вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
12.02.2020м. ДніпроСправа № 904/2269/19
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Загинайко Т.В., за участю секретаря судового засідання Назаренко С.В., розглянув за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Приватного підприємства фірма "БОМОНД" (51925, м. Кам'янське Дніпропетровської області, вул. Українська, 85; ідентифікаційний код 20261228)
до Кам'янської міської Ради Дніпропетровської області (51931, м. Кам'янське Дніпропетровської області, майдан П. Калнишевського, 2; ідентифікаційний код 24604168)
про внесення змін до Договору від 11.09.2014р. №12950 оренди земельної ділянки (площа 1,5952 га, кадастровий номер: 1210400000:02:004:0217, яка розташована за адресою: вул. Українська, 85, м. Кам'янське Дніпропетровської області), шляхом доповнення пунктів 2.2 та 4.1 Договору
Представники:
від позивача: Крючкова Н.В. - представник (адвокат), ордер від 16.07.2019р. №1473/011, свідоцтво від 12.03.2018р. серія ДП 3642 про право на заняття адвокатською діяльністю , посв. від12.03.2018р. №1254;
від відповідача: Змітріченко Ю.П. - представник, дов. від 10.01.2019р. №01-14/9/16вих.
Позивач - Приватне підприємство фірма "БОМОНД" звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою (вх.№2342/19 від 31.05.2019р.) до відповідача - Кам'янської міської Ради Дніпропетровської області, в якій просить суд:
- внести змін до Договору оренди земельної ділянки від 11.09.2014р. №12950 (площа 1,5952 га, кадастровий номер: 1210400000:02:004:0217, яка розташована за адресою: вул. Українська, 85, м. Кам'янське Дніпропетровської області), шляхом доповнення пункту 2.2. та пункту 4.1. Договору наступним змістом:
"пункт 2.2. Договору: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом 01 січня 2016 року становить 5 746 062 грн. 45 коп.; станом на 01 січня 2017 року становить 6 089 625 грн. 22 коп.; станом на 01 січня 2018 року становить 6 089 625 грн. 22 коп.
- пункт 4.1. Договору: "Орендна плата за земельну ділянку площею 1,5952 га складає з 01.01.2016 по 31.12.2016 з урахуванням коефіцієнта індексації - 172 381 грн. 87 коп.; з 01.01.2017 по 31.12.2017 з урахуванням коефіцієнта індексації складає - 182 688 грн. 76 коп.; з 01.01.2018 по 31.12.2018 з урахуванням коефіцієнта індексації складає - 182 688 грн. 76 коп."
- визначити дату набрання чинності змінами, що мають бути внесені у Договір від 11.09.2014р. №12950 оренди земельної ділянки - з моменту введення в дію рішенням Дніпродзержинської міської ради від 08.07.2015р. №1339-64/VI коефіцієнту Км3, який дорівнює 0,5, - 01.01.2016 рік.
Позовну заяву було подано без додержання вимог, встановлених статтями 164, 172 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з чим ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 05.06.2019р. позовну заяву залишено без руху та позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 7-ми днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачем подано заяву (вх.№27304/18 від 20.06.2018р.) про усунення недоліків, та виконання вимог ухвали суду від 05.06.2019р. у справі № 904/2269/19.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 24.06.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та справу призначено до розгляду у підготовче засідання на 17.07.2019р. о 11:00год.
Відповідач у клопотанні (вх.№31683/19 від 17.07.2019р.) просить позовну заяву Приватного підприємства фірма "Бомонд" до Кам'янської міської Ради Дніпропетровської області про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 11.09.2014р. №12950 залишити без розгляду.
Клопотання мотивовано тим, що Кам'янською міською радою Дніпропетровської області 23.04.2019р. подано позовну заяву про внесення змін до договору оренди земельної дільники, відповідно до якої 26.04.2019р. була винесена ухвала про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі №904/1672/19, яка розглядається між тими ж сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, що суперечить положенням пункту 3 частини 1 статті 226 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської від 17.07.2019р. було відмовлено у задоволенні клопотання Кам'янської міської ради Дніпропетровської області про залишення без розгляду позовної заяви Приватного підприємства фірма "БОМОНД" до Кам'янської міської ради Дніпропетровської області про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 11.09.2014р. №12950 (площа 1,5952 га, кадастровий номер: 1210400000:02:004:0217, яка розташована за адресою: вул. Українська, 85 у м. Кам'янське Дніпропетровської області), шляхом доповнення пункту 2.2 і пункту 4.1 Договору.
