Постанова від 06.08.2007 по справі 2/230

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"06" серпня 2007 р.

Справа № 2/230

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді ДеревінськоїЛ.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу № 2/230

за позовом: прокурора Бобринецького району Кіровоградської області в інтересах держави в особі Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Кіровоград

до відповідача: закритого акціонерного товариства виробниче договірне - об'єднання Асоціація "Південна", с. Червона Долина Бобринецького району Кіровоградської області

про стягнення 8693,75 грн.

Секретар судового засідання - Галушко М.О.

ПРЕДСТАВНИКИ:

від прокуратури - прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах прокуратури області Гребенюк Т.Г., посвідчення № 457;

від позивача - Пилипенко О.І., довіреність № 04-04/21 від 11.01.07;

від відповідача - Жабський Д.В., довіреність № 1 від 26.03.07;

Час прийняття постанови - 09:20.

Прокурором Бобринецького району Кіровоградської області в інтересах держави в особі Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів подано позов до закритого акціонерного товариства виробниче договірне - об'єднання Асоціація "Південна" про стягнення штрафних санкцій за невиконання нормативу створення робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2006 році в сумі 8693,75 грн.

Відповідач у відзиві на позовну заяву від 27.07.2007р. заперечив позовні вимоги повністю мотивуючи тим, що він інформував Червонодолинівську сільську раду про вакантні робочі місця для інвалідів. Але ні сільська рада ні позивач не направляли до відповідача інвалідів для працевлаштування. Позивачем не надано доказів відмови відповідачем у працевлаштуванні інвалідам та не надано доказів звернення інвалідів за працевлаштуванням до центру зайнятості. Також зазначено, що Вищий адміністративний суд України під час перегляду рішень судів першої та апеляційної інстанції в касаційному порядку акцентує увагу на тому, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Крім того, додано постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 24.01.2007р. на підтвердження своїх доводів.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, після оголошеної перерви в судовому засіданні з 01.08.2007р. по 06.08.2007р., господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно ст. 19 Закону України «Про соціальну захищеність інвалідів в Україні» для підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інваліді у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 05.07.2001р. підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Порядок сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 року № 1767 (далі - Порядок).

Відповідно до пунктів 2-5 вищезазначеного Порядку, підприємства, на яких працює 15 і більше чоловік, реєструються у відділеннях Фонду за своїм місцезнаходженням і щороку, не пізніше 1 лютого подають до відділень звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за формою, що затверджується Держкомстатом.

Підприємства, де кількість працюючих інвалідів менша від установленого нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» сплачують відповідним відділенням Фонду штрафні санкції самостійно, 15 квітня року, що настає за звітним. Суми штрафних санкцій перераховуються підприємствами в дохід державного бюджету на рахунки органів Державного казначейства, відкриті в установах Національного банку чи в установах комерційних банків.

З матеріалів справи: копії звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 рік відповідача від 26.01.2007р. вбачається, що при середньообліковій чисельності працюючих на підприємстві відповідача в 2006 році 64 особи та виходячи з нормативу, передбаченого ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», у відповідача мали бути працевлаштовані інваліди в кількості 3 осіб. Фактично у відповідача було працевлаштовано 2 інвалідів.

Таким чином, кількість не зайнятих інвалідами робочих місць у відповідача у 2006 році склала 1 місце.

Виходячи з того, що середньомісячна заробітна плата у відповідача у 2006 році складала 8693,75 грн., сума штрафних санкцій, які відповідач повинен був сплатити становить 8693,75 грн. Проте, сума штрафних санкцій відповідачем не сплачена.

Відповідач не надав суду доказів виконання вимог Закону і забезпечення працевлаштування інвалідів чи сплати суми штрафних санкцій за 1 нестворене робоче місця для працевлаштування інвалідів в 2006 році.

Заперечення відповідача викладені у відзиві на позовну заяву судом не приймаються виходячи з наступного.

Заперечення відносно того, що державною службою зайнятості інваліди для працевлаштування не направлялись спростовуються наступним. Робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда. Отже, підприємства повинні спочатку створювати робочі місця для інвалідів, а потім звертатись до відповідних органів з заявкою про потребу в працевлаштуванні інвалідів. Доказів вжиття заходів по створенню робочих місць для інвалідів, в установленому законом порядку, відповідачем не подано.

Також звітність про наявність вакантних місць на підприємстві для працевлаштування інвалідів станом на 01.11.2006р. подана до Бобринецького районного центру зайнятості 22.11.2006р. - лише в кінці року. Раніше така звітність не надавалась.

Посилання відповідача на постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 24.01.2007р. є безпідставним, оскільки в зазначеній постанові мова йде про стягнення штрафних санкцій за невиконання нормативу створення робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2005 році за інших обставин та за надання розпорядження № 20 від 21.12.2004р. про виділення трьох робочих місць для інвалідів.

Наказ чи розпорядження керівника відповідача про виділення робочих місць для інвалідів в 2006 році, акт про створення таких місць в 2006 році, відповідачем суду не подано.

За таких обставин суд задовольняє позовні вимоги Прокурора Бобринецького району в інтересах держави в особі якої виступає Кіровоградське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції в сумі 8693,75 грн. за невиконання відповідачем нормативу по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2006 році.

Судові витрати по справі згідно п. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись п. 2, 4 ст. 94, ст. ст. 160, 163, 167, 254, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, п. 6 "Прикінцевих та перехідних положень" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити позов повністю.

Стягнути з закритого акціонерного товариства виробниче договірне - об'єднання Асоціація "Південна", вул. Комсомольська, 130 а, с. Червона Долина Бобринецького району Кіровоградської області ( п/р 260011849 в КОД ВАТ «Райффайзен банк «Аваль», МФО 323538, код 23235160) на користь Кіровоградського обласного відділення Фонду України соціального захисту інвалідів, вул. 50 років Жовтня, 7А, м. Кіровоград ( п/р 31219230700064 УДК в Кіровоградській області, МФО 823016, код 23896921, одержувач - УДК в Бобринецькому районі) штрафні санкції за невиконання нормативу по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2006 році в розмірі 8693,75 грн.

Після набрання судовим рішенням законної сили, за заявою стягувача, буде виданий виконавчий лист.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України .

Копію постанови направити сторонам, прокурору Бобринецького району та прокурору Кіровоградської області.

Суддя