Україна
Донецький окружний адміністративний суд
28 лютого 2020 р. Справа№200/1077/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач), з позовними вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 104 від 12.12.2019 р. «Про відмову в призначенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на її заяву, подану разом із документами 06.12.2019 р.;
- визнати бездіяльність Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, яка виразились у незарахуванні страхового стажу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 за періоди роботи з 09.09.1977 року по 24.09.1978 року, з 22.02.1979 року по 26.03.1979 року, з 17.04.1979 року по 03.05.1983 року, з 28.07.1983 року по 27.08.1986 року, з 01.09.1986 року по 06.12.1986 року, з 04.05.1987 року по 12.01.1989 року, з 10.11.1989 року по 01.07.1996 року, з 01.07.1996 року по 31.12.1998 року, з 01.06.2000 року по 18.07.2000 року, з 08.12.2004 року по 24.01.2005 року, згідно записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 09.09.1977 року та не призначенні у зв'язку з цим пенсії за віком на її заяву від 06.12.2019 р., протиправними;
- зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву позивача про призначення останньої пенсії за віком, яка була подана відповідачу 06.12.2019 р. з зарахуванням до загального трудового стажу періоди роботи Позивача за періоди з 09.09.1977 року по 24.09.1978 року, з 22.02.1979 року по 26.03.1979 року, з 17.04.1979 року по 03.05.1983 року, з 28.07.1983 року по 27.08.1986 року, з 01.09.1986 року по 06.12.1986 року, з 04.05.1987 року по 12.01.1989 року, з 10.11.1989 року по 01.07.1996 року, з 01.07.1996 року по 31.12.1998 року, з 01.06.2000 року по 18.07.2000 року, з 08.12.2004 року по 24.01.2005 року, згідно записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 09.09.1977 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та надала всі необхідні документи.
Проте, їй відповідач відмовив у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІУ на підставі того, що у трудовій книжці позивача було зроблено виправлення дати народження, у зв'язку з чим вказану трудову книжку до розгляду не приймають.
Як видно з даного рішення відповідач зарахував до загального страхового стажу роботи позивача 13 років 06 місяців 03 дні.
При цьому, до загального страхового стажу роботи відповідачем не було зараховано періоди роботи позивача з 09.09.1977 р. по 24.09.1978 р., з 22.02.1979 р. по 26.03.1979 р.. з 17.04.1979 р. по 03.05.1983 р. з 28.07.1983 р. по 27,08.1986 р. з 01.09.1986 р. по 06.12.1986 р„ з 04.05.1987 р. по 12.01.1989 р„ з 10.11.1989 р. по 01.07.1996 р.. з 01.07.1996 р. по 31.12.1998 р.. з 01.06.2000 р по 18.07.2000 р. з 08.12.2004 р. по 24.01.2005 р.
Відповідач надав письмовий відзив, проти задоволення позовних вимог заперечує, зазначив, що розглянувши надані позивачем документи, було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії, яким не зараховано до страхового стажу позивача періоди роботи, в порушення інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників № 58 від 29.07.1993 року, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України № 301 від 27.04.1993р.: з 09.09.1977 року по 24.09.1978 року, з 22.02.1979 року по 26.03.1979 року, з 17.04.1979 року по 03.05.1983 року, з 28.07.1983 року по 27.08.1986 року, з 01.09.1986 року по 06.12.1986 року, з 04.05.1987 року по 12.01.1989 року, з 10.11.1989 року по 01.07.1996 року, з 01.07.1996 року по 31.12.1998 року, з 01.06.2000 року по 18.07.2000 року, з 08.12.2004 року по 24.01.2005 року, у зв'язку з виправленням дати народження.
Крім того зазначив, що страховий стаж позивача, відповідно до наданих документів, складає: 13 років 06 місяців 03 дні.
За таких обставин, було відмовлено ОСОБА_1 в призначені пенсії за віком, так як на момент звернення 06.12.2019 року вона не має необхідного страхового стажу.
Відповідач вважає, що він діяв у спосіб та у межах передбачених Конституцією та Законами України, та що ним не було порушено права позивача
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі № 200/1077/20-а за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути дану справу на підставі наявних у суду матеріалів.
Дослідивши наявні у справі докази, повно і всебічно встановивши всі її обставини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 (а.с. 7-9).
ОСОБА_1 була взята на облік як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, що підтверджується відповідною довідкою управління соціального захисту населення від 29.10.2019 року № 1429-5000220649 (а.с. 10), згідно з якою позивач постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 і перемістилась та зареєструвалась за адресою: АДРЕСА_2 .
