Рішення від 17.02.2020 по справі 908/2352/19

номер провадження справи 17/204/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.02.2020 Справа № 908/2352/19

м. Запоріжжя

Господарський суд Запорізької області у складі головуючого судді Корсун В.Л.

при секретарі судового засідання Юсубовій Д.В.

розглянувши матеріали справи № 908/2352/19

за позовною заявою: Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області, 71701, Запорізька область, м. Токмак, вул. Центральна, буд. 45

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінспецмаш", 71708, Запорізька область, м. Токмак, вул. Гоголя, буд. 50, кім. 53

третя особа 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Новопрокопівська сільська рада, 71721, Запорізька область, Токмацький район, с. Новопрокопівка, вул. Нова, буд 21а

третя особа 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: товариство з обмеженою відповідальністю "Геоникс", 69096, м. Запоріжжя, вул. Гребельга, буд. 5, оф. 15

про визнання недійсним договору оренди

Присутні представники:

від позивача: Волошина Т.І., довіреність № 11-09/0349 від 03.07.2019

від відповідача: Нікітін Я.Я., довіреність № 01 від 24.01.2020

від третьої особи 1: не з'явився

від третьої особи 2: Алуф О.В., ордер серії ЗП № 082088 від 01.07.19

вільний слухач: ОСОБА_1

СУТЬ СПОРУ:

29.08.19 до господарського суду Запорізької області звернулась Токмацька районна державна адміністрація Запорізької області (далі Токмацька РДА) з позовною заявою за вих. без номеру від 27.08.19 до товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінспецмаш" (надалі ТОВ "Укрінспецмаш") за участі товариства з обмеженою відповідальністю "Геоникс" (далі ТОВ "Геоникс", третя особа 1 на стороні позивача) та Новопрокопівської сільської ради (надалі Новопрокопівська СР, третя особа 2 на стороні відповідача) про визнання недійсним договору оренди невитребувагних земельних часток (паїв) від 23.09.16, укладений між Токмацькою РДА та ТОВ "Укрінспецмаш", який зареєстровано у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Новопрокопівської сільської ради за № 26 від 10.10.16.

Позов обґрунтовано ст. 19 Конституції України, ст.ст. 203, 215 ЦК України та ст.ст. 4, 162, 164 ГПК України.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.08.19, позовну заяву визначено до розгляду судді Корсуну В.Л.

Ухвалою від 03.09.19 судом прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/2352/19, якій присвоєно № провадження 17/204/19. Судом ухвалено про розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено на 03.10.19.

Також, судом задоволено клопотання позивача та залучено до участі у справі, як третю особу 2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Новопрокопівську сільську раду Токмацького району Запорізької області.

30.09.19 до суду надійшов відгук за вих. від 26.09.19, в якому представник ТОВ "Укрінспецмаш" просив суд відмовити позивачу в задоволені позову у повному обсязі, а також заява від 26.09.19 про проведення підготовчого засідання 30.09.18 без участі представника відповідача та перенесення підготовчого засідання на іншу дату.

Крім того, 30.09.19 до суду від Токмацької РДА надійшла заява за вих. від 27.09.19 про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - товариство з обмеженою відповідальністю "Геоникс" (69096, м. Запоріжжя, вул. Гребельга, буд. 5, оф. 15, код ЄДРПОУ 34640843).

В засіданні 03.10.19 представник позивача підтримав заяву від 27.09.19, яка надійшла до суду 30.09.19, про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ТОВ "Геоникс".

Ухвалою від 03.10.19 судом залучено до участі у справі ТОВ "Геоникс", як третю особу 2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача. Продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання у справі № 908/2352/19 на 06.11.19.

15.10.19 до суду надійшла відповідь Токмацької РДА Запорізької області від 10.10.19 на відгук на позовну заяву про визнання недійсним договору оренди.

06.11.19 позивачем через канцелярію суду до матеріалів справи надано супровідний лист від 05.11.19 разом із додатковими доказами по справі, а саме - ухвалу господарського суду Запорізької області від 12.03.19 про відкриття провадження по справі № 908/566/19.

06.11.19 ТОВ "Геоникс" подано до суду письмові пояснення від 04.11.19 по суті спору.

Відповідачем, 06.11.19 через канцелярію суду до матеріалів справи подано два клопотання за вих. від 05.11.19 про зупинення провадження у справі.

Ухвалою від 06.11.19 судом відкладено розгляд справи № 908/2352/19 на 25.11.19.

20.11.19 до суду надійшло клопотання за вих. від 18.11.19 за підписом представника позивача про проведення судового засідання, призначеного на 25.11.19 об 10 год. 30 хв. без участі останньої, у зв'язку із перебуванням представника Токмацької РДА у щорічній відпустці.

Крім того, 20.11.19 до суду від позивача надійшли письмові пояснення за вих. від 18.11.19.

25.11.19 до суду надійшли письмові пояснення за вих. від 18.11.19 № 968, в яких представник Новопрокопівської сільської ради Токмацького району просив суд судове засідання, призначене на 25.11.19, як і усі наступні судові засідання у даній справі розглядати без участі третьої особи 1.

Також, 25.11.19 до суду надійшли письмові пояснення відповідача за вих. від 20.11.19.

Крім того, 25.11.19 до суду надійшла заява за вих. від 22.11.19, в якій представник відповідача надав суду докази про направлення письмових пояснень іншим учасникам сторін.

25.11.19 до суду, також надійшла заява за вих. від 25.11.19 про надання додаткових пояснень, в якій представник ТОВ «Геоникс» повідомив суд про те, що іншого листування, крім того на які посилаються сторони у позовній заяві, відзиві на позов, відповіді на відзив та письмових поясненях у третьої особи 2 немає.

В судовому засіданні 25.11.19 представник ТОВ "Укрінспецмаш" зазначив, що на даний час розгляд справи по суті позовних вимог Токмацької РДА є неможливим, оскільки в ході розгляду справи будуть порушені вимоги ст. ст. 13, 16, 46 ГПК України, а отже і процесуальні права ТОВ "Укрінспецмаш", як відповідача по даній справі. Заявник зазначив, що під час розгляду даної справи ТОВ "Укрінспецмаш", як відповідач, не може в повній мірі скористатися своїми процесуальними правами та заявити зустрічний позов стосовно визнання договору оренди укладеним та поновлення його державної реєстрації, оскільки аналогічний позов ТОВ "Укрінспецмаш" подано раніше та 12.03.19 господарським судом Запорізької області відкрито провадження по справі № 908/566/19. З огляду на викладене, відповідач просить суд зупинити провадження у справі № 908/2352/19 до набрання законної сили рішення суду у справі № 908/566/19 за позовом ТОВ "Укрінспецмаш" до Токмацької РДА та ТОВ "Геоникс" про визнання договору оренди, укладеного між позивачем та ТОВ "Геоникс" недійсним, скасування його державної реєстрації, визнання чинним договору оренди не витребуваних земельних часток (паїв) від 23.09.16, укладеного між Токмацькою РДА та ТОВ "Укрінспецмаш" та зареєстрованого у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Новопрокопівської сільської ради за № 26 від 10.10.16 та поновлення його державної реєстрації.

