Постанова від 31.03.2010 по справі 2-6/10041-2008

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2010 р. № 2-6/10041-2008(2-12/10041-2008)

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Ткаченко Н.Г.-головуючого

Катеринчук Л.Й.

Яценко О.В.(доповідач у справі)

розглянувши касаційні скаргиВАТ "Крименерго" та

Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Сімферополя АР Крим

на постанову

у справі

господарського судуСевастопольського апеляційного господарського суду від 22.10.2009р.

№2-6/10041-2008

Автономної Республіки Крим

за заявою

про Кримського республіканського виробничого підприємства "Кримтролейбус"

визнання банкрутом

в судовому засіданні взяли участь представники сторін

від

Генеральної прокуратури України

Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя

від ТОВ "Дедал"

від Міністерства ЖКГ

АРК

Керуючий санацією Сахно Н.В.

Нікулова І.В. дов.№6 від 19.01.2010

Дубицька А.Х. дов.№3/2009 від 12.05.2009р.

Горохова О.В. дов.№108/09 від 02.02.2009р.

Космачевський Ю.І.

ВСТАНОВИВ:

Кримське республіканське виробниче підприємство "Кримтролейбус" звернулось до господарського суду АР Крим із заявою про порушення відносно нього справи про банкрутство в порядку статті 53 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Ухвалою господарського суду АР Крим від 28.10.2008 року було порушено провадження у даній справі.

Ухвалою господарського суду АР Крим від 20.11.2008 року відносно Кримського республіканського виробничого підприємства "Кримтролейбус" було відкрито судову процедуру банкрутства - санацію у відповідності до статті 53 Закону "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" строком на 12 місяців; розпорядником майна Кримського республіканського виробничого підприємства "Кримтролейбус" призначено арбітражного керуючого Кубалова Казбека Таймуразовича; керуючим санацією Кримського республіканського виробничого підприємства "Кримтролейбус" призначено генерального директора ОСОБА_12. Даною ухвалою також було визначено обов'язки керуючого санацією та розпорядника майна.

Ухвалою суду від 05.02.2009 року у справі № 2-12/10041-2008 господарським судом АР Крим затверджено реєстр вимог кредиторів.

Ухвалою суду від 21.05.2009 року повноваження керуючого санацією Кащавцева П.В. припинені та призначено керуючим санацією генерального директора боржника ОСОБА_10

Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 07.07.2009р. (суддя Шкуро В.М.) затверджено план санації Кримського республіканського виробничого підприємства "Кримтролейбус".

Не погодившись з вищезазначеною ухвалою, ВАТ "Крименерго" та Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим подали апеляційні скарги, в яких просили ухвалу господарського суду Автономної Республіки Крим від 07.07.2009р. скасувати, відмовити у затвердженні плану санації Кримського республіканського виробничого підприємства "Кримтролейсус".

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 22.10.2009р. у справі №2-6/10041-2008 (судді Маслова З.Д.; Антонова І.В.; Остапова К.А.) апеляційні скарги ВАТ "Крименерго" та Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим залишено без задоволення. Ухвалу господарського суду Автономної Республіки Крим від 07.07.2009р. залишено без змін.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 22.10.2009р. по даній справі, Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя та ВАТ "Крименерго" подали касаційні скарги, в яких просять скасувати постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 22.10.2009р. та ухвалу господарського суду Автономної Республіки Крим від 07.07.2009р. і прийняти нове рішення, яким у затвердженні плану санації відмовити, аргументуючи порушенням норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст.17, 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі -Закону), ст.41,41 Господарського процесуального кодексу України.

24.03.2010р. в судовому засіданні оголошено перерву до 31.03.2010р.

Судова колегія, заслухавши доповідь судді Яценко О.В., розглянувши наявні матеріали справи, обговоривши доводи касаційних скарг, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом попередньої інстанції норм процесуального та матеріального права дійшла висновку, про наявність правових підстав для часткового задоволення касаційних скарг, виходячи з наступного.

Згідно зі ст. 4 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство в порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" № 2343-ХІІ від 14.05.92.

Відповідно до вказаного Закону санація - система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнання боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.

