Рішення від 20.02.2020 по справі 200/10774/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2020 р. Справа№200/10774/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. за участю секретаря судового засідання Столяренко Я.С., представника відповідача Яковлевої А.С. розглянув в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СЛОВ'ЯНСЬКА ІНДУСТРІАЛЬНА СПІЛКА "СОДА" до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

Товариство з обмеженою відповідальністю "СЛОВ'ЯНСЬКА ІНДУСТРІАЛЬНА СПІЛКА "СОДА" звернулося до суду із позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги № Ю-1599-25 від 12.06.2019.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що пунктом 9-4 Розділу VIII Прикінцевих положень Закону України № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, звільнено від сплати єдиного соціального внеску з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції. Місцезнаходження позивача розташовано в зоні АТО, посилаючись на що позивач зауважив на відсутності в нього обов'язку щодо сплати єдиного внеску, а тому сформована відповідачем вимога із визначенням в ній суми боргу є протиправною.

23 вересня 2019 року судом отримано заяву позивача про розгляд справи без участі його представника.

Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, надав до суду відзив на позовну заяву. В обґрунтування незгоди із позовом відповідач зазначив, що пунктами 3 та 4 Розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 21.04.2016 № 609/28739 передбачено обов'язок органу доходів та зборів у разі, якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску формувати вимоги про її сплату. Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується за даними інформаційної системи органу доходів та зборів.

Оскільки за даними інформаційної системи органу доходів та зборів заборгованість позивача станом на 31.05.2019 становила 4 431 128,49 грн. ГУ ДФС у Донецькій області сформовано оскаржувану вимогу про сплату боргу.

Відповідач у відзиві також зауважив на безпідставності посилань позивача на звільнення його від сплати єдиного соціального внеску з 14.04.2014 на підставі п. 9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Зазначив, що на офіційному веб-сайту Президента України розміщено новину, де вказано, що Президентом підписано Указ («Про затвердження рішення РНБО «Про широкомасштабну антитерористичну операцію на території Донецької та Луганської областей» від 30.04.2018 № 116/2018), відповідно до якого АТО завершується та починається Операція Об'єднаних сил (ООС). Отже, на думку відповідача антитерористична операція скінчилася 30.04.2018. Після її закінчення позивачем не подавалась до податкової інспекції за місцем обліку заява про звільнення від обов'язків платника податків, необхідність якої визначена цим пунктом.

Також у відзиві вказано, що п. 9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», включений до цього Закону відповідно положень Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02 вересня 2014 року № 1669-VII, які з 1 січня 2016 року втратили чинність, а, отже, відповідач вважає, що втратив чинність і пункт 9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Крім цього, приписи Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" не звільняють контролюючий орган від обов'язку щодо формування вимог про сплату боргу підприємствами, які перебуваючи з зоні проведення АТО продовжують здійснювати господарську діяльність.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 09.09.2019 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні на 07.10.2019. Ухвалами від 07.10.2019 замінено відповідача у справі на Головне управління ДПС у Донецькій області та закрито підготовче провадження, справу призначено до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 05.11.2019, що відкладалося на 06.11.2019. Ухвалою від 06.11.2019 провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 200/9571/19-а. Рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/9571/19-а скасовано постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 28.01.2020, що набрала законної сили того ж дня, у зв'язку з чим 20.02.2020 прокольною ухвалою суду поновлено провадження у справі та продовжено її розгляд.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Товариство з обмеженою відповідальністю "СЛОВ'ЯНСЬКА ІНДУСТРІАЛЬНА СПІЛКА "СОДА" є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом 31054873. Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням товариства позивача є: 84112, Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Світлодарська, будинок 91, товариство як платник єдиного внеску перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС в Донецькій області, Слов'янської ДПІ.

28.10.2014 позивачем подано до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Донецькій області заяву щодо ненарахування єдиного соціального внеску в період проведення АТО на підставі внесених Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

12.06.2019 Головним управлінням Державної фіскальної служби в Донецькій області (правонаступником якої є відповідач) сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-1599-25, якою від позивача вимагається до сплати недоїмка в розмірі 4 431 128,49 грн., що обліковується за товариством станом на 31.05.2019. Наведену суму недоїмки позивач має сплатити протягом 10 календарних днів від дня одержання вимоги.

Згідно наданого відповідачем розрахунку недоїмки від позивача вимагається до сплати недоїмка з єдиного соціального внеску по строку сплати з березня 2016 року по травень 2019 року.

Позивач оскаржив спірну вимогу, скаргу на вимогу залишено без задоволення рішенням ДФС України від 19.08.2019 № 39818/6/99-99-11-05-02-25, що отримав позивач 27.08.2019.