Із змісту письмових пояснень позивача від 18.11.19 слідує, що останній заперечує проти задоволення вказаного вище клопотання про зупинення провадження у цій справі. Свої заперечення обґрунтовано тим, що спочатку повинна бути розглянута справа № 908/2352/19 про визнання недійсним договору оренди невитребуваних земельних часток (паїв) від 23.09.16, укладений між Токмацькою РДА та ТОВ "Укрінспецмаш", а вже потім повинна розглядатись справа № 908/566/19, з урахуванням рішення суду у справі № 908/2352/19.

Присутній представник третьої особи 2 заперечив проти зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили рішення суду у справі № 908/566/19 за позовом ТОВ "Укрінспецмаш" до Токмацької РДА та ТОВ "Геоникс".

Нормами ст. 227 ГПК України закріплено, що суд зобов'язаний зупинити провадження у справі, зокрема у випадку "об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі …" (п. 5. ч. 1).

Постановою пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.11 № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" (у відповідній редакції) визначено (п. 3.16.), що … господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом. При цьому, пов'язаною з даною справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі; в т.ч. йдеться про факти, які мають преюдиціальне значення. Під неможливістю розгляду даної справи слід розуміти неможливість для даного господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в ін. справі, - у зв'язку з непідвідомчістю або непідсудністю іншої справи даному господарському суду, одночасністю розгляду двох пов'язаних між собою справ різними судами або з інших причин. … Іншим судом … є будь-який орган, що входить до складу судової системи України згідно із Законом України «Про судоустрій і статус суддів»; іншим судом може вважатися й ін. склад суду (одноособовий чи колегіальний) в тому ж самому судовому органі, в якому працює суддя (судді), що вирішує (вирішують) питання про зупинення провадження у справі.

З огляду на викладене, а також враховуючи той факт, що:

- справи № 908/2352/19 та № 908/566/19 розглядаються господарським судом Запорізької області в порядку господарського судочинства,

- наявність у провадженні господарського суду Запорізької області справи № 908/566/19 за позовом ТОВ "Укрінспецмаш" до Токмацької РДА та ТОВ "Геоникс" про визнання договору оренди, укладеного між позивачем та ТОВ "Геоникс" недійсним, скасування його державної реєстрації, визнання чинним договору оренди не витребуваних земельних часток (паїв) від 23.09.16, укладеного між Токмацькою РДА та ТОВ "Укрінспецмаш" та зареєстрованого у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Новопрокопівської сільської ради за № 26 від 10.10.16 та поновлення його державної реєстрації жодним чином не перешкоджає розгляду справу № 908/2352/19 та прийняттю процесуальне рішення по суті спору,

суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення вказаного клопотання. А тому, як наслідок, судом відмовлено у задоволенні клопотання ТОВ "Укрінспецмаш" від 05.11.19 про зупинення провадження у справі № 908/2352/19.

Також, в судовому засідання 25.11.19 представник відповідача підтримав клопотання від 05.11.19 про зупинення провадження у справі, яке обґрунтовано наступним. За наслідками проведення ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області державного контролю за дотриманням земельного законодавства у процесі передачі в оренду ТОВ "Укрінспецмаш" земельних ділянок, як об'єкта перевірки було подано адміністративний позов та на підставі чого відкрито адміністративну справу № 280/2381/19. В подальшому, на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11.06.19 по справі № 280/786/19, яким підтверджено правомірність розпорядження голови Запорізької ОДА № 26 від 10.10.16, подано апеляційна скарга. 07.10.19 третій апеляційний адміністративний суд ухвалив зупинити провадження у справі № 280/786/19 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 280/2381/19, так як предмети доказування в обох справах є взаємопов'язаними. Як зазначає відповідач, рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11.06.19 по справі № 280/786/19, на яке посилається Токмацька РДА, не набрало законної сили. З огляду на викладене, на думку відповідача, вирішення справи № 908/2352/19 не можливе до остаточного вирішення справи № 280/2381/19 за позовом ТОВ "Укрінспецмаш" до ГУ держгеокадастру у Запорізькій області про визнання дій протиправними, адже від змісту рішення по вказаній справі буде залежати вирішення справи № 908/2352/19 так як зазначені справи, на думку відповідача, пов'язані між собою.

В письмових поясненням позивача від 18.11.19 останній заперечив проти задоволення вказаного вище клопотання про зупинення провадження у цій справі з огляду на те, що позовна заява у справі № 908/2352/19 дійсно містить посилання на розпорядження голови Запорізької ОДА від 10.12.18 № 655 "Про скасування розпоряджень голови Токмацької РДА від 30.05.16 № 1499, від 15.09.16 № 333, від 02.06.16 № 204, від 15.09.16 № 332, від 15.07.16 № 269, від 26.05.16 № 191, від 11.01.17 № 8" (яким було скасовано, у зв'язку з невідповідністю чинному законодавству, серед інших і розпорядженя, які слугували підставою для укладення договору та яке є предметом судового розгляду у справі № 908/2352/19). Разом з тим, представник позивача зазначив, що підставою для визнання недійсним договору є не лише вищезазначене розпорядження, але і низка інших обґрунтованих підстав. Тому, з огляду на вищезазначене, вирішення клопотання відповідача про зупинення провадження у справі № 908/2352/19 до набрання судовим рішенням законної сили у справі № 280/2381/19 віддав на розсуд суду.

Представник третьої особи 2 заперечив проти зупинення провадження у цій справі до набрання судовим рішенням законної сили у справі № 280/2381/19.

Враховуючи положення вимог ст. 227 ГПК України, Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.11 № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" (у відповідній редакції), а також враховуючи той факт, що:

- предметом позову у справі № 908/2352/19 є вимога Токмацької РДА до ТОВ "Укрінспецмаш" (за участі ТОВ "Геоникс" - третя особа на стороні позивача та Новопрокопівської сільської ради - третя особа на стороні відповідача) про визнання недійсним договору оренди невитребувагних земельних часток (паїв) від 23.09.16, укладеного між Токмацькою РДА та ТОВ "Укрінспецмаш", який зареєстровано у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Новопрокопівської сільської ради за № 26 від 10.10.16.

