Справа №752/2951/19
Провадження № 2/752/4004/19
Іменем України
06.12.2019 року Голосіївський районний суд м.Києва в складі:
головуючого судді - Колдіної О.О.
з участю секретаря - Петрова Є.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, третя особа без самостійних вимог: Київське квартирно-експлуатаційне управління про визнання незаконним та скасування рішення житлової комісії та зобов'язання вчинити дії,
позивач звернувся до суду з позовом до Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, відповідно до якого просив визнати незаконним та скасувати рішення, викладене в п.4 протоколу засідання житлової комісії Військового інституту Київського національного університету ім.Т.Шевченка від 06.11.2018 р. № 13, про залишення дати зарахування на квартирний облік по гарнізону м.Києва полковника медичної служби у відставці ОСОБА_1 03.03.1995 р., зобов'язати житлову комісію Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка прийняти рішення про перенесення дати зарахування на квартирний облік ОСОБА_1 складом сім'ї з чотирьох осіб, з урахуванням його права на перебування в загальній та позачерговій черзі з 22 вересня 1993 р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, інвалідом війни III групи, ветераном військової служби, з 18.08.1978 року по 29.12.2006 року проходив військову службу на посадах офіцерського складу у Збройних Силах України.
Відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.10.1997 року проходив військову службу на посадах офіцерського складу у Військовому інституті Київського Національного Університет імені Тараса Шевченка, м. Київ до 29.12.2006 року.
14.12.2006 року наказом заступника Міністра оборони України № 107 позивач був звільнений з військової служби у відставку за пунктом 67, підпункт «б» (за станом здоров'я) із залишенням на квартирному обліку для позачергового забезпечення житлом за рахунок Міністерства оборони України.
Позивач зазначає, що перебуває на квартирному обліку у Військовому інституті Київського Національного університету імені Тараса Шевченка у загальній та позачерговій черзі з 03.03.1995 року складом сім'ї - чотири особи відповідно до Протоколу засідання житлової комісії від 03 грудня 1998 року № 92.
До переведення у Військовий інститут Київського Національного університету імені Тараса Шевченка, я перебував на квартирному обліку у військовій частині НОМЕР_1 (м. Васильків Київської області) у загальній та позачерговій черзі з 22.09.1993 року.
Наказом Міністра оборони України від 03.02.1995 року № 20 (який був чинний на момент переведення позивача до Військового інституту Київського Національного університету імені Тараса Шевченка) було визначено, що при переміщенні військовослужбовця по службі в інший гарнізон йому зараховується попередній час перебування на квартирному обліку (в списках осіб, що користуються правом першочергового і позачергового отримання жилих приміщень), але не раніше, ніж з дня набрання чинності даного наказу, тобто з 03.03.1995 року.
Однак, ст.44 ЖК Української PCP визначено випадки можливого перенесення черговості на отримання житла, застосування якої можливе лише до громадян, які вчинили певне правопорушення.
Отже, перенесення черговості взяття на квартирний облік з 22.09.1993 року на 03.03.1995 року позивач вважає таким, що суперечить вимогам статті 44 ЖК Української PCP та порушує його права як військовослужбовця і громадянина на житло, передбачене ст. 47 Конституції України, в зв'язку з чим звернувся до житлової комісії Військового інституту Київського Національного університету імені Т.Шевченка із заявою у якій просив внести зміни до його облікової квартирної справи та змінити дату зарахування його на облік громадян, що потребують поліпшення житлових умов з 03.03.1995 року на 22.09.1993 рік.
Рішенням житлової комісії Військового інституту Київського Національного університету імені Т.Шевченка, оформленого протоколом №13 від 06 листопада 2018 року позивачу було відмовлено у перенесенні дати зарахування на квартирний облік.