06 грудня 2019 року позивач звернулась до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою №14282 про призначення пенсії за віком, відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.37).
До заяви про призначення пенсії позивачем були надані наступні документи:
- копія паспорту громадянина України та ідентифікаційного коду;
- копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 1429-5000220649 від 29.06.2019 р.;
- копія трудової книжки серії НОМЕР_1 від 09.09.1977 р.;
- копія свідоцтва про народження НОМЕР_4 від 03.10.1960 р.,
- копія свідоцтва розірвання шлюбу НОМЕР_5 від 04.12.2019 р.;
- копія витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища № 0024806010 , №00024805579 від 04.12.2019 р.
Рішенням Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 104 від 12 грудня 2019 року позивачу було відмовлено в призначенні пенсії, з посиланням на відсутність необхідного страхового стажу роботи.
Зі спірного рішення видно, що відповідач відмовив у зарахуванні до стажу роботи позивача періодів роботи з 09.09.1977р. па 24.09.1978р., з 22.02.1979р. по 26.03.1979р., з 17.04.1979р. по 03.05.1983р., з 28.07.1983р. по 27.08.1986р., з 01.09.1986р. по 06.12.1986р., з 04.05.1987р. по 12.01.1989р., з 10.11.1989р. по 01.07.1996р., з 01.07.1996р. по 31.12.1998р., з 01.06.2000р. по 18.07.2000р., з 08.12.2004р. по 24.01.2005р., у зв'язку з виправленням дати народження позивача (а.с. 35-36).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до положень статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Згідно ч. 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:
з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.
Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок), встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 4, 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.
Згідно з п.п. 1 та 2 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пунктом 7 цього Порядку визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії. Відповідно до п. 7 параграф "б" цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком за відсутності трудової книжки мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Пункт 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637 , у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до наведених норм позивачем, разом із заявою про призначення пенсії, надані необхідні документи на підтвердження трудового стажу.
Згідно зі ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Відповідно до постанови Верховного Суду від 30.05.2018 року в справі №174/658/16-а (провадження №К/9901/201/17) оцінюватися судом мають саме підстави відмови у призначенні пенсії, тобто, мотиви, з яких виходив відповідач, розглядаючи заяву про її призначення.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також, частиною 1 статті 48 Кодексу законів про працю України передбачено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Як видно з трудової книжки позивача НОМЕР_1 (а.с. 11-13), ОСОБА_1 :
- 09.09.1977 року прийнята в «Шахтерский райпотребсоюз» учнем продавця совхозрабкома ім. Челюскінців;
- 01.02.1978 року переведена продавцем магазину № 10;
- 24.09.1978 року звільнена за ст. 38 КЗпП СРСР, за власним бажанням;
- 22.02.1979 року прийнята к Сніжнянський ВРП виробничого об'єднання «Терезантрацит» молодшим продавцем магазину № 50;
- 26.03.1979 року звільнена за власним бажанням за ст. 38 КЗпП СРСР, за власним бажанням;
- 17.04.1979 року прийнята продавцем магазину №50;
- 10.09.1979 року переведена продавцем магазину № 30;
- 01.12.1979 року переведена молодшим продавцем магазину № 30;
- 03.05.1983 року звільнена за ст. 38 КЗпП СРСР, за власним бажанням;
- 28.07.1983 року зарахована в Макіївський головний магазин фірмі «Мебель» тимчасово молодшим продавцем магазину № 55;
- 01.09.1986 року Снежнянський ОРС виробничого об'єднання «Терезантрацит» прийнята продавцем магазину № 48;
- 06.12.1986 року звільнена за ст. 38 КЗпП СРСР, за власним бажанням;
- 04.05.1987 року прийнята Макіївський головний магазин по торгівлі меблюю продавцем в магазин № 55 тимчасово;
- 12.01.1989 року звільнена за ст. 38 КЗпП СРСР, за власним бажанням;
- 10.11.1989 року прийнята у «Шахтерский райпотребсоюз» приймальником с/г продуктів та лектехсировини;
- 19.06.1996 року «Шахтерский райпотребсоюз» реорганізовано в Шахтерское райно;
- 01.07.1996 року звільнена за ст. 38 КЗпП СРСР, за власним бажанням;
- 01.07.1996 року прийнята продавцем в АОЗТ «Импакт»;
- 21.05.2000 року звільнена за ст. 36 КЗпП СРСР, за згодою обох сторін;
- 01.06.2000 року призначена виплата допомоги по безробіттю згідно ст. 29 ЗУ «Про зайнятість населення»;
- 18.07.2000 року припинена виплата допомоги по безробіттю згідно ст. 30 ЗУ «Про зайнятість населення»;
-29.08.2004 року призначена виплата допомоги по безробіттю ст. 23 ЗУ «Про ОДССВБ»;
- 25.01.2005 року проведена виплата одноразової допомоги за період 25.01.2005 по 02.12.2005 р.р. згідно до п. 7 ст. 22, п.5 ст. 23 ЗУ « Про ЗДССВБ».
Відповідно до п.1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.74 162 (у редакції постанови Держкомпраці СРСР від 02.08.85 ), із змінами, що внесені постановою Держкомпраці СРСР від 19.10.90 N 412), (надалі - Інструкція №162), трудова книжка є основним документом про трудову діяльність робочих і службовців. Трудові книжки ведуться на всіх робітників і службовців державних, кооперативних і громадських підприємств, установ і організацій, які працювали понад 5 днів, в тому числі на сезонних і тимчасових працівників, а також на позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Згідно з п.2.2 Інструкції №162 заповнення трудової книжки вперше провадиться адміністрацією підприємства у присутності працівника не пізніше тижневого строку з дня прийняття на роботу.
У трудову книжку вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім'я по батькові, дату народження, професія, спеціальність; відомості про роботу: прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: нагородження орденами і медалями, присвоєння почесних звань; заохочення за успіхи в роботі, що застосовуються трудовим колективом, а також нагородження і заохочення, передбачені правилами внутрішнього трудового розпорядку і статутами про дисципліну; інші заохочення відповідно до чинного законодавства; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди. Стягнення до трудової книжки не заносяться.
Відповідно до п.2.3 Інструкції №162 всі записи в трудовій книжці про прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагородження та заохочення вносяться адміністрацією підприємства після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого терміну, а при звільненні - в день звільнення, повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 року №58 затверджено Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників (надалі - Інструкція №58), яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 р. за N 110, та зазначено, що з прийняттям цього наказу Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.74 №162 (у редакції постанови Держкомпраці СРСР від 02.08.85 №252), із змінами, що внесені постановою Держкомпраці СРСР від 19.10.90 N 412, не застосовується.
Відповідно до п.2.4 Інструкції №58 визначено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Ведення трудових книжок працівників підприємства, усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), оскільки записи до трудової книжки вносяться виключно власником або уповноваженим ним органом, наявність неправильно занесених записів до трудової, не може ставитись в провину власнику трудової книжки.
Як видно з матеріалів справи, відповідач не зарахував стаж роботи з 09.09.1977 р. по 24.09.1978 р., з 22.02.1979 р. по 26.03.1979 р., з 17.04.1979 р. по 03.05.1983 р., з 28.07.1983 р. по 27.08.1986 р., з 01.09.1986 р. по 06.12.1986 р., з 04.05.1987 р. по 12.01.1989 р., з 10.11.1989 р. по 01.07.1996 р., з 01.07.1996 р. по 31.12.1998 р., з 01.06.2000 р. по 18.07.2000 р., з 08.12.2004 р. по 24.01.2005 р., у зв'язку з виправленням дати народження.
Суд критично оцінює таку підставу як для відмови у призначенні позивачу пенсії, оскільки, Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року №58 у випадку порушення порядку ведення трудової книжки, не передбачає настання негативних наслідків чи відповідальності для особи, щодо якої вона складена.
Крім того, відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про трудові книжки працівників" від 27.04.1993 року № 301 відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб'єкта господарювання.
Отже, чинним законодавством визначено, що відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, а тому власне недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для робітника, а отже, й не може впливати на його особисті права.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 06.02.2018 по справі № 677/277/17 (провадження №К/9901/1298/17).
Суд зазначає, що зі змісту наданої позивачем трудової книжки можливо встановити назви підприємств та періоди роботи, з аналізу усіх граф трудової книжки (відомості про накази, реквізити посадових осіб, що вчиняли записи, тощо).
Більше того, органи Пенсійного фонду наділені правом звернення до підприємств із відповідними запитами щодо підтвердження певних відомостей щодо особи, яка звертається за призначенням пенсії, проте, доказів використання такого права відповідачем суду не надано.
Крім того, суд зазначає, що підставою для призначення пенсії є наявність страхового стажу необхідного розміру, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. Пенсійний орган не врахував, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці щодо дати її заповнення.