У підготовчому засіданні 17.07.2019р. представником відповідача було заявлено усне клопотання про продовження строку для подачі відзиву на позовну заяву та відкладення підготовчого засідання з метою його належної підготовки
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської від 17.07.2019р. продовжено підготовче провадження до 22.09.2019р., та відкладено підготовче засідання (загальне позовне провадження) на 30.07.2019 об 10:00 год.
Відповідач у відзиві (вх.№32563/19 від 23.07.2019р) на позовну заяву про внесення змін до Договору від 11.09.2014р. №12950 оренди земельної ділянки просить у задоволенні позовної заяви відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що: - ті вимоги, які викладені в позовній заяві не узгоджуються з нормами діючого законодавства та фактично спрямовані на внесення змін до договору у відповідності до обставин, які відбулися в минулому; - 11.09.2014р. на підстав акту прийому-передачі земельної ділянки, земельна ділянка по вул. Українська,85 у м. Кам'янське була передана орендарю у користування; - позивач умовчує той факт, що 23.06.2017р. було прийнято рішення КМР №725-17/VII “Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста”, яким було підвищено ставку орендної плати за земельну ділянку з 3 % до 3,5%.
Відповідач у відзиві (вх.№32563/19 від 23.07.2019р) на позовну заяву про внесення змін до Договору від 11.09.2014р. №12950 оренди земельної ділянки просить у задоволенні позовної заяви відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що: - ті вимоги, які викладені в позовній заяві не узгоджуються з нормами діючого законодавства та фактично спрямовані на внесення змін до договору у відповідності до обставин, які відбулися в минулому; - 11.09.2014р. на підстав акту прийому-передачі земельної ділянки, земельна ділянка по вул. Українська,85 у м. Кам'янське була передана орендарю у користування; - позивач умовчує той факт, що 23.06.2017р. було прийнято рішення КМР №725-17/VII «Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста», яким було підвищено ставку орендної плати за земельну ділянку з 3 % до 3,5%.
Позивач у відповіді (вх.№33841/19 від 29.07.2019р., що надійшла засобами електронного зв'язку та вх.№33900/19 від 30.07.2019р., що надійшла через канцелярію Господарського суду Дніпропетровської області) на відзив на позовну заяву просить позов задовольнити, оскільки: - пропозиція позивача внести зміни до договору оренди була прийнята департаментом, але не реалізована з причини відсутності оригіналу витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки; - рішення КМР №725-17/VII «Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста» повинно було застосовуватись з 01.01.2018., але втратило чинність 01.10.2017р.; - дане рішення повинно було застосовуватись з 01.01.2019р.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської від 30.07.19р. відкладено підготовче засідання (загальне позовне провадження) на 17.09.2019 об 11:00 год.
Відповідач у запереченнях (вх.№41841/19 від 16.09.2019р.) на відповідь (в порядку статті 167 ГПК України) просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що: - звернення до суду позивача з позовною заявою до відповідача про внесення змін до договору оренди земельної ділянки з урахуванням Рішення Дніпродзержинської міської ради від 08.07.2015р. №1339-64/VI є безпідставним; - відповідне рішення було скасовано рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №0440/5411/18, та на той час набрало законної сили; - тому позивачем неправомірно було використано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з використанням Км3 у розмірі 0,5.
Також відповідач у клопотанні (вх.№42033/19 від17.09.2019р.) про зупинення провадження у справі просить зупинити провадження у справі №904/2269/19 до ухвалення Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду рішення у справі №0440/5411/18, оскільки: - правомірність використання Км3 у розмірі 0,64 та законність використання Км3 у розмірі 0,5 повинно бути вирішено в адміністративній справі №0440/5411/18 у касаційному порядку; - розгляд та вирішення справи №904/2269/19 є неможливим до вирішення справи, яка перебуває у Верховному Суді, оскільки від результатів розгляду справи №044085411/18 напряму залежить правильність та законність рішення у справі №904/2269/19.
