"19" липня 2007 р. Справа № 6/139
Господарський суд Чернівецької області в складі головуючого судді Паскаря А. Д., при секретарі Байталюку В. Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Чернівецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі
Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області
до Цуренської сільської ради
про стягнення шкоди в розмірі 23 522,40 грн., спричиненої засміченням земель прибережної захисної смуги побутовими відходами
за участю представників сторін:
від позивача: Книговський В.О., довіреність від 05.04.2007 № 1;
від відповідача: не з'явився;
прокурора Балук О.М.,
Чернівецький міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області до Цуренської сільської ради, с. Цурень Герцаївського району, про стягнення шкоди в розмірі 23 522,40 грн., спричиненої засміченням земель прибережної захисної смуги побутовими відходами.
Позов обґрунтовується тим, що в порушення вимог ст. 61 Земельного кодексу України та ст. 89 Водного кодексу України перевіркою, проведеною 03.05.2007 спеціалістами позивача на території адміністративних повноважень відповідача, в межах прибережної захисної смуги безіменного струмка річки Прут в урочищі “Вама» виявлено 2 несанкціонованих сміттєзвалища побутових відходів на площі 288 та 504 м. кв., об'ємом, відповідно 144 та 201,6 м. куб., які відповідно до ст. 21 Закону України “Про відходи» зобов'язаний був ліквідувати орган місцевого самоврядування, тобто відповідач.
Відповідач, який був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, явку свого представника без поважних причин в судовому засіданні вже вдруге не забезпечив та відзиву на позовну заяву не надав у зв'язку з сим справа розглядається без участі його представника за наявними в ній матеріалами.
Заслухавши представника позивача та прокурора, який бере участь у розгляді справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі виходячи з наступних підстав.
Проведеною перевіркою спеціалістами Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області 03 травня 2007 року на території адміністративних повноважень відповідача, в межах прибережної захисної смуги безіменного струмка річки Прут в урочищі “Вама» виявлено 2 несанкціонованих сміттєзвалища побутових відходів на площі 288 та 504 м. кв., об'ємом, відповідно 144 та 201,6 м. куб., чим порушено вимоги ст. 61 Земельного кодексу України та ст. 89 Водного кодексу України. Відповідно до пункту “в» та пункту “и» частини першої ст. 21 Закону України “Про відходи» органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів, тобто ліквідувати згадані сіттєзвалища зобов'язаний був відповідач. Внаслідок вказаної бездіяльності відповідача державі спричинено шкоду в розмір 23522,40 грн.
Викладене підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 03.05.2007, приписом від того ж числа та наданими фототаблицями.
Згідно статей 42 та 43 Закону України “Про відходи» особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальності. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст. ст. 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища», відповідач несе зобов'язання відшкодувати збитки, заподіяні порушенням природоохоронного законодавства, як правило, в повному обсязі.
Оскільки, у відповідності до пункту 21 статті 8 та пункту 5 статті 59 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік», грошові стягнення за шкоду заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища підлягають зарахуванню до спец фондів Державного, обласного та місцевих (сільського, селищного, міського) бюджетів, а отримувачем грошових стягнень за шкоду заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської ті іншої діяльності є місцеві бюджети з подальшим їх розподіленням та спрямуванням до Державного та обласного бюджетів, то суму позову слід зарахувати до місцевого бюджету Цуренської сільської ради.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 86, 94, 160-163, 167, 185, 186, пунктом 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Цуренської сільської ради (с. Цурень, Герцаївського району Чернівецької області) до місцевого бюджету Цуренської сільської ради (розрахунковий рахунок 33117331700039 в УДК у Герцаївському районі, МФО 856135, ОКПО 23246212, код платежу 24062100) шкоду в сумі 23 522,40 грн.
3. Судові витрати не стягувати.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Чернівецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, та подачею апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку, встановленого частиною 5 статті 186 КАС України.
Суддя А. Паскарь