04.09.2019 позивач звернувся до суду із цим позовом у межах строку, визначеного ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 28.01.2020 у справі № 200/9571/19-а скасовано вимогу про сплату боргу від 15.05.2019 № Ю-1599-25, якою вимагалось від Товариства з обмеженою відповідальністю "СЛОВ'ЯНСЬКА ІНДУСТРІАЛЬНА СПІЛКА "СОДА" до сплати недоїмка з єдиного внеску у сумі 4 284 473,80 грн., строки сплати якої настали з березня 2016 року по квітень 2019 року.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI (далі Закон № 2464-VI) єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з ч. 1 ст. 4 цього Закону платниками єдиного внеску є, крім інших, роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Статтею 12 Закону № 2464-VI забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску віднесено до завдань центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до частини четвертої статті 25 Закону № 2464-VI, п. 3 Інструкції № 499 орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку (на кінець календарного місяця), вимогу про її сплату. Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується за даними інформаційної системи органу доходів та зборів.

Згідно пункту 6 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI недоїмкою є сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

За змістом пункту 9-4 розділу VIII Закону № 2464-VІ (9-3 в редакції Закону № 2464-VI чинній до Закону № 219-VІІІ від 02.03.2015), платники єдиного внеску, визначені статтею 4 цього Закону, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі Закон № 1669-VII), де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VІ, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Серед обов'язків платника єдиного внеску, визначених частиною другою статті 6 Закону України № 2464-VI наявний обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Пункт 9-4 Закону України № 2464-VІ є чинним та не скасований на час прийняття спірної вимоги, будь-яких змін, пов'язаних із його дійсністю до цього Закону не вносилося.

Статтею 1 Закону № 1669-VII встановлено наступне: період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України; територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Розпорядженням КМУ від 2 грудня 2015 р. № 1275-р. "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України"на виконання абзацу третього пункту 5 статті 1-1 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1669-VII затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком, у якому наявні місто Слов'янськ, де зареєстрований позивач, та місто Маріуполь, де розташований відповідач, та де перебуває на обліку позивач.

Отже, з наведених вище нормативно-правових актів вбачається, що на час виникнення спірної суми недоїмки та на час прийняття відповідачем спірної вимоги населені пункти, в яких зареєстрована та перебуває на обліку позивач, розташований відповідач включені до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Оскільки Указ Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 набув чинності, із врахуванням змісту частини 1 статті 1 Закону № 1669-VII період проведення антитерористичної операції розпочався. Про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не опубліковувався, проведення антитерористичної операції триває.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що починаючи з 14 квітня 2014 року позивач звільнений від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VІ, зокрема обов'язку щодо сплати єдиного внеску. 28 жовтня 2014 року позивачем подано до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Донецькій області заяву про звільнення його від таких обов'язків.

Стосовно посилань відповідача про обов'язок контролюючого органу щодо формування вимог про сплату боргу, встановленого пунктами 3-4 Розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.20145 № 449, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953 (далі - Інструкція № 449), за змістом яких вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів та зборів платника на суму боргу, що перевищує 10 гривень у разі, якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску, суд зазначає, що оскільки за прямою вказівкою пункту 9-4 Закону України № 2464-VI позивач звільнений від обов'язку сплати у встановлені строки нарахованого внеску до закінчення антитерористичної операції, а тому сума нарахованого єдиного внеску платником не може вважатися недоїмкою.

Формування та направлення вимоги є одним з заходів впливу та стягнення органів доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції та відбувається на підставі статті 25 Закону України № 2464-VI. Проте, за вказівкою частини другої пункту 1 цієї статті положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Як вже зазначалося вище, позивача звільнено від обов'язку сплачувати єдиний внесок з 14 квітня 2014 року по день завершення антитерористичної операції, а тому до нього не мають застосовуватись заходи впливу та стягнення.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 28.01.2020 у справі № 200/9571/19-а скасовано вимогу про сплату боргу від 15.05.2019 № Ю-1599-25, якою вимагалось від Товариства з обмеженою відповідальністю "СЛОВ'ЯНСЬКА ІНДУСТРІАЛЬНА СПІЛКА "СОДА" до сплати недоїмка у сумі 4 284 473,80 грн. з єдиного внеску, строки сплати якої настали з березня 2016 року по квітень 2019 року.

Таким чином, спірна вимога від 12.06.2019 № Ю-1599-25, що включає недоїмку по строкам сплати з березня 2016 року по травень 2019 року є такою, що порушує права позивача та підлягає скасуванню, а отже позовні вимоги про визнання її протиправною та скасування підлягають задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходить з того, що відповідно до частини першої 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 19210 грн., який підлягає присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

З огляду на викладене вище, на підставі положень закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "СЛОВ'ЯНСЬКА ІНДУСТРІАЛЬНА СПІЛКА "СОДА" (84112, Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Світлодарська, будинок 91, ідентифікаційний код юридичної особи 31054873) до Головного управління ДПС у Донецькій області (87500, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця Італійська, будинок 59, код ЄДРПОУ 43142826) про визнання протиправною та скасування вимоги, - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДФС у Донецькій області про сплату боргу від 12.06.2019 № Ю-1599-25 в сумі 4 431 128,49 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СЛОВ'ЯНСЬКА ІНДУСТРІАЛЬНА СПІЛКА "СОДА" судові витрати зі сплати судового збору у сумі 19 210 (дев'ятнадцять тисяч двісті десять) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Повний текст рішення складений та підписаний 02.03.2020.

Суддя А.С. Михайлик