Справа № 501/3633/19
02 березня 2020 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними, такими, що ускладнюють виконання Постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018р. по справі №501/2380/17, та порушують права позивача, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеський області щодо надання до Відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ в Одеській області, у листі за вих.№18293/03 від 02.11.2018р., неправдивої інформації про відсутність боргу компенсаційних виплат несвоєчасно одержаних ОСОБА_1 сум пенсії; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеський області виконати Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018р. по справі №501/2380/17,та виплатити суму компенсації втрати частини доходів ОСОБА_1 , станом на 01.06.2017р. у розмірі 17138,13грн.,-
Ухвалою Іллічівського міського суду Одеської області від 28.10.2019р. матеріали адміністративної справи №501/3633/19 за заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, та зобов'язання вчинити певні дії, передано до Одеського окружного адміністративного суду за підсудністю, відповідно до п.2 ч.1 ст.29 КАС України.
09.12.2019р. вказана справа №501/3633/19 надійшла до Одеського окружного адміністративного суду. У заяві ОСОБА_1 просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо надання до Відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ в Одеській області, у листі за вихідним №18293/03 від 02.11.2018року, неправдивої інформації про відсутність боргу компенсаційних виплат несвоєчасно одержаних ОСОБА_1 сум пенсії, та такими, що ускладнюють виконання судового рішення, а саме: Постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018р. по адміністративній справі №501/2380/17, та порушують права ОСОБА_1 ; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виконати Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018р. по адміністративній справі №501/2380/17, та виплатити суму компенсації втрати частини доходів ОСОБА_1 , станом на 01.06.2017р. у розмірі 17138,13грн.
Відповідно до ч.5 ст.383 КАС України у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду.
Таким чином, з урахуванням відсутності необхідності розгляду даної заяви ОСОБА_1 у судовому засіданні з повідомленням учасників справи, вказана заява ОСОБА_1 , розглядається в порядку письмового провадження, згідно з ч.5 ст.383 КАС України.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018р. по справі №501/2380/17 апеляційну скаргу ОСОБА_1 , задоволено частково. Рішення Іллічівського міського суду Одеської області від 16 травня 2018року у справі №501/2380/17, скасовано. Ухвалено нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, стягнення суми боргу компенсаційних виплат пенсії, та зобов'язання вчинити певні дії, задоволено частково. Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови в здійсненні компенсації несвоєчасно одержаних ОСОБА_1 сум пенсії. Присуджено до стягнення з ГУ ПФУ в Одеській області суму компенсації витрати частини доходів станом на 01.02.2016року у розмірі 72277,46грн. Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області вчинити певні дії щодо розрахунку та виплати суми компенсації втрати частини доходів ОСОБА_1 станом на наступний час, тобто станом на червень 2017року, та виплатити грошові кошти у повному обсязі. У іншій частині позовних вимог відмовлено.
На виконання Постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018р. по справі №501/2380/17 Іллічівським міським судом Одеської області ОСОБА_1 видано виконавчий лист про зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області вчинити певні дії щодо розрахунку та виплати суми компенсації втрати частини доходів ОСОБА_1 станом на наступний час, тобто станом на червень 2017року, та виплатити грошові кошти у повному обсязі.
Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Згідно зі статтею 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.
Відповідно до частин 2, 3 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
У Рішенні від 30 червня 2009року №16-рп/2009 Конституційним Судом України констатовано, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз.1 пп.3.2 п.3, абз.2 п.4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина «судового процесу» для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
Згідно з ч.6 ст.383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Статтею 249 КАС України передбачено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.
З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Окрему ухвалу може бути винесено судом першої інстанції, судами апеляційної чи касаційної інстанцій.
Так, як з'ясовано судом, з метою виконання Постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018р. по справі №501/2380/17 ОСОБА_1 звернувся до начальника відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ в Одеській області Напошник В.В. із заявою від 11.10.2018р. про примусове виконання рішення суду, за наслідками розгляду якої, 22.10.2018р. старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коваленко В.О. винесено Постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №57478316, якою відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №501/2380/17 від 09.10.2018р., виданого Іллічівським міським судом Одеської області, про зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області вчинити певні дії щодо розрахунку та виплати суми компенсації втрати частини доходів ОСОБА_1 станом на наступний час, тобто станом на червень 2017року, та виплатити грошові кошти у повному обсязі.
08.10.2018р. Головним управлінням ПФУ в Одеській області на ім'я ОСОБА_1 надіслано Лист №16586/03, яким адресата повідомлено, що згідно з проведеним розрахунком сума компенсації відсутня.
Водночас, відповідно до Висновку експертного дослідження від 28.03.2019р. №3 Е, за підписом судового експерта Пашура А.Ю. , сума компенсації втрати частини доходів ОСОБА_1 , за період з 01.02.2016р. по 01.06.2017р., із урахуванням фактично виплаченої пенсії по інвалідності у розмірі 80676грн., відповідно до Постанови Одеського апеляційного адміністративного суду по адміністративній справі №501/2380/17 від 18.09.2018р., становить 17138,13грн.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати» підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Зі змісту вказаних нормативних приписів випливає, що право на компенсацію частини доходів у громадянина пов'язується з настанням такого юридичного факту (події), як невиплата грошового доходу у встановлені строки його виплати.
Відповідно до статтей 2, 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати» компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Отже, наведеними вище нормами встановлено строк затримки виплати доходу, за якого виникає право на компенсацію, - один і більше календарних місяців; вказують на визначення поняття «доходи» для цілей цього Закону; а також порядок обчислення суми компенсації.
