Від "06" серпня 2007 р. по справі № 7/102-10А
За позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Волиньгаз", м. Луцьк
до відповідача: Волинського обласного управління у справах захисту прав споживачів, м. Луцьк
про визнання нечинним припису
Суддя Шум М.С.
Секретар судового засідання Ксензюк А.Я.
За участю представників сторін:
від позивача: Козлюк З.Р., заст. голови правління з юр. питань (довіреність №2/1-986 від 16.05.2007р.)
від відповідача: Лобачевська І.С., головний спеціаліст-юрист (доручення №636/1-14 від 02.07.2007р.)
Враховуючи, що зазначена справа порушена господарським судом за позовом суб'єкта господарювання - юридичної особи до суб'єкта владних повноважень щодо оскарження дій останнього, предмет даного спору носить публічно-правовий характер, однією з сторін у справі виступає орган владних повноважень, який здійснює владні управлінські функції, розгляд справи у відповідності до положень статей 17, 18, 19, п. 6 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України здійснюється господарським судом за правилами зазначеного Кодексу.
Відповідно до ст. 127 Кодексу адміністративного судочинства України представникам сторін було роз'яснено право відводу судді та секретарю судового засідання. Відводу судді та секретарю судового засідання заявлено не було. В судовому засіданні учасникам судового процесу на підставі ст.ст. 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України було роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки. Заяв та клопотань від останніх на розгляд господарського суду не поступило.
СУТЬ СПОРУ: позивач - відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Волиньгаз" звернувся в господарський суд Волинської області з позовною заявою про визнання нечинним припису Волинського обласного управління у справах захисту прав споживачів від 26.02.2007р. №15 "Про усунення порушень прав споживачів ВАТ "Волиньгаз"".
Позовні вимоги вмотивовані тим, що товариство "Волиньгаз" при повідомленні споживачів про введення диференційованих роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення з 01.01.2007р., керувалось Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом, що затверджені Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України № 693 від 25.08.2005р. та Постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2004р. №476 «Про внесення змін до Правил надання населенню послуг з газопостачання». При повідомленні споживачів допущень порушення вимог чинного законодавства в сфері захисту справ споживачів ВАТ «Волиньгаз» не допускало.
Відповідач у відзиві на позовну заяву пред'явлені позовні вимоги заперечив, мотивуючи тим, що ВАТ "Волиньгаз" виконуючи постанову НКРЕ України від 19.12.2006р. №1684 повідомило споживачів через засоби масової інформації про зміни вартості послуг з газопостачання за 5 днів до введення їх в дію з 01.01.2007р., чим порушило вимоги ст. 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та внаслідок чого споживачі отримали несвоєчасно інформацію про зміну вартості послуг, що призвело до перевищення встановлених норм споживання газу та оплати за підвищеними тарифами. При спробі провести перевірку дотримання законодавства про захист прав споживачів у ВАТ "Волиньгаз" працівників управління не було допущено до проведення перевірки.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення, доводи та заперечення представників сторін, господарський суд прийшов до висновку про підставність пред'явлених товариством «Волиньгаз» позовних вимог та необхідність задоволення останніх, зокрема, з наступних підстав:
Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України № 1672 від 19.12.2006р. (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 20.12.2006р. за № 1330/13204) з 01.01.2007р. було введено в дію диференційовані роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення.
На виконання вимог Постанови НКРЕ України від 19.12.2006р. № 1672 ВАТ «Волиньгаз», подало оголошення в газету «Волинь-нова» №148 від 26.12.2006р., де повідомило споживачів області про встановлення диференційованих роздрібних цін на природний газ , що використовується для потреб населення. за п'ять днів до введення їх в дію з 01.01.2007р..
Волинським обласним управлінням у справах захисту прав споживачів було видано припис №15 від 26.02.2007р. «Про усунення порушень прав споживачів ВАТ «Волиньгаз» Відповідно до даного припису було зобов'язано голову правління ВАТ «Волиньгаз» провести перерахунок оплати вартості послуг з газопостачання споживачам області за період з 01 січня 2007 року по 25 січня 2007 року за тарифами, що діяли до 01 січня 2007 року.
При здійсненні ліцензованої діяльності (постачання природного газу за регульованим тарифом) ВАТ «Волиньгаз» керувалося Постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2004 року №476 «Про внесення змін до Правил надання населенню послуг з газопостачання», а також Постановою НКРЕ України №693 від 25.08.2005р. «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом».
Зокрема, в Постанові Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2004р. №476 «Про внесення змін до правил надання населенню послуг з газопостачання» в п.32 чітко передбачено, що «газопостачальна організація зобов'язана публікувати в засобах масової інформації детальну інформацію про зміну роздрібних цін на газ за п'ять днів до введення їх у дію та перелік послуг, що надаються споживачеві і вартість яких включена до тарифу на постачання природного газу.»
Постановою НКРЕ України №693 від 25.08.2005р. «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом» в п. 3.7.3. чітко вказано, що «ліцензіат зобов'язаний опублікувати в засобах масової інформації детальну інформацію про ціни на природний газ та тариф на постачання природного газу за п'ять днів до введення його в дію».
ВАТ «Волиньгаз» Національною комісією регулювання електроенергетики України видана ліцензія серія АА № 224096 на постачання природного газу за регульованим тарифом строком дії з 26.04.2000р. по 25.04.2010р., умови і правила діяльності передбачених в вищезазначених нормативних актах є обов'язкові для виконання газопостачальною (газотранспортною) організацією не виконання яких тягне за собою відповідальність, останньої, згідно із законодавством. Відповідно до Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» в разі не виконання ліцензійних умов комісія має право анулювати ліцензію.
Відповідно до договору про надання населенню послуг з газопостачання в п.30 передбачено зобов'язання виконавця публікувати в засобах масової інформації детальну інформацію про зміну роздрібних цін на газ за п'ять днів до введення їх у дію. Типова форма договору Про надання населенню послуг з газопостачання, затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2006р. №938 «Про затвердження Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 1999р. №2246».
Враховуючи викладене в п.4. Правил надання населенню послуг з газопостачання (затверджені Постановою Кабінету Міністрів України № 476 від 14.04.2004р. із змінами та доповненнями ) послуги з газопостачання надаються споживачеві на підставі укладеного між ним та газопостачальною (газотранспортною) організацією договору про надання послуг з газопостачання , типова форма якого затверджена НКРЕ. В ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є : власник, споживач, виконавець, виробник.
Згідно п.1 ч.3 ст. 20 цього ж Закону споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
На виконання цього пункту Закону зі споживачами природного газу у Волинській області укладеного договори про надання населенню послуг з газопостачання, складені на основі типового договору, де в пп..2 п.30 передбачено обов'язок виконавця (ВАТ «Волиньгаз») публікувати в засобах масової інформації та повідомляти письмово у місцях здійснення оплати послуг з газопостачання інформацію про зміну роздрібних цін на газ за п'ять днів до введення їх у дію та перелік послуг, що надаються споживачеві за рахунок коштів виконавця.
Підставою для внесення припису Волинського обласного управління у справах захисту прав споживачів є п.5 ст. 32 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» , згідно якого: «У разі зміни вартості житлово-комунальних послуг виконавець/ виробник не пізніше ніж за 30 днів повідомляє про це споживача».
Таким чином умовами договору із кожним окремим споживачем передбачено обов'язок Товариства інформувати його про зміни роздрібних цін на природний газ за п'ять днів до їх введення, що не суперечить чинному законодавству України, а саме Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
ПП.4 ч.2 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачає обов'язок виконавця (ВАТ «Волиньгаз») надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг , їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру цін/тарифів, норми споживання, режим надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо. Ця вимога чинного законодавства була повністю дотримана Товариством в розрізі інформування населення області про зміну роздрібних цін на природний газ.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про захист прав споживачів» у п.7 безпосередньо споживач має право у випадках, передбачених цим пунктом вчиняти певні дії щодо відновлення порушеного права на інформацію про продукцію, а також відшкодування завданих збитків. Даним пунктом перелічені права споживача на відшкодування завданих збитків, коли надання недоступної, недостовірної, неповної або несвоєчасної інформації про продукцію та виробника спричинило : придбання продукції, яка немає потрібних споживачеві властивостей, неможливість використання придбаної продукції за призначенням, заподіяння шкоди життю, здоров'ю або майну споживача. Стаття ж 16 Цього Закону передбачає право споживача звертатись за відшкодуванням майнової шкоди, завданої життю, здоров'ю та майну.
Проте Відповідачем не доведено наявність звернень конкретних споживачів, з вимогою про захист їхніх прав, порушених несвоєчасним поданням інформації про продукцію, а тим більше і розмір та підстави заподіяння їм шкоди.
Таким чином дії ВАТ «Волиньгаз», щодо інформування споживачів області обумовлені чинним законодавством, Товариство діяло відповідно до умов і порядку передбаченого нормативно - правовими актами, а саме: Постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2004р. №476 «Про внесення змін до Правил надання населенню послуг з газопостачання», а також Постановою НКРЕ України №693 від 25.08.2005р. «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом».
На підставі вищевикладеного, керуючись постановою НКРЕ України № 1672 від 19.12.2006р., Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом, «Правилами надання населенню послуг з газопостачання», ст.ст. 2, 71, 87, 94, 157-163, 167, п. 6 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Скасувати припис Волинського обласного управління у справах захисту прав споживачів від 26.02.07 р. № 15 «Про усунення порушень прав споживачів ВАТ «Волиньгаз»».
3. Вжиті у відповідності до ухвали господарського суду від 12.06.2007р. заходи до забезпечення позову - зупинення дії припису Волинського обласного управління у справах захисту прав споживачів від 26.02.07 р. № 15 «Про усунення порушень прав споживачів ВАТ «Волиньгаз»», скасувати.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 - днів з дня ї складення в повному обсязі за правилами ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через господарський суд Волинської області заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом 20 днів апеляційної скарги.
Суддя