Справа № 686/1883/20
Провадження № 3/686/1177/20
26 лютого 2020 року м.Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Вітушинська О.О., з участю захисника Савінського О.П., розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому справу про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
проживаючого за адресою :
АДРЕСА_1
технічного директора ТОВ «Альпмонтаж»,
за ч.2 ст.130 КУпАП,
14.01.2020 року командиром роти №1 БУПП в Хмельницькій області ДПП старшим лейтенантом поліції Закорчевним О.А. відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення ( серія ДПР18 №331281), за яким ОСОБА_1 ставиться в вину те, що він, 14.01.2020 року, о 17 год. 32 хв., по вул.Соборній,60, керував транспортним засобом «HONDA HRV» реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння (розширені зіниці, що не реагують на світло, тремтіння пальців рук, неприродна блідість обличчя) повторно протягом року та, в порушення п.2.5 Правил дорожнього руху України, від проходження огляду на стан сп'яніння в установленому законом порядку, відмовився.
В судовому засіданні особа, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 свою винуватість у вчиненні інкримінованого правопорушення заперечив, пояснивши, що наркотичні засоби не вживає, вказані поліцейським ознаки наркотичного сп'яніння у нього були відсутні і надумані останнім. Він дійсно, на пропозицію поліцейського, відмовився слідувати у с.Скаржинці Ярмолинецького району для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, адже вважає, що у поліцейського не було підстав для направлення його для проведення такого огляду. Крім того, на його, ОСОБА_1 , пропозицію пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, поліцейський не відреагував та, відповідно, такого огляду на місці проведено не було.
Заслухавши учасників провадження, дослідивши матеріали справи, допитавши свідків, приходжу до висновку, що провадження у справі підлягає закриттю за відсутності в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, складу інкримінованого правопорушення.
Так, диспозиція ч.1 ст.130 КУпАП передбачає три окремих склади адміністративного правопорушення, в тому числі і такий склад як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою КМУ №1306 від 10.10.2001 року, водій зобов'язаний на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Порядок огляду водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції встановлений ст.266 КУпАП, згідно якої :
« ч.2 - огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків;
ч.3 - у разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладі охорони здоров'я:
ч.4 - огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення в присутності поліцейського;
ч.5 - огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті , вважається недійсним;
ч.6 - направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції і проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України».
Як слідує з п.п. 1, 2, 3, 4 6, 7, 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебувають під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року №1103:
- огляд водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, за наявності відповідних ознак, на місці зупинки транспортного засобу здійснює поліцейський за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та МВС в присутності двох свідків;
- водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я;
- поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту виявлення відповідних підстав;
- у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я, поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Як видно із переглянутих в судовому засіданні відеозаписів, зроблених з нагрудних камер відеоспостереження працівників поліції, встановлений вищенаведеними нормативними актами порядок огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції водія ОСОБА_1 дотримано не було. Зокрема, поліцейський на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків на прохання водія ОСОБА_1 огляду на стан наркотичного сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів не проводив, хоча згідно чинного законодавства повинен був його провести.
Більше того, поліцейський навіть не видав ОСОБА_1 відповідного направлення для проходження такого огляду у закладі охорони здоров'я, а лише в присутності двох свідків запропонував йому пройти такий огляд у Хмельницькій психіатричній лікарні №1, що в с.Скаржинці Ярмолинецького району, що підтвердили в судовому засіданні й свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Крім того, свідки зауважили, що водій поводив себе адекватно, спокійно і ніяких ознак сп'яніння у нього не вбачалось, а свідок ОСОБА_3 зауважила, що водій просив поліцейських пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння на місці зупинки.
Положення п.12 Розділу ІІ Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я від 9.11.2015 року №142/735, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 року №1413/27858, суперечать вимогам Закону (ст.266 КУпАП), який має вищу юридичну силу, а тому застосовані бути не можуть.
За таких обстави приходжу до висновку про відсутність в діях водія ОСОБА_1 складу інкримінованого йому, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП, адміністративного правопорушення, адже він не відмовлявся від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 283, 284, 247, 294 КУпАП,
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.130 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу інкримінованого адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Хмельницького апеляційного суду через Хмельницький міськрайонний суд протягом 10 днів дня винесення постанови.
Суддя