Постанова від 19.02.2020 по справі 560/2292/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/2292/19

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Блонський В.К.

Суддя-доповідач - Ватаманюк Р.В.

19 лютого 2020 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Ватаманюка Р.В.

суддів: Полотнянка Ю.П. Драчук Т. О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2019 року (прийняте у м. Хмельницький) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - відповідач) про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

позивач 24.07.2019 звернувся із позовом до Хмельницького окружного адміністративного суду в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №968200152999 від 25.06.2019 про перерахунок пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на підставі рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.06.2018 у справі № 822/1721/18 здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.07.2019 із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, згідно з частиною 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції цієї норми до внесення змін Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII;

- у відповідності до статті 382 КАС України зобов'язати відповідача, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.10.2019 позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25.06.2019 № 968200152999 про перерахунок пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на підставі рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.06.2018 № 822/1721/18 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.07.2019 з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 10 років, але не вище 85 процентів заробітку, відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції цієї норми до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 № 2148-VІІІ.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що судом першої інстанції безпідставно не враховано те, що виконання рішення суду, позивачу проведено розрахунок пенсії за віком, починаючи з 01.05.2018 зі збільшенням пенсії на один відсоток заробітку, обчисленого за новою формулою, а не на умовах частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV, як цього вимагають положення частини 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому перерахована пенсія на виконання рішення суду обрахована та виплачена невірно, тому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2019 приведено у відповідність до норм чинного законодавства.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу вказавши, що у рішенні пенсійного органу №968200152999 від 25.06.2019 про перерахунок пенсії не враховано рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.06.2018 у справі №822/1721/18, що призводить до зменшення розміру пенсії позивача.

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16.12.2019 відкрито апеляційне провадження у даній справі. Ухвалою від 09.01.2020 розгляд справи призначено на 12.02.2020 в порядку письмового провадження. Проте, у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю члена колегії (лікарняний), розгляд справи перенесено на 19.02.2020.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлені та неоспорені сторонами такі обставини.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.06.2018 по справі № 822/1721/18, яке набрало законної сили згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 26.09.2018, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.05.2018 із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 10 років, але не вище 85 процентів заробітку, згідно ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.05.2018 з врахуванням проведених виплат.

Зазначеним рішенням також встановлено, що ОСОБА_1 має статус громадянина, який потерпів від Чорнобильської катастрофи (I категорія), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 12.07.1994.

Позивачу призначена пенсія за віком на пільгових умовах (за Списком № 1) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.06.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувало розмір пенсії позивача, та з 01.05.2018 призначило її в розмірі 14 350 грн.

У визначеному розмірі пенсія виплачувалась позивачу по 30.11.2018.

З 01.12.2018 позивачу відповідачем проведено автоматичний перерахунок пенсії позивача, та її розмір з 01.12.2018 склав 14 970 грн.

В подальшому рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25.06.2019 за № 968200152999 про перерахунок пенсії, призначено позивачу з 01.07.2019 пенсію в розмірі 13 308,23 грн.

17.07.2019 листом № 23824/03 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, за результатами розгляду заяви позивача щодо зменшення розміру пенсії після виконання рішення суду зазначило, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено детальний аналіз матеріалів пенсійної справи та встановлено помилку при виконанні рішення суду у застосуванні п.2 ст. 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зокрема, проведено збільшення пенсії на один відсоток заробітку, обчисленого за новою формулою, а не з врахуванням вимог п.2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Враховуючи вищезазначене, розмір пенсії з 01.07.2019 приведено у відповідність до норм чинного законодавства.

Позивач не погодившись із вказаними діями відповідача, звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач безпідставно застосував до спірних правовідносин положення п.3 ч.2 розд. І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" №2148-VIII від 03.10.2017, згідно якого пункт 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII доповнено словами і цифрами: "у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тим самим неправомірно звузивши існуюче право позивача на соціальний захист, встановлене законом, реалізація якого попередньо була захищена судовим рішенням, що набрало законної сили.

Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції за такими доводами.

Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) в редакції, чинній до 11.10.2017, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

11.10.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 № 2148-VIII, згідно із пунктом 3 частини 2 розділу І якого частину 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" доповнено словами і цифрами: "у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Частиною 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон 1058-IV) зазначено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Отже, особам надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно з абзацом 2 частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV, за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.

Таким чином, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Враховуючи, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І, на нього розповсюджується дія статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватись за кожен повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах, зокрема, від 05.09.2018 у справі № 565/1062/17, від 21.02.2019 у справі №565/1071/17.

При цьому, колегія суддів відхиляє твердження відповідача щодо застосування до позивача частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" разом з частиною 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до чинної редакції норми, з огляду на наступне.

Так, з ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII слідує, що обмеження у застосуванні пільгового обчислення стажу роботи стосуються саме "призначення пенсії", а не інших випадків. При цьому таке обмеження пов'язане з призначенням особі пенсії на умовах ч. 2 ст. 27 Закону № 1058-IV.

Однак пенсію за віком позивачу було призначено згідно Закону України № 1058-IV, а рішенням суду від 24.10.2018 по справі № 822/1721/18 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.05.2018 із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 10 років, але не вище 85 процентів заробітку, згідно ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII, починаючи з 01.05.2018 з врахуванням проведених виплат.

Відтак, рішенням суду фактично визнано за позивачем право на перерахунок пенсії за віком відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції до 11.10.2017.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач безпідставно застосував до спірних правовідносин положення п.3 ч.2 розд. І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" №2148-VIII від 03.10.2017, згідно якого пункт 2 статті 56 Закону №796-XII доповнено словами і цифрами: "у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тим самим неправомірно звузивши існуюче право позивача на соціальний захист, встановлене законом, реалізація якого попередньо була захищена судовим рішенням, що набрало законної сили.

Водночас, судом першої інстанції вірно зазначено, що у Законі України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" №2148-VIII від 03.10.2017 відсутнє застереження про те, що зміни, які вносяться до пункту 2 статті 56 Закону №796-XII, поширюються на обчислення розміру пенсії особам, яким така пенсія призначена до набрання чинності такими змінами.

Отже, зазначені зміни стосуються тих пенсій, які були призначені вперше та після внесення цих змін. Оскільки пенсія позивачу не призначається вперше, а підлягає перерахунку згідно рішення суду, то на нього не поширюється вказана умова.

Враховуючи вищевикладені обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 968200152999 від 25.06.2019 про перерахунок пенсії та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.07.2019 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 10 років, але не вище 85% заробітку.

На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2019 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 325 КАС України та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Ватаманюк Р.В.

Судді Полотнянко Ю.П. Драчук Т. О.