З метою реалізації Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 21.02.2001року №159, якою затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, пунктами 1, 2 якого відтворено положення Закону, конкретизовано підстави та механізм виплати компенсацій.
Пунктом 4 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001року №159 визначено, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Наведене нормативне регулювання не встановлює першості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов'язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.
При цьому, слід зазначити, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Як встановлено судом, та зазначено вище, Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018р. по справі №501/2380/17, ГУ ПФУ в Одеській області, серед іншого, зобов'язано вчинити певні дії щодо розрахунку та виплати суми компенсації втрати частини доходів ОСОБА_1 станом на наступний час, тобто станом на червень 2017року, та виплатити грошові кошти у повному обсязі.
08.10.2018р. Головним управлінням ПФУ в Одеській області на ім'я ОСОБА_1 надіслано Лист №16586/03, яким адресата повідомлено, що згідно з проведеним розрахунком сума компенсації відсутня.
Між тим, відповідно до Висновку експертного дослідження від 28.03.2019р. №3 Е, за підписом судового експерта Пашура А.Ю. , сума компенсації втрати частини доходів ОСОБА_1 , за період з 01.02.2016р. по 01.06.2017р., із урахуванням фактично виплаченої пенсії по інвалідності у розмірі 80676грн., відповідно до Постанови Одеського апеляційного адміністративного суду по адміністративній справі №501/2380/17 від 18.09.2018р., становить 17138,13грн.
Отже, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що Головним управлінням ПФУ в Одеській області не виконано Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018р. по справі №501/2380/17, суд дійшов висновку щодо наявності протиправних дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо надання до Відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ в Одеській області, у листі за вихідним №18293/03 від 02.11.2018року, неправдивої інформації про відсутність боргу компенсаційних виплат несвоєчасно одержаних ОСОБА_1 сум пенсії, та такими, що ускладнюють виконання судового рішення, а саме: Постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018р. по адміністративній справі №501/2380/17, внаслідок чого порушено право ОСОБА_1 .
Особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому ст.8 Конституції України принципу верховенства права.
Згідно з п.23 ч.1 ст.4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги)
Таким чином, з урахуванням того, що судом встановлено наявність протиправних дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо надання до Відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ в Одеській області, у Листі за вихідним №18293/03 від 02.11.2018року, неправдивої інформації про відсутність боргу компенсаційних виплат несвоєчасно одержаних ОСОБА_1 сум пенсії, та такими, що ускладнюють виконання судового рішення, а саме: Постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018р. по адміністративній справі №501/2380/17, внаслідок чого порушено право ОСОБА_1 , суд дійшов висновку щодо необхідності зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виконати Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018р. по адміністративній справі №501/2380/17, та виплатити суму компенсації втрати частини доходів ОСОБА_1 , станом на 01.06.2017р. у розмірі 17138,13грн.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що сума компенсації втрати частини доходів ОСОБА_1 , за період з 01.02.2016р. по 01.06.2017р., із урахуванням фактично виплаченої пенсії по інвалідності у розмірі 80676грн., відповідно до Постанови Одеського апеляційного адміністративного суду по адміністративній справі №501/2380/17 від 18.09.2018р., становить 17138,13грн., суд дійшов висновку щодо наявності законодавчо передбачених підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 щодо визнання протиправними, такими, що ускладнюють виконання Постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018р. по справі №501/2380/17, та порушують права позивача, дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеський області про надання до Відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ в Одеській області, у Листі за вих.№18293/03 від 02.11.2018р., неправдивої інформації щодо відсутності боргу компенсаційних виплат несвоєчасно одержаних ОСОБА_1 сум пенсії; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеський області виконати Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018р. по справі №501/2380/17,та виплатити суму компенсації втрати частини доходів ОСОБА_1 , станом на 01.06.2017р. у розмірі 17138,13грн.
Керуючись ст.ст.243, 248, 249, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними, такими, що ускладнюють виконання Постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018р. по справі №501/2380/17, та порушують права позивача, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеський області щодо надання до Відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ в Одеській області, у листі за вих.№18293/03 від 02.11.2018р., неправдивої інформації про відсутність боргу компенсаційних виплат несвоєчасно одержаних ОСОБА_1 сум пенсії; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеський області виконати Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018р. по справі №501/2380/17,та виплатити суму компенсації втрати частини доходів ОСОБА_1 , станом на 01.06.2017р. у розмірі 17138,13грн., задовольнити.
2. Визнати протиправними, та такими, що ускладнюють виконання судового рішення, а саме: Постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018р. по адміністративній справі №501/2380/17, та порушують права ОСОБА_1 , дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо надання до Відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ в Одеській області, у Листі за вихідним №18293/03 від 02.11.2018року, неправдивої інформації про відсутність боргу компенсаційних виплат несвоєчасно одержаних ОСОБА_1 сум пенсії.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виконати Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018р. по адміністративній справі №501/2380/17, та виплатити суму компенсації втрати частини доходів ОСОБА_1 , станом на 01.06.2017р. у розмірі 17138,13грн.
4. Надіслати окрему ухвалу на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли неналежному виконанню Постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018р. по адміністративній справі №501/2380/17.
5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області протягом п'ятнадцяти календарних днів з дня набрання ухвалою законної сили повідомити Одеський окружний адміністративний суд про вжиті на виконання вимог окремої ухвали заходи.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст.256 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду у строки визначені статтею 295 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.