про витребування доказів
04 березня 2020 року ЛуцькСправа № 140/44/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Смолки Я.М.,
представника позивача Цвілюх Н.А.,
представника відповідача Волощука О.Ф.,
розглянувши з власної ініціативи у підготовчому засіданні питання про витребування доказів в адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, зустрічним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення та податкової вимоги,
Головне управління ДПС у Волинській області звернулося з позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу у сумі 25000,00 грн.
Ухвалою від 09.01.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 30.01.2010 прийнято зустрічний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення та вимоги до спільного розгляду з позовом Головного управління ДПС у Волинській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу та об'єднано вимоги за зустрічним позовом (№П/140/285/20) в одне провадження з первісним позовом (№П/44/20). Ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що об'єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році став належний ОСОБА_1 на праві власності автомобіль марки MERCEDES-BENZ, модель GLE 350 D 4 MATIC, державний номер НОМЕР_1 , 2016 року випуску, Універсал-В, WDC НОМЕР_2 , об'єм двигуна 2987 куб. см, з пробігом (станом на 28.02.2020) 87378 км, тип палива - дизель.
Відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України (станом на момент винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення) об'єктами оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №66, відповідно до положень пункту 2 якої середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: С ср = Ц н х (Г / 100), де Ц н - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. N 403.
Пунктом 3 Порядку N 403 встановлено, що середньоринкова вартість транспортного засобу розраховується за методом аналогії цін ідентичних транспортних засобів за такою формулою: С ср= Ц н х (Г / 100) х (1 ± (Г к / 100), де Ц н - ціна нового транспортного засобу в Україні; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від строку експлуатації згідно з додатком 1; Г к - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу згідно з додатком 2.
Згідно з пунктами 13-14 Методики (у редакції на час винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення) Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об'єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.
Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна та тип пального.
Відповідно до частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з частиною 3 статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Положеннями частини 3 статті 80 КАС України встановлено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
У відповідності до статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
На думку суду, з огляду на предмет доказування у справі, ненадання відповідачем належних та допустимих доказів, на підставі яких прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, не дає можливості об'єктивно з'ясувати обставини у справі.
Відтак, для всебічного, повного та об'єктивного з'ясування усіх обставин справи, зокрема, для вирішення питання про те, чи є транспортний засіб позивача у 2018 році об'єктом оподаткування в розумінні підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України за ознакою середньоринкової вартості, суд дійшов висновку про необхідність витребування у Мінекономрозвитку повного розрахунку середньоринкової вартості автомобіля марки MERCEDES-BENZ, модель GLE 350 D 4 MATIC, державний номер НОМЕР_1 , 2016 року випуску, Універсал-В, WDC НОМЕР_2 , об'єм двигуна 2987 куб. см, тип палива - дизель станом на 01.01.2018.
Зобов'язати Мінекономрозвитку повідомити чи була до 01.02.2018 розміщена на офіційному веб-сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, серед переліку автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2018 інформація про автомобіль марки MERCEDES-BENZ, модель GLE 350 D 4 MATIC, 2016 року випуску, об'єм двигуна 2987 куб.см, тип палива - дизель з наданням підтверджуючих документів.
Керуючись статтями 9, 80, 248 КАС України, суд
Витребувати у Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України повний розрахунок середньоринкової вартості автомобіля марки MERCEDES-BENZ, модель GLE 350 D 4 MATIC, державний номер НОМЕР_1 , 2016 року випуску, об'єм двигуна 2987 куб. см, тип палива - дизель станом на 01.01.2018.
Повідомити чи була до 01.02.2018 розміщена на офіційному веб-сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, серед переліку автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2018 інформація про автомобіль марки MERCEDES-BENZ, модель GLE 350 D 4 MATIC, 2016 року випуску, об'єм двигуна 2987 куб.см, тип палива - дизель з наданням підтверджуючих документів.
Витребувані судом документи подати в семиденний строк з дня отримання копії даної ухвали.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує заходи процесуального примусу, визначені КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання і не може бути оскаржена.
Повний текст ухвали виготовлений 05 березня 2020 року.
Суддя Т.М. Димарчук