Постанова від 26.02.2020 по справі 200/10604/19-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2020 року справа №200/10604/19-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів: Арабей Т.Г., Міронової Г.М., секретар судового засідання - Мірошниченко О.Л.,

за участю:

позивача: - ОСОБА_1

представника позивача - Біленко С.М.

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року у справі № 200/10604/19-а (головуючий І інстанції Голошивець І.О., повний текст рішення складено 19.11.2019 року у приміщенні суду за адресою: вул. Добровольського, 1, м. Слов'янськ Донецької області) за позовом ОСОБА_1 до Соледарської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2019 року ОСОБА_1 (далі-позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Соледарської міської ради (далі-відповідач, міська рада) в якому, з урахуванням зміненої позовної заяви, просив:

- визнати протиправним нарахування та виплату заробітної плати починаючи з 1 січня 2017 року виконуючому обов'язки старости ОСОБА_2 Митрофановичу з застосуванням посадового окладу в сумі 2910,00 грн.;

- зобов'язати Соледарську міську раду здійснити перерахунок ОСОБА_1 заробітної плати та належних йому платежів, що мають прив'язку до посадового окладу: починаючи з 1 січня 2017 року з розрахунку розміру посадового окладу старости в сумі 1530,00 грн., починаючи з 26 травня 2017 року з розрахунку розміру посадового окладу старости в сумі 4800,00 грн., починаючи з 18 травня 2018 року з розрахунку розміру посадового окладу старости в сумі 7000,00 грн., починаючи з 25 червня 2019 року з розрахунку розміру посадового окладу старости в сумі 9000,00 грн., та розміру надбавки до посадового окладу за 7 ранг посадової особи місцевого самоврядування в сумі 600,00 грн. і виплатити виниклу заборгованість за вирахуванням раніше виплачених сум (а.с. 3-4, .

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року у задоволенні позову відмовлено, оскільки позивач обіймає посаду виконуючого обов'язки старости, вказана посада є виборною, доказів обрання ОСОБА_1 на посаду старости та складання ним присяги суду не надано, розмір та умови оплати праці відносно позивача зберіглись на рівні сільського голови до приєднання до об'єднаної територіальної громади (а.с. 115-116).

Позивач з вказаним рішенням суду не погодився та подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позов у повному обсязі. В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначив, що норми статті 83 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» є складовою частиною розділу ІІ1 «Порядок добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад» вказаного закону. Розділ ІІ1 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» набрав чинності 19.03.2017 року в той час, як відповідач - Соледарська міська рада, створена шляхом об'єднання територіальних громад населених пунктів Соледарської міської ради, Міньківської, Никифорівської, Васюківської, Парасковіївської, Роздолівської, Бахмутської, Яковлівської, Берестівської, Володимирівської сільських рад Бахмутського району Донецької області і набула повноважень лише 25.12.2016 року. Вважає, що судом застосовано норми Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» які не діли на час закінчення виконання ним повноважень Васюківського сільського голови. Також вважає, необґрунтованим висновок суду, що позивач є виконуючим обов'язки старости, розмір та умови оплати праці відносно якого збереглись на рівні сільського голови до приєднання, а саме у розмірі 2910,00грн та те, що підвищення посадового окладу, як старости до позивача не застосовуються, оскільки вказаний висновок не обґрунтований жодним законодавчим актом. Посилається на ч. 3 розділу IV «Прикінцеві положення» Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» відповідно до якої, у селах, селищах, в яких знаходилися органи місцевого самоврядування територіальних громад, що об'єдналися, обов'язки старости до обрання на перших виборах старости виконує особа, яка здійснювала повноваження сільського, селищного голови відповідної територіальної громади до об'єднання. На думку апелянта, будучи Васюківським сільським головою до об'єднання в Соледарську об'єднану територіальну громаду, на позивача в силу закону, були покладені виконання обов'язків старости територіальних громад населених пунктів, які входили до юрисдикції Васюківської сільської ради до об'єднання. Посилається на помилковість висновку стосовно ненадання доказів прийняття позивачем присяги посадової особи місцевого самоврядування оскільки в його трудовій книжці вже міститься запис про складання присяги відповідно до ч. 4 ст. 11 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Виконуючи обов'язки старости, позивач в силу ч.1 ст. 141 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є посадовою особою місцевого самоврядування і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету та враховуючи норми ч.1 ст. 13 Закону України «Про оплату праці» розрахунок заробітної плати позивача повинен здійснюватись на підставі законодавчих та інших нормативних актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів у межах бюджетних асигнувань та інших позабюджетних доходів, а тому посадовий оклад позивача повинен встановлюватись згідно додатку 50 постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268, а розмір надбавки до посадового окладу за ранги посадових осіб місцевого самоврядування згідно додатку № 57 вказаної постанови з урахуванням внесених змін постановами КМУ (а.с. 120-122).

