про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
02 березня 2020 року м. Київ № 320/1598/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Щавінський В.Р. розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до державного нотаріуса Бучанської міської державної нотаріальної контори Фальковської Лариси Миколаївни про зобов'язання вчинити певні дії,-
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до державного нотаріуса Бучанської міської державної нотаріальної контори Фальковської Лариси Миколаївни в якому просить суд зобов'язати державного нотаріуса Фальковської Л.М. виконати нотаріальну дію та видати свідоцтво про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів, які не відбулися.
Згідно ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником), відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними), немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суддя дійшов висновку, що даний позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, у зв'язку з наступним.
Повноваження адміністративних судів щодо розгляду справ адміністративної юрисдикції, порядок звернення до адміністративних судів і порядок здійснення адміністративного судочинства визначаються Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно п. 1, 2 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір;
публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи;
Також згідно ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, обов'язковою вимогою для визначення підсудності справи до адміністративної юрисдикції є участь у спорі в якості однієї із сторін суб'єкта владних повноважень та наявність публічно-правового спору між сторонами.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач звернувся до суду з метою отримання свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів, які не відбулися, тобто щодо питання набуття права власності на нерухоме майно та вважає, що відмова у вчиненні нотаріальної дії є необґрунтованою й такою, що порушує права та інтереси позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
За таких обставин, суддя дійшов до однозначного висновку, що даний спір не є публічно-правовим, а має очевидні ознаки приватно-правового спору, пов'язаного із набуттям права власності на нерухоме майно, перешкодою для реалізації якого є відмова у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів, які не відбулися - державним нотаріусом Бучанської міської державної нотаріальної контори Фальковської Л.М.
Отже, даний спір підлягає розгляду місцевим загальним судом у порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства. Враховуючи викладене, позивачу слід відмовити у відкритті провадження.
Керуючись ст. ст. 4,170, 171 КАС України, суд -
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі №320/1598/20 за позовом ОСОБА_1 до державного нотаріуса Бучанської міської державної нотаріальної контори Фальковської Лариси Миколаївни про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
2. Роз'яснити позивачеві, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
3. Копію ухвали разом з матеріалами позовної заяви надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.