Віньковецький районний суд Хмельницької області
Справа № 670/961/19
Провадження № 3/670/5/20
28 лютого 2020 року смт. Віньківці
Віньковецький районний суд Хмельницької області у складі: головуючого судді Волкової О.М.
з участю секретаря Сікорської В.О.
особи, яка притягується до адмінвідповідальності ОСОБА_1
захисника Бабчинського С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Віньківці адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
ОСОБА_1 28 листопада 2019 року о 18.20 год. в с. Карижин по вул. Чехова (школа) керував автомобілем ГАЗ-2110, д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме нестійка хода, запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду на стан сп'яніння в установленому законом порядку водій відмовився в присутності двох свідків, чим порушив п. 2.5 ПДР, вчинивши адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав, щиро розкаявся.
Статтею 7 КУпАП передбачено, що провадження у справах про адміністративне правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставі і в порядку встановленим законом.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком)визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП фактичні дані, що стосуються справи, зокрема наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні, інші обставини, встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, іншими документами.
Згідно зі ст. 280 КУпАП під час розгляду справи про адміністративне правопорушення підлягає з'ясуванню, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду.
Заслухавши ОСОБА_1 , дослідивши докази по справі, та оцінивши їх у сукупності, суд доходить такого висновку.
Пунктом 2.5 ПДР України визначено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Диспозицією ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність, в тому числі і за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, а сам порядок такого огляду виписаний, зокрема, у ст. 266 КУпАП, постанові Кабінету Міністрів України № 1103 від 17 грудня 2008 року «Про затвердження порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджені спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09 листопада 2015 року, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за № 1413/27858.
Відповідно до вимог цих нормативних актів, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками такого стану є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Тобто, відсутність вказаних ознак не дає підстав для огляду водія, а ознаки, які не установлені МОЗ і МВС, не можуть бути підставами вважати, що особа перебуває в стані сп'яніння.
Отже, враховуючи особливості правопорушення і виходячи з вимог ст. 280 КУпАП, суддя при розгляді справи, окрім іншого, зобов'язаний з'ясувати, чи вчинено особою порушення ПДР, а якщо вчинено, то в чому саме полягає правопорушення і чи винна особа у цьому.
Як слідує з протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 інкримінується відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння при обґрунтованій підозрі в керуванні транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Його винуватість у вчиненні цього правопорушення підтверджується матеріалами справи, та зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення від 28.11. 2019 року серії БД № 390053; висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції Новоушицької ЦРЛ від 28.11.2019 року, із якого вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння; письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 . ОСОБА_3 , які підтвердили факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому порядку; відеозаписом.
Проаналізувавши досліджені судом докази в їх сукупності доходжу висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у порушенні вимог п. 2.5 ПДР України, а саме відмові від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому порядку під час керування транспортним засобом, та відповідно вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Вирішуючи питання про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за вчинене правопорушення, суд бере до уваги, що згідно положень ст. 23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
На виконання вимог ст. 33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, обставини, при яких воно було вчинено, ступінь вини правопорушника, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
У судовому засіданні захисник в інтересах ОСОБА_1 заявив клопотання про передачу справи про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, а саме громадської організації «Віньковецька районна спілка учасників АТО» ГО «Віньковецька районна спілка учасників АТО», що знаходиться за адресою: Хмельницька область, смт. Віньківці, вул. Гагаріна, 3, надавши на підтвердження витяг з протоколу засідання ради від 21.02.20202 року та відповідне клопотання громадської організації.
В обґрунтування клопотання захисник вказував, що ОСОБА_1 як учасник бойових дій є членом вказаного громадського об'єднання, неодноразово нагороджений грамотами за сумлінне виконання службових (бойових) завдань у складі сил Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, позитивно характеризується, має на утриманні матір-пенсіонерку, та батька - інваліда третьої групи, і використання автомобіля у зв'язку з цим є життєво необхідним.
Відповідно до ст. 21 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, крім посадової особи, звільняється від адміністративної відповідальності з передачею матеріалів на розгляд громадської організації або трудового колективу, якщо з урахуванням характеру вчиненого правопорушення і особи правопорушника до нього доцільно застосувати захід громадського впливу. Про заходи громадського впливу, застосовані до осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 51, частиною першою статті 129, частинами першою і другою статті 130, статтями 156, 173, 176, 177, 178-180 цього Кодексу, власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган, або громадська організація повинні не пізніш як у десятиденний строк з дня одержання матеріалів повідомити орган (посадову особу), який надіслав матеріали.
Враховуючи наведене, ступінь вини ОСОБА_1 , його позитивну характеристику, він вперше вчинив правопорушення, в якому щиро розкаюється, що є обставинами, які пом'якшують адміністративну відповідальність в розумінні ст. 34 КУпАП, його дії щодо відмови у проходження огляду на стан сп'яніння не завдали збитків державним, суспільним інтересам чи громадянам, а тому є підстави для застосування ст. 21 КУпАП як альтернативу адміністративному стягненню та звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності.
Керуючись ст. 23, ст. 33, ст. 130 ч. 1, ст.ст. 283-285 КУпАП, --
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП з передачею матеріалів на розгляд громадської організації «Віньковецька районна спілка учасників АТО» ГО «Віньковецька районна спілка учасників АТО», що знаходиться за адресою: Хмельницька область, смт. Віньківці, вул. Гагаріна, 3.
Громадській організації «Віньковецька районна спілка учасників АТО» ГО «Віньковецька районна спілка учасників АТО» не пізніш як у десятиденний строк з дня одержання матеріалів повідомити Віньковецький районний суд про заходи громадського впливу, застосовані до ОСОБА_1 .
Копію постанови направити Громадській організації «Віньковецька районна спілка учасників АТО» ГО «Віньковецька районна спілка учасників АТО», що знаходиться за адресою Хмельницька область, смт. Віньківці, вул. Гагаріна, 3.
Провадження у справі закрити.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Хмельницького апеляційного суду через Віньковецький районний суд.
Суддя О.М. Волкова