Справа № 560/2445/19
Головуючий у 1-й інстанції: Матущак В.В.
Суддя-доповідач: Смілянець Е. С.
20 лютого 2020 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Смілянця Е. С.
суддів: Охрімчук І.Г. Капустинського М.М.
за участю:
секретаря судового засідання: Аніщенко А.О.,
позивачки: ОСОБА_1 ,
представника відповідача: Продажець І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2019 року (повне рішення складене 15 жовтня 2019 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полонської міської рада об'єднаної територіальної громади Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
в серпні 2019 року позивачка, ОСОБА_1 , звернулася в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області (відповідача), про:
- визнання протиправним та скасування Рішення №12 та пункт 6 Додатку 1 до рішення №15 від 12.07.2019 74-ї сесії І скликання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області;
- зобов'язання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області розглянути на пленарному засіданні чергової сесії заяву ОСОБА_1 від 05.04.2019 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 6823610100:02:006:0969, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та прийняти вмотивоване та законне рішення.
Хмельницький окружний адміністративний суд рішенням від 15.10.2019 позов задовольнив частково. Зобов'язав Полонську міську раду об'єднаної територіальної громади Хмельницької області розглянути на пленарному засіданні чергової сесії заяву ОСОБА_1 від 05.04.2019 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 6823610100:02:006:0969, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та прийняти вмотивоване та законне рішення. У задоволенні решти позовних вимог відмовив.
Не погоджуючись з рішенням суду, позивачка подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що з 2014 року (з того часу як був виготовлений кадастровий номер) користується та оплачує земельний податок за земельну ділянку площею 0,10 га, яка розташована за адресою за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою №27944/22-01-57-06 від 17 липня 2019 року, виданою Шепетівським управлінням ГУ ДФС у Хмельницькій області. Вважає, що судом першої інстанції не враховано те, що клопотання начальника відділу культури та туризму на підставі якого було прийнято Рішення №12 від 12 липня 2019 року 74-ї сесії І скликання Полонської об'єднаної територіальної громади Хмельницької області від 03 липня 2019 року, а 74-а сесія відбулася 12 липня 2019 року, тобто клопотання було подане за 9 днів до сесії, а значить i до порядку денного 74-ї сесії І скликання включено не було та відповідно не розміщено на офіційному сайті міської ради за 20 робочих днів, чим порушено підпункт 2 пункту l, пункту 2 статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" та ст. 33 Регламенту Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області. Також вважає, що при розгляді заяви ОСОБА_1 від 05.04.2019 на черговій сесії не буде прийнято вмотивованого та законного рішення, оскільки відповідач вже відібрав земельну ділянку площею 0,1000 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6823610100:02:006:0969 до комунальної власності Рішенням №12 тa прийняв рішення про поділ цієї ж ділянки пунктом 6 Додатку 1 Рішення №15.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач зазначає, що земельна ділянка площею 0,1000 га, кадастровий номер 6823610100:02:006:0969, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , у приватну власність не передавалася, а є земельною ділянкою комунальної форми власності та згідно Генерального плану та плану зонування території м. Полонне відноситься до земель рекреаційного призначення. Поряд із вказаною земельною ділянкою знаходяться унікальні об'єкти підземної архітектури, які є потенційно важливими туристичними об'єктами.
Враховуючи клопотання начальника відділу культури та туризму, на підставі Земельного кодексу України, Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" Полонська міська рада, яка є власником земельної ділянки 0,1000 га, кадастровий номер 6823610100:02:006:0969, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , було прийнято рішення про реєстрацію права комунальної власності за Полонською міською радою на земельну ділянку, яка відноситься до комунальної власності, та рішення про поділ земельної ділянки.
В судовому засіданні позивачка підтримала доводи апеляційної скарги та просила суд задовольнити її.
Представник відповідача заперечував проти задоволення апеляційної скарги позивача та просила суд залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства (далі-КАС України), суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що згідно договору купівлі-продажу житлового будинку, укладеного 20.03.2004 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 передають у власність, а ОСОБА_4 приймає у власність за ціну та на умовах цього договору житловий будинок номер АДРЕСА_1 житловий будинок АДРЕСА_2 на земельній ділянці 400 (чотириста) кв.м.
Рішенням 37-ї сесії VI скликання Полонської міської ради Хмельницької області від 21.11.2013 №9 надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки на місцевості (в натурі) в розмірі орієнтовно 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) - землі житлової та громадської забудови, з метою передачі в приватну власність, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (за умов створення проходу до археологічної пам'ятки).
На підставі вищевказаного рішення 09.04.2014 ТОВ "Кайлас-К" було розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ОСОБА_1 , цільове використання якої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 6823610100:02:006:0969). Вказана технічна документація погоджена 09.04.2014 з Полонською міською радою Хмельницької області
05.04.2019 позивачка звернулась до управління організації надання адміністративних послуг виконавчого комітету Полонської міської ради ОТГ із заявою про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 0,1000 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6823610100:02:006:0969 та передати у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), та надала технічну документацію, розроблену у відповідності до вимог чинного земельного законодавства.
