Рішення від 27.02.2020 по справі 460/4423/19

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2020 року м. РівнеСправа №460/4423/19

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом:

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - ГУ ПФУ в Рівненській області, позивач) про зобов'язання вчинення дій щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи із 01.12.2019 на підставі довідки Філії "Рівненський державний обласний навчально-курсовий комбінат" УДП "Укрінтеравтосервіс" №613 від 20.11.2019, із застосуванням заробітної плати 454,57 крб.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2001 №1210. У листопаді 2019 року позивач звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою щодо перерахунку пенсії на підставі довідки Філії "Рівненський державний обласний навчально-курсовий комбінат" УДП "Укрінтеравтосервіс" №613 від 20.11.2019, із застосуванням заробітної плати 454,57 крб, розрахунок якої проведено відповідно до рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 26.09.2019 у справі №569/2758/19. Проте, відповідач листом від 20.12.2019 №3-4288/07.1-59 повідомив, що питання щодо перерахунку пенсії позивача з урахуванням вищевказаної довідки можливо буде вирішити після надходження результатів перевірки відповідності змісту зазначеної довідки первинним документам. Вважає, таку відмову безпідставною, незаконною та необґрунтованою.

Ухвалою суду від 27.12.2019 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. У вказаний судом строк позивач допущені недоліки усунув.

Ухвалою суду від 27.01.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву.

Відповідач подав відзив, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог. Відзив обґрунтовано тим, що підставою для перерахунку пенсії є довідка про заробіток, одержаний за роботу в зоні відчуження, видана підприємством, установою, організацією де працювала особа, на підставі первинних документів про нараховану заробітну плату, період та фактичну тривалість робочого дня. Будь-які довідки, які надаються для призначення (перерахунку) пенсії, повинні відповідати первинним документам, на підставі яких вони видавались, а органу Пенсійного фонду, в свою чергу, надано право перевіряти обґрунтованість та достовірність даних, які відображені в довідках підприємств. Відповідно до акта перевірки від 28.12.2019 №2610, суми заробітної плати, які зазначені у довідці Філії "Рівненський державний обласний навчально-курсовий комбінат" УДП "Укрінтеравтосервіс" №613 від 20.11.2019 (виданої на підставі судового рішення), не відповідають первинним документам сум заробітної плати. Враховуючи зазначене, така довідка не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії позивача. Оскільки позивач звернувся до управління із зверненням про проведення перерахунку пенсії, яке управлінням було розглянуто в порядку, визначеному Законом України "Про звернення громадян", та із заявою встановленої форми позивач не звертався, то відповідно рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії позивачу не приймалось. Вважає, що відповідач діяв в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законодавством України. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

З'ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, оцінивши їх у сукупності на підставі чинного законодавства, суд встановив та врахував таке.

ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 16.09.2019 Рівненською облдержадміністрацією (а.с.8)

Перебуваючи на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області, ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності, що обчислена відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2001 №1210.

21.11.2019 позивач звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки Філії "Рівненський державний обласний навчально-курсовий комбінат" УДП "Укрінтеравтосервіс" №613 від 20.11.2019 (а.с.14).

Листом ГУ ПФУ в Рівненській області від 20.12.2019 №3-4288/07.1-59 повідомлено позивача, що питання щодо перерахунку його пенсії з урахуванням довідки Філії "Рівненський державний обласний навчально-курсовий комбінат" УДП "Укрінтеравтосервіс" №613 від 20.11.2019 можливо буде вирішити після надходження результатів перевірки відповідності змісту зазначеної довідки первинним документам (а.с.21).

Не погоджуючись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон №796-XII).

Статтею 49 Закону №796-XII передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді:

а) державної пенсії;

б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 54 Закону №796-XII передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 (далі - Порядок №1210) та визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Пунктом 2 та підпунктом 4 пункту 3 Порядку №1210 визначено, що заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи. У разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Відповідно до п.6 Порядку №1210, в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.

Відповідно до статті 15 Закону №796-XII, видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями.

У разі коли підприємством, установою, організацією було неправильно проведено оплату праці осіб, які в період 1986 - 1990 років брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в даний час підприємство, установа, організація повинні провести перерахунок заробітної плати згідно з чинним законодавством (лист Міністерства праці, Мінчорнобиля і Мінфіну України від 29.10.1992 № 09-3751).

Суд встановив, що рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 26.09.2019, яке набрало законної сили 29.10.2019, у цивільній справі №569/2758/19 за позовом ОСОБА_1 до Українського державного підприємства по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів "Укрінтеравтосервіс" в особі Філії "Рівненський державний обласний навчально-курсовий комбінат" УДП "Укрінтеравтосервіс" про зобов'язання вчинити дії, позов задоволено.

Зобов'язано Українське державне підприємство по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів «Укрінтеравтосервіс» в особі Філії «Рівненський державний обласний Навчально-курсовий комбінат» УДП «Укрінтеравтосервіс» нарахувати ОСОБА_1 премію за роботу в зоні відчуження за серпень 1986 року в розмірі 50% від посадового окладу, що складає 87,50 крб, без її виплати та відповідно зробити нарахування заробітної плати ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження за серпень 1986 року із врахуванням даної премії.

Зобов'язано Українське державне підприємство по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів «Укрінтеравтосервіс» в особі Філії «Рівненський державний обласний Навчально-курсовий комбінат» УДП «Укрінтеравтосервіс» видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату в зоні відчуження за серпень 1986 року в сумі 454, 57 крб ( з врахуванням премії в розмірі 87,50 крб) (а.с.22-24).

На виконання рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 26.09.2019 у справі №569/2758/19 Філією "Рівненський державний обласний навчально-курсовий комбінат" УДП "Укрінтеравтосервіс" видано позивачу довідку від 20.11.2019 №613, згідно з якою ОСОБА_1 нараховано премію за роботу в зоні відчуження за серпень 1986 року в розмірі 50% від посадового окладу, що складає 87,50 крб, та заробітної за роботу в зоні відчуження за серпень 1986 року із врахуванням даної премії в сумі 454,57 крб (а.с.18).

У вищевказаному судовому рішенні зазначено, що "...виходячи із системного аналізу наказу Міністерства автомобільного транспорту УРСР від 26.09.1986 №228 суд вважає, що ОСОБА_1 має право на нарахування премії в розмірі 50 % від посадового окладу, тобто в розмірі 87.50 крб. ( 175.00 крб. х 50%). Вже в самій преамбулі наказу йдеться про преміювання робочих та інженерно-технічних працівників, які брали активну участь у виконанні завдань по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а не лише керівних працівників.

Це була разова заохочувальна премія із коштів, що виділялись Мінфіном СРСР для заохочення працівників підприємств, установ, організацій незалежно від відомчого підпорядкування. Розмір премії, що виплачувалася одному працівнику, не повинен був перевищувати 400 крб. (підпункт 3 пункту 1 Постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7). Порядок виплати премії був визначений розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 24.06.1986 № 1512, відповідно до якого преміюванню підлягав кожний працівник, який на той період (згідно відрядження) виконував роботу, пов'язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.

Окрім того, про право на преміювання ОСОБА_1 в розмірі 50% від посадового окладу також підтверджується листом Державного департаменту Автомобільного транспорту України №25/4-5-62п від 19 лютого 1999 року.

Наказом Міністерства автомобільного транспорту УРСР від 26 вересня 1986 року №228 «Про преміювання за виконання особливо важливого завдання по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» в розпорядження управлінь автомобільного транспорту були виділені кошти для преміювання робочих та інженерно - технічних працівників, які приймали активну участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

З копії наказу по підприємству від 17.10.1986 №429 вбачається, що премію було нараховано не лише його першим керівникам та їх заступникам, але й водіям та особам, які не брали участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Ту обставину, що преміюванню підлягають не лише керівники, а й інженерно-технічні працівники підтверджує пункт 2.4. Положення про преміювання, затверджене наказом Міністерства автомобільного транспорту УССР № 204 від 20.08.1986, відповідно до якого премії із централізованого фонду матеріального заохочення виплачуються в межах засобів із фонду, що виділялися відповідно до кошторису для преміювання керівних, інженерно-технічних працівників та службовців апарат) управління. Також відповідно до п.1.3. цього ж Положення премії керівних працівників не можуть бути вище середніх розмірів преміювання інженерно-технічних працівників управління.

Дані обставини підтверджені в клопотанні начальника Рівненського автоуправління В.К. Сисоєва.

Відповідно до листа Мінфіну, Мінпраці, та Мінчорнобиля від 29.10.1992 № 09-3751 та Узагальнюючого листа Міністерства праці України від 13.04.2001 №03-3/1652-018-2 «Про оплату праці у зоні відчуження ЧАЕС у 1986 - 1990 рр.». осіб, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища, якщо роботу в зоні відчуження оплатили неправильно, підприємство має провести перерахунок заробітної плати. Розраховану заробітну плату не індексують і не виплачують, а лише враховують при обчисленні пенсії (а.с.22-24).

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Обставини щодо наявності у ОСОБА_1 як особи, яка брала участь у виконанні завдань по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, права на преміювання в розмірі 50% від посадового окладу в розмірі 87,50 крб встановлені в судовому порядку та в силу вимог ч.4 ст.78 КАС України не підлягають доказуванню, а відтак, не підлягають і додатковій перевірці органом Пенсійного фонду.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п.2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п.3 мотивувальної частини рішення від 25.04.2012 №11-рп/2012).

Враховуючи викладене, суд відхиляє як необґрунтовані та безпідставні доводи відповідача про недостовірність довідки від 20.11.2019 №613, виданої позивачу Філією "Рівненський державний обласний навчально-курсовий комбінат" УДП "Укрінтеравтосервіс" на підставі та у відповідності до судового рішення, яке набрало законної сили.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частина друга статті 2 КАС України передбачає, що у справах щодо оскарження рішень (дій, бездіяльності) суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Оскільки в ході судового розгляду встановлено відсутність підстав для відмови позивачу у перерахунку пенсії, то зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії згідно із Закону №796-XII та на підставі довідки Філії "Рівненський державний обласний навчально-курсовий комбінат" УДП "Укрінтеравтосервіс" №613 від 20.11.2019, із застосуванням заробітної плати 454,57 крб, є належним способом відновлення порушеного права ОСОБА_1 .

Відповідно до ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що відповідач не виконав процесуального обов'язку доказування та всупереч вимогам КАС України не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах, а тому позов підлягає до задоволення повністю.

Визначаючи дату, з якої слід відновити порушені права, свободи та інтереси позивача, суд враховує положення частини четвертої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно з якою перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки позивач звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії 21.11.2019, то порушене право ОСОБА_1 слід відновити з 01.12.2019.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 21084076) про зобов'язання вчинення певних дій задовольнити повністю.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на підставі довідки Філії "Рівненський державний обласний навчально-курсовий комбінат" УДП "Укрінтеравтосервіс" №613 від 20 листопада 2019 року, із застосуванням заробітної плати 454,57 крб, починаючи з 01 грудня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 27 лютого 2020 року.

Суддя Дорошенко Н.О.