Від Соледарської міської ради надійшов відзив на апеляційну скаргу в якому зазначено, що посада старости відповідно до ст. 14-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є виборною посадою місцевого самоврядування, проте позивач процедуру виборів на посаду старости не проходив. Також законодавчо визначено, що за в.о. старости зберігається розмір та умови праці, що були йому встановлені як сільському, селищному голові до приєднання до об'єднаної територіальної громади.

У судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали доводи апеляційної скарги та просили її задовольнити. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Суд, заслухав суддю - доповідача, пояснення представника відповідача, перевірив матеріали справи, обговорив доводи апеляційної скарги та відзиву на неї пояснення позивача та його представника встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 3 листопада 2015 року був обраний Васюківським сільським головою, і здійснював повноваження сільського голови протягом 2015 - 2016 років, що підтверджується відповідними записами у його трудовій книжці серії НОМЕР_1 (а.с. 5-11).

Рішенням Соледарської міської ради від 25.12.2016 року № 7/1-18, до проведення перших виборів старост на території юрисдикції Соледарської міської ради об'єднаної територіальної громади, обов'язок старости покладено на ОСОБА_1 , який здійснював повноваження Васюківського сільського голови до об'єднання. Визначено, що староста ОСОБА_1 здійснює свої повноваження на території сіл Бондарне, Васюківка, Пазено, Сакко і Ванцетті, Федорівка та Хромівка (а.с. 18).

Виконання обов'язків старости на ОСОБА_1 також підтверджуються відповідними записами в його трудовій книжці (8-11).

Вважаючи дії Соледарської міської ради з нарахування та виплати ОСОБА_1 заробітної плати з моменту набуття ним повноважень виконуючого обов'язки старости з застосуванням посадового окладу в сумі 2910,00 грн. протиправними і такими, що порушують його права, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» старостинський округ - частина території об'єднаної територіальної громади, утвореної відповідно до Закону України »Про добровільне об'єднання територіальних громад», на якій розташовані один або декілька населених пунктів (сіл, селищ), крім адміністративного центру об'єднаної територіальної громади, визначена сільською, селищною, міською радою з метою забезпечення представництва інтересів жителів такого населеного пункту (населених пунктів) старостою.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» від 05.02.2015 року № 157-VIII, цей Закон регулює відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад.

Статтею 2 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» передбачено, що добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: 1) конституційності та законності; 2) добровільності; 3) економічної ефективності; 4) державної підтримки; 5) повсюдності місцевого самоврядування; 6) прозорості та відкритості; 7) відповідальності.

Відповідно до ст. 3 Закону України »Про добровільне об'єднання територіальних громад», суб'єктами добровільного об'єднання територіальних громад є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст. Об'єднана територіальна громада, адміністративним центром якої визначено місто, є міською територіальною громадою, центром якої визначено селище, - селищною, центром якої визначено село, - сільською.

Судами встановлено, що 25.12.2016 року за наслідком перших виборів депутатів Соледарської міської ради Бахмутського району Донецької області та Соледарського міського голови від 18.12.2016 об'єднаної територіальної громади, утвореної шляхом об'єднання територіальних громад населених пунктів Соледарської міської ради, Міньківської, Никифорівської, Васюківської, Парасковіївської, Роздолівської, Бахмутської, Яковлівської, Берестівської, Володимирівської сільських рад Бахмутського району Донецької області, набули повноваження Соледарська міська рада Бахмутського району Донецької області сьомого скликання та Соледарський міський голова.

Як вже зазначалось, на підставі рішення Соледарської міської ради від 25.12.2016 року №7/1-18, до проведення перших виборів старост на території юрисдикції Соледарської міської ради об'єднаної територіальної громади, обов'язок старости покладено на ОСОБА_1 , який здійснював повноваження Васюківського сільського голови до об'єднання. Визначено, що староста ОСОБА_1 здійснює свої повноваження на території сіл Бондарне, Васюківка, Пазено, Сакко і Ванцетті, Федорівка та Хромівка.

Приписами статті 14-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що староста є виборною посадовою особою місцевого самоврядування.

Староста обирається жителями села, селища (сіл, селищ), розташованого на території відповідного старостинського округу, на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі.

Повноваження старости починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації.

Строк повноважень старости, обраного на чергових виборах, становить п'ять років, крім випадків дострокового припинення його повноважень з підстав і в порядку, визначених цим Законом.

Староста є членом виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради за посадою.

ОСОБА_3 не може мати інший представницький мандат, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.