Рішенням №7 від 10.05.2019 71-ї сесії І скликання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області було вирішено: заяву ОСОБА_1 щодо передачі земельної ділянки площею, 0,1000 га за кадастровим номером 6823610100:02:006:0969, розташованої м. АДРЕСА_1 по АДРЕСА_1 .Говорун, 36, перенести на розгляд наступної сесії (з земельних питань) для детального вивчення.
Рішенням від 12.07.2019 №12 "Про реєстрацію права комунальної власності на земельну ділянку", розглянувши клопотання начальника відділу культури, Полонська міська рада вирішила: Зареєструвати право комунальної власності Полонської міської ради ОТГ на земельну ділянку площею 0,10 га за кадастровим номером 6823610100:02:006:0969, яка розташована в АДРЕСА_3 . Полонному Хмельницької області, по вул АДРЕСА_1 .Говорун, 36, з метою подальшого поділу даної земельної ділянки (далі - Рішення №12).
Рішенням від 12.07.2019 №15 "Про виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, розглянувши заяви громадян, підприємств, установ та організацій про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення, які розташовані за межами населених пунктів Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади", Полонська міська рада вирішила: Надати дозвіл виконавчому комітету Полонської міської ради ОТГ на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки згідно з додатком 1. (далі - Рішення №15).
Вважаючи вказані Рішення протиправними, позивач звернулася до суду за захистом своїх прав.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Крім того, стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до статті 14 Конституції України земля визнана основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, приписами пункту "в" частини 3 статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Частинами 1-3 статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених вказаним Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених вказаним Кодексом.
За змістом частин 6 - 9 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені зазначеною статтею.
Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Як встановлено судом першої інстанції Рішенням 37-ї сесії VI скликання Полонської міської ради Хмельницької області від 21.11.2013 №9 надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки на місцевості (в натурі) в розмірі орієнтовно 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) - землі житлової та громадської забудови, з метою передачі в приватну власність, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (за умов створення проходу до археологічної пам'ятки).
Разом з тим, суд встановив, що 05.04.2019 позивач звернулася до відповідача із заявою про затвердження технічної документації із землеустрою.
За результатом розгляду поданої заяви, Рішенням №7 від 10.05.2019 71-ї сесії І скликання Полонської міської ради ОТГ було вирішено: заяву ОСОБА_1 щодо передачі земельної ділянки площею, 0,1000 га за кадастровим номером 6823610100:02:006:0969, розташованої АДРЕСА_1 , перенести на розгляд наступної сесії (з земельних питань) для детального вивчення.
Враховуючи те, що станом на день подання позову до адміністративного суду, рішення за результатом розгляду поданої ОСОБА_1 від 05.04.2019 заяви, відповідачем не приймалося, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції в цій частині, а саме, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо розгляду заяви позивача від 05.04.2019 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 0,1000 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6823610100:02:006:0969 та не прийняв відповідне рішення за результатами розгляду заяви.
Переглядаючи рішення суду першої інстанції щодо відмови в задоволені позовної вимоги щодо визнання протиправним та скасування Рішення №12 та пункт 6 Додатку 1 до рішення №15 від 12.07.2019 74-ї сесії І скликання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно частини 1 статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Відповідно до пунктів а, б частини 1 статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
За статтею 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
Відповідно до частини 1, 2 статті 59 вказаного Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад входить вирішення відповідно до закону питань з регулювання земельних відносин.
Отже, відповідно до положень вказаних нормативно-правових актів визначено, що за результатами розгляду будь-яких основних питань діяльності селищної ради, останньою має прийматися відповідне рішення, яке приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу. Рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову в його наданні повинно оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення відповідної селищної ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 "Про доступ до публічної інформації" розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати, зокрема, нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
Згідно частин 2, 3 ст. 15 "Про доступ до публічної інформації" інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.
Проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Слід також зазначити, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (стаття 126 Земельного кодексу України).
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 Земельного кодексу України).
Відповідно до ч. 6 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.
Згідно вимог ст. 56 Закону України "Про землеустрій" технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок включає, зокрема, нотаріально посвідчену згоду на поділ чи об'єднання земельної ділянки заставодержателів, користувачів земельної ділянки (у разі перебування земельної ділянки в заставі, користуванні).
Як встановлено судом першої інстанції, Рішенням від 12.07.2019 №12 "Про реєстрацію права комунальної власності на земельну ділянку", розглянувши клопотання начальника відділу культури, Полонська міська рада вирішила: Зареєструвати право комунальної власності Полонської міської ради ОТГ на земельну ділянку площею 0,10 га за кадастровим номером 6823610100:02:006:0969, яка розташована в м. Полонному Хмельницької області, по вул. Н.Говорун, 36, з метою подальшого поділу даної земельної ділянки (далі - Рішення №12).
При цьому суд першої інстанції взяв до уваги доводи відповідача, що земельна ділянка площею 0,1000 га, кадастровий номер 6823610100:02:006:0969, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , у приватну власність не передавалася, а є земельною ділянкою комунальної форми власності і враховуючи клопотання начальника відділу культури та туризму, без посилання на конкретні норми Земельного кодексу України, Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" погодився, що Полонською міською радою, представницьким органом Полонської міської ОТГ, яка є власником земельної ділянки 0,1000 га, кадастровий номер 6823610100:02:006:0969, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , було правомірно прийнято рішення про реєстрацію права комунальної власності за Полонською міською радою.
Разом з тим, Рішенням від 12.07.2019 №15 Полонська міська рада вирішила надати дозвіл виконавчому комітету Полонської міської ради ОТГ на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки згідно з додатком 1.
Однак, суд першої інстанції не врахував, що Рішенням 37-ї сесії VI скликання Полонської міської ради Хмельницької області від 21.11.2013 №9 надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки на місцевості (в натурі) в розмірі орієнтовно 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) - землі житлової та громадської забудови, яке не скасоване та не змінено.
Також, проект Рішення №12 від 12 липня 2019 року 74-ї сесії І скликання Полонської об'єднаної територіальної громади Хмельницької області до порядку денного 74-ї сесії І скликання включено не було та відповідно не розміщено на офіційному сайті Полонської міської ради за 20 робочих днів, чим порушено вимоги підпункту 2 пункту l, пункту 2 статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації". Таким чином, суд першої інстанції не дослідив правомірність прийняття рішення Рішення від 12.07.2019 №15 Полонської міської ради.
Крім того, за відсутності затвердженого проекту відведення земельної ділянки, не врахувавши вимоги статті 79-1 Земельного кодексу України, Полонська міська рада Рішенням від 12.07.2019 №15 надала дозвіл виконавчому комітету Полонської міської ради ОТГ на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, 0,1000 га, кадастровий номер 6823610100:02:006:0969, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , яка згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с. 147, 153) відноситься до земель житлової та громадської забудови, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що суперечить доводам відповідача, що згідно Генерального плану та плану зонування території м. Полонне відноситься до земель рекреаційного призначення.
Отже, враховуючи встановлене, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що Полонська міська рада ОТГ, як власник земельної ділянки площею 0,1000 га, кадастровий номер 6823610100:02:006:0969, яка розташована за адресою: м. Полонне. вул. АДРЕСА_1 .С. Говорун. 36, здійснюючи свої повноваження та приймаючи Рішення №12 та пункт 6 Додатку 1 до Рішення №15, діяла у відповідності до Конституції України та законів України, оскільки міська рада не врахувала, що в межах зазначеної земельної ділянки знаходиться житловий будинок, який розташовано на земельній ділянці 400 (чотириста) кв.м., чим фактично позбавила позивачку у реалізації права власності на земельну ділянку у відповідності до вимог ст. 14 Конституції України.
Також, слід зазначити, що з 2014 року (з того часу як був виготовлений кадастровий номер) позивачка користується та оплачує земельний податок за земельну ділянку площею 0,10 га, яка розташована за адресою за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою №27944/22-01-57-06 від 17 липня 2019 року, виданою Шепетівським управлінням ГУ ДФС у Хмельницькій області.
Таким чином, колегія суддів вважає, що в процесі розгляду спору відповідач не довів правомірності своїх дій щодо прийняття Рішення від 12.07.2019 №12 "Про реєстрацію права комунальної власності на земельну ділянку", тому, вимоги позивачки визнати протиправним та скасувати Рішення №12 та пункт 6 Додатку 1 до рішення №15 від 12.07.2019 74-ї сесії І скликання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області підлягають задоволенню, як і вимога про зобов'язання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області розглянути на пленарному засіданні чергової сесії заяву ОСОБА_1 від 05.04.2019 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 6823610100:02:006:0969, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та прийняття вмотивованого та законного рішення.
У силу п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно зі ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:
1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;
2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;
3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;
4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на викладені обставини справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування рішення суду першої інстанції в частині незадоволених позовних вимог з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що при поданні адміністративного позову до адміністративного суду ОСОБА_1 сплатила 1536,80 грн., що підтверджується квитанцією від 05.08.2019 №0.0.1427875282.1 та за подання апеляційної скарги сплатила 2305 грн. 20 коп., що підтверджується квитанцією №0.0.1516876824.1, тому колегія суддів вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 3842 грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2019 року скасувати в частині відмови у задоволенні позову та стягнення судових витрат.
В цій частині частині прийняти нову постанову якою позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення №12 та пункт 6 Додатку 1 до рішення №15 від 12.07.2019 74-ї сесії І скликання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області.
Зобов'язати Полонську міську раду об'єднаної територіальної громади Хмельницької області розглянути на пленарному засіданні чергової сесії заяву ОСОБА_1 від 05.04.2019 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 6823610100:02:006:0969, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та прийняти вмотивоване та законне рішення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати (судовий збір) в розмірі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області.
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 27 лютого 2020 року.
Головуючий Смілянець Е. С.
Судді Охрімчук І.Г. Капустинський М.М.