Постанова від 19.02.2020 по справі 160/7116/19

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2020 року м. Дніпросправа № 160/7116/19

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Прокопчук Т.С. (доповідач),

суддів: Кругового О.О., Шлай А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Криворізький залізорудний комбінат"

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 7 жовтня 2019 року (головуючий суддя: Турова О.М.) по адміністративній справі № 160/7116/19, розглянутій у письмовому провадженні

за позовом Публічного акціонерного товариства "Криворізький залізорудний комбінат" до старшого державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель, начальника відділу контролю за використанням та охороною земель у Петрівському, Долинському, Новгородківському районах Іщенка В.А., третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання протиправними дій та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач Публічне акціонерне товариство "Криворізький залізорудний комбінат" (далі - ПАТ "Криворізький залізорудний комбінат") 29.07.2019 року звернувся до суду з позовом до відповідача старшого державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель, начальника відділу контролю за використанням та охороною земель у Петрівському, Долинському, Новгородківському районах Іщенка В.А., 3 особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, в якому просить визнати протиправними дії старшого державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель, начальника відділу контролю за використанням та охороною земель у Петрівському, Долинському, Новгородківському районах Іщенка В.А. щодо проведення 25.06.2019 року перевірки дотримання ПАТ "Криворізький залізорудний комбінат" земельного законодавства;

- визнати протиправним та скасувати припис старшого державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель, начальника відділу контролю за використанням та охороною земель у Петрівському, Долинському, Новгородківському районах Іщенка В.А. від 25.06.2019 року №279-ДК/0280/Пр/03/01/-19.

Позовні вимоги обґрунтовано протиправністю дій відповідача в частині проведення перевірки дотримання ПАТ "Криворізький залізорудний комбінат" земельного законодавства; та покладання на позивача оскаржуваним приписом зобов'язання вчинити дії щодо оформлення права користування земельною ділянкою, яка позивачем використовується на підставі договору довгострокового тимчасового користування лісами №07-09/1034/993 від 03.08.2017р., укладеному з Державним підприємством "Долинське лісове господарство", на підставі розпорядження голови Кіровоградської обласної державної адміністрації.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 7 жовтня 2019 року у задоволенні позову відмовлено з підстав правомірності дій відповідача.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ПАТ "Криворізький залізорудний комбінат" подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить рішення скасувати та прийняти постанову, якою задовольнити позовні вимоги через порушення судом норм матеріального права.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч.1,2,3 ст.242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Крім того, ст.2 та ч.4 ст.242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зазначеним вимогам процесуального закону рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 7 жовтня 2019 року відповідає, в зв'язку з чим вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Із матеріалів справи вбачається, що у виконання наказу №279-ДК від 24.05. 2019 року начальника Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області Зінченко І. "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" відповідно до вимог Земельного кодексу України, Законів України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", "Про охорону земель", Положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, згідно з Планом роботи Управління з контролю за використанням та охороною земель на ІІ квартал 2019 року наказано здійснити заходи з державного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки під час використання земель рекреаційного призначення, стосовно земельних ділянок площею 4,30 га та 1,5 га, розташованих на території Іскрівської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області, старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель, начальника відділу контролю за використанням та охороною земель у Петрівському, Долинському, Новгородківському районах Іщенко В.А. (далі старшим державним інспектором Іщенко В.А. ) 25.06.2019р. проведено обстеження земельної ділянки, розташованої за межами населеного пункту с. Іскрівка на території Іскрівської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області площею 4,3000га (кадастровий номер не присвоєно), форма власності - державна, категорія земель - землі рекреаційного призначення, за результатами якого складено акт обстеження земельної ділянки №279-ДК/449/АО/10/01/-19 від 25.06.2019р.

В акті зазначено, що при обстеженні земельної ділянки встановлено, що ця земельна ділянка використовується ПАТ "Криворізький залізорудний комбінат" для розміщення бази відпочину "Зарічна", при цьому документи, що підтверджують державну реєстрацію права власності чи права постійного користування або права оренди земельної ділянки відсутні.

В цей же день 25.06.2019 року на підставі означеного наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №279-ДК від 24 травня 2019 року та відповідно до вимог статей 6 і 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" старшим державним інспектором Іщенком В.А. проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства щодо вищевказаної земельної ділянки, за результатами якої складено акт №279-ДК/507/АП/09/01/-19 від 25.06.2019 р.

