м. Вінниця
25 лютого 2020 р. Справа № 120/3883/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Віятик Наталії Володимирівни,
за участю:
секретаря судового засідання: Драло В.О.,
представника позивача: Луціва І.С.,
представника відповідача: Гончаренка І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови про застосування штрафу
26.11.2019 року до Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області, у якому просить визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №151068 від 22.10.2019 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила, що 02 жовтня 2019 року службовими особами Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезення вантажу автомобілем, що належить позивачці. Під час перевірки виявлено порушення, що полягало у наданні послуг з перевезення вантажу за відсутності товарно-транспортної накладної встановленої форми.
Постановою Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області №151068 від 22.10. 2019 року до позивача застосовано адміністративно-господарську санкцію у розмірі 1700 гривень за порушення статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Позивач вважає вказану постанову протиправною, в зв'язку з чим і звернулась з цим позовом до суду.
Ухвалою суду від 02.12.2019 року відкрито провадження у адміністративній справі та вирішено розгляд її здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 27.01.2020 розгляд справи призначено в судове засідання на 11.02.2020 та витребувано у відповідача додаткові докази.
В судовому засіданні 11.02.2020 оголошено перерву. Наступне судове засідання призначено на 25.02.2020.
В судовому засіданні 25.02.2020 представником відповідача подано клопотання про долучення витребуваних судом документів, а саме: засвідчені копії постанови про накладення штрафу, акту перевірки, направлення на рейдову перевірку, повідомлення для участі у справі та докази поштового направлення.
Представник позивача заперечував щодо долучення даних документів, посилаючись на ч. 9 ст. 79 КАС України, згідно якої копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Оскільки позивачу, представнику позивача не надіслано та не вручено документи, які просить долучити представник відповідача то вважає, що підстави для приєднання їх до матеріалів справи і врахування їх при вирішенні справи відсутні.
Однак, суд критично ставиться до таких заперечень представника позивача, оскільки судом ухвалою витребувано такі докази в порядку статті 80 КАС України та надано представнику позивача для ознайомлення.
Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача заперечував щодо задоволення позову.
Заслухавши доводи сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 є власником транспортного засобу Mercedes-Benz 814D, тип фургон С, реєстраційний номер НОМЕР_1 .
В ході рейдової перевірки, проведеної 02.10.2019 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області, на автошляху М-21 Виступовичі-Житомир-Могилів-Подільський 286 км. + 277 км. проведена перевірка транспортного засобу Mercedes-Benz 814D, з номерним знаком НОМЕР_1 , яким керував ОСОБА_2 , чоловік позивачки.
За наслідками перевірки складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 02.10.2019р., яким виявлено порушення ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: надання послуг по перевезенню вантажу (овочі, фрукти) без оформлених документів передбачених цієї статтею - товарно-транспортної накладної.
Водій транспортного засобу з актом ознайомився, від пояснень та підпису відмовився.
Відповідно до пункту 26 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Позивачку запрошено на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт до управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області на 22.10.2019 повідомленням від 08.10.2019. При розгляді справи ОСОБА_1 не була присутня .
Постановою управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області від 22.10.2019 № 151068 за порушення вимог статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме - надання послуг по перевезенню вантажу без товаро-транспортної накладної, відповідальність за яке передбачена частиною першою абзацу 3 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", до ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 1700 грн.
Не погодившись із прийнятою постановою, позивачка звернулась з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулює Закон України " Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-ІІІ (в редакції на момент перевірки), Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою КМУ від 08.11.2006р. №1567..
За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до абзацу четвертого статті 6 Закону № 2344 реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Частиною першою статті 48 Закону № 2344 визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Згідно із частиною другою статті 48 Закону № 2344 документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Перелік документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2009 № 207 (далі - Постанова № 207).
Пунктом 2 Постанови № 207 визначено, що особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, забороняється вимагати у водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця документи, не передбачені Переліком, затвердженим цією постановою.
Відповідно до вимог Постанови № 207 наявність товарно - транспортної накладної є обов'язковою для водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах.
Отже, чинне законодавство зобов'язує мати товарно-транспортну накладну тільки на перевезення автотранспортом на договірних умовах.
Згідно з частиною першою абзацом 3 статті 60 Закону № 2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 1 Закону № 2344-ІІІ визначено, що автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах. Для виконання перевезень небезпечних вантажів автомобільний перевізник повинен одержати відповідну ліцензію (№ 2344-ІІІ).
Згідно із статтею 908 Цивільного кодексу України перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Частинами першою - третьою статті 909 Цивільного кодексу України визначено, що за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).
З системного аналізу вищенаведених норм вбачається, що відповідальність у вигляді адміністративно - господарського штрафу передбачена саме за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 Закону № 48, товарно-транспортна накладна обов'язково повинна бути наявна у водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, учасниками яких є три сторони - перевізник, вантажовідправник та вантажоодержувач, тобто відповідальність за наявність товарно - транспортної накладної під час перевезення вантажів на договірних умовах несуть саме перевізники, які надають послуги з перевезення вантажу.
З матеріалів справи та з позиції сторін не вбачається наявність у позивача статусу суб'єкта госопдарювання, що провадить діяльність у сфері автомобільного транспорту з наданням послуг по перевезенню вантажу або наяваність договору про перевезення вантажу, відповідно підстави вважати, що позивач здійснював перевезення в рамках договірних правовідносин, відсутні.
При цьому відповідальність у вигляді адміністративно - господарського штрафу застосовано саме у зв'язку з відсутністю товарно - транспортної накладної на товар при наданні послуг з перевезення вантажів, натомість, доказів надання таких послуг на договірних умовах відповідачем не надано, тобто в даному випадку позивач не здійснював перевезення вантажу від вантажовідправника до вантажоодержувача, а тому не підпадає під статус перевізника, який надає послуги з перевезення вантажу з обов'язковим оформленням товаро-транспортної накладної .
Таким чином, до позивача не може бути застосована відповідальність, що передбачена частиною першою абзацом 3 статті 60 Закону № 2344-ІІІ.
Згідно із частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про протиправність застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу за надання послуг з перевезення вантажу без оформлених документів, перелік яких визначений ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: не оформлення товарно-транспортної накладної, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті № 154068 від 22.10.2019 про застосування адміністративно-господарського штрафу до ОСОБА_1 .
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений нею при зверненні до суду судовий збір в розмірі 768, 40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач: Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Хмельницьке шосе, 23, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 39816845).
Рішення в повному обсязі складено: 02.03.2020р.
Суддя Віятик Наталія Володимирівна