- предметом позову у справі № 280/2381/19, яка розглядається Запорізьким окружним адміністративним судом, є вимоги ТОВ "Укрінспецмаш" до головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про визнання протиправними дій державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням і охороною земель, дотримання вимог законодавства України про охорону земель … щодо проведення перевірки ТОВ "Укрінспецмаш", за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом земельної ділянки від 13.11.18 № 7890/0/92-18-ДК/09/01-18;

- предметом позову у справі № 280/786/19, яка розглядається Запорізьким окружним адміністративним судом, є вимоги ТОВ "Укрінспецмаш" до Запорізької облдержадміністрації , 3 особа - Токмацька РДА - про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Запорізької облдержадміністрації від 10.12.18 № 655 "Про скасування розпоряджень голови Токмацької РДА від 30.05.16 № 1499, від 15.09.16 № 333, від 02.06.16 № 204, від 15.09.16 № 332, від 15.07.16 № 269, від 26.05.16 № 191, від 11.01.17 № 8",

суд дійшов висновку про те, що наведені вище справи, які розглядаються в порядку КАС України, не є пов'язаними.

Більш того, в межах справи № 908/2352/19 місцевий господарський суд наділений всіма повноваженнями для самостійного встановлення обставин необхідних для прийняття законного і обґрунтованого рішення у цій справі по суті спору.

А тому, як наслідок, ухвалою від 25.11.19 судом відмовлено у задоволенні клопотання ТОВ «Укрінспецмаш» від 05.11.19 про зупинення провадження у справі № 908/2352/19.

Крім того, в судовому засіданні 25.11.19 присутній представник відповідача просив суд поновити строк для надання відгуку та прийняти до розгляду відгук від 26.09.19 на позовну заяву.

Представник третьої особи 2 не вважає за можливе прийняти до розгляду відгук ТОВ "Укрінспецмаш" на позовну заяву.

Як вбачається із змісту п. 5 резолютивної частини ухвали від 03.09.19 про відкриття провадження у даній справі, судом запропоновано відповідачу - протягом 15 днів з дня вручення вказаної ухвали подати до суду відзив на позов, із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача (якщо такі докази не надані позивачем) та документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи (листом з описом вкладення).

10.09.19 уповноваженим представником ТОВ "Укрінспецмаш" за довіреністю отримано ухвалу суду від 03.09.19 про відкриття провадження у справі № 908/2352/19. Вказане підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

З огляду на вищевикладене, 25.09.19 - останній день для подачі відповідачем у цій справі відгуку на позовну заяву.

Разом з тим, як свідчить відмітка штемпелю на конверті, яким направлено до суду відгук ТОВ "Укрінспецмаш" на позовну заяву, останній (відгук) було направлено 27.09.19.

З метою прийняття законного та обґрунтованого рішення по суті спору, забезпечення права кожного із учасника на належний судовий захист, суд вважає за можливе поновити строк для подачі відгуку та прийняти до розгляду відгук ТОВ "Укрінспецмаш" від 26.09.19 на позовну заяву.

Також, в підготовчому засіданні 25.11.19 присутні представники відповідача та третьої особи 2 не заперечили проти прийняття до розгляду відповіді Токмацької РДА від 10.10.19 на відгук ТОВ "Укрінспецмаш" від 26.09.19 на позовну заяву.

З метою прийняття законного та обґрунтованого рішення по суті спору, забезпечення права кожного із учасника на належний судовий захист, суд вважає за можливе прийняти до розгляду відповідь Токмацької РДА від 10.10.19 на відгук ТОВ "Укрінспецмаш" від 26.09.19 на позовну заяву.

Представником третьої особи 2 надано суду заяву від 25.11.19 стосовно листування між учасниками у даній справі по суті спору.

За резолюцією суду заява ТОВ "Геоникс" від 25.11.19 долучена до матеріалів справи та прийнята до розгляду.

06.11.19 третя особа 2 подала до суду письмові пояснення ТОВ "Геоникс" по суті спору, які представник товариства просить суд прийняти до розгляду.

Представник відповідача не заперечив проти прийняття до розгляду вказаних вище письмових пояснень.

З метою прийняття законного та обґрунтованого рішення по суті спору, забезпечення права кожного із учасника на належний судовий захист, суд вважає за можливе прийняти до розгляду письмові пояснення ТОВ "Геоникс" по суті спору.

20.11.19 позивачем до суду надано письмові пояснення від 18.11.19, проти прийняття до розгляду яких представники відповідача та третьої особи 2 не заперечили.

За резолюцією судді вказані вище пояснення Токмацької РДА прийняті судом до розгляду.

25.11.19 відповідачем до матеріалів справи подано письмові пояснення від 20.11.19, проти прийняття до розгляду яких представник третьої особи 2 не заперечив.

За резолюцією головуючого вказані вище пояснення ТОВ "Укрінспецмаш" прийнятті судом до розгляду.

25.11.19 третьою особою 1 до суду надано письмові пояснення від 18.11.19 № 968, проти прийняття до розгляду яких представники відповідача та третьої особи 2 не заперечили.

За резолюцією судді вказані вище пояснення Новопрокопівської сільської ради прийнятті судом до розгляду.

Ухвалою від 25.11.19 судом закрито підготовче провадження у справі № 908/2352/19 та призначено розгляд справи № 908/2352/19 по суті на 05.12.19.

Після відкриття провадження у справі № 908/2352/19 судом в судовому засіданні 05.12.19 встановлено, що позовну заяву подано без додержання вимог викладених у п. 5 ч. 3 ст. 162, у зв'язку із чим суд, на підставі ч. 11 ст. 176 ГПК України, ухвалою від 05.12.19 позовну заяву Токмацької РДА за вих. від 27.08.19 до ТОВ "Укрінспецмаш", за участі ТОВ "Геоникс" та Новопрокопівської сільської ради про визнання недійсним договору оренди невитребуваних земельних часток (паїв) від 23.09.16 залишено без руху. Позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів з дня вручення позивачу ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до суду заяви про усунення недоліків, в якій необхідно надати наступні пояснення (обґрунтування) стосовно неподання до матеріалів справи № 908/2352/19 кадастрового плану земельної ділянки, який є невід'ємною частиною до договору оренди невитребуваних земельних часток (паїв) від 23.09.16. Надати до суду (оригінал - для огляду, копію - в матеріали справи) кадастровий план земельної ділянки, який відповідно до п. 39 "Прикінцевих положень" є невід'ємною частиною договору оренди невитребуваних земельних часток (паїв) від 23.09.16.

21.12.19 на адресу суду від позивача надійшла заява від 20.12.19 про усунення недоліків.

Ухвалою від 13.01.20 судом продовжено розгляд справи № 908/2352/19. Судове засідання призначено на 27.01.20.

