівлі-продажу продало частину приміщень корпусу №101 загальною площею 1516 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », в особі ОСОБА_8 . Також, даний договір підлягає реєстрації в Бюро технічної інвентаризації. Таким чином, ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » продало ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » частину приміщень загальною площею 6041 кв. м., що в повному обсязі відповідає умовам договорів купівлі-продажу та інвентаризаційні справі №17268, виготовленій спеціалістами ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Крім того у клопотанні слідчий зазначає, що у листопаді 2009 року представники ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » звернулись до виконкому ІНФОРМАЦІЯ_10 із заявою про реєстрацію права власності на приміщення корпусу № 101 загальною площею 6041 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 . 13 листопада 2009 року виконкомом ІНФОРМАЦІЯ_10 видав представникам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » свідоцтво про право власності на приміщення корпусу № НОМЕР_3 загальною площею 6041 кв. м. 20.09.2012 року ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », в особі ОСОБА_9 , на підставі договору 4/12 ВС передало в оренду частину приміщень загальною площею 706,8 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 (згідно інвентаризаційної справи 17268), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », в особі ОСОБА_10 . Факт передачі майна підтверджується актом приймання-передачі основних фондів, який підписано з обох сторін.

У подальшому в представників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » виник злочинний умисел на заволодіння чужим майном, а саме нерухомим майном, яке на праві власності належить ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». Реалізуючи свій умисел, представники ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » замовили у ФОП ОСОБА_11 (і.к. НОМЕР_4 ) технічний паспорт на виробничі приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , при цьому не повідомили останній, що право власності на частину приміщення належить ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». Таким чином, зловживаючи довірою ФОП ОСОБА_11 , представники ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » виготовили технічну документацію, а саме технічний паспорт від 11.07.2016 року, який необхідний для реєстрації права власності на чуже майно. Приблизно в серпні 2016 року, реалізуючи свій умисел на заволодіння майном ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », представники ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » звернулись до державного реєстратора ІНФОРМАЦІЯ_11 ОСОБА_12 із заявою про державну реєстрацію права власності на нежитлові приміщення (корпус 101) загальною площею, 6686, 2 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 , та надали державному реєстратору завідомо підроблені документи щодо площі та права власності на вказані приміщення (технічний паспорт від 11.07.2016), декларацію про готовність об'єкту, свідоцтво про право власності від 13.11.2009 року. 04.08.2016 року на підставі наданих представниками ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » документів, державним реєстратором ОСОБА_12 , який був обізнаний в недійсності документів, оскільки в свідоцтві про право власності від 13.11.2009 року зазначено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » на праві власності належать приміщення загальною площею 6041 кв.м., зареєстровано за ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » право на нежитлові приміщення загальною площею 6686, 2 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 .

28.03.2019 року, з метою повернення майна, на яке ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » злочинними діями набуло право власності, ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » скерувало лист щодо розірвання договору оренди №4/12 ВС та з вимогою повернути майно по акту приймання-передачі. Станом на 22.04.2019 майно не повернуто. Посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » продовжують його утримувати, при цьому усвідомлюючи незаконність отримання майна.