Позивач у заяві (вх.№42117/19 від 17.09.2019р.) про долучення документів до матеріалів справи просить долучити до матеріалів справи документи.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 17.09.2019р. відкладено підготовче засідання (загальне позовне провадження) на 23.09.2019р. о 14:30 год.
Позивач у заяві (вх.№43124/19 від 23.09.2019р.) про долучення документів до матеріалів справи просить суд долучити до матеріалів справи №904/2269/19 Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий номер: 1210400000:02:004:0217, адреса: м.Кам'янське, вул. Українська, 85) станом на 18.07.2019р. та Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий номер:1210400000:02:004:0217, адреса: м. Кам'янське, вул. Українська, 85) станом на 14.01.2016р.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 23.09.2019р. зупинено провадження у справі №904/2269/19 за позовом Приватного підприємства фірма "БОМОНД" (51925, м. Кам'янське Дніпропетровської області, вул. Українська, 85; ідентифікаційний код 20261228) до Кам'янської міської Ради Дніпропетровської області (51931, м. Кам'янське Дніпропетровської області, майдан П. Калнишевського, 2; ідентифікаційний код 24604168) про внесення змін до Договору від 11.09.2014р. №12950 оренди земельної ділянки (площа 1,5952 га, кадастровий номер: 1210400000:02:004:0217, яка розташована за адресою: вул. Українська, 85, м. Кам'янське Дніпропетровської області), шляхом доповнення пунктів 2.2 і 4.1 Договору до розгляду Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду справи №0440/5441/18, зобов'язано сторін повідомити Господарський суд Дніпропетровської області про усунення обставин, що зумовили зупинення провадження у справі №904/2269/19.
Позивачем подано клопотання (вх.№54226/19 від 26.11.2019р.) про поновлення провадження у справі в якому просить суд поновити провадження у справі №904/2269/19 посилаючись на те, що: - Кам'янська міська рада прийняла рішення від 04.10.2019р. №1543-36/VII "Про визнання таким, що втратило чинність, рішення Кам'янської міської ради від 08.07.2015р. №1339-64/VI "Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013р. №842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ""; - оскільки рішення Дніпродзержинської міської ради від 08.07.2015р. №1339-64/VI є нечинним - воно не підлягає оскарженню, в тому числі у Касаційному адміністративному суду у складі Верхового Суду.
Господарський суд Дніпропетровської області листом (вих.№904/2269/19/50153/19 від 26.11.2019р. повідомив позивача, що для поновлення провадження у справі №904/2269/19 необхідно надати докази усунення обставин, що зумовили зупинення провадження у справі №904/2269/19, а саме результати розгляду Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду справи №0440/5441/18.
Позивачем подано клопотання (вх.№55342/19 від 02.12.2019р.) про поновлення провадження у справі в якому просить суд поновити провадження у справі №904/2269/19, посилаючись на те, що Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду прийняв постанову від 20.11.2019р. по справі №0440/5441/18, якою постановив касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 23.07.2019р. залишено без змін. Також позивач разом з даним клопотанням надав копію постанови Касаційного адміністративним суду у складі Верховного Суду від 20.11.2019р. у справі №0440/5411/18.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 12.12.2019 поновлено провадження у справі № 904/2269/19 з 15.01.2020, призначено підготовче засідання на 15.01.2020 на 12:30.
У судове засідання 15.01.2020 з'явилися представники сторін.
Відповідач клопотанням (вх. 2016/20 від 15.01.2020) про долучення доказів до матеріалів справи долучає до матеріалів справи рішення Кам'янської міської ради від 04.10.2019 №1543-36/VII та сторінку газети "Любимый город" від 16.10.2019 №42(229), де офіційно оприлюднене рішення №1543-36/VII, та зазначає, що рішення Кам'янської міської ради від 08.07.2015 №1339-64/VI щодо застосування коефіцієнту Км3 на рівні 0,5 втратило чинність, оскільки 04.10.2019 Кам'янська міська рада прийняла рішення №1543-36/VII "Про визнання таким, що втратило чинність рішення Кам'янської міської ради від 08.07.2015 №1339-64/VI "Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 №842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки містам Дніпродзержинськ", а отже підстава, на яку посилався позивач в позовній заяві є скасованими.
Позивач клопотанням (вх. 2021/20 від 15.01.2020) про долучення доказів до матеріалів справи долучає до матеріалів справи долучає до матеріалів справи заяву ППФ "Бомонд" від 27.12.2019, лист Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області Відділу у м. Кам'янське міськрайонного управління у Петриківському районі та у м. Кам'янське від 03.01.2020.
Відповідач у поясненнях (вх. № 2028/20 від 15.01.2020) зазначає про те, що: - позивачем в порушення пункту 9.6.14 Договору протягом місяця з моменту прийняття рішення та вступу нормативного правового акту в дію про зміну нормативної грошової оцінки землі, розмір ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, не здійснено дій щодо внесення змін до пункту 4.1 Договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати за цим договором, а також не здійснено всіх необхідних дій для виготовлення, укладення додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі та не подано цю додаткову угоду до податкових органів; - позивачем у строк, визначений договором, не отримано витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель та не надані відповідачу; - господарський суд у межах цієї справи не має повноважень щодо визначення вартості нормативної грошової оцінки, та не вправі підміняти уповноважені на відповідну оцінку органи, визначені законодавством; позивач вимагає внести зміни до Договору оренди земельної ділянки шляхом доповнення пункту 4.1 без підтвердження вартості нормативної грошової оцінки (витягів НГО), яку використовує позивач, станом на 01.01.2016, 01.01.2017, 01.01.2018 та без урахування затверджених ставок рішеннями Кам'янської міської ради.
Відповідно до письмової згоди від 15.01.2020 про початок розгляду справи по суті, підписаної сторонами, закінчено підготовче судове засідання та розпочато розгляд справи по суті.
У судовому засіданні оголошувались перерви до 06.02.2020 та 12.02.2020.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Судовий процес, на виконання статті 222 Господарського процесуального кодексу України, фіксувався за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
У судовому засіданні 13.02.2020 було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, господарський суд, -
11.09.2014 р. між Дніпродзержинською міською радою (в подальшому перейменовано у Кам'янську міську раду (відповідач у справі)), як орендодавцем, та позивачем - Приватним підприємством “Бомонд”, як орендарем, на підставі рішення Дніпродзержинської міської ради від 29.08.2014р. 1093-54/УІ було укладений договір №12950 оренди земельної ділянки, державна реєстрація № 7111942 від 17.09.2014р.(надалі - Договір), відповідно до пункту 1.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: м. Кам'янське, вул. Українська, 85, кадастровий номер 1210400000:02:004:0217, згідно планом земельної ділянки, що додається.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,5952га для розміщення майнового комплексу (пункт 2.1 Договору).
Договір укладено строком до 29.08.2024 р. (пункт 3.1. Договору).
Згідно пункту 2.2 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 11.09.2014 становить 4 108 916 грн. 16 коп.
Згідно п. 4.1. Договору сторони погодили, що орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 123 267 грн. 48 коп./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 12.07.2013р. № 842-38/VІ “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ”, ст.288 Податкового кодексу України.
Пунктом 4.4. Договору сторони передбачили умови перегляду орендної плати, а саме: зміни умов господарювання, передбачених договором (підпункт 4.4.1.); зміни розмірів земельного видатку (підпункт.4.4.2); підвищення цін, тарифів у тому числі в наслідок інфляції; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством (підпункт 4.4.3.); погіршення стану орендної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами (підпункт 4.4.4.); прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати у відповідності до чинного законодавства (підпункт 4.4.5); затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (підпункт 4.4.6.); в інших випадках, передбачених законом (підпункт 4.4.7).
