Головуючий І інстанції: Г.В. Костенко
05 березня 2020 р. Справа № 440/3869/19
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Катунова В.В.,
Суддів: Ральченка І.М. , Бершова Г.Є. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.11.2019, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039 по справі № 440/3869/19
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі за текстом ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі за текстом ГУПФ України в Полтавській області, відповідач), в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.07.2019 №12/183ФП-69821 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;
- зобов'язати ГУПФ України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 12.09.2018 у розмірі 90% грошового забезпечення, відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.07.2019 №12/183ФП-69821 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, без обмеження максимального розміру пенсії у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням проведених виплат.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 23.08.2019 року адміністративний позов задоволено.
Відповідач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.11.2019 року та прийняти нове, яким відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що приймаючи зазначене рішення суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги матеріального та процесуального права.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 14.01.2020 зупинено провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 440/1578/19.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 10.02.2020 поновлено провадження у справі.
Позивач правом надання письмового відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, що позивач є військовим пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що не заперечується відповідачем.
Пенсія позивачу призначена з 26.10.2004 у розмірі 90% грошового забезпечення (вислуга років 47), що підтверджено копією розрахунку (а.с.36).
Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 19.07.2018 у справі №816/1887/18 та від 27.05.2019 №440/1578/19, що набрали законної сили, суд встановив наступні обставини.
Відповідно Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", на підставі наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 довідки від 23.03.2008 №ФП69821 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , Головним управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018. При цьому перерахунок пенсії проведено відповідачем виходячи з 70 відсотків грошового забезпечення (вислуга років 47) у розмірі 6166,31 грн.
Не погоджуюсь із такими діями та вважаючи своє право на перерахунок пенсії порушеним, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 19.07.2018 у справі №816/1887/18, що залишене без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 08.04.2019, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 зі зменшенням відсоткового розміру пенсії з 90 % на 70%. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2018 року у розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
16.10.2018 на виконання рішення суду ГУПФ проведено перерахунок пенсії позивача у розмірі 90% грошового забезпечення, що включає: посадовий оклад - 5640,00 грн, оклад за військовим званням (підполковник) - 1410,00 грн, надбавка за вислугу років - 3525,00 грн (а.с.42).
15.03.2019 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського ОВК із заявою, у якій просив надати нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у якій зазначити: надбавку за кваліфікацію (12%), надбавку за роботу з таємними виробами, носіями, документами (15%), надбавку за особливо важливі завдання (50%), надбавку за особливі умови служби (35%), та премію у розмірі 10%.
Листом від 26.04.2019 вих. №12/831 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Не погодившись з такою відповіддю суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 27.05.2019 у справі №440/1578/19, що набрало законної сили 16.07.2019, визнано протиправними дії Полтавського ОВК щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 без урахування всіх складових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 5 березня 2019 року з урахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію, льотчик-штурман 1-клас - 12%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 50%, надбавки за особливі умови служби - 35% та премії - 10%.
На виконання рішення суду у справі №440/1578/19 ІНФОРМАЦІЯ_2 видано та направлено до ГУ ПФУ в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 30.07.2019 №12/183ФП-69821 (а.с.48).
12.09.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Полтавського ОВК від 30.07.2019 №12/183ФП-69821 (а.с.49).
Листом від 25.09.2019 №4814/З-03 ОСОБА_1 повідомлено, що рішення суду від 27.05.2019 у справі №440/1578/19 не містить обов'язку здійснення перерахунку пенсії згідно наданої довідки (а.с.51).
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність протиправної бездіяльності ГУ ПФУ в Полтавській області в частині не проведення перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки Полтавського ОВК від 30.07.2019 №12/183ФП-69821, виданої на виконання рішення суду від 27.05.2019 у справі №440/1578/19 та як, наслідок, необхідності зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії на підставі уточнюючої довідки з урахуванням проведених виплат.
Згідно ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що у задоволенні апеляційної скарги належить відмовити з огляду на таке.
У відповідності до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разу повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Цим Законом Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII частину 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено у такій редакції: "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій" (набрання чинності з 01.01.2017).
Таким чином, починаючи з 01.01.2017 законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.
Відповідно, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 (далі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.
Крім того, вказаною Постановою №103 визначено, що у тому числі Міністерству оборони України, після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку №45.
В свою чергу, довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що набрання чинності 01.03.2018 постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини 2 статті 51 Закону №2262-XII є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України №103 позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018 року.
23.04.2018 Полтавським ОВК складено довідку №ФП69821 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, у якій зазначені такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 5640,00 грн, оклад за військовим званням (підполковник) - 1410,00 грн, надбавка за вислугу років - 3525,00 грн (а.с.38).
Не погоджуючись із такими діями Полтавського ОВК щодо зменшення посадового окладу, що впливає на розмір отримуваної ним пенсії, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 27.05.2019 у справі №440/1578/19, що набрало законної сили 16.07.2019, визнано протиправними дії Полтавського обласного військового комісаріату щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 без урахування всіх складових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 5 березня 2019 року з урахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію, льотчик-штурман 1-клас - 12%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 50%, надбавки за особливі умови служби - 35% та премії - 10%.
На виконання рішення суду у справі №440/1578/19 ІНФОРМАЦІЯ_2 видано та направлено до ГУ ПФУ в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 30.07.2019 №12/183ФП-69821 (а.с.48).
Отже, право позивача на перерахунок пенсії підлягає реалізації з моменту його виникнення на підставі довідки, направленої на виконання рішення суду.
Проте, відповідач отримавши нову довідку про розмір грошового забезпечення не здійснив перерахунок пенсії.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що факт визнання не чинними п. п. 1, 2 постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не впливає на правовідносини, що склались між позивачем та Полтавським обласним військовим комісаріатом до набрання відповідним судовим рішенням законної сили.
При цьому, беззаперечним є право позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, а його передумовою є оформлення довідки Полтавським обласним військовим комісаріатом.
Скасування з 05.03.2019 р. в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови № 103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, передбачений у Порядку № 45, не змінився у зв'язку з прийняттям постанови № 103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін постановою № 103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.
Доводи скаржника про те, що позивачу вже здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 з урахуванням виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 довідки про грошове забезпечення військовослужбовця, суд зазначає, що ця обставина не може слугувати підставою для подальшої відмови у проведенні позивачу перерахунку пенсії, оскільки таке право виникає у пенсіонера у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення.
Оскільки згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.04.2018 №ФП69821 грошове забезпечення позивача було занижене, а рішенням суду встановлено протиправність ІНФОРМАЦІЯ_4 та зобов'язано скласти та подати довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) для перерахунку пенсії станом на 5 березня 2019 року з урахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію, льотчик-штурман 1-клас - 12%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 50%, надбавки за особливі умови служби - 35% та премії - 10%., відповідно у особи і виникло право на перерахунок пенсії на підставі довідки Полтавського ОВК від 30.07.2019 №12/183ФП-69821 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
За таких обставин, позивач має право на перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 на підставі довідки Полтавського ОВК від 30.07.2019 №12/183ФП-69821.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень на якого покладено обов'язок щодо доказування правомірності власних дій, ані під час розгляду справи у суді першої інстанції, ані під час її апеляційного перегляду не довів належними та допустимими доказами правомірність власних дій (бездіяльності), які є предметом оскарження позивачем.
Згідно ч. 1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги з вищезазначених підстав не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.11.2019 по справі № 440/3869/19 залишити без змін .
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач В.В. Катунов
Судді І.М. Ральченко Г.Є. Бершов