В акті зазначено, що перевіркою встановлено, що земельну ділянку, розташовану за межами населеного пункту с. Іскрівка на території Іскрівської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області, площею 4,3000 га (кадастровий номер не присвоєно), використовує ПАТ "Криворізький залізорудний комбінат" для розміщення бази відпочинку "Зарічна", при цьому договір оренди на земельну ділянку під базою відпочинку "Зарічна" не укладено та не зареєстровано відповідно до чинного законодавства, чим порушено ст.ст. 116, 125, 126 Земельного кодексу України.

З урахуванням встановлених проведеною перевіркою порушень земельного законодавства 25.06.2019 року старшим державним інспектором Іщенком В.А. видано припис №279-ДК/0280/Пр/03/01/-19 від 25.06.2019р.,яким приписано в термін 30 календарних днів укласти договір оренди землі з розпорядником земель рекреаційного призначення та здійснити його державну реєстрацію відповідно до норм чинного законодавства України, припис вручено керівникові ПАТ "Криворізький залізорудний комбінат".

Зазначені дії щодо проведення перевірки та видання припису оскаржені в судовому порядку.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч. 1, 2 ст.2 , 187 , 188 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади; контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України; державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

У відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 №482 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності є завданнями Держгеокадастру.

Відповідно до пп.25-1 п.4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015р. №15, Держгекадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності.

Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначає Закон України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.2003 №963-IV, який спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.

Положеннями ст.4, 5, 6,9,10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначено, що об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України, який здійснює центральний орган виконавчої влади, та забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів; до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать, зокрема, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю та виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням шляхом проведення перевірок.

При цьому державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право ,в тому числі ,безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності тощо.

Посилання позивача на порушення відповідачем положень ст.ст. 4, 5, 6, 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" спростовується змістом цього Закону, яким визначено чіткий перелік відносин, на які поширюється його дія. Особливості та обмеження перевірок, визначені у вказаному Законі, не відносяться до перевірок земель Держгеокадастром та його територіальними органами, оскільки такі обмеження застосовуються лише до застосування Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Держгеокадастр та його територіальні органи не відноситься до органів перелічених у ч.2 ст.2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" , при цьому об'єктом перевірки була земельна ділянка, а не господарська діяльність підприємства.

Спірні правовідносини врегульовані нормами Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", який є спеціальним, яким врегульовано правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 13.03.2019 у справі №826/11708/17 та від 15.07.2019р. у справі №140/2320/18.

Матеріалами справи підтверджено, і зазначена обставина не заперечується позивачем, що ПАТ "Криворізький залізорудний комбінат" використовує земельну ділянку, розташовану за межами населеного пункту с. Іскрівка на території Іскрівської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області, площею 4,3000 га (кадастровий номер не присвоєно), для розміщення бази відпочинку "Зарічна", при цьому договір оренди на земельну ділянку під базою відпочинку "Зарічна" не укладено та не зареєстровано відповідно до чинного законодавства.

Посилання позивача на правомірність використання земельної ділянки на підставі договору довгострокового тимчасового користування лісами №07-09/1034/993 від 03.08.2017р., укладеному з Державним підприємством "Долинське лісове господарство", згідно розпорядження голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 22.08.2017р. №385-р.,спростовується відсутністю доказів здійснення позивачем державної реєстрації вищевказаного права користування означеною вище земельною ділянкою, як того вимагають приписи ст.125, 126 Земельного кодексу України.

Викладене свідчить, що відповідач з дотриманням вимог чинного законодавства правомірно здійснив перевірку дотримання ПАТ "Криворізький залізорудний комбінат" вимог земельного законодавства щодо вищевказаної земельної ділянки , провів обстеження спірної земельної ділянки, за результатами якого в межах своїх повноважень склав акти обстеження земельної ділянки, та видав припис про усунення порушень земельного законодавства позивачем.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

За таких обставин суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалене рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст. 315, 316, 221, 322, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Криворізький залізорудний комбінат" - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 7 жовтня 2019 року по адміністративній справі № 160/7116/19 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 19 лютого 2020 року та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий - суддя Т.С. Прокопчук

суддя О.О. Круговий

суддя А.В. Шлай