Порядок організації роботи старости визначається цим та іншими законами, а також Положенням про старосту, затвердженим сільською, селищною, міською радою.

Згідно з абзацом 4 частини 1 статті 8-3 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», сільський, селищний голова територіальної громади, що приєдналася до об'єднаної територіальної громади, виконує обов'язки старости відповідно до закону на період повноважень ради об'єднаної територіальної громади поточного скликання. За ним зберігаються розмір та умови оплати праці, що були йому встановлені як сільському, селищному голові до приєднання.

Отже, аналіз наведених норм дає підстави зробити висновок про те, що староста є виборною посадовою особою місцевого самоврядування та за сільським, селищним головою територіальної громади, який виконує обов'язки старости зберігаються розмір та умови оплати праці, що були йому встановлені як сільському, селищному голові до приєднання.

Проте позивачем не надано доказів обрання його на посаду старости.

Посадовий оклад сільських та селищних голів, до об'єднанання в територіальні громади, визначає додаток 54 до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».

Судами встановлено, та не заперечується сторонами, на момент об'єднання оклад ОСОБА_1 становив 2910,00 грн.

З матеріалів справи вбачається, що Розпорядженням міського голови Соледарської міської ради від 03.01.2017 року № 2 збережено посадовий оклад, надбавки та доплати виконуючим обов'язки старости, що були їм встановлені як сільським головам до об'єднання в територіальну громаду, до обрання на перших виборах старост. Штатним розписом міської ради від 01.01.2017 року визначено, що посадовий оклад посади « ОСОБА_3 (5категорія, 9 ранг) складає 2773,00грн (а.с. 52-54).

Розпорядженням міського голови Соледарської міської ради від 26.05.2017 року № 169р збережено посадовий оклад, надбавки та доплати виконуючим обов'язки старости, що були їм встановлені як сільським головам до об'єднання в територіальну громаду, до обрання на перших виборах старост. Штатним розписом міської ради від 26.05.2017 року визначено, що посадовий оклад посади старости який очолює територіальні громади сіл Бондарне, Васюківка, Пазено, Сакко і Ванцетті, Федорівка, Хромівка складає 4800,00грн (а.с. 64-70).

Розпорядженням міського голови Соледарської міської ради від 18.05.2018 року № 128р збережено посадовий оклад, надбавки та доплати виконуючим обов'язки старости, що були їм встановлені як сільським головам до об'єднання в територіальну громаду, до обрання на перших виборах старост. Штатним розписом міської ради від 18.05.2018 року визначено, що посадовий оклад посади старости складає 7000,00грн (а.с. 80-82).

Розпорядженням міського голови Соледарської міської ради від 25.06.2019 року № 137р збережено посадовий оклад, надбавки та доплати виконуючим обов'язки старости, що були їм встановлені як сільським головам до об'єднання в територіальну громаду, до обрання на перших виборах старост. Штатним розписом міської ради від 25.06.2019 року визначено, що посадовий оклад посади старости складає 9000,00грн (а.с. 80-82).

Колегія суддів зазначає, що Управлінням східного офісу Держаудитслужби в Донецкій області було проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Соледарської міської ради за період з 01.08.2015 року по 31.05.2019 року та складено Акт від 27.09.2019 року № 04.05.08-979/009 в якому зазначено, що оклади працівникам Соледарської міської ради встановлені відповідно до постанови КМУ № 268 від 09.03.2006 року а при нарахуванні та виплати працівникам посадових окладів, тарифних ставок порушень не встановлено (а.с. 41-49).

Крім того, вищезгадані розпорядження позивачем не оскаржувались, не скасовані та на відповідний час були чинними.

Суд апеляційної інстанції погоджується з доводами апелянта стосовно відсутності підстав для повторного складання присяги, разом з тим вказана обставина не є суттєвою, оскільки не впливає на порядок розрахунку посадового окладу посади яку обіймає позивач.

Враховуючи вищезазначене та те, що ОСОБА_1 є виконуючим обов'язки старости, розмір та умови оплати праці відносно позивача зберіглись на рівні сільського голови до приєднання, тобто у розмірі 2910,00 грн.

З огляду на викладене апеляційний суд погоджує висновок суду першої інстанції, що підвищення посадового окладу, як старості до ОСОБА_1 не застосовується, оскільки позивачем не пройдено процедуру обрання вказаної посади.

Відповідно до положень ч.1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, оскільки суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року у справі № 200/10604/19-а за позовом ОСОБА_1 до Соледарської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року у справі № 200/10604/19-а - залишити без змін.

Повний текст постанови складений та підписаний 26 лютого 2020 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення окрім випадків визначених статтєю 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач: І.В. Геращенко

Судді: Т.Г. Арабей

Г.М. Міронова