Постанова від 22.02.2010 по справі 2-а-778/10

Справа № 2-А-778/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2010 року місто Донецьк

Пролетарський районний суд м. Донецька в складі судді О.В. Агєєва

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Пролетарському районі м. Донецька «про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання зробити нарахування доплати до пенсії»,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду із позовом до Управління Пенсійного Фонду України у Пролетарському районі м. Донецька про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання зробити нарахування доплати до пенсії, який уточнила та просила визнати дії відповідача по нарахуванню доплати до пенсії за період з 2007 року по 2009 рік незаконними, зобов'язати відповідача провести нарахування щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% від розміру мінімальної пенсії за віком з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, по 22.05.2008 року по 31.12.2008 року та з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, а також поновити строк для звернення до суду, оскільки вона є особою похилого віку та не могла своєчасно слідкувати за змінами діючого законодавства.

В обґрунтування позову зазначила, що вона за своїм соціальним статусом відноситься до категорії громадян, які є «дітьми війни» у зв'язку з чим має право згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на доплату до пенсії щомісячно у розмірі 30% від розміру мінімальної пенсії за віком. Однак, у 2007-2009 роках така допомога їй не виплачувалася. Разом з тим, право на вказану доплату підтверджено Рішеннями Конституційного суду України від 09.07.07 року та від 22.05.08 року. Оскільки УПФУ Пролетарського району м. Донецька відмовляє їй у виплаті вказаних надбавок, просила суд визнати такі дії відповідача неправомірними та зобов'язати його провести нарахування щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% від розміру мінімальної пенсії за віком за 2007-2009 роки.

Оскільки усі сторони, які приймають участь у розгляді справи, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи, заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, справа розглянута відповідно до ч.3 ст. 122 КАС України у порядку письмового провадження.

Представник відповідача подала до суду заперечення проти позову, згідно яких позов не визнали у зв'язку з тим, що відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком. Ст. 110 Закону України «Про Державний бюджет на 2006 рік» було встановлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим ст. 5 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» запроваджуються з 01.01.06 р., а статтею 6 - протягом 2006 року поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної ради України з питань бюджету. Зазначені статті не були визнані неконституційними у встановленому законом порядку, отже, відсутні порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Відповідно до п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим законом на 2007 рік зупинено, зокрема, дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Статтею 111 ЗУ «Про Державний бюджет на 2007 рік» передбачено підвищення до пенсії «дітям війни» в розмірі 50 % від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. На підставі зазначених норм дітям війни виплачувалось підвищення до пенсії з 01.01.07 р. у розмірі 19 грн., з 01.04.07 р. - 19,35 грн., з 01.10.07 р. - 19,75 грн.. 09.07.07 Конституційним Судом України у справі № 1-29\2007 ухвалено рішення № 6-рп2007, відповідно до якого визнані такими, що не відповідають Конституції України, положення, зокрема п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік». Однак, видатки на підвищення дітям війни не передбачено, то і після і рішення Конституційного Суду України вище наведене підвищення не виплачувалось. Статтею 95 Конституції України визначено, що тільки ЗУ Про державний бюджет України регулюються будь-які видатки держави. Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 р. визнані такими, що не відповідають Конституції України, положення, зокрема, п. 41 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Для врегулювання ситуації, 28.05.08 р. КМУ була прийнята Постанова № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», відповідно до п. 8 якої встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах: з 22 травня - 48,10 грн., з 1 липня - 48,20 та з 1 жовтня - 49,80 грн. Таким чином, підвищення дітям війни виплачуються органами Пенсійного фонду відповідно до чинного на певний час законодавства. Відповідно до ст. 71 Закону України «Про державний бюджет за 2009 рік» КМУ надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Отже ними правомірно здійснювалося нарахування та виплата у 2009 році позивачу підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії у розмірах, передбачених п. 8 Постанови КМУ «деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008 року № 530. Крім того, зазначили, що ст. 99 КАСУ встановлено річний строк звернення до суду. Згідно ст. 100 КАСУ пропущення строку звернення до суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька наполягає на пропущенні позивачем строку звернення до суду.

Відповідно до ч.2 ст. 11 КАС України суд, розглянувши адміністративну справу у межах позовних вимог, на підставі вивчених документів. які є у справі, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку у відділі Пенсійного забезпечення, отримує пенсію за віком та відноситься до соціальної групи «Діти війни», що підтверджується копією посвідчення № НОМЕР_1 (а.с.8), а відповідно користується правами та пільгами, передбаченими Законом України «Про соціальний захист дітей війни».

Згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, що набрав чинності 01.01.2006 року, дітям війни пенсія або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.

Статтею 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 р., який набрав чинності з 01.01.2007 р., було встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Крім того, згідно ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим законом ( 489-16 ), на 2007 рік зупинено, зокрема, дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Поряд з цим, 09.07.2007 року Конституційним Судом України у справі № 1-29/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) ухвалено Рішення № 6-рп/2007, відповідно до якого, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489-V від 19.12.2006 року.

Відповідно до п. п. 2 п. 41 Розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Однак, згідно Рішення Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року були визнані неконституційними положення пп.2 п 41 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими з 01 січня 2008 року були внесені зміни зокрема до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» щодо виплати замість пенсії підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Відповідно до п. 8 Постанови Кабінету міністрів України від 28.05.2008 року № 530

дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,1 гривні, з 1 липня - 48,2 та з 1 жовтня - 49,8 гривні.

Відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 966-14, а також Закону України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії ” від 5 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до статті 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Частиною 3 статті 4 даного Закону (в редакції Закону № 2505-4 від 25 березня 2005 року, що діє з 31 березня 2005 року) передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.

Статтею 62 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік ” від 19 грудня 2006 року № 489-V, що набрав чинності з 1 січня 2007 року, був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 387 гривень, з 1 жовтня - 395 гривень.

Зазначена стаття була змінена Законом України від 15 березня 2007 року №749-5 та існує в новій редакції з 28 березня 2007 року, якою прожитковий мінімум для особи, яка втратила працездатність, визначений з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень. При цьому, зазначена стаття доповнена абзацом, яким передбачено встановити, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно 410 грн. 06 коп.; 415 грн. 11 коп.

Оскільки Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007від 09.07.2007 року була відновлена дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за якою дітям війни пенсія або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, то позивачка має право на отримання підвищення до пенсії за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Однак, відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Якщо суд визнає причину пропуску строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається та вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.

Позивач просить поновити їй строк для звернення до адміністративного суду, зазначивши, що вона є особою похилого віку та не міг своєчасно слідкувати за змінами діючого законодавства. Однак, вказану причину пропуску строку для звернення до адміністративного суду суд вважає не поважною, оскільки відповідно до ст. 57 Конституції України, всі законодавчі акти, які стосуються прав і обов'язків громадян, обов'язково підлягають оприлюдненню, а відповідно про порушення своїх прав позивач повинен був дізнатися з дня опублікування Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 у засобах масової інформації, а саме 27.07.2007 року.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що позивач 23 грудня 2008 року зверталась з вказаним позовом до Донецького окружного адміністративного суду (а.с. 15), однак, у зв'язку із внесенням змін до ст. 17 КАС України щодо визначення територіальної підсудності справ, справа була надіслана до Пролетарського районного суду м. Донецька. Тому, враховуючи, що ст. 99 КАС України, встановлений річний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, суд вважає за необхідне визнати дії відповідача протиправними щодо невірного нарахування щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% від розміру мінімальної пенсії за 2007 рік та зобов'язати його провести за період з 23.12.2007 року по 31.12.2007 року нарахування щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% від розміру мінімальної пенсії за віком.

Статтею 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів" затверджений на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривні, з 1 липня - 482 гривень, з 1 жовтня - 498 гривень.

Оскільки Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року була відновлена дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за якою дітям війни пенсія або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, то у відповідності з ч. 2 ст. 152 Конституції України, УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька повинно було з 22.05.2008 року нараховувати та сплачувати позивачці доплату до пенсії, передбачену ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», в редакції, яка діяла до 01.01.2009 року, оскільки з моменту ухвалення рішення Конституційним судом України рішення щодо неконституційності п. п. 41 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів", ця норма втратила чинність і не підлягала застосуванню.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати дії відповідача щодо нарахування та сплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% від розміру мінімальної пенсії за віком за 2008 рік протиправними та зобов'язати його провести за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року нарахування щомісячної доплати до пенсії у розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України "Про соціальний захист дітей війни" залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Відповідно до ст. 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих хто відноситься до основних соціальних демографічних груп населення встановлено у розмірі, що діяли у грудні 2008 року. Розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами КМ України. Цим Законом будь-яких змін до Закону України до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", не внесено, та дія цієї статті не зупинена. А тому відповідач повинен проводити нарахування та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30% відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого ст. 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» та з наступними змінами його розміру.

Відповідно до п. 8 Постанови КМ України від 28.05.2008 року № 30 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», дітям війни до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах: з 22 травня - 48,10 грн., з 1 липня - 48,20 та з 1 жовтня - 49,80 грн.

Таким чином, підвищення дітям війни повинно виплачуватися органом Пенсійного фонду відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", а не вищезазначеної постанови, внаслідок чого позивачка має право на отримання підвищення до пенсії за 2009 рік в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати дії відповідача щодо невірного нарахування щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% від розміру мінімальної пенсії за віком за 2009 рік протиправними та зобов'язати відповідача провести з 01.01.2009 року по 31.12.2009 рік нарахування щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% від розміру мінімальної пенсії за віком

На підставі викладеного, керуючись ст. 9, 46, 152 Конституції України, Законом України «Про соціальний захист дітей війни», Законами України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів», "Про Державний бюджет України на 2009 рік», рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.07 року № 6-рп та від 22.05.08 року № 10-рп, ст.9, 10, 11, 69, 94, 122, 158-163, 186 Кодексу Адміністративного Судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Пролетарському районі м. Донецька «про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду, визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання зробити нарахування доплати до пенсії»- задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України у Пролетарському районі м. Донецька в частині не нарахування щомісячної доплати ОСОБА_1 у розмірі 30% від розміру мінімальної пенсії за віком за 2007-2009 роки відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька здійснити ОСОБА_1 нарахування підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, як дитині війни з 23.12.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично здійснених виплат.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Пролетарський районний суд м. Донецька.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції може бути подана в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, з подачею її копії до апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя: О.В. Агєєв