Україна
Донецький окружний адміністративний суд
02 березня 2020 р. Справа№200/278/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Мозгової Н.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про стягнення капіталізованих платежів,-
09 січня 2020 року позивач, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 41325231, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Свободи, 5) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (код ЄДРПОУ: 34898944, місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вулиця Я.Мудрого, буд.39/3) про стягнення капіталізованих платежів у розмірі 550 959,31 грн., зобов'язання включити капіталізовані платежі у розмірі 550 959,31 грн. до проміжного ліквідаційного балансу.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань: Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області (код ЄДРПОУ 34898944) з реєстру не виключено, а перереєстровано на підконтрольну українській владі територію та, як платник страхових внесків перебуває на обліку у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Краматорську Донецької області з 20.11.2014 року. У зв'язку із припиненням юридичної особи в результаті її ліквідації у Головного територіального управління юстиції у Донецькій області виникають грошові зобов'язання перед управлінням (відділенням) Фонду щодо сплати суми капіталізованих платежів, внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю його працівникам. За період діяльності Головного територіального управління юстиції у Донецькій області - 11.01.2007 року з робітником підприємства ОСОБА_1 трапився нещасний випадок на виробництві, який спричинив смерть потерпілого, на утриманні якого перебувають: мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
11.11.2019 року відділення фонду звернулось до ліквідаційної комісії юридичної особи із заявою про визнання кредиторських вимог у розмірі 550 959,31 грн. Однак, Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області не визнало вимоги фонду у вигляді капіталізованих платежів у розмірі 550 959,31 грн. До теперішнього часу кошти по капіталізованим платежам не перераховані на користь Фонду соціального страхування України, що є порушенням Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Ухвалою суду від 13 січня 2020 року було відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач відзив на адміністративний позов не надав. Відповідно до ч.4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області знаходиться в стані припинення з 21.10.2019 року.
11.11.2019 року Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Донецькій області направило до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області заяву про визнання кредиторських вимог, у якій запропоновано визнати вимоги управління у сумі 550 959,31 грн. та включити вимоги управління в першу чергу реєстру вимог кредиторів. Відповідь щодо включення вимог управління пропонувалось надати протягом зазначеного законодавством терміну (а.с.12-14).
Листом Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області від 11.12.2019 року №3-20-538 повідомило позивача про те, що 21.10.2019 року розпочато процедуру ліквідації Головного територіального управління юстиції у Донецькій області як юридичної особи публічного права. Пунктом 3 Постанови КМУ від 09.10.2019 року №870 «Деякі питання територіальних органів Міністерства юстиції» визначено, що новоутворене Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків) є правонаступником Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (а.с.15).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Згідно з частиною 1 статті 110 ЦК України юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Відповідно до частини 3 статті 110 ЦК України, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
Згідно з частиною 3 статті 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
Як визначено частиною 6 статті 105 ЦК України кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області з 21.10.2019 року перебуває в стані припинення, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2019 №870 «Деякі питання територіальних органів Міністерства юстиції».
11.01.2007 року з працівником Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_1 стався нещасний випадок на виробництві, який спричинив смерть потерпілого.
На утриманні ОСОБА_1 перебували: мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.8-11).
Позивач здійснив розрахунок потреби в капіталізації коштів Головного територіального управління юстиції у Донецькій області для розрахунку з потерпілими станом на 31.10.2019 року на загальну суму потреби в капіталізації у розмірі 550 959,31 грн. (а.с.7).
У зв'язку з цим, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Донецькій області надіслало на адресу відповідача заяву від 11.11.2019 року про визнання кредиторських вимог у розмірі 550 959,31 грн., однак 17.12.2019 року отримало відповідь Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про відмову у сплаті капіталізованих платежів (а.с.12-15).
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Спірні правовідносини регулюються положеннями Цивільного кодексу України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №1105-ХІV від 23 вересня 1999 року (із змінами та доповненнями) (далі - Закон № 1105-XIV) та Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року за №765(далі - Порядок №765).
Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом України №1105-ХІV.
Згідно з статтею 3 Закону №1105-ХІV соціальне страхування здійснюється за принципами: 1) законодавчого визначення умов і порядку здійснення соціального страхування; 2) обов'язковості страхування осіб відповідно до видів соціального страхування та можливості добровільності страхування у випадках, передбачених законом; 3) державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав; 4) обов'язковості фінансування Фондом витрат, пов'язаних із наданням матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом; 5) формування та використання страхових коштів на засадах солідарності та субсидування; 6) диференціації розміру виплати допомоги залежно від страхового стажу; 7) диференціювання страхового тарифу з урахуванням умов і стану безпеки праці, виробничого травматизму та професійної захворюваності на кожному підприємстві; 8) економічної заінтересованості суб'єктів страхування в поліпшенні умов і безпеки праці; 9) цільового використання коштів соціального страхування; 10) відповідальності роботодавців та Фонду за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом.