Разом з тим в ході досудового розслідування встановлено, що державна реєстрація права власності на вказані об'єкти нерухомості можливо проведена із порушенням чинного законодавства. Зокрема, відповідно до п.1 ч.1 ст.2 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі Закону) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Згідно з п.1 ч.1 ст.4 Закону державній реєстрації прав підлягає право власності. Частиною 1 ст.5 Закону передбачено, що у державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення. Пунктами 2-3 ч.1 ст.6 Закону визначено, що організаційну систему державної реєстрації прав становлять суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти; державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори). Згідно з пунктами 1-2 ч.3 ст.10 Закону державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочинну та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; перевіряє документи па наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення. Згідно з ч.4 ст.18 Закону, державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим документам. За змістом пункту 40 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що затверджений постановою КМУ №1127 від 25.12.2015 (далі Порядок) державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених статтею 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та цим Порядком. Виходячи з наведеного, потрібно зазначити, що підставою для проведення державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна є документи за переліком, зазначеним у ст.27 Закону та Порядку, який, водночас, не є вичерпним. Так, визначальною ознакою документа є підтвердження ним відповідно до законодавства факту набуття, зміни або припинення прав на нерухоме майно. Пунктом 20 Порядку визначено, що у разі проведення державної реєстрації права власності на окремий індивідуально визначений об'єкт нерухомого майна, об'єкт незавершеного будівництва вперше, у тому числі у результаті поділу, виділу частки з об'єкта нерухомого майна або об'єднання об'єктів нерухомого майна, державний реєстратор за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав відкриває новий розділ у цьому Реєстрі з присвоєнням реєстраційного номера об'єкту нерухомого майна, об'єкту незавершеного будівництва та формує реєстраційну справу відповідно до законодавства. За наявності зареєстрованих речових прав на такий об'єкт нерухомого майна, об'єкт незавершеного будівництва або обтяжень таких прав у спеціальному розділі Державного реєстру прав, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державному реєстрі іпотек державний реєстратор одночасно з відкриттям розділу у Державному реєстрі прав переносить такі відомості про речові права на таке майно та їх обтяження, про суб'єктів цих прав до відповідного відкритого розділу. Відповідно до ст.27-1 Закону для державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва подаються:

1) документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об'єктом (у разі відсутності у Державному реєстрі прав зареєстрованого відповідного речового права на земельну ділянку);

2) документ, що відповідно до законодавства надає право на виконання будівельних робіт (крім випадків, коли реєстрація такого документа здійснювалася в Єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів);

3) документ, що містить опис об'єкта незавершеного будівництва за результатами технічної інвентаризації такого об'єкта.

Відповідно до пункту 68 Порядку, для державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва подаються:

1) документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об'єктом (крім випадку, коли речове право на земельну ділянку вже зареєстровано в Державному реєстрі прав);

2) документ, що відповідно до законодавства надає право на виконання будівельних робіт;

3) технічний паспорт на об'єкт незавершеного будівництва.

Технічну інвентаризацію новозбудованих, реконструйованих та наявних об'єктів нерухомого майна за вказаною адресою здійснювало Комунальне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_12 » Житомирської міської ради.

В обґрунтування заявленого клопотання слідчий вказала, що враховуючи вищезазначене, для досягнення повноти, всебічності при розслідуванні даного кримінального правопорушення необхідно встановити обставини, які мають істотне значення для кримінального провадження, з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження виникла необхідність в отриманні копії документів, що перебувають у володінні Комунальне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_12 » Житомирської міської ради (юридична адреса: АДРЕСА_2 ) та пов'язані з проведенням технічної інвентаризації по об'єкту нерухомості за адресою: АДРЕСА_1 .

Тому слідчий просить надати тимчасовий доступ до документів, що знаходяться у володінні Комунальне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_12 » Житомирської міської ради (юридична адреса: АДРЕСА_2 ).

Слідчий у судове засідання не з'явилась, надала до суду заяву про проведення розгляду клопотання без її участі, зазначивши, що клопотання підтримує та просить його задовольнити.

Розгляд клопотання проведено без виклику особи, у володінні якої знаходиться інформація, що відповідає положенням ч. 2. ст. 163 КПК України.

Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії, та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно положень п. п. 1, 2, 3 ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Оскільки документи, що знаходяться у володінні Комунальне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_12 » Житомирської міської ради, тимчасовий доступ до яких просить надати слідчий, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідні для проведення слідчих дій, з метою всебічного, повного й неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження, беручи до уваги наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, а їх вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до документів, які іншим способом неможливо отримати, тому клопотання слідчого є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 132, 159, 160, 162-165, 166, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати слідчому ОСОБА_3 або слідчому слідчої групи Житомирського ВП ГУ НП у Житомирській області або за його дорученням оперативним працівникам карного розшуку Житомирського ВП ГУНП в Житомирській області, тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні Комунальне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_12 » Житомирської міської ради (юридична адреса: АДРЕСА_2 ) та пов'язані з проведенням технічної інвентаризації по об'єкту нерухомості за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю виготовлення копії документів.

Строк дії ухвали визначити до 27 березня 2020 року.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1