Рішення від 20.02.2020 по справі 160/867/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2020 року Справа № 160/867/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Голобутовського Р.З.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Дніпровської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

21.01.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, в якій просить:

- визнати дії розпорядника інформації - в.о. Голови Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області Стороженко І.В., за навмисне приховування необхідної інформації (п. 9 ч. 1 ст. 24 2939-VI) та ненадання повної своєчасної відповіді на питання в інформаційному запиті, який було зареєстровано в канцелярії сільради від 03.12.2019 року за № 485 - протиправними;

- зобов'язати в.о. Голови Дніпровської районної державної адміністрації Стороженко І.В., в термін п'яти днів надати відповідь на поставлені питання в інформаційному запиті зареєстрованого від 03.12.2019 року за № 485, з дня набуття законної сили судового рішення, і в цей строк надіслати на вищезазначену адресу: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що відповідно до ЗУ "Про доступ до публічної інформації" позивачем зроблено інформаційний запит, який був зареєстрований в канцелярії Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області на ім'я в.о. Голови РДА Стороженко І. В., як юридичної особи органу місцевої адміністрації від 03.12.2019 року про надання інформації на поставленні питання в законом визначений строк, а саме:

1. На підставі якого документу було здійснено платіжні доручення №103 від 17 липня 2019 року на суму: 1921,00 грн., та № 142 від 21 серпня 2019 року на суму: 914,00 грн., де платником цих сум була Дніпровська РДА? Надайте будь ласка вичерпний перелік усіх документів, які послугували і були підставою, та із яких коштів були здійсненні відрахування вищезазначених сум? Інформацію з доказами (документами) надати відповідно до статистичних даних зафіксованих і затверджених в законом встановлений спосіб в тому числі і «Прозоро».

2. За витрачання (перерахування) бюджетних коштів, які здійснює РДА - забезпечується чи ні громадський контроль за ефективністю використання (витрачання) бюджетних коштів? Зазначте, будь ласка: хто в РДА є відповідальною на ці заходи особою (П.І.Б., посада, номер кабінету, засоби зв'язку), залучив до відповіді належним чином засвідчене про це розпорядження.

3. В зручний спосіб, надайте інформацію: скільки коштів було витрачено у 2018 році з питань соціального захисту населення і розвитку соціально-культурної сфери (задоволення та захист соціальних, творчих, вікових, національно-культурних та інших інтересів молоді, сприяння прогресивним культурним та соціальним перетворенням за поточний рік, та на інші витрати в кожному випадку - окремо) і на підставі якого документу, який повинен бути наданий разом з відповіддю? Надайте будь ласка у зручний для Вас спосіб, зазначений в таблиці ці соціальні та інші витрати, і скільки їх у відсотках було не використано від запланованого і з яких підстав?

4. Скільки коштів було виділено у 2019 році з бюджету РДА на інші витрати не передбаченні бюджетом, і зазначте, будь ласка цей вичерпний перелік інших витрат, витрачених сум, які не були покладенні (затвердженні) в бюджет району.

Але повної належної відповіді на свій інформаційний запит (на всі питання) від розпорядника інформації на сьогоднішній день - 21 січня 2020 року, позивач досі не отримав, що є фактом порушення норм вищезазначеного закону на доступ до публічної інформації.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

13.02.2020 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, посилаючись на те, що 03.12.2019 року до розпорядника інформації Дніпровської райдержадміністрації (відповідача у справі) надійшов інформаційний запит від позивача, який зареєстрований за вхідним № 484. Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розгляд запиту продовжено до 20 робочих днів, оскільки запит потребував пошуку інформації серед значної кількості даних, про що Позивача повідомлено 09.12.2019 року за № 3/23-3144 засобами електронного зв'язку, зазначеного в запиті. 24.12.2019 року за № 3/23-3173 та 26.12.2019 року за № 3/23-3194 позивачу надано повну відповідь на запит. За період з 03.12.2019 року по 04.12.2019 року позивачем до відповідача надано 8 (вісім) інформаційних запита, на яких надано відповіді відповідно до вимог Закону України "Про доступ до пулічної інформації", а відтак, відповіді заявнику направлені засобами електронного зв'язку. Направлення Позивачу відповідей, свідчить реєстрація в Журналі вихідної кореспонденції та підтверджується скрін-шотом направлення відповідей засобами електронного зв'язку. Також, розпорядником інформації позивачу доведено в телефонному режиму про можливість отримання відповідей на паперовому носії, але станом на теперішній час Позивач до розпорядника інформації не з'явився, відповіді не отримав. Відтак, 24.12.2019 року за № 3273 позивачу направлено відповідь на друге та четверте питання, поставлені в запиті, а 26.12.2019 року за № 3194 - на перше та третє. Поставлені в запиті питання були направлені на надання інформації стосовно фінансування, а враховуючи кінець бюджетного року, надання низки звітів та контрольних завдань перед органами вищого рівня, відповідач не мав змогу надати єдину відповідь.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Відповідно до ЗУ "Про доступ до публічної інформації" позивачем зроблено інформаційний запит, який був зареєстрований в канцелярії Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області на ім'я в.о. Голови РДА Стороженко І. В., як юридичної особи органу місцевої адміністрації за № 485 від 03.12.2019 року про надання інформації на поставленні питання в законом визначений строк, а саме:

1. На підставі якого документу було здійснено платіжні доручення №103 від 17 липня 2019 року на суму: 1921,00 грн., та № 142 від 21 серпня 2019 року на суму: 914,00 грн., де платником цих сум була Дніпровська РДА? Надайте будь ласка вичерпний перелік усіх документів, які послугували і були підставою, та із яких коштів були здійсненні відрахування вищезазначених сум? Інформацію з доказами (документами) надати відповідно до статистичних даних зафіксованих і затверджених в законом встановлений спосіб в тому числі і «Прозоро».

2. За витрачання (перерахування) бюджетних коштів, які здійснює РДА - забезпечується чи ні громадський контроль за ефективністю використання (витрачання) бюджетних коштів? Зазначте, будь ласка: хто в РДА є відповідальною на ці заходи особою (П.І.Б., посада, номер кабінету, засоби зв'язку), залучив до відповіді належним чином засвідчене про це розпорядження.

3. В зручний спосіб, надайте інформацію: скільки коштів було витрачено у 2018 році з питань соціального захисту населення і розвитку соціально-культурної сфери (задоволення та захист соціальних, творчих, вікових, національно-культурних та інших інтересів молоді, сприяння прогресивним культурним та соціальним перетворенням за поточний рік, та на інші витрати в кожному випадку - окремо) і на підставі якого документу, який повинен бути наданий разом з відповіддю? Надайте будь ласка у зручний для Вас спосіб, зазначений в таблиці ці соціальні та інші витрати, і скільки їх у відсотках було не використано від запланованого і з яких підстав?

4. Скільки коштів було виділено у 2019 році з бюджету РДА на інші витрати не передбаченні бюджетом, і зазначте, будь ласка цей вичерпний перелік інших витрат, витрачених сум, які не були покладенні (затвердженні) в бюджет району.

Згідно з відповіддю Дніпровської райдержадміністрації Дніпропетровської області від 09.12.2019 року №3/23-3144 на № 484 від 03.12.2019 року позивача повідомлено, що термін розгляду запиту продовжено до 20 робочих днів, оскільки запит потребує пошуку інформації серед значної кількості даних.

24.12.2019 року за №3/23-3273 на №484 від 03.12.2019 року Дніпровською райдержадміністрацією Дніпропетровської області позивачу надано відповідь на запит наступного змісту:

«На Ваш інформаційний запит від 03.12.2019 року та в доповнення до листа райдержадміністрації від 09.12.2019 року № 3/23-3144, Дніпровська райдержадміністрація повідомляє наступне.

Райдержадміністрація - це місцевий орган державної виконавчої влади, який в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території району, реалізовує повноваження, делеговані йому районною радою.

Райдержадміністрація є юридичною особою, шо згідно рішення сесії районнної ради є одним з головних розпорядників коштів районного бюджету по тих кодах програмної класифікації, де не створено головного розпорядника коштів районного бюджету.

Апарат райдержадміністрації та її структурні підрозділи утримуються за рахунок коштів державного бюджету.

Бюджетні установи та заходи районних програм фінансуються за рахунок коштів районного бюджету.

Щоквартально на засіданнях колегії райдержадміністрації заслуховуються звіти про виконання зведеного бюджету району і районного бюджету, які потім публікуються на сайті райдержадміністрації та в засобах масової інформації.

Щорічно райдержадміністрацією надається публічний звіт про її діяльність.

З метою забезпечення громадського контролю, добросовісної конкуренції, максимальної економії та ефективності витрачання бюджетних коштів, відкритості та прозорості на всіх стадіях виконання бюджету РДА забезпечується оприлюднення річного плану закупівель на веб-сайті Уповноваженого органу з питань закупівель, що дозволяє доступ до зазначеної інформації будь-якої особи.

Також, слід наголосити, що всі видатки, проведені райдержадміністрацією виключно в межах кошторисних призначень».

26.12.2019 року за №3/23-3294 на №484 від 03.12.2019 року Дніпровською райдержадміністрацією Дніпропетровської області позивачу надано відповідь на запит наступного змісту:

«На Ваш інформаційний запит від 03.12.2019 року № 004/12-19 та в доповнення до листа райдержадміністрації від 09.12.2019 року № 3/23-3144, Дніпровська райдержадміністрація повідомляє наступне.

Платіжне доручення від 17.07.2019 № 103 здійснено на підставі підготовленої позовної заяви райдержадміністрації до ФОП ОСОБА_1 - про розірвання договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності № 12/02-5697-0Д від 31.12.2015, зобов'язання повернення орендованого майна та стягнення збитків за пошкодження орендованого майна. У зв'язку з проведенням неповної сплати судового збору, здійснено платіжне доручення від 21.08.2019 № 142. Платіжні доручення, позовна заява та додатки до неї направлені Вам рекомендованими листами 23.08.2019 р. та 11.09.2019 р.

З метою соціального захисту найуразливіших верств населення в межах виконання заходів, передбачених програмою забезпечення реалізації Стратегії подолання бідності, за 2018 рік надано такі види соціальної допомоги: видано направлень на забезпечення технічними засобами реабілітації 107 особам з інвалідністю; 148 одиниць засобів реабілітації на суму 1458,45 тис. грн.; направлень на виготовлення протезно-ортопедичних виробів 202 особам з інвалідністю; 13 путівок для влаштування в будинки - інтернати одиноких громадян похилого віку та осіб з інвалідністю; 58 санаторно-курортних путівок ветеранам війни та особам з інвалідністю, до санаторіїв підвідомчих Мінсоцполітики, б За рахунок державного бюджету на підставі тристоронніх договорів з санаторно-курортними закладами оздоровлено: учасників АТО - 60 осіб на суму 480,0 тис.грн; постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії - 11 осіб на суму 81,8 тис.грн.; осіб з інвалідністю - 16 осіб на суму 109,1 тис. грн.; осіб з інвалідністю внаслідок спинальних захворювань - 6 осіб на суму 124,1 тис. грн.; пройшли психологічну реабілітацію 11 учасників АТО на суму 88,0 тис. грн.; охоплено оздоровленням 170 дітей із сімей пільгових категорій, а саме: 27 дітей оздоровлено в ДП УДЦ «Молода гвардія», 96 дітей в ДОЦ «Перлина Придніпров'я», 35 дітей в ДПУ «МДЦ» Артек», 5 дітей в ДПУ «МДЦ» Артек Лісовий», 5 дітей в ДПСОК «Чемпіон», 2 дитини в ДЗОі В «Прометей». Також, подано списки для виплат грошових компенсацій замість санаторно-курортних путівок та вартості проїзду особам, які супроводжують осіб з інвалідністю спинального профілю 12-м особам з інвалідністю на суму 4,2 тис.грн.; подано списки для виплати компенсації вартості проїзду учасників АТО до реабілітаційних установ для проходження психологічної реабілітації 4-м особам на суму 1,0 тис.грн.; видано направлень на проходження медичної комісії для забезпечення спецавтотранспортом 7 інвалідам; підготовлено списки для виплати компенсацій на бензин, ремонт та технічне обслуговування автомобілів інвалідів, які забезпечені автотранспортом через органи соціального захисту населення на 25 осіб з інвалідністю на суму 3,8 тис.грн., (зменшився контингент отримувачів компенсаційних виплат, в зв'язку зі зняттям з обліку автомобілів, у яких закінчився 10 - річний термін експлуатації); підготовлені списки для виплати компенсацій на транспортне обслуговування 54-м особам з інвалідністю, які перебувають у загальнообласній черзі на забезпечення спецавтотранспортом на загальну суму 11,0 тис.грн. (зменшився контингент отримувачів, в зв'язку зі зняттям з черги на забезпечення спецавтотранспортом осіб з інвалідністю, термін інвалідності яким медико - соціальними експертними комісіями не подовженої; видано 118 посвідчень батькам, які мають статус багатодітної сім'ї та 304 посвідчення дітям з багатодітних сімей; видано довідок внутрішньо переміщеним особам - 261; складено актів обстеження фактичного місця проживання ВПО - 1557; призначено щомісячних адресних допомог переміщеним особам з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції 395- ми членам сімей на суму 7223,3 тис.грн., надано запитів в інші райони про припинення виплати державної допомоги ВГТО-156; надано 65 запитів до Державної прикордонної служби України щодо перетину кордону внутрішньо переміщеними особами, які відсутні на підконтрольній Україні території більше визначеного законодавством терміну для прийняття рішення про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи та припинення виплати адресної допомоги ВПО; призначено щорічних допомог на оздоровлення -108- м особам постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС, на суму 10,9 тис.грн.; призначено одноразову допомогу в зв'язку зі смертю ліквідаторів наслідків Чорнобильської катастрофи - 3 особам, та 3- м особам в зв'язку зі встановленням групи інвалідності, пов'язаної з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС на загальну суму 15,8 тис.грн.; надано матеріальну допомогу 17 малозабезпеченим особам та особам з інвалідністю за рахунок коштів державного бюджету, на суму 11,7 тис.грн ; призначено допомог на поховання інвалідів війни та учасників бойових дій - 12 особам на суму 15,4 тис.грн.

Загальна сума коштів використана на надання пільг мешканцям Дніпровського району (які згідно законодавства мають право на пільги) за 2018 рік становить - 18054,3 тис.грн.

За січень - грудень 2018 року використано коштів державного бюджету для виплати державних соціальних допомог на загальну суму 91624,9 тис.грн. в тому числі:

- допомог особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю - 14580,3 тис.грн.;

- допомог по догляду за психічно хворими особами з інвалідністю - 1503,9 тис.грн.;

- допомог на дітей - сиріт, що проживають в дитячих будинках сімейного типу на суму 13546,0 тис.грн.;

Виплачено субсидій населенню на житлово - комунальні послуги - 85506,7 тис.грн. та субсидія готівкою на придбання твердого палива та скрапленого газу - 1238,9 тис.грн.

Для реалізації за 2018 рік заходів Комплексної Програми соціального захисту населення Дніпровського району на 2017-2020 роки, використано коштів районного бюджету на загальну суму 2120,4 тис.грн., а саме: для підтримки статутної діяльності районної організації ветеранів - 85,0 тис.грн. (в т.ч. 30,0 тис.грн. від Слобожанської ОТГ); для підтримки діяльності громадської організації ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) -

30.0 тис.грн.; районної організації «Союз Чорнобиль України» - 40,0 тис.грн.; Товариства Червоного Хреста - 40,0 тис.грн.; для підтримки статутної діяльності громадської організації «Дніпровська районна Спілка ветеранів Антитерористичної операції» - 40 тис.грн.; для виплати матеріальної допомоги в разі загибелі (смерті) учасників антитерористичної операції - 55,0 тис.грн.; виплачено компенсацій фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку та інвалідам, які нездатні до самообслуговування - 196,1 тис.грн.

Профінансовано оплату поштового збору за надану мешканцям району соціальну допомогу через відділення «Укрпошти» - 6,3 тис.грн.;

профінансовано з районного бюджету кошти для надання матеріальної допомоги потребуючим лікування та реабілітації мешканцям району, на суму

1628.0 тис.грн., (без врахування поштового збору), а саме: матеріальної допомоги за депутатськими клопотаннями - 1511,0 тис.грн.; матеріальної допомоги учасникам АТО - 86,0 тис.грн., матеріальної допомоги сім'ям загиблих учасників АТО - 31,0 тис.грн.

За кошти Новоолександрівської ОТГ виплачена щомісячна грошова допомога сім'ї загиблого учасника АТО (вдові та неповнолітній дитині) на загальну суму 38,4 тис.грн.

За кошти Слобожанської ОТГ надана грошова допомога учасникам АТО/ООС на суму 310,0 тис.грн.

Крім цього місцеві ради та об'єднані територіальні громади району надали допомогу громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської

катастрофи до 32-ї річниці аварії на ЧАЕС на суму 280 тис грн., а також надали кошти на придбання путівок для оздоровлення дітей в сумі 959,2 тис.грн., а також виділили кошти на оплату матеріальної допомоги Матерям Героїням в сумі 92,0 тис.грн.

З районного бюджету виділено 217,6 тис.грн. для оздоровлення вихованців КЗ «Малий груповий будиночок «Мій дім» та КЗ «Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Добре вдома».

З обласного бюджету виділено 1026,4,0 тис.грн. для надання матеріальної допомоги потребуючим мешканцям Дніпровського району.

В 2018 році на організацію гарячого харчування відділом освіти, культури, молоді та спорту Дніпровської райдержадміністрації було використано 3728,9 тис.грн. Харчуванням охоплено 2341 учень 1-4 класів та 487 дітей соціально незахищених категорій з розрахунку 15,8 грн. та 18,51 грн. в день на одного учня відповідно.

Рішенням Дніпровської районної ради від 31.01.2014 №371-30/VI затверджена «Програма оздоровлення та відпочинку дітей Дніпровського району у 2014 - 2021 роках». Влітку 2018 року 1032 учні закладів загальної середньої освіти відпочили в 9 пришкільних таборах відпочинку з денним перебуванням. Загальні витрати на харчування в пришкільних таборах становлять 303,74 тис.грн.

Рішенням сесії районної ради від 20 лютого 2013 року № 260-22/УІ затверджена Програма «Освіта Дніпровського району на 2013-2018 роки».

Для реалізації заходів Програми «Освіта Дніпровського району на 2013- 2018 роки». За 9 місяців 2018 року профінансовано коштів районного бюджету в обсязі 120332,17 тис.грн.

В 2018 році на утримання позашкільних закладів відділом освіти, культури, молоді та спорту використано коштів в обсязі 8761,24тис.грн., що складає 63 відсотки від плану фінансування на 2018 рік:

- фестивалю авторської патріотичної пісні «Ми роду козацького діти». Всі учасники відзначені дипломами та цінними призами (флеш-пам'ять на суму 3699 грн.).

- зображувальної творчості патріотичного спрямування: конкурс малюнків «Чорнобильська палітра», в якому були визначені 14 переможців у різних вікових категоріях та конкурс шкільних стіннівок «Слава Українським захисникам!», в якому були визначені 12 переможців у різних вікових категоріях. Всі переможці відзначені дипломами та отримали призи (фарби, пензлі, фломастери, папір, тощо на суму 8556 гривень).

Важливими формами патріотичного виховання учнів є козацьке краєзнавство, дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура»), На виконання Програми «Національно-патріотичне виховання дітей та молоді Дніпровського району на 2017-2021 роки», з метою формування в учнівської молоді патріотичної свідомості, національної гідності, готовності до виконання громадянського і конституційного обов'язку 19 травня 2018 року відбувся І (районний) етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово- патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), в якому взяли участь біля 250 катастрофи до 32-ї річниці аварії на ЧАЕС на суму 280 тис грн., а також надали кошти на придбання путівок для оздоровлення дітей в сумі 959,2 тис.грн., а також виділили кошти на оплату матеріальної допомоги Матерям Героїням в сумі 92,0 тис.грн.

З районного бюджету виділено 217,6 тис.грн. для оздоровлення вихованців КЗ «Малий груповий будиночок «Мій дім» та КЗ «Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Добре вдома».

З обласного бюджету виділено 1026,4,0 тис.грн. для надання матеріальної допомоги потребуючим мешканцям Дніпровського району.

В 2018 році на організацію гарячого харчування відділом освіти, культури, молоді та спорту Дніпровської райдержадміністрації було використано 3728,9 тис.грн. Харчуванням охоплено 2341 учень 1-4 класів та 487 дітей соціально незахищених категорій з розрахунку 15,8 грн. та 18,51 грн. в день на одного учня відповідно.

Рішенням Дніпровської районної ради від 31.01.2014 №371-30/\Ч затверджена «Програма оздоровлення та відпочинку дітей Дніпровського району у 2014 - 2021 роках». Влітку 2018 року 1032 учні закладів загальної середньої освіти відпочили в 9 пришкільних таборах відпочинку з денним перебуванням. Загальні витрати на харчування в пришкільних таборах становлять 303,74 тис.грн.

Рішенням сесії районної ради від 20 лютого 2013 року № 260-22/УІ затверджена Програма «Освіта Дніпровського району на 2013-2018 роки».

Для реалізації заходів Програми «Освіта Дніпровського району на 2013- 2018 роки». За 9 місяців 2018 року профінансовано коштів районного бюджету в обсязі 120332,17 тис.грн.

В 2018 році на утримання позашкільних закладів відділом освіти, культури, молоді та спорту використано коштів в обсязі 8761,24тис.грн., що складає 63 відсотки від плану фінансування на 2018 рік:

- фестивалю авторської патріотичної пісні «Ми роду козацького діти». Всі учасники відзначені дипломами та цінними призами (флеш-пам'ять на суму 3699 грн.).

- зображувальної творчості патріотичного спрямування: конкурс малюнків «Чорнобильська палітра», в якому були визначені 14 переможців у різних вікових категоріях та конкурс шкільних стіннівок «Слава Українським захисникам!», в якому були визначені 12 переможців у різних вікових категоріях. Всі переможці відзначені дипломами та отримали призи (фарби, пензлі, фломастери, папір, тощо на суму 8556 гривень).

Важливими формами патріотичного виховання учнів є козацьке краєзнавство, дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура»), На виконання Програми «Національно-патріотичне виховання дітей та мотоді Дніпровського району на 2017-2021 роки», з метою формування в учнівської молоді патріотичної свідомості, національної гідності, готовності до виконання громадянського і конституційного обов'язку 19 травня 2018 року відбувся І (районний) етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово- патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), в якому взяли участь біля 250 представників із 18 навчальних закладів району. Всі команди були нагороджені грамотами, кубками, медалями та цінними подарунками на суму 32745 грн.

На виконання районної Програми «Створення безпечних умов у навчальних закладах Дніпровського району на 2016-2018 роки» та перспективного плану заходів щодо створення безпечних умов у навчальних закладах Дніпровського району за звітний період була проведена наступна робота:

- виготовлена проектно-кошторисна документація «Система пожежної сигналізації та оповіщення людей про пожежу. Система блискавкозахисту, вогнезахисна обробка дерев'яних конструкцій горища» по 12 закладам освіти на суму - 737,214 тис.грн.;

- виконано проектно-кошторисну документацію ще по 2-м закладам освіти на суму - 122,751 тис.грн.;

- виконано роботи по встановленню пожежної сигналізації в 9 закладах ЗСО на суму - 2381,336 тис.грн.

Виготовлена проектно-кошторисна документація на суму 486,39 тис. грн.: капітальний ремонт по утепленню фасаду КЗ Миколаївська ЗОШ № 1 - 80 тис. грн; капітальний ремонт по утепленню фасаду з заміною вікон КЗ Зорянський НВК - 89,19 тис.грн.; капітальний ремонт будівлі КЗ Зорянський НВК - 98,09 тис.грн.; капітальний ремонт по утепленню фасаду з заміною вікон КЗ Обухівеька ЗОШ - 73,81 тис.грн.; капітальний ремонт покрівлі і харчоблоку КЗ Олександрівська ЗОШ Коригування - 189,6 тис.грн.;

будівництво міні-футбольних полів в 3-х ЗЗСО району - 145,39 тис.грн.

Виконуються роботи: капітальний ремонт будівлі КЗ «Горьківський НВК» (частина будівлі) - 1384,39 тис.грн.; капітальний ремонт будівлі КЗ «Зорянський НВК» - 1064,9 тис.грн.; капітальний ремонт благоустрою футбольного поля КЗ Олександрівська ЗОШ» - 1088,21 тис.грн.

Фінансування галузі культури у 2018 році проводилось згідно з заходами Програми розвитку культури в Дніпровському районі на 2015-2020 року, використано 62947,22 грн.

Фінансування проведення ремонтів закладів культури та капітальних ремонтів театрально-мистецьких установ здійснюється органами місцевого самоврядування згідно з затвердженими сесіями місцевих рад Дніпровського району кошторисних призначень на 2018 рік та прогнозу розвитку до 2022 року. Утримання закладів культури в районі здійснюється за рахунок місцевих бюджетів.

Поповнення бібліотечних фондів проводилось згідно кошторисних призначень на 2018 рік та склало 35,0 тис.грн.

На базі міського будинку культури (директор ОСОБА_2 ) за підтримки міської ради було створено дитячий колектив-супутник «КРИНИЧЕНЬКА» (художній керівник ОСОБА_3 ) з учнів загальноосвітніх шкіл міста. Обидва колективи у вересні 2018 року прийняли участь у міжнародному фольклорному фестивалі «Море ритму» в Республіці Болгарія.

Підгородненською міською радою було профінансовано участь колективів у фестивалі, а для дитячого колективу ще й профінансована закупівля концертних костюмів в обсязі 92,0 тис.грн.».

Вважаючи, що його право на отримання доступу до публічної інформації порушено, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Частиною 1 статті 5 Закону України "Про інформацію" передбачено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Згідно з частиною 2 статті 7 Закону України "Про інформацію" ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб'єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації" від 13 січня 2011 року №2939-VI (зі змінами та доповненнями).

Статтею 1 вказаного Закону надано визначення публічної інформації, згідно якого публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

У відповідності до статті 2 Закону України "Про доступ до публічної інформації" метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.

Тобто, положення вказаного закону регулюють, зокрема, правовідносини з приводу забезпечення отримання громадянами або іншими особами інформації, що створюється та виникає в процесі функціонування суб'єктів владних повноважень та виконання покладених на них завдань.

Статтею 3 Закону України "Про доступ до публічної інформації" встановлені гарантії забезпечення права на доступ до публічної інформації, згідно якої, право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема:

- обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом;

- визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє;

- юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Також, доступ до публічної інформації, відповідно до статті 4 цього Закону, здійснюється на принципах, зокрема, прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом.

Статтею 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" встановлено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Пунктом 1 частини 1 статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Частиною 4 статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.

Враховуючи вищенаведене, суд робить висновок, що відповідач належить до розпорядників інформації в розумінні положень пункту 1 частини першої Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Згідно з положеннями статті 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" доступ до інформації забезпечується шляхом, серед іншого, надання інформації за запитами на інформацію.

Статтею 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.

Відповідно до частини 1 статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Таким чином, обов'язок розпорядника інформації щодо надання відповіді на отриманий запит - має імперативний характер, незалежно від того, до яких висновків дійде суб'єкт владних повноважень чи інший розпорядник публічної інформації.

При цьому, стаття 23 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачає, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

З матеріалів справи видно, що 03.12.2019 позивач звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації, що зареєстрований за № 485.

Однак, як встановлено в ході розгляду справи, на адресу позивача запитувана інформація у визначений законом строк надіслана не була (матеріали справи не містять жодних відомостей стосовно направлення відповідачем відповіді на запит № 485 від 03.12.2019 року на адресу позивача).

Натомість у своєму відзиві відповідач посилається на те, що відповідь на вказаний запит була надана належним чином, але матеріали справи свідчать про протилежне. А саме, відповідачем відповіді надавались на запит від 03.12.2019 року № 484, тоді як предметом спору є ненадання відповіді саме на запит від 03.12.2019 року за № 485.

Таким чином, суд робить висновок про те, що відповідачем не було розглянуто запит на інформацію позивача та не було надано відповідь на нього.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідач не довів належними та допустимими доказами правомірність своїх дій в контексті спірних правовідносин.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд робить висновок, що позовні вимоги є обґрунтованими, отже, позовна заява підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справ суд виходить з положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, й оскільки позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати зі сплати судового збору за подання позову до суду в розмірі 840,80 грн., що документально підтверджується квитанцією № 47330391 від 21.01.2020 року, а позовну заяву задоволено повністю, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії розпорядника інформації - Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області щодо ненадання повної своєчасної відповіді на питання в інформаційному запиті ОСОБА_1 , зареєстрованому 03.12.2019 року за № 485.

Зобов'язати Дніпровську районну державну адміністрацію у встановлений законом термін надати відповідь на поставлені питання в інформаційному запиті ОСОБА_1 , зареєстрованому 03.12.2019 року за № 485.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. відповідно до квитанції № 47330391 від 21.01.2020 року.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський