Постанова від 26.02.2020 по справі 722/34/20

Єдиний унікальний номер 722/34/20

Номер провадження 3/722/20/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2020 року м. Сокиряни

Суддя Сокирянського районного суду Чернівецької області Унгурян С.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Непоротове Сокирянського району Чернівецької області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, з вищою освітою, одруженого, працюючого на посаді заступника Сокирянського міського голови Чернівецької області,

про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.212-3 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

10.01.2020 року до Сокирянського районного суду Чернівецької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення, складений 09.01.2020 року регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області Мельниковим Леонідом Миколайовичем, із змісту якого вбачається, що ОСОБА_2 , будучи посадовою особою, а саме заступником Сокирянського міського голови Чернівецької області, 08.11.2019 року відмовив в наданні публічної інформації на запит директора комунального підприємства «Телерадіоорганізація «Сокиряни» ОСОБА_3 від 01.11.2019 року, чим порушив Закон України «Про доступ до публічної інформації», тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2. ст.212-3 КУпАП.

Згідно вказаного протоколу, 01.11.2019 року директор КП «Телерадіоорганізація «Сокиряни» ОСОБА_3 , відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» звернувся з належним чином оформленим запитом на інформацію (вих. №67/17) до Сокирянського міського голови Чернівецької області ОСОБА_4 з проханням надати йому інформацію щодо: повного переліку, кількості та виду юридичних послуг, наданих у 2019 році Сокирянській територіальній громаді адвокатським об'єднанням «Поляк і партнери». Крім того заявник просив надати копії всіх договорів, юридичний аудит яких проводило АО « ОСОБА_5 і партнери».

Однак, згідно відповіді Сокирянської міської ради від 08.11.2019 року (вих.№03-10/2943) за підписом заступника Сокирянського міського голови ОСОБА_2 , заявнику було відмовлено в наданні запитуваної інформації на тій підставі, що це суперечить чинному законодавству України.

Будучи належним чином повідомленим про місце і час розгляду справи, ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, будь-яких заяв до суду не подавав.

При цьому, згідно письмових пояснень ОСОБА_2 , які містяться в матеріалах справи, останній не визнав винуватості в інкримінованому йому правопорушенні, посилаючись на те, що Закон України «Про доступ до публічної інформації» не передбачає надання міською радою публічної інформації на запит юридичної особи публічного права, якою є КП «Телерадіоорганізація «Сокиряни».

Захисник ОСОБА_2 - адвокат Поляк М.В., будучи також належним чином повідомленою про місце і час розгляду справи, в судове засідання не з'явилась, при цьому двічі зверталась до суду з письмовими клопотаннями про відкладення розгляду справи з метою подання додаткових доказів та у зв'язку із її участю в іншому судовому засіданні.

З метою забезпечення права ОСОБА_2 на захист, передбаченого ст.268 КУпАП, клопотання адвоката Поляк М.В. були задоволені, шляхом відкладення розгляду справи на іншу дату в межах розумних строків, визначених законом.

Окрім цього, 22.01.2020 року та 12.02.2020 року через канцелярію суду було отримано та долучено до матеріалів справи письмові пояснення адвокатів Поляк П.П. та ОСОБА_5 М.В. по суті справи, в яких адвокати вважають, що комунальне підприємство Сокирянської районної ради «Телерадіоорганізація «Сокиряни» не є суб'єктом права на публічну інформацію з огляду на те, що згідно з п.7 ч.1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

На думку захисників, КП «Телерадіоорганізацій «Сокиряни» є юридичною особою публічного права і виконує окремі делеговані йому повноваження Сокирянською районною радою та Сокирянською міською радою з метою реалізації державної політики у сфері телебачення і радіомовлення, а саме: забезпечення глибокого і всебічного висвітлення громадського, політичного, економічного та культурного життя району; розповсюдження офіційних повідомлень, роз'яснення рішень органів місцевого самоврядування та державної влади, забезпечення виконання замовлень районної ради, міської ради, інших органів місцевого самоврядування і державної влади з підготовки окремих програм для місцевого мовлення, а тому КП «Телерадіоорганізацій «Сокиряни» не є суб'єктом права на публічну інформацію.

У відповідності до ч.2 ст.268 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч.2 ст.212-3 КУпАП, не є обов'язковою.

Враховуючи те, що ОСОБА_2 та його захисники Поляк П.П. та Поляк М.В. були неодноразово належним чином повідомлені про місце і час розгляду справи, проте в судове засідання не з'явились, із врахуванням положень ч.2 ст.268 КУпАП, розгляд справи здійснювався без їх присутності.

Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього документи, проаналізувавши пояснення ОСОБА_2 та його захисників Поляк П.П., Поляк М.В. вважаю, що провадження в адміністративній справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.212-3 КУпАП слід закрити з огляду на таке.

Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно вимог частин 1 та 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Під час розгляду справи встановлено, що 01.11.2019 року директор КП «Телерадіоорганізація «Сокиряни» ОСОБА_3 , відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» звернувся з належним чином оформленим запитом на інформацію (вих. №67/17) до Сокирянського міського голови Чернівецької області ОСОБА_4 з проханням надати йому інформацію щодо: повного переліку, кількості та виду юридичних послуг, наданих у 2019 році Сокирянській територіальній громаді адвокатським об'єднанням «Поляк і партнери». Крім того заявник просив надати копії всіх договорів, юридичний аудит яких проводило АО «Поляк і партнери».

08.11.2019 року заступником Сокирянського міського голови ОСОБА_2 на адресу директора КП ТРО «Сокиряни» ОСОБА_3 було надано відповідь (вих. № 03-10/2943), в якій заявнику відмовлено в наданні запитуваної інформації на тій підставі, що це суперечить чинному законодавству України.

12.11.2019 року директор КП ТРО «Сокиряни» ОСОБА_3 . звернувся до Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини ОСОБА_6 із скаргою на дії заступника Сокирянського міського голови ОСОБА_2

09.01.2020 року регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області Мельниковим Л.М., в присутності ОСОБА_2 складено на останнього протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2. ст.212-3 КУпАП.

Так, за змістом частини 2 ст.212-3 КУпАП порушення Закону України «Про доступ до публічної інформації», а саме: необґрунтоване віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом, ненадання відповіді на запит на інформацію, ненадання інформації, неправомірна відмова в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання недостовірної інформації, - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від двадцяти п'яти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як вбачається, об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбачена диспозицією вказаної частини статті 212-3 КУпАП полягає у:

-необґрунтованому віднесенні інформації до інформації з обмеженим доступом;

-ненадання відповіді на запит на інформацію;

-ненадання інформації;

-неправомірна відмова в наданні інформації;

-несвоєчасне надання інформації;

-неповне надання інформації;

-надання недостовірної інформації.

Суб'єктом даного правопорушення виступає виключно посадова особа.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес, регулюється Законом України «Про доступ до публічної інформації» №2939-VI від 13.01.2011 року.

Згідно ч.1 ст.1 вказаного Закону публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

У відповідності до ст.12 Закону суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації, зокрема є запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень.

Частина 2 ст.2 Закону визначає, що цей Закон не поширюється на відносини щодо отримання інформації суб'єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій, а також на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом.

Згідно п.1 ч.1 ст.13 Закону суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Разом з цим, в п.7 ч.1 ст.4 КАС України законодавцем визначено більш розширене поняття суб'єкта владних повноважень, за якою суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Диспозицією зазначеної норми в КАС України визначено всіх суб'єктів владних повноважень, тому сфера дії цієї норми повністю охоплює сферу дії норми, яка міститься в п.1 ч.1 ст.13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», оскільки диспозиція норми в Законі містить менший перелік суб'єктів владних повноважень та не передбачає інших суб'єктів, ніж ті, які визначені в КАС.

Як вбачається, конкретного кола суб'єктів владних повноважень законодавцем не визначено, а лише здійснено класифікацію таких суб'єктів на три групи.

Перша - суб'єкти, які мають статус юридичної особи, друга - колективні утворення, які не мають статусу юридичної особи і третя - індивідуальні або персональні суб'єкти.

При цьому, обов'язковою ознакою, яка відносить будь-якого суб'єкта з наведених груп до кола суб'єктів владних повноважень є наявність владних управлінських функцій.

Під владними управлінськими функціями слід розуміти владні повноваження, які здійснюються державою, органами місцевого самоврядування або іншими уповноваженими державою суб'єктами в результаті їхньої діяльності та спрямовані на:

1.прийняття обов'язкових до виконання рішень;

2.забезпечення їх виконання особами, яким ці рішення адресовані.

Частиною 1 ст.80 ЦК України передбачено, що юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.

За правилами ч.2 ст.81 ЦК України юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (комунальні підприємства, спільні комунальні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом (ч.2 ст.169 ЦК України), які входять до сфери його управління.

КП ТРО «Сокиряни» створено рішенням Сокирянської районної ради від 26 липня 2006 року №44/2-06, а отже є юридичною особою публічного права. Засновниками підприємства є Сокирянська районна рада та Сокирянська міська рада.

Порядок діяльності органів місцевих рад, її органів та посадових осіб визначається Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про добровільне об'єднання територіальних громад» іншими законодавчими та нормативно-правовими актами України, Регламентом роботи та рішеннями районної ради.

Місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відносини районної ради з підприємствами, установами та організаціями, що належать до спільної власності територіальних громад сіл та селищ району, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності районній раді.

До основних завдань місцевого самоврядування можна віднести: забезпечення реалізації конституційних прав людини і громадянина; створення умов для забезпечення життєво важливих потреб та законних інтересів населення; розвиток місцевої демократії.

Відповідно до цих завдань визначаються і функції місцевого самоврядування, під якими розуміють основні напрямки діяльності територіальних громад, органів місцевого самоврядування по вирішенню завдань місцевого самоврядування. Основними з них є: залучення населення до участі у вирішенні питань місцевого та загальнодержавного значення; володіння, використання та управління комунальною власністю; забезпечення комплексного соціально-економічного та культурного розпитку території; надання послуг населенню; забезпечення законності, громадської безпеки, правопорядку, охорона прав, свобод і законних інтересів громадян; соціальний захист населення, сприяння працевлаштуванню громадян; захист прав місцевого самоврядування.

Як вбачається із Статуту комунального підприємства Сокирянської районної ради «Телерадіоорганізація «Сокиряни», затвердженого розпорядженням голови Сокирянської районної ради від 14 вересня 2006 року №130р, це підприємство створене з метою, зокрема, забезпечення глибокого і всебічного висвітлення громадсько-політичного, економічного та культурного життя району; розповсюдження офіційних повідомлень, роз'яснення рішень органів місцевого самоврядування та державної влади.

Одними із основних напрямків його діяльності є забезпечення виконання замовлень районної ради, міської ради, інших органів місцевого самоврядування і державної влади з підготовки окремих програм для місцевого мовлення; забезпечення в межах своїх повноважень виконання завдань щодо запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного походження; забезпечення в межах своїх повноважень виконання завдань мобілізаційної підготовки та мобілізації; забезпечення в межах своєї компетенції реалізації державної політики стосовно державної таємниці та конфіденційної інформації.

Тобто, КП ТРО «Сокиряни» є юридичною особою публічного права, яка виконує окремі управлінські функції делеговані їй Сокирянською районною радою та Сокирянською міською радою з метою реалізації державної політики у сфері телебачення і радіомовлення, зокрема щодо забезпечення виконання їх рішень.

Отже, оскільки КП ТРО «Сокиряни» є юридичною особою публічного права, яке виконує окремі управлінські функції делеговані йому органом місцевого самоврядування, тобто є суб'єктом владних повноважень,у відповідності до вимог ч.2 ст.2 Закону України «Про доступ до публічної інформації» воно не може бути запитувачем інформації, що виключає можливість директора КП ТРО «Сокиряни» ОСОБА_3 звертатися із запитом про надання публічної інформації до Сокирянської міської ради.

В свою чергу, відмова заступника Сокирянського міського голови Чорного В.Ф. в наданні публічної інформації на запит директора КП ТРО «Сокиряни» ОСОБА_3 не створює об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.212-3 КУпАП.

Згідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи викладене, керуючись ч.ч.1,2 ст.7, п.1 ч.1 ст.247, 280, 283, 284 ч.1 п.3, 294 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі №722/34/20 (номер провадження - 3/722/20/20) про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.212-3 КУпАП відносно ОСОБА_2 закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу даного адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Чернівецького апеляційного суду через Сокирянський районний суд Чернівецької області.

Суддя: Унгурян С.В.