Зазначений висновок викладено в постанові Верховного Суду від 06 березня 2018 року по справі № 754/14898/15-а.
Враховуючи те, що трудова книжка є основним документом, який підтверджує стаж роботи, суд приходить висновку, що відповідачем безпідставно не зараховано до страхового стажу період роботи позивача з 09.09.1977 р. по 24.09.1978 р., з 22.02.1979 р. по 26.03.1979 р., з 17.04.1979 р. по 03.05.1983 р., з 28.07.1983 р. по 27.08.1986 р., з 01.09.1986 р. по 06.12.1986 р., з 04.05.1987 р. по 12.01.1989 р., з 10.11.1989 р. по 01.07.1996 р., з 01.07.1996 р. по 31.12.1998 р., з 01.06.2000 р. по 18.07.2000 р., з 08.12.2004 р. по 24.01.2005 р., оскільки трудова книжка позивача містить необхідні записи про період роботи.
Суд зазначає, що позивач не має нести відповідальність та не може бути фактично позбавлений пенсійного забезпечення, через недотримання правил ведення трудової книжки адміністрацією підприємств, на яких працював позивач.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в призначенні пенсії № 104 від 12 грудня 2019 року, прийнято без повного з'ясування усіх обставин справи та дослідження не в повному обсязі документів наданих позивачем при зверненні з заявою про призначення пенсії.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач не спростував належними та допустимими доказами наведені позивачем доводи, через що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З урахуванням вказаних норм позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача в частині відмови в призначенні пенсії за віком та в зарахуванні до страхового стажу позивача періодів роботи з 09.09.1977 року по 24.09.1978 року, з 22.02.1979 року по 26.03.1979 року, з 17.04.1979 року по 03.05.1983 року, з 28.07.1983 року. по 27.08.1986 року, з 01.09.1986 року по 06.12.1986 року, з 04.05.1987 року по 12.01.1989 року, з 10.11.1989 року по 01.07.1996 року, з 01.07.1996 року по 31.12.1998 року, з 01.06.2000 року по 18.07.2000 року, з 08.12.2004 року по 24.01.2005 року; визнання протиправним та скасування рішення відповідача № 104 від 12 грудня 2019 року про відмову в призначенні пенсії та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача № 14282 від 06 грудня 2019 року в частині призначення пенсії за віком та зобов'язати відповідача зарахувати позивачу до загального страхового стажу періоди роботи з 09.09.1977 року по 24.09.1978 року, з 22.02.1979 року по 26.03.1979 року, з 17.04.1979 року по 03.05.1983 року, з 28.07.1983 року. по 27.08.1986 року, з 01.09.1986 року по 06.12.1986 року, з 04.05.1987 року по 12.01.1989 року, з 10.11.1989 року по 01.07.1996 року, з 01.07.1996 року по 31.12.1998 року, з 01.06.2000 року по 18.07.2000 року, з 08.12.2004 року по 24.01.2005 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачена позивачем сума судового збору у розмірі 840,80 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись Конституцією України, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод та практикою Європейського суду з прав людини, Законами України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про судовий збір", Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, статтями 2, 9, 77, 133, 139, 241-246, 262, 263, 291, 371 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області в частині відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком та в зарахуванні до її страхового стажу періодів роботи з 09.09.1977 року по 24.09.1978 року, з 22.02.1979 року по 26.03.1979 року, з 17.04.1979 року по 03.05.1983 року, з 28.07.1983 року. по 27.08.1986 року, з 01.09.1986 року по 06.12.1986 року, з 04.05.1987 року по 12.01.1989 року, з 10.11.1989 року по 01.07.1996 року, з 01.07.1996 року по 31.12.1998 року, з 01.06.2000 року по 18.07.2000 року, з 08.12.2004 року по 24.01.2005 року.
Визнати протиправним та скасування рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 104 від 12 грудня 2019 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37803258, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) повторно розглянути заяву № 14282 від 06 грудня 2019 року в частині призначення пенсії за віком та зарахувати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до загального страхового стажу періоди роботи з 29.07.1976 року по 13.09.1977 року, з 03.10.1977 року по 01.04.1978 року, з 12.05.1980 року по 09.12.1980 року, з 22.12.1980 року по 18.07.1982 року, з 09.08.1982 року по 06.01.1983 року, з 11.01.1983 року по 31.12.1998 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37803258, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 (вісімдесят) копійок.
Повне рішення складено 28 лютого 2020 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Бабіч