Постанова від 06.04.2010 по справі 2а-3909/2010р

Справа № 2а-3909/2010р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2010 року Харцизький міський суд Донецької області в складі:

головуючого судді - Кодолова В.О.

при секретарі - Парамоновій Г.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харцизьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Зугреської міської ради, третя особа - Головне управління державного казначейства України в Донецькій області, про перерахунок сум державної допомоги по догляду за дитиною,-

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2010 року ОСОБА_1 звернулась до суду із вказаним позовом, який просила розглядати в її відсутність, оскільки доглядає за малою дитиною, яка потребує постійного нагляду. Мотивувала позов тим, що 19.10.2008 року вона народила доньку ОСОБА_2, в зв'язку з чим до теперішнього часу знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до ст.ст. 13, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року вона має право на щомісячну грошову державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яка повинна виплачуватися в розмірі встановленого законодавством прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років. Однак відповідач встановив та виплачує їй з 15 грудня 2008 року і по теперішній час допомогу в меншому розмірі, ніж встановлено законодавством.

Позивачка зауважує на тому, що Конституцією України встановлено право кожного громадянина на соціальний захист. При прийнятті нових законів або внесенні в них змін звуження прав та свобод громадянина не припустимо. Крім того, державні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.

У зв'язку з наведеним вона зверталася до відповідача з відповідною заявою про перерахунок допомоги та виплату їй за вказаний період недоотриманої суми, але відповідач своїм листом від 17.12.2009р. відмовив їй в цьому. Вважає неправомірною відмову відповідача і просить суд визнати це і зобов'язати відповідача встановити їй державну щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років, встановленого на момент виплати, за період з 15 грудня 2008 року по 19 жовтня 2011 року.

Представник відповідача УПСЗН Зугреської міської ради в судове засідання не прибув, надавши заяву про розгляд справи у його відсутність, а також письмові заперечення на позов, в якому вказав, що позов не визнає. Посилався на те, що позивачка, дійсно, перебуває на обліку в УПСЗН Зугреської міської ради і їй призначена щомісячна допомога по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 15.12.2008 року по 20.10.2011 року. В 2008 році ця допомога визначається та виплачується відповідно до вимог ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п.23 розділу 3 ЗУ «Про Державний Бюджет на 2008 рік» в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, і середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш, ніж 130 грн. Відповідно до Розпорядження управління зазначена допомога призначена до виплати позивачці саме в розмірі 130 грн., тобто в мінімальному розмірі, оскільки при зверненні вона не підтвердила право на призначення допомоги вище мінімального розміру (без довідок про доходи). Покриття затрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок Державного бюджету у вигляді субвенцій в місцеві бюджети. Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 деякі положення ЗУ «Про Державний Бюджет на 2008 рік» були визнані неконституційними, однак серед них немає вищезазначеного п.23 розділу 3. В 2009 році та до теперішнього часу ніяких змін до зазначеного законодавства не вносилось. В зв'язку з цим просив відмовити в задоволенні позову.

Представник третьої особи - Державного казначейства Донецької області в судове засідання не з'явився, причини своєї неявки не повідомив, про час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином. Відповідно до ч.2 ст.128 КАС України суд вваж є можливим розглянути справу у відсутності представника третьої особи, прийнявши рішення згідно вимог Закону.

На підставі заяв сторін по справі про розгляд справи у їх відсутність, суд вважає за можливе на підставі ч. 3 ст. 122 КАС України здійснити розгляд справи в порядку письмового провадження і прийняти рішення на підставі наявних у справі доказів.

Суд, враховуючи доводи позивачки, заперечення відповідача, дослідивши матеріали справи в межах заявлених вимог, знаходить позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 з 15.12.2008 року перебуває на обліку в УПСЗН Зугреської міської ради по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку і з вищевказаного моменту по 20.10.2011 року їй призначена державна щомісячна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.

Згідно ч.2 ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи. Таким чином, для розгляду по суті даної справи суд має керуватися нормами законів з урахуванням змін, які діяли з моменту постановки позивачки на облік в УПСЗН Зугреської міської ради, тобто з 15.12.2008 року.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» позивачка має право на щомісячну грошову державну допомогу по догляду за кожною дитиною до досягнення нею 3-річного віку.

Статтею 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законодавством прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.

Згідно п. 14 ст. 71 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» дію ч. 1 ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» на 2007 рік було зупинено та на підставі ст. 56 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна виплачуватися в 2007 році у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановлено для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановлено для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Однак рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року (справа про соціальні гарантії) положення ст. 56 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» в частині встановленого розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та положення п. 14 ст. 71 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення дії ч. 1 ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визнані такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними. В зв'язку з цим дія норми ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» була відновлена з моменту прийняття рішення Конституційним судом України.

В своїх вимогах позивачка ОСОБА_1 посилається на норми Конституції та саме на відновлену норму закону і вважає, що вона повинна діяти й надалі, не враховуючи змін діючого законодавства, які мають місце в спірних правовідносинах.

Так, до ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в 2008 році були внесені зміни згідно з п.23 розділу 2 ЗУ «Про Державний Бюджет на 2008 рік», в зв'язку з чим в 2008 році ця норма має застосовуватись в новій редакції, згідно з якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, і середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш, ніж 130 грн.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року деякі положення і норми ЗУ «Про Державний Бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані неконституційними, однак серед них відсутній п.23 розділу 2, який визначає розмір державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Таким чином, в 2008 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається і виплачується відповідно до ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зі змінами. І тому у позивачки не виникло право на отримання зазначеної допомоги в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років, відповідно до вказаної норми за попередньою редакцією Закону.

До моменту вирішення судом цієї справи по суті прийняті зміни до норми ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не переглядалась Конституційним судом України щодо їх конституційності, тому є чинними і мають застосовуватись до спірних правовідносин. Таким чином, суд вважає, що державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2008, 2009 роках та на теперішній час виплачується УПСЗН Зугреської міської ради відповідно до діючого законодавства, і тому відповідач правомірно на законних підставах відмовив позивачці у встановленні їй зазначеної допомоги більшому розмірі. Отже, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Посилання позивачки на те, що відповідно до принципу верховенства права суд має при розгляді даної справи застосовувати норми Конституції України, як норми прямої дії, оскільки вважає, що закони, згідно з якими призначається виплата щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, звужують її конституційні права, судом не можуть бути прийняті до уваги, оскільки:

• по-перше, відповідно до ст. 147 Конституції України питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції вирішує Конституційний Суд України;

• по-друге, статтею 46 Конституції України встановлено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Однак, позивачка не надала жодного доказу тому, що призначена їй державна соціальна допомога є основним джерелом існування (з урахуванням доходів інших членів сім'ї, якщо такі маються), крім того, відповідач в своєму листі роз'яснив їй право на отримання спірної допомоги в більшій сумі за умови надання нею необхідних документів.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачкою не було заявлено вимоги про повернення їй здійснених нею судових витрат. Таким чином, суд вважає за можливе не присуджувати здійснені нею судові витрати з Державного бюджету.

На підставі викладеного, керуючись ст. 46 Конституції України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.ст. 2, 7, 17, 70, 71, 99, 100, 122, 159 - 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Зугреської міської ради, третя особа - Головне управління державного казначейства України в Донецькій області, про перерахунок сум державної допомоги по догляду за дитиною - відмовити.

П останова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Харцизький міський суд Донецької області.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення, а особою, яка бере участь у справі і була відсутня при оголошенні постанови, - в той же строк з дня одержання нею копії постанови.

Апеляційна скарга може бути подана протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження або протягом 10 днів з дня складання постанови суду в повному обсязі без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя: