Рішення від 24.02.2020 по справі 697/3205/19

Справа № 697/3205/19

Провадження № 2/697/218/2020

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2020 року

Канівський міськрайонний суд Черкаської області

в складі: головуючого-судді Льон О.М.

за участю секретаря с/з Дрянової Н.В.

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представників відповідачів Невкритого В.М., Ворони М.В., Машукової Л.В., Манжули В.І.

представників третіх осіб Берестового І.Ф., Данилевського В.В.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 , який діє в інтересах ОСОБА_1 до Таганчанської сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області, Відділу освіти, молоді, спорту та культури Канівської районної державної адміністрації, Канівської районної державної адміністрації Черкаської області, треті особи: Черкаська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України Федерації профспілок України, Департамент освіти і науки Черкаської ОДА, про стягнення заробітної плати, суми компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати заробітної плати,

ВСТАНОВИВ:

До Канівського міськрайонного суду звернувся Васянович В.В., який діє в інтересах ОСОБА_1 з позовом до Таганчанської сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області, Відділу освіти, молоді, спорту та культури Канівської районної державної адміністрації, Канівської районної державної адміністрації Черкаської області, третя особа: Черкаська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України Федерації профспілок України, про стягнення заробітної плати, суми компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати заробітної плати. Позов обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 працює в Таганчанській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів імені С.К. Федоренка Канівської районної ради Черкаської області на посаді директора з 22 серпня 2000 року. Відповідач щомісячно здійснював йому нарахування сум заробітної плати та виплачував її, але, починаючи з 01.09.2019 виплата заробітної плати припинено. Згідно розрахункової відомості по Таганчанській ЗОШ І-ІІІ ступенів імені С.К.Федоренка, яка була надана за місцем роботи, за період з вересня 2019 року по листопад 2019 року відповідачами було нараховано та не виплачено ОСОБА_1 заробітної плати на суму 26740 грн. 57 коп. Вважає, що обов'язок із виплати заборгованості із заробітної плати покладається на роботодавця. Заробітну плату позивач не отримував більше трьох місяців. На колективне звернення до Канівської районної ради Черкаської області та до Канівської РДА від 04.10.2019 № 77 отримано відповіді, у яких зазначено, що рішенням Канівської районної ради від 25.10 2019 №40-4/VII «Про затвердження передавального акту матеріальних цінностей та активів бюджетних установ (комунальних закладів) спільної власності територіальних громад сіл Канівського району з балансу відділу освіти, молоді, спорту та культури Канівської районної державної адміністрації до Таганчанської сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області» доручено Канівській РДА та рекомендовано Таганчанській сільській раді ОТГ, відповідно до статтей 93,101 Бюджетного кодексу України, спільно вирішити питання щодо оплати праці працівників закладу освіти, що передаються. Позивач вважає, що у зв'язку з затримкою виплати йому заробітної плати має право на компенсацію втрати частини доходу, яка становить 26874,34грн. У зв'язку зі значною затримкою заробітної плати ОСОБА_1 відчуває моральні страждання, він втратив нормальні життєві зв'язки, змушений економити на харчах, зазначене негативно впливає на відносини в середині його родини. Завдану моральну шкоду позивач оцінює в 10000 грн. Просив стягнути з відповідачів на користь позивача заборгованість по заробітній платі за період з вересня 2019 року по листопад 2019 року в сумі 26740 грн. 57 коп., компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати заробітної плати у розмірі 26874 грн. 34 коп. та моральну шкоду у сумі 10 000 гривень.

В ході розгляду справи проведено наступні процесуальні дії:

24.12.2019 ухвалою судді Канівського міськрайонного суду позов залишено без руху, у зв'язку з несплатою судового збору, надано строк для усунення недоліків.

13.01.2020 на виконання вище вказаної ухвали судді представником позивача усунено недоліки, а саме надано суду заяву про відкликання позовної заяви в частині стягнення з відповідачів на користь ОСОБА_1 моральної шкоди у сумі 10000 грн., після чого 13.01.2020 ухвалою судді позовну заяву у цій частині повернуто заявнику.

Ухвалою суду від 13.01.2020 провадження у справі в частині позовних вимог про стягнення заробітної плати та суми компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати заробітної плати відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання на 29.01.2020.

29.01.2020 за клопотанням представника позивача судове засідання призначене на 29.01.2020 відкладено на 17.02.2020.

17.12.2020 на адресу суду від відповідачів по справі надійшли відзиви на позовну заяву.

Ухвалою суду від 17.02.2020 до участі у справі залучено в якості третьої особи Департамент освіти і науки Черкаської ОДА, розгляд справи відкладено на 25.02.2020.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Васянович В.В., який діє на підставі ордеру серії ЧК №122373 від 23.12.2019 (а.с.13) позовні вимоги в частині стягнення заборгованості по заробітній платі та компенсації втрати частини доходу підтримали повністю, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві. Просять позов задовольнити та покласти на відповідачів сплату судового збору.

У судовому засіданні представник відповідача - Таганчанської сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області - Невкритий В.М., який діє на підставі довіреності від 28.01.2020 (а.с.43) позовні вимоги не визнав, про що надано відзив на позов. Пояснив, що відповідач Таганчанська сільська рада ОТГ Черкаської області є роботодавцем позивача, починаючи з грудня 2019 року. До цього часу та у період виникнення заборгованості з вересня по листопад 2019 роботодавцем ОСОБА_1 був Відділ освіти, молоді, спорту та культури Канівської РДА Черкаської області, який займався нарахуванням заробітної плати та надав довідку про нараховану заробітну плату. Тому вимоги позивача пред'явлені до Таганчанської сільської ради ОТГ є незаконними та необґрунтованими. Крім того, вказує, що у передавальному акті про передачу з балансу Відділу освіти, молоді, спорту та культури Канівської РДА Черкаської області до Таганчанської сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області матеріальних цінностей та активів бюджетних установ (комунальних закладів) не зазначено про існування дебіторської та кредиторської заборгованостей. Вважає, що Канівська РДА в особі відділу освіти мала б виплатити позивачу заборгованість по заробітній платі, а вже потім вирішувати це питання з Таганчанською сільською радою ОТГ. У задоволенні позову просить відмовити.

У судовому засіданні представник відповідача - Канівської районної державної адміністрації Черкаської області - Ворона М.В., який діє на підставі довіреності від 27.01.2020 (а.с.102) позовні вимоги не визнав повністю, посилаючись на обставини викладені у відзиві на позов. У задоволенні позову просить відмовити.

У судовому засіданні представники відповідача - Відділу освіти, молоді, спорту та культури Канівської районної державної адміністрації Черкаської області - Машукова Л.В. та Манжула В.І., які діють на підставі довіреностей від 05.02.2020, 17.01.2020 (а.с.122, 154) позовні вимоги не визнали. ОСОБА_3 пояснила, що на підставі табелів обліку використання робочого часу та підрахунку заробітку, що надавалися керівниками закладів освіти Таганчанської ОТГ, відділом освіти, молоді, спорту та культури Канівської районної державної адміністрації здійснювалося нарахування заробітної плати. Розрахункові відомості надавалися до Таганчанської ОТГ. Після отримання міжбюджетного трансферту відділом освіти, молоді, спорту та культури Канівської райдержадміністрації забезпечувалася виплата заробітної плати. Додатковими угодами № 6, № 1 від 05.09.2019 внесено зміни до договорів № 1, 2 від 15.01.2019, якими зменшено суму субвенцій до фактично наданих (використаних) Таганчанською ОТГ, чим по суті припинено зобов'язання за договорами. До закінчення бюджетного періоду 2019 року додаткові угоди щодо внесення змін до цих договорів, а також нові договори щодо надання субвенцій на утримання закладів освіти Таганчанської ОТГ не укладалися. Затримка у виплаті заробітної плати виникла з причини відсутності міжбюджетного трансферту з бюджету Таганчанської ОТГ до районного бюджету, а тому відділ освіти не мав можливості забезпечити виплату заробітної плати педагогічним працівникам, при цьому нарахування заробітної плати здійснювалося вчасно. Разом з тим, відсутня можливість використання інших коштів районного бюджету на погашення заборгованості із заробітної плати, так як відповідно до пункту 8 частини першої статті 7 БК України бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями. У задоволенні позову просять відмовити.

У судовому засіданні представник третьої особи - Черкаської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України Федерації профспілок України - Берестовий І.Ф., який діє на підставі довіреності від 29.08.2019 (а.с.44) пояснив, що Таганчанською сільською радою ОТГ не забезпечено належне виконання трудового законодавства, просить відновити порушене право позивача на отримання заробітної плати. На звернення працівників Таганчанської загальноосвітньої школи І-ІП ступенів імені С.К. Федоренка він 16.09.2019 особисто приїздив до шкоди, у зв'язку з виявленими порушеннями трудового законодавства склав припис, який сільським головою ОСОБА_4 залишився не виконаним

У судовому засіданні представник третьої особи - Департаменту освіти і науки Черкаської ОДА - Данилевський В.В. пояснив, що з часу утворення Таганчанської ОТГ та прийняття бюджету, до об'єднаної територіальної громади надходив фінансовий ресурс на здійснення видатків у сфері освіти. З бюджету Таганчанської ОТГ при затвердженні державного бюджету на 2019 рік було передбачено освітню субвенцію у сумі 4205700 грн. для забезпечення виплати заробітної плати педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти, розташованих на території громади. Станом на 01.01.2019 Таганчанською ОТГ не було здійснено прийом закладів освіти у комунальну власність громади, а тому з метою їх утримання та забезпечення належних умов функціонування між Таганчанською сільською радою ОТГ та Канівською районною радою було укладено договори від 15.01.2019 №№1,2 за якими було передбачено надання Канівською районною радою послуг Таганчанській ОТГ щодо управління закладами освіти, розташованими на території громади, яка у свою чергу зобов'язана була перерахувати кошти освітньої субвенції на зазначені цілі. 05.09.2019 до вище зазначених договорів від 15.01.2019 було внесено зміни, за якими зменшено суму субвенцій до фактично використаних, тим самим припинено зобов'язання за договором. Затримка у виплаті заробітної прати за вересень-листопад 2019 року виникла з причин відсутності договірних зобов'язань та неперерахуванням міжбюджетного трансферу з бюджету Таганчанської ОТГ до району бюджету. Прихована заборгованість із заробітної плати педагогічних працівників по освітній субвенції за вересень-листопад 2019 року становить 423,1 тис. грн. Таганчанська ОТГ має невикористаний перехідний залишок освітньої субвенції станом на 01.01.2020 у розмірі 793,8 тис. грн., які можливо спрямувати на покриття кредиторської заборгованості із заробітної плати педагогічним працівникам. Просить відновити порушене право позивача на отримання заробітної плати.

Суд, вислухавши думку сторін та їх представників, дослідивши та перевіривши зібрані у справі докази, приходить до наступного висновку.

За правилами ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Стаття 13 ЦПК України передбачає, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КЗпП України право громадян України на працю тобто на одержання роботи з оплатою праці не нижче встановленого державою мінімального розміру, включаючи право на вільний вибір професії, роду занять і роботи, забезпечується державою. Держава створює умови для ефективної зайнятості населення, сприяє працевлаштуванню, підготовці і підвищенню трудової кваліфікації, а при необхідності забезпечує перепідготовку осіб, вивільнюваних у результаті переходу на ринкову економіку.

Відповідно до статті 3 КЗпП України законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.

Статтею 43 Конституції України передбачено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що позивач ОСОБА_1 переведений на посаду директора Таганчанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів з 22.08.2000, що підтверджується записами у трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 21.08.1991 та копією наказу Відділу освіти Канівської РДА №171 від 22.08.2000 (а.с.8,9).

З листа-повідомлення в.о. начальника Відділу освіти, молоді, спорту та культури Канівської районної державної адміністрації №09-02/868 від 05.12.2019 (а.с.12) адресованому позивачу вбачається, що станом на 05.12.2019 Відділ освіти, молоді, спорту та культури Канівської РДА не має можливості забезпечити виплату заробітної плати педагогічним працівникам за вересень, жовтень, листопад 2019 року у зв'язку відсутністю міжбюджетного трансферту від Таганчанської ОТГ до Канівської РДА. Заробітна плата за вказаний період не зареєстрована в органах державного казначейства і не відображена у Додатку 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у «Звіті про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за вересень, жовтень 2019.

Заробітна плата за вересень, жовтень, листопад 2019 року нарахована відповідно наданих табелів обліку використання робочого часу, тарифікаційного списку працівників Таганчанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів ім. С.К. Федоренка. Заборгованість по невиплаченій заробітній платі відображена у довідці про доходи.

З довідки в.о. начальника Відділу освіти, молоді, спорту та культури Канівської районної державної адміністрації №90 від 05.12.2019 про доходи (а.с.11) вбачається, що ОСОБА_1 дійсно працює у Таганчанській ЗОШ І-ІІІ ступенів імені С.К.Федоренка Канівської районної ради Відділу освіти, молоді, спорту та культури Канівської районної державної адміністрації з 2000 року за основним місцем роботи та займає посаду директора. За вересень, жовтень та листопад місяці 2019 року ОСОБА_1 нараховано 33635,94 грн. заробітної плати, з яких до сплати 26740,57 грн.

За вимогами ч. 1 ст. 21 Закону України «Про оплату праці», працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору.

Відповідно до статті 115 КЗпП України та статті 24 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. У разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.

Згідно з положеннями частини 6 ст. 95 КЗпП України, статей 33, 34 Закону України «Про оплату праці» заходами державного регулювання оплати праці є індексація заробітної плати та компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків йому виплати.

Стаття 34 Закону України «Про оплату праці» передбачає, що компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, визначеному чинним законодавством.

З 01 січня 2001 року набрав чинності Закон України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» (далі- Закон), на підставі якого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі- Порядок). Пунктом 2 даного Порядку встановлено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01 січня 2001 року.

Під доходами в цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата та інші.

Відповідно до ч.3 Закону сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Пунктом 4 Порядку передбачено, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом.

У разі якщо індекс споживчих цін наростаючим підсумком не перевищує 100 %, компенсація не нараховується.

Представником позивача у позовній заяві надано розрахунок компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, відповідно до якого сума компенсації складає 26874,34 грн., зокрема, за вересень 2019 року: 8913,52*100,7%=8975,91 грн.; за жовтень 2019 року: 8913,52*100,7%=8975,91 грн.; за листопад 2019 року: 8913,52*100,1%=8922,52 грн.

З даним розрахунком суд не може погодитися з огляду на наступне.

Так, представником позивача вірно зазначено суму нарахованого, але не виплаченого позивачу доходу за спірний період (після утримання податків і обов'язкових платежів), але не вірно відображено приріст індексу споживчих цін.

Сума компенсації за несвоєчасно виплачену позивачу заробітної плати за період з вересня 2019 року по листопад 2019, враховуючи індекси споживчих цін для розрахунку суми компенсації зарплати, яку виплачують у грудні 2019 року становить:

-вересень 2019 року - 8913,52х0,8/100=71,31 грн.;

-жовтень 2019 року - 8913,52х0,1/100=8,92 грн., а всього 80,23 грн., яка і підлягає до стягнення на користь позивача. За листопад 2019 року компенсація не нараховується, оскільки індекс споживчих цін наростаючим підсумком не перевищує 100 %.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що право працівника звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати не обмежене будь-яким строком, що узгоджується в висновком Верховного Суду, викладеному у постанові від 16.01.2018 по справі №446/509/16-ц.

Сторонами у справі не оспорюється розмір заборгованості по заробітній платі, що підлягає до стягнення у розмірі 26740,57 грн. без утримання з цієї суми податків й інших обов'язкових платежів, але відповідачі не приходять до згоди за рахунок якого бюджету та коштів необхідно сплатити позивачу ОСОБА_1 дану заборгованість.

Так, у судовому засіданні встановлено та не заперечувалося сторонами, що 23.12.2018 на території Канівського району було утворено Таганчанську об'єднану територіальну громаду Черкаської області (далі - Таганчанська ОТГ).

Згідно з частиною 3 статті 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громада об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.

Відповідно до ч. 10 ст.8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» бюджет об'єднаної територіальної громади розробляється з урахуванням особливостей підготовки місцевих бюджетів, визначених бюджетним законодавством.

Частиною четвертою статті 67 Бюджетного кодексу України (далі - БК України) передбачено, що бюджети об'єднаних територіальних громад, місцеві ради яких набули повноважень за результатами перших виборів до 15 жовтня року, що передує плановому, формуються відповідно до цього Кодексу на плановий бюджетний період з урахуванням таких особливостей, зокрема:

1) доходи цих бюджетів визначаються відповідно до статей 64 та 69-1 цього Кодексу;

2) видатки та кредитування цих бюджетів визначаються відповідно до статей 89 і 91 цього Кодексу;

3) відносини між цими бюджетами та державним бюджетом визначаються відповідно до статей 97, 99, 100, 103-2, 103-4 і 108 цього Кодексу.

Відповідно до п.9 ч.1 ст. 69 БК України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать, зокрема, субвенції, що надаються з інших бюджетів за рахунок конкретно визначених надходжень спеціального фонду таких бюджетів.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 89 БК України до видатків, що здійснюються з бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад належать видатки на освіту, що включають, окрім іншого, дошкільну освіту, загальну середню освіту (загальноосвітні навчальні заклади усіх ступенів, навчально-виховні комплекси).

Пунктом 6 частини першої, частиною другою статті 97 БКУ визначена освітня субвенція, як трансферт місцевим бюджетам, що може передбачатися у Державному бюджеті України. Порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 103-2 БК України освітня субвенція спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників у таких типах закладів освіти: 1) початкові школи, гімназії, ліцеї (крім дошкільних підрозділів (відділень, груп); 2) спеціальні школи, санаторні школи; 3) спеціалізовані мистецькі школи (школи-інтернати), школи-інтернати (ліцеї-інтернати) спортивного профілю, військові (військово-морські) ліцеї, ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою, наукові ліцеї, наукові ліцеї-інтернати, гімназії та ліцеї, у складі яких є інтернати з частковим або повним утриманням учнів; 4) дитячі будинки, навчально-реабілітаційні центри, інклюзивно-ресурсні центри; 5) заклади професійної (професійно-технічної) освіти державної та комунальної власності в частині забезпечення видатків на здобуття повної загальної середньої освіти; 6) заклади фахової передвищої освіти і коледжі державної та комунальної власності в частині забезпечення видатків на здобуття повної загальної середньої освіти.

Пунктом 3 Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 6, передбачено, що субвенція спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників закладів освіти. Залишки коштів за субвенцією на кінець бюджетного періоду зберігаються на рахунках відповідних місцевих бюджетів і використовуються у наступному бюджетному періоді з урахуванням цільового призначення субвенції та на оновлення матеріально-технічної бази закладів та установ освіти.

