26 лютого 2020 року м. Дніпросправа № П/811/415/18
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Шальєвої В.А.
суддів: Білак С.В., Олефіренко Н.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду заяву ОСОБА_1 про перегляд у зв'язку з виключними обставинами постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2018 р. в справі № П/811/415/18 за позовом ОСОБА_1 до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.03.2018 р. частково задоволено позов ОСОБА_1 до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, визнано протиправною відмову Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області від 29.01.2018 року за №67/І-11 у здійснені ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України Про прокуратуру (в редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ) на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області від 17.11.2017 року №19-1046 вих.-17 про посадовий оклад і доплати за класний чин та за урахуванням інших виплат, сум надбавок, доплат, премій, допомог, індексацій, визначених у наявній в пенсійній справі довідки, виданої прокуратурою Кіровоградської області від 01 лютого 2016 року за №18-59 вих-16, із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку - 90%, без обмеження граничного розміру пенсії; зобов'язано Кропивницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ) на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області від 17.11.2017 року №19-1046 вих.-17 про посадовий оклад і доплати за класний чин та за урахуванням інших виплат, сум надбавок, доплат, премій, допомог, індексацій, визначених у наявній в пенсійній справі довідки, виданої прокуратурою Кіровоградської області від 01 лютого 2016 року за №18-59 вих-16, із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку - 90%, без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою до сплати сумою пенсії з 01 січня 2018 року.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2018 р. рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.03.2018 р. скасоване, ухвалено нове судове рішення, яким відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1
13.01.2020 р. ОСОБА_1 звернувся до Третього апеляційного адміністративного суду із заявою про перегляд постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2018 р. у зв'язку з виключними обставинами, в обґрунтування якої вказав, що Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (справа № 3-209/2018(2413/18, 2807/19)) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Рішення встановлено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Установлено такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції і прийняти нове рішення про задоволення позову.
Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 1 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши обставини справи, суд доходить до висновку, що заява не може бути задоволена.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 10.11.2010 року перебуває на обліку в Кропивницькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області, отримує пенсію за вислугу років у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України №2663-111 від 12.07.2001, чинній на час виходу позивача на пенсію), у розмірі 90% від суми відповідного заробітку.
Загальний страховий стаж позивача становить 24 роки 9 місяці 20 днів, із якого на посаді прокурора - 22 роки 22 дні.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», яка набрала чинності 06 вересня 2017 року, затверджено нові схеми посадових окладів працівникам органів прокуратури.
17 листопада 2017 року прокуратурою Кіровоградської області позивачу надано інформацію щодо розміру заробітної плати та її окремі складові заступника прокурора відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657.
17 січня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру, з врахуванням довідки прокуратури Кіровоградської області від 17.11.2017 №19-1046 вих-17.
Кіровоградським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області за вих.№67/І-11 від 29.01.2018 року позивачу повідомлено, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених зокрема Законом України «Про прокуратуру», не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються, пославшись на ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якої умови перерахунку призначених працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, а на день надання відповіді така постанова відсутня, у зв'язку з чим законодавчі підстави для проведення перерахунків також відсутні
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції зазначив, що враховуючи, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій не визначено Кабінетом Міністрів України, відповідно відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема Законом України «Про прокуратуру», оскільки вказаний Закон таких умов не містить. Сама по собі зміна оплати праці прокурорсько-слідчих працівників не є підставою для перерахунку пенсії, оскільки така обставина не визначена в діючому законодавстві як підстава для такого перерахунку, а зміни, внесені Законом України № 76 від 28.12.2014 р. до ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789 та до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697, неконституційними не визнавались і не скасовувались.
Підстави перегляду судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами встановлені статтею 361 КАС України, відповідно до частини 1 якої судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
За приписами пункту 1 частини 5 статті 361 КАС підставами для перегляду судових рішень у зв'язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.
Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019 (справа № 3-209/2018(2413/18, 2807/19)) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Установлено такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Встановлена Конституційним Судом України неконституційність положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, застосованого судом апеляційної інстанції при вирішенні цієї справи, могла бути підставою для перегляду судового рішення у зв'язку з виключними обставинами, якщо б судове рішення, яке просить переглянути позивач, підлягало б виконанню та не було б виконане на час ухвалення Конституційним Судом України Рішення щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019.
В спірному випадку постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2018 р., яке просить переглянути ОСОБА_1 у зв'язку з виключними обставинами, відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 , відповідно, це судове рішення не підлягало виконанню.
Відтак, зважаючи на приписи пункту 1 частини 5 статті 361 КАС, за якими підставами для перегляду судових рішень у зв'язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане, враховуючи, що судове рішення, яке просить переглянути заявник не підлягало виконанню, суд доходить до висновку про відсутність підстав, визначених п. 1 ч. 5 ст. 361 КАС України, для перегляду у зв'язку з виключними обставинами постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.02.2017 р.
Статтею 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» встановлено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Конституційним Судом України в рішенні № 7-р(II)/2019 від 13.12.2019 р. вказано про втрату чинності положеннями закону саме з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 13 грудня 2019 р. та установлено порядок виконання цього Рішення, відповідно до якого частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, а частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції.
Тобто, саме з 13 грудня 2019 р. втратили чинність положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно, саме з 13.12.2019 р. позивач набув право на перерахунок пенсії, яке може бути реалізовано позивачем шляхом звернення до відповідного органу Пенсійного фонду з питання перерахунку пенсії.
Частиною 4 статті 368 КАС України встановлено, що за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може:
1) відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі;
2) задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення;
3) скасувати судове рішення і закрити провадження у справі або залишити позов без розгляду.
Таким чином, суд відмовляє у задоволенні заяви про перегляд постанови суду апеляційної інстанції у зв'язку з виключними обставинами.
Керуючись статтями 328, 361, 368-369 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд у зв'язку з виключними обставинами постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2018 р. в справі № П/811/415/18 за позовом визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили з дати підписання суддями 26.02.2020 р. та може бути оскаржена касаційному шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили.
Повне судове рішення складено та підписано суддями 26.02.2020 р.
Суддя-доповідач В.А. Шальєва
суддя С.В. Білак
суддя Н.А. Олефіренко