12.07.2013 Дніпродзержинською міською радою було прийнято рішення №842-38/VІ “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ” (надалі - рішення №842-38/VІ).
Пунктом 1.1. рішення №842-38/VІ встановлено, що для всіх земельних ділянок у правобережній частині міста, крім земельних ділянок зазначених у пункті 1.3. при розрахунку нормативної грошової оцінки застосовувати єдиний сукупний (добуток) коефіцієнт КмЗ з урахуванням локальних факторів: місцезнаходження земельної ділянки у санітарно-захисній зоні (0,8) та у зоні обмеження забудови за ступенем забруднення атмосферного повітря (0,8), який у сукупності (добутку) дорівнює 0,64.
Відповідно до пункту 1.2. рішення №842-38/VІ вирішено, що для всіх земельних ділянок у лівобережній частини міста при розрахунку нормативної грошової оцінки застосовувати єдиний сукупний (добуток) коефіціент КмЗ з урахуванням локального фактору місцезнаходження земельної ділянки на намивних (насипних) територіях, який дорівнює 1,02.
Пунктом 1.3. рішення №842-38/VІ вирішено застосувати сукупний (добуток) коефіцієнт КмЗ, який дорівнює 1 на земельні ділянки, які надані в користування промисловим підприємствам, що є джерелами забруднення.
Згідно пункту 1.4. рішення №842-38/VІ решту локальних факторів, крім тих, що визначені цим рішенням, при обчисленні нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки не застосовувати.
Пунктом 2 рішення №842-38/VІ було установлено коефіцієнт для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядником яких є Дніпродзержинська міська рада на рівні трикратного розміру земельного податку з 01.01.2014, а також зазначено про втрату чинності рішенням Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012 №475-24/VІ з 01.01.2014.
Відповідно до пункту 3.1 рішення №842-38/VІ на землекористувачів покладався обов'язок одержати у відділі Держкомагенства у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та надати їх до департаменту комунальної власності та земельних відносин міської ради для підготовки документів щодо перегляду річної орендної плати в чинних договорах оренди земельних ділянок.
Крім того, пунктом 4 рішення №842-38/VІ на землекористувачів було покладено обов'язок привести договори оренди земельних ділянок у відповідність до цього рішення, звернувшись до департаменту комунальної власності та земельних відносин міської ради.
Відділу Держкомагентсва у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області необхідно було забезпечити видачу витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з урахуванням п.1.1.,1.2.,1.3.,1-4. цього рішення ( підпункт 5.1 пункту 5 рішення).
У відповідності до підпункту 6.1 пункту 6 рішення №842-38/VІ на департамент комунальної власності та земельних відносин міської ради покладено обов'язок, щодо забезпечення застосування нової нормативної грошової оцінки земель м. Дніпродзержинська згідно з пунктом 1 цього рішення при укладанні договорів оренди земельних ділянок та перегляді річної орендної плати за землю в чинних договорах.
Рішенням Дніпродзержинської міської ради від 08.07.2015 №1339-64/VІ "Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 №842-38/VІ "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ" (надалі - рішення №1339-64/VІ) були внесені зміни до рішення міської ради від 12.07.2013 №842-38/VI “Про затвердження нормативної мпової оцінки земель м. Дніпродзержинська”.
Після прийняття Дніпродзержинською міською радою рішення №1339-64/VI з 01.01.2016 під час розрахунку нормативної грошової вартості конкретної земельної ділянки підлягав застосовуванню єдиний сукупний (добуток) коефіцієнт КмЗ на рівні 0,5.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 по справі №0440/5411/18 визнано протиправним та нечинним рішення Дніпродзержинської міської ради від 08.07.2015 №1339-64/ VI “Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 №842-38/ VI “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ” з відновленням в редакції рішення Дніпродзержинської міської ради від 12.07.2013 №842-38/VI “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ”, яке набрало законної сили 28.03.2019р. (а.с.160-164).
Як вбачається згідно рішення Дніпродзержинської міської ради від 12.07.2013р. № 842-38/VІ (пункт 3), рішення Кам'янської міської ради від 23.06.2017р. № 725-17/VІІ (пункт 5), рішення Кам'янської міської ради від 29.09.2017р. № 816-19/VІІ (пункт 4) та пункту 9.6.14. Договору землекористувачів (орендарів) покладено обов'язок отримати витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, надання їх до Департаменту комунальної власності та земельних відносин міської ради для підготовки документів щодо перегляду річної орендної плати в чинних договорах оренди земельних ділянок, подання до Кам'янської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області відповідних податкових декларацій, а також на землекористувача покладався обов'язок у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, протягом місяця з моменту прийняття такого рішення орендодавцем або вступу в дію відповідного нормативно - правового акта звернутись до орендодавця із заявою про внесення змін до пункту 4.1 Договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати за Договором, а також здійснити всі необхідні дії для виготовлення, укладення додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі, та подати цю додаткову угоду до податкових органів.
Частиною 1 статті 632 Цивільного кодексу України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін; у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки, тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
За змістом пункту 3 частини 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі; розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди; обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Стаття 1 Закону України "Про оцінку земель" визначає, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена як капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (абзац третій частини першої статі 13 Закону України "Про оцінку земель").
За змістом частини 1 статті 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 -7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років (стаття 18 Закону України "Про оцінку земель").
Відповідно до частини 3 статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Частинами 1, 2 статті 20 цього Закону передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт; дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до частин 1, 3 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою; витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Отже, з приведених норм вбачається, що нормативна грошова оцінка землі є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності, як однієї з істотних умов договору оренди землі.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року №15 “Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру” центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної та картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості грунтів, є Держгеокадастр.
Згідно з підпунктами 27, 29, 36 пункту 4 зазначеної постанови Кабінету Міністрів України Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань організовує виконання на відповідній території робіт із землеустрою та оцінки земель, що проводяться з метою внесення відомостей до Державного земельного кадастру та видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки.
Позивач просить внести зміни до Договору оренди земельної ділянки шляхом доповнення пунктів 2.2 та 4.1 щодо застосування нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом 01 січня 2016 року - 5 746 062 грн. 45 коп., станом на 01 січня 2017 року - 6 089 625 грн. 22 коп., станом на 01 січня 2018 року - 6 089 625 грн. 22 коп. та, відповідно, орендної плати з 01.01.2016 по 31.12.2016 з урахуванням коефіцієнта індексації - 172 381 грн. 87 коп., з 01.01.2017 по 31.12.2017 з урахуванням коефіцієнта індексації - 182 688 грн. 76 коп. та з 01.01.2018 по 31.12.2018 з урахуванням коефіцієнта індексації - 182 688 грн. 76 коп.", проте доказів в підтвердження вартості нормативної грошової оцінки землі станом на 01.01.2016, на 01.01.2017 та на 01.01.2018 позивачем не надано, матеріали справи не містять.
Відповідно до частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (стаття 13 Господарського процесуального кодексу України).
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (стаття 74 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно частини 1 статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування; суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (частина 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України).
З урахуванням викладеного позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 2 статті 123 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін.
Таким чином, судові витрати у справі слід віднести за рахунок позивача.
Керуючись статтями 123, 129, 232, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
У задоволенні позовних вимог Приватного підприємства фірма "БОМОНД" (51925, м. Кам'янське Дніпропетровської області, вул. Українська, 85; ідентифікаційний код 20261228) до Кам'янської міської Ради Дніпропетровської області (51931, м. Кам'янське Дніпропетровської області, майдан П. Калнишевського, 2; ідентифікаційний код 24604168) про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 11.09.2014р. №12950 (площа 1,5952 га, кадастровий номер:1210400000:02:004:0217, яка розташована за адресою: вул АДРЕСА_1 ,85, м. Кам'янське, Дніпропетровської області), шляхом доповнення п.2.2. та п.4.1. Договору - відмовити.
Судові витрати віднести за рахунок Приватного підприємства фірма "БОМОНД". .
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.В. Загинайко
Дата підписання рішення,
оформленого відповідно до статті 238 ГПК України,
24.02.2020.