Таким чином, можна зробити висновок, що з часу утворення Таганчанської ОТГ та прийняття бюджету, до об'єднаної територіальної громади надходив фінансовий ресурс, що спрямовується на здійснення видатків у сфері освіти та фінансування закладів освіти повинно було здійснюватися з районного бюджету за рахунок коштів Таганчанської об'єднаної територіальної громади.

Відповідно до ч. 13 ст. 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» щодо передачі бюджетних установ зазначено, що до завершення процесу передачі фінансування бюджетних установ, що здійснювалося за рахунок районних бюджетів, продовжує здійснюватися за рахунок відповідних районних бюджетів. При цьому, «за рахунок відповідних районних бюджетів» слід розуміти як міжбюджетний трансферт Таганчанської ОТГ до Канівського районного бюджету, що регулюється нормами статей 93, 101 БК України.

Відповідно до частин першої, третьої статті 93 та частини другої статті 101 БК України місцева рада може передати кошти на здійснення окремих видатків місцевих бюджетів іншій місцевій раді у вигляді міжбюджетного трансферту до відповідного місцевого бюджету. Передача коштів між місцевими бюджетами здійснюється на підставі рішень відповідних місцевих рад, прийнятих кожною із сторін, і укладання договору. Верховна Рада Автономної Республіки Крим та місцеві ради можуть передбачати у відповідних бюджетах міжбюджетні трансферти, зокрема, субвенції на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування, дотації та інші субвенції. Умови надання зазначених субвенцій визначаються відповідним договором сторін, якщо інше не встановлено БК України.

Згідно з пунктом 8 Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 6, відповідні місцеві ради мають право:

- передавати кошти субвенції та залишки субвенції минулих років у вигляді міжбюджетного трансферту іншим місцевим бюджетам;

- перерозподіляти у межах відповідного місцевого бюджету кошти субвенції між відповідними типами закладів та установ освіти, що визначені у статті 103 Бюджетного кодексу України, для забезпечення в повному обсязі обов'язкових виплат на оплату праці з нарахуваннями педагогічним працівникам;

- розподіляти залишки субвенції на кінець бюджетного періоду відповідними рішеннями, а також додатково понад обсяги субвенції планувати та здійснювати з місцевих бюджетів оплату поточних та капітальних видатків закладів та установ освіти, що визначені у статті 103 Бюджетного кодексу України, включаючи погашення бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік в органах Казначейства.

З матеріалів справи вбачається, що з метою утримання та забезпечення належних умов функціонування закладів освіти, що обслуговують громаду Таганчанської ОТГ, у тому числі Таганчанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів ім. С.К. Федоренка, між Таганчанською сільською радою ОТГ в особі голови Лактіонова ОСОБА_5 М., (як Надавачем) та Канівською районною радою в особі голови Зоця М.М., (як Отримувачем) 15.01.2019 було укладено наступні договори.

Так, за Договором № 1 від 15.01.2019 (а.с.129 на звороті,130) передбачено надання іншої субвенції відповідно до статей 93, 101 БК України для забезпечення належних умов функціонування, зокрема, закладів освіти, що входять до об'єднаної територіальної громади Таганчанської сільської ради. Відповідно до п.2.2 цього Договору виконавчий комітет Таганчанської сільської ради ОТГ Черкаської області зобов'язується перераховувати районному бюджету іншу субвенцію на проведення видатків, зазначених у п. 1.1 Договору, в обсягах, затверджених у сільському бюджеті, та вносити уразі необхідності, зміни до визначеної договором суми видатків.

З Договору №2 від 15.01.2019 (а.с.128 на звороті, 129) вбачається надання та використання у 2019 році, зокрема, освітньої субвенції з державного бюджету, передбаченої в сільському бюджеті на утримання Таганчанської загальноосвітньої школи. Відповідно до п.3.1 цього Договору сума субвенції передбаченої в сільському бюджеті на 2019 рік становить 5500800 грн., в тому числі: освітня субвенція 4205700 грн.

П.4.1.1. Договору №2 від 15.01.2019 передбачено обов'язок Надавача протягом 2019 року профінансувати субвенцію з сільського бюджету Канівському районному бюджету в обсягах передбачених в сільському бюджеті на 2019 рік.

Додатковою угодою № 1 від 05.09.2019 внесено зміни до вище вказаного договору №2 від 15.01.2019 (а.с.126), а саме п.3.1 даного договору викладено в наступній редакції: Сума субвенції передбаченої в сільському бюджеті на 2019 рік становить 4015405,36 грн., в тому числі: освітня субвенція за фактичним використанням 2720305,36 грн. Таким чином, зменшено суму субвенцій до фактично наданих (використаних) Таганчанською ОТГ.

В судовому засіданні сторонами не заперечувалося, що до закінчення бюджетного періоду 2019 року додаткові угоди щодо внесення змін до цих договорів, а також нові договори щодо надання субвенцій на утримання закладів освіти Таганчанської ОТГ не укладалися.

З Акту узгодження проблемних питань по Таганчанській ОТГ від 20 листопада 2019 року (а.с.131) вбачається, що комісією встановлено заборгованість (зарплата з нарахуваннями) по освітній субвенції (педагогічні працівники) за вересень-жовтень 2019 року. Визначено необхідність здійснення нарахування заробітної плати педагогічним працівникам за листопад 2019 року.

Також комісією у даному Акті зазначено про необхідність Таганчанській сільраді ОТГ для виплати заробітної плати за вересень-листопад 2019 року передати міжбюджетний трансферт до Канівського району у обсязі необхідному для виплат, оскільки школи у вересні-листопаді не були прийняті у власність громади. Канівському району та Таганчанській ОТГ внести відповідні зміни до рішень про місцеві бюджети на 2019 рік. Таганчанській ОТГ здійснити заходи щодо перерахування міжбюджетних трансфертів Канівському району до 27.11.2019. Канівському району забезпечити виплату заробітної плати до 05.12.2019.

Даний акт було складено комісією у складі, зокрема, начальника фінансового відділу, бухгалтерського обліку і звітності Таганчанської ОТГ Вовк С.О., якою було здійснено помітку: «(після рішення сесії ОТГ будуть заключні угоди по фінансуванню субвенції)».

З листа Державної казначейської служби від 03.11.2017 № 16-08/1011-18370 «Щодо зобов'язань, взятих учасником бюджетного процесу» (а.с.136) вбачається надання роз'яснення, відповідно до яких розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік органами Казначейства.

Листом голови Канівської РДА від 05.12.2019 № 01-01-45/148 (а.с.134) голові Таганчанської сільської ради ОТГ доведено про необхідність усунення заборгованості по заробітній платі педагогічним працівникам за вересень-листопад 2019 року на загальну суму 400636,69 грн. під час процесу передачі закладів освіти до об'єднаної територіальної громади.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що затримка у виплаті заробітної плати за вересень-листопад місяці 2019 року позивачу ОСОБА_1 , який працював директором Таганчанської загальноосвітньої школи І-ІП ступенів імені С.К. Федоренка Канівської районної ради Черкаської області виникла з причини відсутності міжбюджетного трансферту з бюджету Таганчанської ОТГ до районного бюджету. За відсутності відповідного міжбюджетного трансферту відділ освіти не мав можливості забезпечити виплату заробітної плати педагогічним працівникам, при цьому нарахування заробітної плати здійснювалося вчасно. Можливості використати інші кошти районного бюджету на погашення заборгованості із заробітної плати, відповідач Відділ освіти, молоді, спорту та культури Канівської районної державної адміністрації не мав, оскільки відповідно до п. 8 ч.1 ст. 7 БК України бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями.

В судовому засіданні встановлено, що на момент розгляду справи позивача ОСОБА_1 звільнено з посади директора КЗ «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів імені С.К. Федоренка Таганчанської сільської ради Черкаської області» з 12.02.2020 у зв'язку з ліквідацією закладу, відповідно до п.1 ст. 40 КЗпП України, що підтверджується копією розпорядження сільського голови №15-к від 06.02.2020 (а.с.163).

Відповідно до вимог ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Посилання представника відповідача Таганчанської сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області адвоката Невкритого В.М. на Акт інспекційного відвідування від 03.01.2020 та довідку ГУ ДПС у Черкаській області документальної позапланової виїзної перевірки від 14.02.2020 (а.с.55-65, 144), як підтвердження відсутності порушення трудового законодавства зі сторони ОТГ, суд оцінює критично, оскільки за цими документами перевірку було здійснено у інші періоди, та не стосуються вересня-листопада 2019року.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та необхідність стягнення з Таганчанської сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі за період з вересня 2019 року по листопад 2019 року в розмірі у розмірі 26740,57 грн. без утримання з цієї суми податків й інших обов'язкових платежів, а також компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати у розмірі 80,23 грн. з утриманням з цієї суми податків й інших обов'язкових платежів.

З огляду на викладене, підстав для задоволення позовних вимог пред'явлених до Відділу освіти, молоді, спорту та культури Канівської районної державної адміністрації, Канівської районної державної адміністрації Черкаської області суд не вбачає.

Згідно ст.430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про присудження працівникові виплати заробітної плати, але не більше ніж за один місяць. В зв'язку з цим, рішення суду в цій частині підлягає негайному виконанню.

Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Судом встановлено, що позивачем при зверненні до суду з позовом було сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн., що підтверджується квитанцією від 18.12.2019 (а.с.1). Таким чином, оскільки позов ОСОБА_2 , який діє в інтересах ОСОБА_1 задоволено частково, а саме до стягнення на користь позивача присуджено 26820,08 грн. (26740,57 грн.+80,23 грн.), що становить 50,03% від заявлених вимог (53614,91 грн.), то відповідно з відповідача Таганчанської сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 384,43 грн., що також становить 50,03% від розміру сплаченого позивачем судового збору.

Сплату решти судового збору, а це 383,97 грн. необхідно віднести на рахунок держави.

Враховуючи викладене, та керуючись ст.ст.4, 12, 77, 81, 141, 258, 259, 263-265, 268, 354, 430 ЦПК України, ст.ст.34, 115 КЗпП України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2 , який діє в інтересах ОСОБА_1 до Таганчанської сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області, Відділу освіти, молоді, спорту та культури Канівської районної державної адміністрації, Канівської районної державної адміністрації Черкаської області, треті особи: Черкаська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України Федерації профспілок України, Департамент освіти і науки Черкаської ОДА, про стягнення заробітної плати, суми компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати заробітної плати - задовольнити частково.

Стягнути з Таганчанської сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області (код ЄДРПОУ 04411349, с. Таганча, вул. Центральна, 104, Канівського р-ну Черкаської області, 19052) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , заборгованість по заробітній платі у розмірі 26740,57 (двадцять шість тисяч сімсот сорок гривень 57 коп.) грн. без утримання з цієї суми податків й інших обов'язкових платежів.

Стягнути з Таганчанської сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області (код ЄДРПОУ 04411349, с. Таганча, вул. Центральна, 104, Канівського р-ну Черкаської області, 19052) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати у розмірі 80,23 (вісімдесят гривень 23 коп.) грн. з утриманням з цієї суми податків й інших обов'язкових платежів.

Стягнути з Таганчанської сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області (код ЄДРПОУ 04411349, с. Таганча, вул. Центральна, 104, Канівського р-ну Черкаської області, 19052) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , судовий збір у розмірі 384,43 (триста вісімдесят чотири гривень 43 коп.) грн.

Сплату судового збору у розмірі 383,97 грн. віднести на рахунок держави.

В іншій частині позову відмовити.

Рішення суду в частині стягнення заробітної плати підлягає до негайного виконання, але не більше ніж за один місяць.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено 27 лютого 2020 року.

Головуючий О . М . Льон