Ухвалами суду від 27.01.20 та 06.02.20 судом оголошувались перерви під час розгляду справи по суті спору на 06.02.20 та 12.02.20 відповідно.

В судовому засідванні 12.02.20 судом оголошувалась перерва під час розгляду справи по суті спору на 17.02.20.

Розгляд справи здійснювався із застосуванням технічних засобів фіксації (не в режимі відеоконференції) судового процесу за допомогою ПАК «Оберіг» та комплексі «Акорд».

У засіданні суду 17.02.20, на підставі ст. 240 ГПК України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Представникам сторін (позивача, відповідача та третьої особи 2) повідомлено про дату виготовлення рішення у повному обсязі.

Позивач, в особі уповноваженого представника, в судових засіданнях заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві за вих. від 27.08.19, у відповіді за вих. від 10.10.19 на відгук та у письмових поясненнях за вих. від 18.11.19. Просив суд визнати недійсним договір оренди невитребувагних земельних часток (паїв) від 23.09.16, укладений між Токмацькою районною державною адміністрацією та ТОВ "Укрінспецмаш", який зареєстровано у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Новопрокопівської сільської ради за № 26 від 10.10.16.

Відповідач, в особі уповноваженого представника, в судових засіданнях проти позову заперечив в повному обсязі з підстав викладених у відгукі за вих. від 26.09.19 та письмових поясненнях за вих. від 20.11.19. Просив суд відмовити позивачу в задоволені позовних вимог в повному обсязі.

Третя особа 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, в особі уповноваженого представника, в судових засіданнях підтримав позовні вимоги позивача з підстав викладених у письмових поясненнях по суті спору за вих. від 04.11.19 та заяві від 25.11.19. Просив суд визнати недійсним договір оренди невитребувагних земельних часток (паїв) від 23.09.16, укладений між Токмацькою районною державною адміністрацією та ТОВ "Укрінспецмаш", який зареєстровано у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Новопрокопівської сільської ради за № 26 від 10.10.16.

Третя особа 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача (в особі уповноваженого представника) в судові засідання жодного разу не з'явилась. Про дату, час та місце судових засідань було повідомлено належним чином.

25.11.19 до суду від Новопрокопівської сільської ради надійшли письмові пояснення за вих. від 18.11.19 № 968, в яких зазначено, що з 01.01.19 на підставі закону та у зв'язку із заміною сторони в зобов'язанні Токмацьку РДА позбавлено статусу Орендодавця, а отже укладений спірний Договір оренди, його виконання та самі договірні відносини ні яким чином не впливають на права та обов'язки Токмацької РДА. На час слухання цієї справи Новопрокопівська сільська рада є розпорядником та орендодавцем не витребуваних земельних часток (паїв). А тому, спірний договір оренди підлягає переукладенню з новим власником (розпорядником), шляхом укладання Додаткової угоди до Договору оренди. Але у зв'язку з спірними питаннями, які виникли на даний час, Додаткова угода до Договору оренди, буде укладена після винесення рішення господарським судом Запорізької області, по справі № 908/566/19. Також, представник Новопрокопівської сільської ради просить суд судове засідання по розгляду позову Токмацької РДА, призначене до розгляду 25.11.19, як і усі наступні судові засідання по розгляду позовної заяви Токмацької РДА, проводити без участі представника Новопрокопівської сільської ради, як третьої особи по справі.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши представників сторін, а саме представників позивача, відповідача та третьої особи 2, суд

ВСТАНОВИВ:

Розпорядженням голови Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області від 02.06.16 № 204 «Про передачу нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) із земель колективної власності колишнього КСП «ім. Ілліча» в оренду ТОВ «Укрінспецмаш» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населених пунктів на території Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області», керуючись ст. ст. 6. 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст. 288 Податкового Кодексу України, ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», Законом України «Про оренду землі», ст. ст. 25, 55 Закону України «Про землеустрій», постановою Кабінету Міністрів України «Про організацію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)» від 04.02.04 № 122, постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю)» від 24.01.00 № 119, наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 11.10.11 № 536 «Про затвердження Порядку ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.11 за № 1517/20255, дорученням голови Запорізької обласної державної адміністрації від 09.11.15 № 08-02-07/6 «Про впорядкування орендних відносин щодо нерозподілених (не витребуваних) земельних часток (паїв)», розглянувши клопотання ТОВ «Укрінспецмаш» про надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) від 25.03.16 вих № 16, пропозиції ТОВ «Укрінспецмаш» щодо ставки орендної плати від 15.04.16, інформаційний лист управління Держгеокадастру у Токмацькому районі від 28.03.16, лист управління Держгеокадастру у Токмацькому районі від 27.05.16 № 31-28-99.3-1556/2-16 та графічні матеріали-схема розташування земельної ділянки голова місцевої райдержадміністрації вирішив:

- передати в оренду ТОВ «Укрінспецмаш» єдиним масивом нерозподілені (невитребувані) земельні частки (паї) із земель колективної власності колишнього КСП «ім. Ілліча» за межами населеного пункту на Території Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області загальною площею 35,00 га, угіддя - рілля, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва до моменту отримання власниками земельних часток (паїв) документів, що посвідчують право власності на ділянки, але не більше ніж на 49 років (п. 1);

- встановити ставку орендної плати в розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рік з урахуванням коефіцієнту індекса на поточний рік (п. 2);

- рекомендувати ТОВ «Укрінспецмаш» в 30-денний термін замовити виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у суб'єкта господарювання, що є виконавцем робіт із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій» (п. 3);

- рекомендувати ТОВ «Укрінспецмаш» в 30-денний термін замовити виготовлення агрохімічного паспорта поля на зазначену земельну ділянку (п. 4);

- рекомендувати ТОВ «Укрінспецмаш» після виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та отримання агрохімічного паспорта поля на зазначену земельну ділянку звернутися до Токмацької РДА для укладання договору оренди земельних часток (паїв) (п. 5);

- ТОВ «Укрінспецмаш» приступити до використання нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) із земель колективної власності колишнього КСП «ім. Ілліча» за межами населених пунктів на території Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області на ведення товарного сільськогосподарського виробництва після укладання договору оренди земельних часток (паїв) та державної реєстрації цього договору (п. 6);

- у разі не проведення укладення договору оренди земельних часток (паїв) та не проведення його державної реєстрації протягом 60 днів з моменту видачі вказаного розпорядження розпорядження вважається таким, що втратило чинність (п. 7).

Розпорядженням від 15.09.16 № 332 «Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 02.05.16 № 204 «Про передачу нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) із земель колективної власності колишнього КСП «ім.Ілліча» в оренду ТОВ «Укрінспецмаш» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населених пунктів на території Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області», керуючись ст. ст. 6, 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» розглянувши заяву ТОВ «Укрінспецмаш» від 07.09.16, технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), розроблену фізичною особою підприємцем, інженером-землевпорядником Стаценко А . О . за договором на виконання робіт від 14.06.16 № 14-06-16/2, з метою приведення у відповідність до чинного законодавства власних нормативних актів голова Токмацької РДА:

- внести зміни до розпорядження голови райдержадміністрації від 02.06.16 № 204 «Про передачу нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) із земель колективної власності колишнього КСП «ім. Ілліча» в оренду ТОВ «Укрінспецмаш» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населених пунктів на території Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області», а саме:

1.1 викласти пункт 1 розпорядження в наступній редакції:

« 1.Передати в оренду ТОВ «Укрінспсцмаш» єдиним масивом нерозподілені (невитребувані) земельні частки (паї) із земель колективної власності колишнього КСП «ім. Ілліча» за межами населеного пункту Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області загальною площею 35,0003 га, угіддя - рілля для введення товарного сільськогосподарського виробництва до моменту отримання власниками земельних часток (паїв) документів, то посвідчують право власності на ці ділянки, але не більше ніж на 49 років» …

23.09.16 між Токмацькою РДА (Орендодавець) та ТОВ "Укрінспецмаш" (Орендар) було укладено договір оренди не витребуваних земельних часток (паїв) (далі - договір), предметом якого згідно із п. 1. є те, що Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка є єдиним масивом нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) із земель колективної власності колишнього КСП ім. Ілліча, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області згідно технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на підставі розпорядження голови Токмацької районної державної адміністрації від 02.06.16 № 204 та розпорядження голови Токмацької районної державної адміністрації від 15.09.16 № 332.

Згідно із п. 2 даного договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 12,3486 гектарів, у т.ч. рілля площею 12,3486 га, грунти якої представлені такими агровиробничими групами: 86 Є Чорноземи несолонцюваті і слабосолонцюваті на щільних глинах середньозмиті, середньо- і важкоглинисті; 133 Л Лучні, чорноземно-лучні грунти та їх слабосолонцюваті і слабоосолоділі відміни, легко глинисті, на площі 12,3486 га та межі якої встановлені в натурі (на місцевості).

Пунктом 3 договору визначено, що на земельній ділянці відсутні об'єкти нерухомого майна. Земельна ділянка передається в оренду без будинків, будівель, споруд та інших об'єктів (п. 4 договору).

Відповідно до п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 413 087,63 грн. за загальну площу, відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню (п. 6 договору).

Договір укладено до отримання власниками земельних часток (паїв) документів, що посвідчують право власності на ці земельні ділянки, але не довше ніж на 49 років. Після закінчення строку договору Орендар мас переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 8 договору).

Пунктом 15 договору визначено, що земельна ділянка передається в оренду для товарного сільськогосподарського виробництва. Цільове призначення земельної ділянки згідно з КВЦПЗ: секція А, код 01.01 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (п. 16).

Відповідно до п. 18 договору, передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення проекту її відведення. Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється у триденний строк після реєстрації цього договору за актом її прийому-передачі (п. 19 договору).

Після припинення дії договору Орендар в п'ятиденний строк повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду та який зафіксованого у Агрохімічному паспорті земельної ділянки складеного Запорізькою філією державної установи «Інститут охорони грунтів України» на бланку 041241. Витрати пов'язані із фіксуванням стану земельної ділянки, що повертається Орендарем Орендодавцеві, та доказуванням не погіршення її стану, покладаються на Орендаря. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку (п. 20 договору).

Дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку встановленому законом; … отримання власниками земельних часток (паїв) документів, що посвідчують право власності на ці земельні ділянки … (п. 33).

Договір набирає чинності після підписання сторонами та його реєстрації. Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий - в Орендаря, третій - в органі, який провів його реєстрацію (п. 39).

Крім того, відповідно до вказаного пункту, невід'ємними частинами договору є:

- схема розташування земельної ділянки;

- кадастровий план земельної ділянки;

- акт прийому-передачі об'єкта оренди;

- Агрохімічний паспорт земельної ділянки: оригінал у екземплярі Орендодавця, копії в інших екземплярах.

Договір зареєстрований у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області за № 26 від 10.10.16.

Відповідно до акту прийому-передачі об'єкта оренди (нерозподілених (не витребуваних) земельних часток (паї) від 10.10.16, Токмацька районна державна адміністрація в особі її голови (Орендодавець) передала, а Орендар (в особі директора ТОВ) прийняв об'єкт оренди (земельну ділянку єдиним масивом нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв)) площею 12,3486 га, у т.ч. рілля площею 12,3486 га, межі якої встановлені в натурі (на місцевості) в контурі із земель колективної власності колишнього КСП ім. Ілліча, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Новопрокопівськоїї сільської ради Токмацького району Запорізької області, а ТОВ «Укрінспецмаш» (Орендар) прийняло вищевказаний об'єкт оренди в оренду (п. 1). Об'єкт оренди (земельна частка (пай) знаходиться в такому стані: Стан земельної ділянки придатний для використання за цільовим призначенням та у спосіб, що передбачений п. 15 договору оренди. Ґрунти земельної ділянки представлені такими агровиробничими групами: 86 Є Чорноземи несолонцюваті і слабосолонцюваті на щільних глинах середньозмиті , середньо- і важко глинисті; 133 Л Лучні, чорноземно-лучні грунти та їх слабосолонцюваті і слабоосолоділі відміни, легкоглинисті, на площі 12,3486 га, що посвідчується Агрохімічним паспортом земельної ділянки складеного Запорізькою філією державної установи «Інститут охорони грунтів України» на бланку 041241 (п. 2). Акт прийому-передачі земельної ділянки є невідємною частиною договору (п. 3).

До матеріалів позовної заяви у цій справі позивачем надано: агротехнічний паспорт поля, земельної ділянки; кадастровий номер земельної ділянки 2325283200:07:003, площа земельної ділянки - 12,3486 га; схему розташування земельної ділянки не витребуваних земельних часток (паїв) із земель колективної власності КСП «ім. Ілліча» та території Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області.

Державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Держгеокадастру у Запорізькій області - головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Великобілозерському, Камянсько-Дніпровському районах та м. Енергодарі управління з контролю за використанням і охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Москаленко Є.А. та головним спеціалістом відділу контролю за використанням і охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Щока Н.В. на підставі наказу від 12.11.18 № 790-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням і охороною земель усіх категорій і форм власності» було здійснено державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням і охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості грунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства у процесі передачі у власність, надання в користування, т.ч. в оренду ТОВ «Укрінспецмаш» земельних ділянок, як об'єкта перевірки, які знаходяться на на території Новопрокопівської сільської ради Токмацького району, за наслідками якого (якої) 13.11.18 складено відповідний Акт № 790/0/92-18-ДК/812/АП/09/01/-18.

