Справа № 420/1574/20
02 березня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Марин П.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Держави Україна про визнання протиправними дій, бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Держави Україна, в якій позивач просить:
визнати протиправними дії відповідача, якими обмежено реалізацію права позивачки на справедливий суд;
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання позивачці механізму реалізації конституційного права на справедливий суд щодо вказаної правової ситуації.
зобов'язати відповідача вжити заходи щодо надання позивачці можливості захистити порушені права в справі №420/4367/19, повідомивши про вжиті заходи, їх результати ООАС, позивачці, повідомивши позивачці про адресу, назву, інші дані особи, на яку покладено вжиття вказаних заходів.
Відповідно до п.п. 3,5,6 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Ознайомившись із позовною заявою, суд дійшов висновку, що вона не відповідає вимогам ст.ст.160, 161, 171 КАС України.
Відповідно до положень ст.160 КАС України в позовні заяві зазначаються найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; зазначення ціни позову; зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
В порушення вищезазначеної статті позивачем:
- не зазначено реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер і серію паспорта позивача;
- не надано власного письмового підтвердження позивача про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;
- не зазначено ціни позову.
Відповідно до п.9) ч.1 ст. 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Згідно з ч.4 ст. 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
В п.7 ч.1 ст.4 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Разом з тим, позивач визначила відповідачем особу - Держава Україна, однак в порушення вимог ст. 160 не зазначила: коду в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та/або електронної пошти.
Також, відповідно до вимог ч.5 ст.160 КАС України у позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
При цьому позивач наводить наступні обставини:
«Конституція України гарантує право позивачці на справедливий суд. Однак в Основному Законі, інших НПА України не розкрито в повному обсязі механізми реалізації поновлення порушених прав. Так, 10.09.19 отримано ухвалу ВСКАС від 20.08.19 в справі №420/4367/19, якою справу передано до КААС, яка не підлягає оскарженню. Насправді, ст.ст. 28, 29 КАСУ на підставі яких передано справу до КААС не передбачають «особливу» процедуру розгляду справи в разі подання адмінпозову до посадової особи суду. Тобто, у позивачки відсутні будь-які можливості захисту порушеного права за КАСУ на розгляд справи в суді відповідної терпідсудності (за КАСУ). Держава Україна, має дотримуватися міжнародних зобов'язань. Тобто, створити позивачці належні умови для реалізації Конституційних прав. Така позиція відповідає Висновку Консультативної ради Європейських суддів №11 2008 р. (п.57), п.21 Великої Хартії суддів.».
Проте, позивачем не виконано вищезазначені вимоги норм КАС України та не надано до суду жодних доказів на підтвердження обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та не зазначено доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою.
Згідно ч. 4 ст. 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно ч.1 ст.161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Суд зазначає, що позивачем до суду подано позовну заяву на одному аркуші без жодних додатків та без відповідної копії цієї позовної заяви для відповідачів.
Згідно з ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Статтею 245 КАС України визначено повноваження суду при вирішенні справи.
Так, згідно з п.3, 4 ч.2 вказаної статті КАС України, в разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматись від вчинення певних дій та, відповідно, визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Як вбачається з описової та прохальної частин позову, позивач, зазначаючи та описуючи обставини які перешкоджають, на її думку, отримати доступ до правосуддя, а саме оскаржити ухвалу суду по справі №420/4367/19, в прохальній частині позову просить визнати протиправними та зобов'язати вчинити дії, які не мають нічого спільного з описовою частиною позову. Тобто позивач не наводить обґрунтувань стосовно обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги та не зазначає в чому саме полягає порушення прав позивача, оскільки описання обставин позивача зводиться до її не згоди з ухваленим ВС КАС рішенням.
Проте позивачу слід визначитись з належним способом захисту порушених прав та вказати в чому саме полягає протиправність дій відповідачів, його бездіяльність по відношенню до прав та інтересів позивача, та конкретизувати які саме дії/бездіяльність відповідача суд має визнати протиправними та зобов'язати вчинити відповідача.
Частиною 3 ст.161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем до позовної заяви не додано документ на підтвердження сплати судового збору. При цьому, позивач просить звільнити її від сплати судового збору за подання даного позову.
Відповідно до ч.2 ст.8 Закону України «Про судовий збір», суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину - інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
У відповідності до п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, сплачується судовий збір за ставкою 0,4 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" з 01 січня 2020 року встановлено прожитковий мінімум працездатних осіб на місяць у розмірі 2102,00 грн.
З урахуванням зазначеного та того, що заявлені позовні вимоги зобов'язального характеру є похідними від основної вимоги про визнання протиправними дій та/або бездіяльності, судовий збір за подання вказаного позову становить 840,80 грн. (0,4% від 2102 грн.).
В свою чергу, позивачем не надано до суду жодних доказів неможливості сплати судового збору в визначеному Законом розмірі, а тому суд не вбачає підстав для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання даного позову.
Згідно зі ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, якій не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали.
Виявлені недоліки повинні бути усунені шляхом надання до суду: належним чином оформленого адміністративного позову із зазначенням реєстраційного номеру облікової картки платника податків або номеру і серії паспорта позивача; відповідної копії належним чином оформленого адміністративного позову для відповідачів; власного письмового підтвердження позивача про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав; зазначення коду ЄДРПОУ відповідача, засобів зв'язку з відповідачем, офіційної електронної адреси та/або електронної пошти відповідача; ціни позову; належним чином засвідчених доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги; докази сплати судового збору у розмір 840,80 грн.; а також шляхом приведення позовних вимог у відповідність до вимог ст. 5 КАС Україна, а саме шляхом уточнення позовних вимог зокрема що стосується належного способу захисту порушених прав та вказати в чому саме полягає протиправність дій/бездіяльності відповідача по відношенню до прав та інтересів позивача, та конкретизувати які саме дії суд має зобов'язати вчинити відповідача.
Керуючись ст.ст.160, 161, 169 КАС України суддя, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Держави Україна про визнання протиправними дій, бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде визнаний неподаним та повернутий позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя П.П. Марин