Позивач зазначає, що рішення житлової комісії Військового інституту Київського Національного університету імені Тараса Шевченка, оформлене протоколом №13 від 06.11.2018 року, в частині відмови у зарахуванні на квартирний облік з 22.09.1993 року суперечить Конституції України, Закону України «Про соціальний і правових захист військовослужбовців та членів їх сімей», Житловому кодексу Української PCP та іншим підзаконним нормативно-правовим актам, в зв'язку з чим позивач просить захистити його право в судовому порядку.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає, що відсутні будь-які правові підстави для зарахування на квартирний облік ОСОБА_1 з 22.09.1993 р., оскільки при прийнятті рішення щодо зарахування позивача до черги осіб, які потребують поліпшення житлових умов, був чинний наказ Міністерства оборони України № 20 від 03.02.1995 р., відповідно до якого при переміщенні військовослужбовців по службі в інший гарнізон йому зараховується попередній час перебування на квартирному обліку в списках осіб, що користуються правом першочергового і позачергового отримання жилих приміщень і зазначена норма набула чинності з 03.03.1995 р.
Третьою особою подані письмові пояснення щодо заявлених позовних вимог, згідно з якими Київське квартирно-експлуатаційне управління просить відмовити у задоволенні позову, оскільки на момент переводу ОСОБА_1 на нове місце служби до Військового інституту Київського національного університету ім..Т.Шевченка, нормативна база, яка б передбачала можливість зарахування позивача на квартирний облік за місцем служби із збереженням попереднього часу перебування на такому обліку, були відсутні.
Представник позивача в ході судового розгляду підтримав позовні вимоги і обгрунтування позову в повному обсязі, просив його задовольнити, посилаючись на порушення житлових прав ОСОБА_1 при прийнятті рішення щодо зарахування останнього до списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов при переміщенні на інше місце служби і не зарахування часу перебування на такому обліку до 03.03.1995 р.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про місце і час судового розгляду був повідомлений належним чином.
Представник третьої особи заперечував проти задоволення позову, підтримавши свої письмові пояснення, зазначаючи на відсутність правових підстав для зміни прийнятого рішення про зарахування ОСОБА_1 до списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов саме з 03.03.1995 р.
Вислухавши представника позивача, представника третьої особи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, інвалідом війни III групи, ветераном військової служби, з 18.08.1978 року по 29.12.2006 року проходив військову службу на посадах офіцерського складу у Збройних Силах України.
Відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.10.1997 року проходив військову службу на посадах офіцерського складу у Військовому інституті Київського Національного Університет імені Тараса Шевченка, м. Київ до 29.12.2006 року.
14.12.2006 року наказом заступника Міністра оборони України № 107 він був звільнений з військової служби у відставку за пунктом 67, підпункт «б» (за станом здоров'я) із залишенням на квартирному обліку для позачергового забезпечення житлом за рахунок Міністерства оборони України.
До переведення у Військовий інститут Київського Національного університету імені Тараса Шевченка, ОСОБА_1 перебував на квартирному обліку у військовій частині НОМЕР_1 (м. Васильків Київської області) у загальній та позачерговій черзі з 22.09.1993 року, що підтверджується довідкою № 531 від 10.08.1998 р. Гайсинської КЕЧ.
В подальшому, при переведенні позивача до Військового інституту Київського Національного університету ім.Т.Шевченка, він був зарахований на квартирний облік у загальній та позачерговій черзі з 03.03.1995 року складом сім'ї - чотири особи відповідно до Протоколу засідання житлової комісії від 03 грудня 1998 року № 92.
Позивач звернувся до житлової комісії Військового інституту Київського Національного університету імені Т.Шевченка із заявою, у якій просив внести зміни до його облікової квартирної справи та змінити дату зарахування його на облік громадян, що потребують поліпшення житлових умов з 03.03.1995 року на 22.09.1993 рік.
Рішенням житлової комісії Військового інституту Київського Національного університету імені Т.Шевченка, оформленого протоколом №13 від 06 листопада 2018 року йому було відмовлено у перенесенні дати зарахування на квартирний облік.
Згідно з частиною 2 статті 3 Конституції України передбачено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Частиною 5 статті 17 Конституції України визначено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які знаходяться на службі у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, а також членів їх сімей.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантії військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах визначені в Законі України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідно до ст.1 зазначеного Закону соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ст. 12 Закону держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
На момент переведення позивача на військову службу до військового інституту Київського Національного університету ім.Т.Шевченка діяло Положення про забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями в редакції, затвердженій наказом Міністра оборони України № 20 від 03.02.1995 р.