Положеннями статті 4 Закону визначено, що страхування від нещасного випадку здійснюється Фондом соціального страхування України, який є некомерційною самоврядною організацією.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 11 Закону джерелами формування коштів Фонду, крім іншого, є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок надходження до Фонду капіталізованих платежів у випадках ліквідації страхувальників (суб'єктів підприємницької діяльності) означає, що у разі припинення страхувальник, який у процесі своєї діяльності заподіяв шкоду життю чи здоров'ю працівників зобов'язаний внести до Фонду належну таким працівникам грошову суму з урахуванням заборгованості за попередні роки та потреби у майбутніх виплатах. Визначення механізму надходження таких платежів дає змогу Фонду забезпечити створення резерву коштів для покриття витрат на страхові виплати та надання медико-соціальних послуг потерпілим, які отримали виробничі травми чи професійні захворювання на підприємствах, які ліквідовані без правонаступника.
Таким чином, наведеними нормами передбачено обов'язок страхувальника проводити капіталізацію платежів для продовження страхових виплат непрацездатним особам, які були на утриманні потерпілого від нещасного випадку на виробництві та мали право на одержання від нього утримання, а також дітям потерпілого, народженим після його смерті.
На момент виникнення у Головного територіального управління юстиції у Донецькій області зобов'язання перед Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Донецькій області щодо сплати капіталізованих платежів, а саме з дати внесення запису до ЄДР про державну реєстрацію перебування в стані припинення юридичної особи (21.10.2019 року) діяв Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 №765, який втратив чинність 07.12.2019 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 №986, якою затверджений Порядок капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників, що є чинним на даний час.
Відповідно до абзацу другого пункту 1 Порядку №765 капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
За змістом пункту 3 Порядку №765 капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області для визначення періоду, на який розраховується капіталізація платежів, використовувало Таблицю смертності та середньої очікуваної тривалості життя станом на 2018 рік для жінок та чоловіків, яка надана Державною службою статистики України (а.с.33-36).
Згідно наявному у матеріалах справи розрахунку, загальна потреба в капіталізації коштів для розрахунку з потерпілими складає 550 959,31 грн.
Оскільки, матеріали справи не містять доказів того, що капіталізовані платежі були сплачені у позасудовому порядку, тому вони підлягають стягненню з відповідача в судовому порядку.
Як вже наголошувалось судом, джерелами формування коштів Фонду (крім інших) є страхові внески страхувальників та застрахованих осіб, капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку.
Відповідно до статті 112 Цивільного кодексу України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу - щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
Згідно з частиною 3 статті 110 Цивільного кодексу України якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
Частиною 2 статті 1205 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним у статті 1200 цього Кодексу мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Заявлена позивачем сума платежів, яка підлягає капіталізації підтверджується розрахунком потреби в капіталізації коштів. (а.с.13).
На момент розгляду справи в суді сума капіталізованих платежів 550 959,31 грн. відповідачем не сплачена.
Враховуючи наведене вище суд вважає, що вимоги позивача про стягнення з відповідача заявленої суми капіталізованих платежів у розмірі 550 959,31 грн. є правомірними та обґрунтованими.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення ч.1 ст. 9 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 вказаного Кодексу.
Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Позивачем при зверненні до суду з адміністративним позовом був сплачений судовий збір у розмірі 8264,39 грн.
Враховуючи відсутність понесених витрат суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 139, 160-161, 168, 171, 173-183, 192-198, 210, 223-225, 227-229, 241-246, 250-251, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 41325231, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, вул.Свободи, 5) до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (код ЄДРПОУ: 34898944, місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вулиця Я.Мудрого, буд.39/3) про стягнення капіталізованих платежів у розмірі 550 959,31 грн., зобов'язання включити капіталізовані платежі у розмірі 550 959,31 грн. до проміжного ліквідаційного балансу - задовольнити.
Стягнути з Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (код ЄДРПОУ: 34898944, місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вулиця Я.Мудрого, буд.39/3) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 41325231, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, вул.Свободи, 5) капіталізовані платежі для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю застрахованим особам у розмірі 550 959 (п'ятсот п'ятдесят тисяч дев'ятсот п'ятдесят дев'ять) грн. 31 коп.
Зобов'язати Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області (код ЄДРПОУ: 34898944, місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вулиця Я.Мудрого, буд.39/3) включити до проміжного ліквідаційного балансу вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 41325231, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, вул.Свободи, 5) у вигляді капіталізованих платежів для задоволення вимог, що виникли із його зобов'язань внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю застрахованим особам у розмірі 550 959 (п'ятсот п'ятдесят тисяч дев'ятсот п'ятдесят дев'ять) грн. 31 коп.
Повний текст судового рішення складено 02 березня 2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Н.А. Мозговая