Як вбачається з довідки № 05/3-6-25/8 та № 011891 ЄДРПОУ (а.с.8 т.1) та з статуту від 26.06.09 КРВП «Кримтролейбус»є юридичною особою. Види діяльності за КВЕД: діяльність регулярного електротранспорту, діяльність нерегулярного пасажирського транспорту, діяльність автомобільного вантажного транспорту, рекламна діяльність та технічне обслуговування на ремонт автомобілів. Підприємство є комунальним унітарним (а. с. 8-9 том 1).

Згідно з розділом 1 Статуту КРВП «Кримтролейбус»підприємство входить до складу майна, що належить АР Крим, і знаходиться в сфері управління Міністерства будівельної політики, архітектури і житлово- комунального господарства АР Крим, що є органом управління майном (а. с. 11 том 1).

Розділом 4 Статуту КРВП «Кримтролейбус»(з урахуванням змін від 01.11.06) встановлено, що підприємство має чотири відокремлені підрозділи -філії: Сімферопольський тролейбусний парк, Алуштинський тролейбусний парк, Ялтинський тролейбусний парк. Центральний тролейбусний парк (а. с. 20-21 том 1).

Згідно із пунктом 5.2 розділу 5 Статуту КРВП «Кримтролейбус»майно Підприємства входить до складу майна, що належить Автономній Республіці Крим, і закріплюється за ним на праві господарського віданні. Підприємства несе відповідальність за цілість і використання та збереження закріпленого за ним майна. (а.с.14 т.1).

Крім того, згідно із довідки ЄДРПОУ № 05/3-6-25/8 форма власності КРВП «Кримтролейбус»- державна власністю.

Відповідно до постанов Верховної Ради АР Крим від 15.03.00 № 982-2/2000 «Про склад майна, що належить Автономній Республіці Крим», Ради ' міністрів АР Крим від 24.04.2007 № 240 (в редакції постанови від 26.05.2009 №296) КРВП «Кримтролейбус»(м. Сімферополь, вул. Київська, 78, ЄДРПОУ 03328391) є майном, що належить АР Крим, і знаходиться в управлінні Міністерства житлово-комунального господарства.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що протоколом засідання комітету кредиторів від 12.06.09 більшістю голосів затверджено план санації Кримського республіканського виробничого підприємства "Кримтролейбус", вказаним планом передбачаються наступні основні напрямки відновлення платоспроможності боржника: збільшення кількості пересувного складу тролейбусів за рахунок капітального ремонту наявного та придбання нового пересувного складу; оформлення договірних відносин з замовниками транспортних послуг з метою договірного врегулювання пріоритетних прав підприємства на пасажирські перевезення за маршрутами, що обладнані контактною мережею; збільшення доходів від суміжної діяльності, зокрема реклами із використанням опор контактної мережі, використання тролейбусів для екскурсійної діяльності та іншої суміжної діяльності, тощо; відкриття на базі підприємства нових суміжних виробництв (капітальний ремонт та крупновузлова збірка тролейбусів, утилізація автомобільної гуми, технічне та сервісне обслуговування автомобільного транспорту, участь в організації роботи автомобільних перевезень, тощо).

У процедурі санації надходження коштів для погашення заборгованості планується від наступних джерел: 100% бюджетне фінансування наданих підприємством послуг з перевезення пільгових категорій пасажирів та залучення довгострокових (3-5 років) позикових коштів на умовах облігаційних позик (а. с. 82-88 том 5).

У розділі "Черговість витрачання коштів боржника і план розрахунків з кредиторами" зазначені терміни та черговість виплат боргу кредиторам. В ході реалізації плану санації передбачається погашення реєстрової заборгованості повністю до 30.12.2010року.

Наданий господарському суду на затвердження план санації погоджено з органом управління майном боржника Міністерством житлово-комунального господарства АР Крим, розпорядником майна Кубаловим К.Т. та комітетом кредиторів (а.с.82 т.5)

План санації КРВП "Кримтролейбус»схвалений комітетом кредиторів більшістю голосів: 1353 голосів "проти", 4684 голосів «за». "Проти" голосувало ВАТ "Крименерго (1353 голосів), "за" голосували Управління Пенсійного міста Сімферополя АР Крим (7171 голосів) та ТОВ "Дедал" (521 голосів) (а.с. 79-81 том5).

Відповідно до ст.18 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" план санації повинен містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника, строк та черговість виплати боржником боргу кредиторам .

План санації вважається схваленим, якщо на засіданні комітету кредиторів таке рішення було підтримано більш як половиною голосів кредиторів - членів комітету кредиторів.