Відповідно до п.2 зазначеного наказу було передбачено, що у випадках, передбачених абзацом четвертим п.11 зазначеного Положення, при переміщенні військовослужбовця по службі в інший гарнізон йому зараховується попередній час перебування на квартирному обліку в списках осіб, що користуються правом першочергового і позачергового отримання жилих приміщень.
Зазначена норма набрала чинності з 03.03.1995 р.
В подальшому, дане Положення було змінено і відповідно до Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1081 від 03.08.2006 р. визначено, що військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.
Згідно з ст.39 ЖК УРСР громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов: за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті; за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету. При цьому беруться до уваги рекомендації трудового колективу. Рішення про взяття громадян на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем роботи затверджується виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Згідно з ст.43 ЖК УРСР громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.
Порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.
Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).
Законодавством Української РСР окремим категоріям громадян, які перебувають у загальній черзі, може бути надано перевагу в строках одержання жилих приміщень у межах календарного року взяття на облік.
Згідно з ст. 44 ЖК УРСР громадянинові, який перебуває на обліку потребуючих поліпшення житлових умов за місцем роботи, черговість на одержання жилого приміщення може бути перенесено на рік, якщо протягом попереднього року за систематичне порушення трудової дисципліни, пияцтво, хуліганство, розкрадання державного або громадського майна до нього застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського впливу або заходи адміністративного стягнення чи кримінального покарання, за винятком випадку, передбаченого пунктом 4 статті 40 цього Кодексу.
Черговість може бути перенесено і в інших випадках, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР.
Рішення про перенесення черговості приймається органами, які винесли рішення про взяття громадянина на облік потребуючих поліпшення житлових умов.
Тобто, в даному випадку положення наказу Міністра оборони України № 20 від 03.02.1995 р. в частині зарахування військовослужбовців у разі переведення на інше місце служби попереднього часу перебування на квартирному обліку лише з 03.03.1995 р. суперечило положенням ст.44 ЖК України.
Міністерство юстиції України в своєму листі від 30.01.2009 N Н-35267-18 роз'яснило, що у випадку суперечності норм підзаконного акта нормам
закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу
юридичну силу.
Крім того, в інформаційно-роз'яснювальному листі Міністерства юстиції України від 15.03.2009 р. № 2495-0-26-09-19 зазначено, що положеннями наказу Міністра оборони України № 20 від 03.02.1995 р. було встановлено обмеження житлових прав військовослужбовців. Іншими нормативно-правовими актами, що регулюють житлові відносини, таких обмежено не передбачено.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що при вирішенні питання щодо зарахування позивачу після зміни місця служби і переведення до Військового інституту Національного університету ім.Т.Шевченка попереднього періоду перебування на квартирному обліку з 22.09.1993 р. необхідно керуватись положеннями ст.ст.43, 44 ЖК України.
За таких обставин, рішення житлової комісії Військового інституту Київського національного університету ім.Т.Шевченка від 06.11.2018 р. № 13 в частині відмови у зарахуванні позивачу періоду перебування на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов з 22.09.1993 р. суперечить положенням Конституції України, Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Житловому кодексу, а отже є незаконним і підлягає скасуванню із зобов'язанням відповідача вирішити дане питання у відповідності до вимог чинного законодавства.
З огляду на викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 76, 77, 78, 81, 259, 261, 265, 273, 354 ЦПК України, суд
позов ОСОБА_1 до Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, третя особа без самостійних вимог: Київське квартирно-експлуатаційне управління про визнання незаконним та скасування рішення житлової комісії та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення, викладене в п.4 протоколу засідання житлової комісії Військового інституту Київського національного університету ім.Т.Шевченка від 06.11.2018 р. № 13, про залишення дати зарахування на квартирний облік по гарнізону м.Києва полковника медичної служби у відставці ОСОБА_1 03.03.1995 р.
Зобов'язати житлову комісію Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка прийняти рішення про перенесення дати зарахування на квартирний облік ОСОБА_1 складом сім'ї з чотирьох осіб, з урахуванням його права на перебування в загальній та позачерговій черзі з 22 вересня 1993 р.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя