Постанова від 04.03.2020 по справі 821/508/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 березня 2020 року

Київ

справа №821/508/17

адміністративне провадження №К/9901/18622/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого Тацій Л.В.,

суддів: Желєзного І.В., Стеценка С.Г., -

розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2017 року (прийняту судом у складі судді Кузьменко Н.А.) та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2017 року (постановлену судом у складі: головуючого судді Бойка А.В., суддів: Димерлія О.О., Єщенка О.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до голови ліквідаційної комісії по ліквідації Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Голубенко Дарії Ігорівни (далі - Голова ліквідаційної комісії, Ліквідаційна комісія, МВС відповідно), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - ГУ ПФУ), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

У березні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому з урахуванням уточнення позовних вимог, просив:

- визнати протиправними дії Голови ліквідаційної комісії Голубенко Д.І. щодо відмови у виготовленні та направленні до ГУ ПФУ нової довідки про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією за інформаційним запитом ОСОБА_1 від 18 лютого 2017 року;

- зобов'язати Голову ліквідаційної комісії Голубенко Д .І. виготовити та направити до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , з повною реальною інформацією згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - постанова № 988) із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок.

Короткий зміст рішень судів першої й апеляційної інстанцій

Херсонський окружний адміністративний суд постановою від 18 квітня 2017 року позов задовольнив.

Визнав протиправними дії Голови ліквідаційної комісії Голубенко Дарії Ігорівни щодо відмови у виготовленні та направленні до ГУ ПФУ нової довідки про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією за інформаційним запитом ОСОБА_1 від 18 лютого 2017 року.

Зобов'язав Голову ліквідаційної комісії Голубенко Дарію Ігорівну виготовити та направити до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , з повною реальною інформацією згідно з постановою № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з 01 січня 2016 року.

Одеський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 06 липня 2017 року рішення суду першої інстанції залишив без змін.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з рішенням якого погодився і суд апеляційної інстанції, виходив із того, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови № 988. Головою ліквідаційної комісії допущено бездіяльність щодо направлення відомостей до ГУ ПФУ про зміну грошового забезпечення та виготовлення і направлення довідок про складову грошового забезпечення пенсіонерів.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

07 серпня 2017 року ГУ ПФУ звернулося до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, у якій просить судові рішення скасувати та постановити нове - про відмову у задоволенні позову.

У скарзі зазначає, що на момент прийняття рішення судами першої та апеляційної інстанцій ПФУ, МВС, ГУ ПФУ та Ліквідаційною комісією виконано усі дії, передбачені законодавством.

Управлінням фонду отримано довідку від Ліквідаційної комісії про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 11 вересня 2017 року відкрив касаційне провадження.

15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VІІІ «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» (далі - Закон № 2147-VІІІ). З цієї дати набула чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Згідно з підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень КАС касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

На виконання вимог підпункту 7 пункту 1 Перехідних положень справа була передана до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

Відповідно до автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08 лютого 2018 року визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Гриців М.І., судді: Берназюк Я.О., Коваленко Н.В.

Відповідно до повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18 липня 2019 року на підставі розпорядження в.о. начальника управління забезпечення автоматизованого документообігу суду секретаріату Касаційного адміністративного суду від 17 липня 2019 року № 1009/0/78-19 визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Тацій Л.В., судді: Желєзний І.В., Стеценко С.Г., справу передано головуючому судді.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

ОСОБА_1 є пенсіонером МВС, перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до статей 12, 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

17.02.2017 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ із заявою, в якій, посилаючись на лист МВС від 03.02.2017 №1461/05/22-2017 про повідомлення ПФУ про перерахунок пенсії відповідно до постанови № 988, просив повідомити чи перераховуються пенсії та надати копію остаточного грошового атестату та розрахунок його пенсії. Листом від 28.02.2017 № 25/Б-99-1 ГУ ПФУ повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для перерахунку його пенсії.

З матеріалів справи, також, вбачається, що 18.02.2017 ОСОБА_1 звернувся до Голови ліквідаційної комісії Голубенко Д.І. із заявою про надання нової довідки з повною реальною інформацією про розмір грошового забезпечення з урахуванням вимог статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови № 988.

Листом від 15.03.2017 за № 9, за підписом Голови ліквідаційної комісії Голубенко Д.І., відповідач фактично відмовив у наданні довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , мотивуючи тим, що до компетенції голови ліквідаційної комісії не входить визначення яка посада та спеціальне звання в поліції відповідає посадам та званням, з яких колишні співробітники звільнені з органів внутрішніх справ. Також, ОСОБА_1 повідомлено про створення міжвідомчої робочої групи під головуванням Міністерства соціальної політики України за участю представників Міністерства фінансів України, Пенсійного фонду України та Міністерства внутрішніх справ України для розроблення єдиної правової позиції і внесення відповідних змін до чинного законодавства. До робочої групи залучено фахівців кадрових, фінансових, юридичних та пенсійних підрозділів МВС, Національної поліції, ДСНС та представників ветеранських організацій. Залучені експерти розробляють відповідну систему прирівнювання посад колишніх працівників органів внутрішніх справ до посад поліцейських.

Не погоджуючись з вказаною відмовою відповідача у видачі довідки про розмір грошового забезпечення, ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у межах доводів касаційної скарги перевірив постановлені у цій справі судові рішення, обговорив доводи касаційної скарги і дійшов висновку про таке.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону.

Згідно із пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою № 988 встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Судом встановлено, що станом на 1 січня 2016 року грошове забезпечення поліцейських є значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, а розмір такого грошового забезпечення встановлений постановою № 988.

Проаналізувавши вищезазначені правові норми, колегія суддів вважає, що суди попередніх інстанцій вірно зазначили, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.

Аналогічна правової позиції висловлена Верховним Судом в постановах від 20 березня 2019 року у справі № 817/2345/16, від 23 квітня 2019 року у справі № 822/1479/16, від 26 вересня 2019 року у справі № 803/1831/16, від 10 жовтня 2019 року у справі № 806/2644/16.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно із пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку № 3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком, повідомляють орган ПФУ.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення, а тому відмова відповідача видати позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є протиправною.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 23 жовтня 2018 року у справі № 742/3316/16-а.

Доводи касаційної скарги не спростовують правильність висновків судів першої та апеляційної інстанцій.

Враховуючи наведене, Суд визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень, внаслідок чого касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін.

З огляду на викладене, керуючись пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15 січня 2020 року № 460-ІХ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ", статтями 341- 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

постановив:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2017 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий Л.В. Тацій

Судді : І.В. Желєзний

С.Г. Стеценко