Відповідно до частин 4, 5 ст. 18 цього Закону схвалений комітетом кредиторів план санації та протокол засідання комітету кредиторів подаються керуючим санацією в господарський суд на затвердження.

Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 07.07.2009р. (суддя Шкуро В.М.) затверджено план санації Кримського республіканського виробничого підприємства "Кримтролейбус".

Залишаючи без змін ухвалу суду першої інстанції, Севастопольський апеляційний господарський суд прийшов до висновку, що згідно змін та доповненнь до статуту статуту Кримського республіканського виробничого підприємства «Кримтролейбус»від 13.07.2009р. боржник є комунальним унітарним підприємством (а. с. 70, 136 том 6). Уповноваженим органом управління є Міністерство житлово-комунального господарства АР Крим, яке схвалило наданий план санації (а. с. 82 том 5). Погодження планів санації унітарних підприємств з Фондом державного майна України, діючим законодавством не передбачено.

Проте з таким висновком не можна погодитись з наступних підстав.

Відповідно до ст. 4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченого ГПК України, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Пунктом 5 ст. 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що керуючий санацією зобов'язаний попередньо погоджувати план санації боржника з органом, уповноваженим управляти державним майном, стосовно підприємства-боржника, у майні якого частка державної власності перевищує п'ятдесят відсотків.

Статтею 31 Закону України "Про власність" встановлено, що до державної власності в Україні належить загальнодержавна (республіканська) власність і власність адміністративно-територіальних одиниць (комунальна власність).

Згідно зі ст. 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, що належать державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.

Статтею 138 Конституції України передбачено, що до відання Автономної Республіки Крим належить, між іншим, управління майном, що належить Автономній Республіці Крим. Законами України Автономній Республіці Крим можуть бути делеговані також інші повноваження.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" право комунальної власності - це право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися, розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Виходячи зі змісту ст. 5 цього Закону, Автономна Республіка Крим не входить до системи місцевого самоврядування, а майно, що належить Автономній Республіці Крим не є об'єктом права комунальної власності.

Ураховуючи наведене, майно, що належить Автономній Республіці Крим, входить до складу державної власності, а Автономна Республіка Крим здійснює управління цим майном.

Пунктом 18 ст. 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», передбачено погодження мирової угоди та плану санації з Фондом державного майна України та державним органом з питань банкрутства.

Крім того, зміни до статуту, були внесені 13.07.2009р., тобто після винесення після винесення ухвали господарського суду АРК від 07.07.2009р.

Таким чином підстави, на які посилається Севастопольський апеляційний суд при винесенні постанови, а саме внесення змін до статуту підприємства та змін до ЄДРПОУ не можуть бути прийняти судом як докази по справі, тому що взагалі не існували на момент затвердження ухвали господарського суду АРК від 07.07.2009р. Згідно зі ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд має прийняти додаткові докази по справі, якщо заявник обґрунтував неможливість їх надання суду першої інстанції з підстав, які від нього не залежали.

Крім того, відповідно до розділу 3 п.5.2 Статуту Кримського республіканського виробничого підприємства «Кримтролейбус»від 13.07.2009р. майно підприємства входить до складу майна, що належить Автономній Республіці Крим та закріплюється за Підприємством на праві господарського відання.

Таким чином, висновок судових інстанцій щодо відсутності підстав для погодження плану санації боржника з органом, уповноваженим управляти державним майно, не можна вважати законними і обґрунтованими.

За таких обставин, судова колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 22.10.2009р. та ухвалу господарського суду АР Крим від 07.07.2009р. у справі № 2-6/10041-2008 необхідно скасувати, а справу передати на новий розгляд до господарського суду АР Крим.

Зважаючи на вищевикладене та, керуючись статтями 1115, 1117, 1119-11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

1.Касаційні скарги ВАТ "Крименерго" та Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя на постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 22.10.2009р. у справі № 2-6/10041-2008 задовольнити частково.

2.Постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 22.10.2009р. та ухвалу господарського суду АР Крим від 07.07.2009р. у справі № 2-6/10041-2008 скасувати. Справу передати на новий розгляд до господарського суду АР Крим.

Головуючий Н.Г. Ткаченко

Судді Л.Й. Катеринчук

О.В. Яценко