Згідно із вказаним Актом, (дослівно): «… Із тексту статті 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)випливає, що в оренду можуть передаватись вже сформовані земельні ділянки власників земельних часток (паїв), які не взяли участь у розподілі, а не земельні частки (паї).

«Відповідно до ст. 79 Земельного Кодексу України, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Кадастровий номер земельній ділянці присвоюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

З огляду на викладене, передача в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок власників земельних часток (паїв), які не виділені в натурі (на місцевості) цим власникам (пасовища, сіножаті, багаторічні насадження), у порядку, встановленому ст. 13 Закону, можлива тільки після розроблення та затвердження проекту організації території земельних часток (паїв) або після розробки технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та її затвердження.

Орендарі набувають право оренди земельної ділянки на підставі і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України та іншими законами України і договором оренди землі.

Відповідно до ст.ст. 6, 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.

Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації (у відповідній редакції).

Таким чином, розпорядження голови Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області від 30.05.2016 № 199, від 15.09.2016 № 333, від 02.06.2016 № 204. від 15.09.2016 № 332, від 15.07.2016 № 269, від 26.05.2016 № 191, від 11.01.2017 № 8, прийняті з порушеннями ст. 123 та ст. 126 Земельного кодексу України, а саме передача несформованих земельних ділянок в оренду (без затвердження розробки технічної документації та присвоєння кадастрового номеру).

Відповідно до статті 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» є підстави для припинення прав на земельну ділянку та розірванню вищезазначених договорів оренди».

Розпорядженням від 10.12.18 № 655 «Про скасування розпоряджень голови Токмацької райдержадміністрації від 30.05.16 № 199, від 15.09.16 № 333, від 02.06.16 № 204, від 15.09.16 № 332, від 15.07.16 № 269, від 25.06.16 № 191 від 11.01.17 № 8», керуючись ч. 8 ст. 118 Конституції України, ч. 3 ст. 33, ч. 3 ст. 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», враховуючи лист Токмацької райдержадміністрації та з метою приведення у відповідність до вимог чинного законодавства головою Запорізької обласної державної адміністрації скасовано розпорядження голови Токмацької районної державної адміністрації, зокрема:

- від 02.06.16 № 204 «Про передачу нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) із земель колективної власності колишнього КСП «ім.Ілліча» в оренду ТОВ «Укрінспецмаш» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населених пунктів на території Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області»;

- від 15.09.16 № 332 «Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 02.05.16 № 204 «Про передачу нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) із земель колективної власності колишнього КСП «ім.Ілліча» в оренду ТОВ «Укрінспсцмаш» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населених пунктів на території Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області».

Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши дадані до справи докази, пояснення сторін та третьої особи суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Розглядаючи вказану справу по суті спору судом враховано, що взаємовідносини між сторонами у цій справі регулюються положеннями Конституції України, Земельного кодексу України, Законів України «Про місцеві державні адміністрації», «Про оренду землі», «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», «Про землеустрій», Указами Президента України від 08.08.95 № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям», від 03.12.99 № 1529/99 «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки» та іншими підзаконними нормативно-правовими актами.

Так, зокрема, згідно з вимогами ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та ін. природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Частиною 1 ст. 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.99 № 586-XІV визначено, що голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.

Відповідно до вимог ст. 6 вказаного Закону, розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Згідно із ч. ст. 43 наведеного вище Закону, розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, ін. актам законодавства, або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

Відповідно до п. 11 ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", місцева державна адміністрація погоджує документацію із землеустрою у випадках та порядку, визначених Земельним кодексом України та Законом України «Про землеустрій» щодо відповідності зазначеної документації законодавству у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Преамбулою Закону України «Про землеустрій» від 22.05.03 № 858-ІV, визначено, що він (Закон) регулює правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою і спрямований на регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування.

Проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом.

Технічна документація із землеустрою - сукупність текстових та графічних матеріалів, що визначають технічний процес проведення заходів з використання та охорони земель без застосування елементів проектування (ст. 1 Закону № 858-ІV від 22.05.03).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 25 вказаного Закону, документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації. Видами документації із землеустрою, зокрема, є: … проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок (п. «ґ»); проекти землестрою щодо організації території земельних часток (паїв) (п. «ж»); технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (п. «і»).

У відповідності до ст.ст. 29-30 Закону України "Про землеустрій", документація із землеустрою включає в себе текстові та графічні матеріали і містить обов'язкові положення, встановлені завданням на розробку відповідного виду документації. Документація із землеустрою розробляється на основі завдання на розробку відповідного виду документації, затвердженого замовником. Склад, зміст і правила оформлення кожного виду документації із землеустрою регламентуються відповідною нормативно-технічною документацією з питань здійснення землеустрою (ст. 29). Погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом (ст. 30).

Частиною 1 ст. 49-1 Закону України "Про землеустрій" визначено, що проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) розробляються з метою формування земельних ділянок сільськогосподарських угідь, що підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв).

Згідно із ч. 5 ст. 49-1 Закону України "Про землеустрій", проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) включають: а) завдання на складання проекту землеустрою; б) пояснювальну записку; в) рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації про виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв); г) список осіб, які мають право на отримання у власність земельної частки (паю); ґ) матеріали розрахунку (за потреби - перерахунку) вартості і розмір земельної частки (паю) в умовних кадастрових гектарах; д) схему розподілу земельних ділянок власникам земельних часток (паїв); е) відомості про площу земельних ділянок, кадастрові номери земельних ділянок та перелік обмежень у їх використанні; є) матеріали погодження і затвердження проекту землеустрою, встановлені статтею 186 Земельного кодексу України; ж) матеріали перенесення меж земельних ділянок у натуру (на місцевість), сформованих за проектом.

Після виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) до проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) долучаються: акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності; акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (ч. 6 ст. 49-1).

У відповідності до ч.ч. 1, 2, 4 та 7 ст. 55 цього Закону, встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографічно-геодезичних і картографічних матеріалів (ч. 1). Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (ч. 2). … Межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) закріплюються межовими знаками встановленого зразка. Межові знаки здаються за актом під нагляд на збереження власникам землі та землекористувачам, у т.ч. орендарям (ч. 7).

Частиною 10 ст. 55 Закону України "Про землеустрій" визначено, що технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає, зокрема: а) завдання на складання технічної документації із землеустрою; … в) рішення Верховної Ради АР Крим, Ради міністрів АР Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою (у випадках, передбачених законом); … и) кадастровий план земельної ділянки; … й) акт приймання-передачі межових знаків на зберігання, що включається до документації із землеустрою після виконання робіт із встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.

Згідно із ч.ч. 2, 3 ст. 2 Земельного кодексу України (далі ЗК України), суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Згідно з п.п. "а", "в", "ж" ч. 1 ст. 17 ЗК України (у відповідній редакції чинній станом на час укладення оспорюваного у цій справі договору), до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин, зокрема, належить: розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Частиною 3 ст. 122 ЗК України визначено, що районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених ч.ч. 4 і 8 цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: ведення водного господарства; будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог ч. 7 цієї статті; індивідуального дачного будівництва.

Статтею 123 ЗК України визначено порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.

Так, зокрема, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється … у т.ч. органами виконавчої влади. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання). Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою АР Крим, Радою міністрів АР Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу (ч. 1).

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді АР Крим, Раді міністрів АР Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею (ч. 2).

Відповідний орган виконавчої влади … в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із ст. 151 цього Кодексу.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада АР Крим, Рада міністрів АР Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду АР Крим, Раду міністрів АР Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України (ч. 3).

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 1861 цього Кодексу (ч. 4).

Рішенням про надання (ч. 10) земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у т.ч. (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Згідно із ч. 1 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Статтею 126 ЗК України (в редакції станом на час укладення оспорюваного у цій справі договору) унормовано, що право … користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно з п. 16 Перехідних положень ЗК України (у відповідній редакції), громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю.

Паювання земель колективних сільськогосподарських підприємств проводилось відповідно до Указу Президента України від 08.08.95 № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям».

Так, згідно з пунктами 1, 6 вказаного Указу, паюванню підлягали сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам (або КСП), сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у т.ч. створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств. Паювання земель радгоспів та ін. державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства. Паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості). У разі виходу власника земельної частки (паю) з КСП, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства за його заявою здійснюється відведення земельної ділянки в натурі в установленому порядку і видається державний акт на право приватної власності на цю земельну ділянку.

Указом Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки» від 03.12.99 № 1529/99, з метою забезпечення реалізації державної аграрної політики, прискорення реформування та розвитку аграрного сектора економіки на засадах приватної власності, Кабінету Міністрів України було доручено здійснити організаційні заходи щодо запровадження спрощеного порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю) та майнового паю органами місцевого самоврядування та виділення єдиним масивом земельних ділянок групі власників земельних часток (паїв), яка звернулася із заявами про відведення земельних ділянок в натурі, з метою спільного використання або надання в оренду цих ділянок, запроваджено, зокрема, обов'язкове укладання підприємствами, які використовують землю для сільськогосподарських потреб, договорів оренди земельної частки (паю), майнового паю з власниками цих часток, а також спрощений порядок реєстрації договорів оренди земельної частки (паю) та майнового паю органами місцевого самоврядування.

На виконання Указу Президента України від 03.12.99 № 1529/99 «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки» наказом Держкомзему України від 17.01.00 № 5 затверджено Типовий договір оренди земельної частки (паю), сторонами якого є виключно власник (ки) земельної (-их) частки (-ок) (паю) (-їв) як орендодавці та юридичні особи, які використовують землю для сільськогосподарських потреб як орендарі.

Судом враховано, що правовідносини щодо земельних часток (паїв) регулюються спеціальним Законом України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", на підставі якого, в т.ч. 23.09.16 і було укладено оспорюваний у цій справі договір.

Так, зокрема, організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали КСП, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками визначено положеннями Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» № 899-ІV від 05.06.03.

Статтею 3 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» передбачено, що підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи райдержадміністрації. У разі подання заяв про виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) більшістю власників земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства відповідна сільська, селищна, міська рада чи райдержадміністрація приймає рішення про розробку проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Встановлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) здійснюється на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (ст. 11 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)»).

З аналізу положень Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», а також Указу Президента України від 08.08.95 № 720 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» вбачається, що нерозподілена (не витребувана) земельна ділянка - це земельна ділянка, що була запроектована в складі єдиного земельного масиву без визначення меж в натурі (на місцевості), проте не була розподілена на зборах власників земельних часток (паїв) через неявку на збори осіб - власників права на земельну частку (пай) чи їх спадкоємців. Статус невитребуваних нерозподілені земельні ділянки набувають вже після проведення зборів стосовно розподілу земельних ділянок.

Разом з цим, на відміну від земельної ділянки, земельна частка (пай) є умовною часткою земель, які належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, розмір якої визначений в умовних кадастрових гектарах, місцезнаходження та межі такої земельної частки (паю) не визначені.

Отже, наведене вище, а також положення ст. 79 ЗК України (за якою земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами) надають суду підстави для висновку про те, що земельні ділянки державної або комунальної власності та земельні частки (паї) є різними об'єктами земельних відносин і мають різний правовий режим.

Згідно із ч. 1 ст. 9 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» (у відповідній редакції), розподіл земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв), які подали заяви про виділення належних їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), проводиться відповідною … районною державною адміністрацією за місцем розташування земельних ділянок на зборах власників земельних часток (паїв) згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) (ч. 1). Розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства проводиться за згодою не менш як двох третин власників земельних часток (паїв), а за її відсутності - шляхом жеребкування (ч. 2). Результат розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства оформляється відповідним протоколом, що підписується власниками земельних часток (паїв), які взяли участь у їх розподілі. До протоколу про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) додаються проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), список осіб, які взяли участь у їх розподілі (ч. 3). Протокол про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) затверджується відповідною … районною державною адміністрацією і є підставою для прийняття рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та видачі державних актів на право власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв) (ч. 4).

Встановлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) здійснюється на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (ч. 1 ст. 11 наведеного вище Закону). … Земельні ділянки, які їх власники або інші особи будуть використовувати єдиним масивом, закріплюються межовими знаками встановленого зразка лише по окружній межі єдиного масиву (ч. 3 ст. 11 у відповідній редакції).

Відповідно до п. 12 постанови Кабінету Міністрів України "Про організацію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)" № 122 від 04.02.04, нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.

Статтею 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» (у відповідній редакції) визначено, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної … районної державної адміністрації можуть передаватись в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

Тобто, вказана редакція статті Закону унормовує, що нерозподіленою земельною ділянкою є земельна ділянка, яка відповідно до проекту землеустрою щодо організації територіх земельних часток (паїв) увійшла до площі земель, що підлягають розподілу, але відповідно до протоколу про розподіл земельних ділянок не була виділена власнику земельної частки (паю). Невитребуваною є земельна частка (пай) на яку не отримано документа, що посвідчує право на неї, або земельна частка (пай) право на яку посвідчено відповідно до законодавства, але яка не була виділена в натурі (гна місцевості). Не розподілені земельні ділянки, не витребувані частки паїв після формування їх у земельні ділянки, за рішенням відповідної …. районної державної адміністрації можуть передаватись в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїі), чи їх спадкоємці, які не взяли участі у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок …

Відтак, законодавством передбачена можливість раціонального використання земельних часток до оформлення їхніми власниками правовстановлюючих документів з можливістю надходження коштів до бюджету.

При цьому, оренда нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок не є сталою і не може забезпечити постійну площу орендованої земельної ділянки, оскільки земельні ділянки надаються на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку.

Згідно із ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1). Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (ч. 2).

Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1). У разі посилання учасника справи на невчинення ін. учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою (ч. 2). Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 3).

Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1). Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2).

Згідно із ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1). Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються (ч. 2).

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи (ст. 78 ГПК України).

Відповідно до ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування (ч. 1). Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч. 2).

У відповідності до вимог ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1). Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 2). Суд надає оцінку (ч. 3) як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Приписами ст. 203 ЦК України унормовано, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятись у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

Статтею 204 ЦК України закріплено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Згідно ч. 1 ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1 - 2, 5 та 6 ст. 203 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 215 ЦК України визначено, що недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним.

У відповідності із положеннями ч. 3 ст. 215 ЦК України, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Вирішуючи справу по суті спору судом враховано, що:

- в розпорядженні голови Токмацької РДА від 02.06.16 № 204 щодо передачі не розподілених (не витребуваних) земельних часток (паїв) в оренду ТОВ «Укрінспецмаш» є посилання на графічні матеріали-схему розташування земельної ділянки, а також рекомендовано ТОВ «Укрінспецмаш» після виготовлення технічної документації землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ... звернутись до Токмацької РДА для укладення договору оренди земельних часток (паїв),

- в розпорядженні голови Токмацької РДА від 15.09.16 № 332 щодо внесення змін до розпорядження голови РДА від 02.06.16 № 204 щодо передачі не розподілених (не витребуваних) земельних часток (паїв) в оренду ТОВ «Укрінспецмаш» голова Токмацької РДА розглянувши … технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), розроблену ФОП інженером-землевпорядником Стаценко А.О. вніс відповідні зміни до свого розпорядження, як голови РДА, від 02.06.16 № 204,

- в оспорюваному у цій справі договорі є посилання на технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (п. 1 договору),

- в оспорюваному у цій справі договорі (п. 2) вказано, що межі земельної ділянки загальною площею 12,3486 га встановлені в натурі (на місцевості),

- суду не надано доказів на підтвердження того, що технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки загальною площею 12,3486 га в натурі (на місцевості), була виготовлена (затверджена) у встановленому чинним законодавством порядку станом на дату укладення оспорюваного у цій справі договору оренди не витребуваних земельних часток (паїв) від 23.09.16,

- суду не надано доказів на підтвердження того, що межі земельної ділянки загальною площею 12,3486 га були фактично встановлені в натурі (на місцевості).

Судом враховано, що станом на час подачі позовної заяви у цій справі та станом на час прийняття процесуального рішення по суті спору (17.02.2020) у цій справі розпорядження голови Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області від 02.06.16 № 204 та від 15.09.16 № 332 були скасовані розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації від 10.12.18 № 655, і вказане розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 10.12.18 № 655 є чинним станом на час прийняття процесуального рішення у цій справі по суті спору.

А тому, станом на час вирішення цієї справи по суті спору стала відсутньою правова підстава для продовження дії договору оренди не витребуваних земельних частиок (паїв) від 23.09.16, який зареєстровано 10.10.16 за № 26…

У зв'язку із викладеним, суд дійшов висновку, що доводи позивача є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню судом. Як наслідок, оспорюваний договір судом визнається недійсним з підстав недодержання станом на час його укладення вимог чинного законодавства наведеного вище у тексті цього рішення, а також через скасування правових підстав для його укладення.

Поряд з цим, надана позивачем до матеріалів позовної заяви копія інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 27.08.19 № 178718786 судом до уваги не прийнято у зв'язку з тим, що вказана інформація стосується зовсім іншої земельної ділянки, а саме земельної ділянки площею 2 га з кадастровим номером 2325283600:02:002:0117, яка знаходиться за адресою: Запорізька область, Токмацький район, с/рада Остриківська.

Також, надана відповідачем до матеріалів відгуку копія інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 09.01.19 № 152084821 судом до уваги не прийнято у зв'язку з тим, що вказана інформація стосується зовсім інших земельних ділянок і не містмить відомостей про земельну ділянку площею 12,3486 га.

Наведене вище в тексті цього рішення спростовує доводи відповідача, які викладені у відгуку (відзиві) за вих. від 26.09.19 на позовну заяву щодо наявності правових підстав для відмови у задоволенні позову.

З питань наведених вище у тексті цього рішення судом залишаються поза увагою, твердження відповідача про те, що розірвавши договір в односторонньому порядку позивач у цій справі грубо порушив вимоги ЦК України та земельного законодавства України.

Крім того, оскільки станом на час укладення оспорюваного у цій справі договору (23.09.16) Орендодавцем була Токмацька РДА, і до матеріалів цієї справи (станом на 17.02.2020) відповідачем не надано доказів того, що у зв'язку із зміною сторони у зобов'язанні Токмацьку РДА позбавлено статусу орендодавця на підставі відповідного рішення (наказу чи ін. акту) уповноваженого органу, судом, через не доведеність, відхиляються твердження відповідача про те, що Токмацька РДА не є належним позивачем у цій справі.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 11-15, 24, 42, 46, 73-80, 86, 91, 129, 202, 236-238, 240 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати недійсним договір оренди невитребуваних земельних часток (паїв) від 23.09.16 укладений між Токмацькою районною державною адміністрацією Запорізької області (71701, Запорізька область, м. Токмак, вул. Центральна, буд. 45, код ЄДРПОУ 20509272) та товариством з обмеженою відповідальністю "Укрінспецмаш" (71708, Запорізька область, м. Токмак, вул. Гоголя, буд. 50, кім. 53, код ЄДРПОУ 31836817), який зареєстровано у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області 10.10.16 за № 26.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінспецмаш" (71708, Запорізька область, м. Токмак, вул. Гоголя, буд. 50, кім. 53, код ЄДРПОУ 31836817) на користь Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області (71701, Запорізька область, м. Токмак, вул. Центральна, буд. 45, код ЄДРПОУ 20509272) - 1 921 (одну тисячу дев'ятсот двадцять одну) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ч.ч. 1. 2 ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено у апеляційному порядку відповідно до вимог ст.ст. 253-285 ГПК України та п.п. 17.5. п. 1 Розділ ХІ «ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» ГПК України.

Повний текст рішення складено 02.03.2020р.

Суддя В.Л. Корсун