ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
27 лютого 2020 року м. Київ № 826/3139/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
доГенерального Штабу Збройних Сил України
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії ,
Позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Генерального штабу Збройних Сил України, яка полягає у не включенні до довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 : щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії згідно ст. 27 ДС ЗС України, грошової винагороди за безпосередню участь в АТО, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні;
- зобов'язати Генеральний штаб Збройних сил України оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві довідку, яка передбачає у складі додаткових видів грошового забезпечення, що враховуються під час обчислення пенсії ОСОБА_1 такі виплати:
- щомісячна додаткова грошова винагорода - 113 210,45 грн.;
- грошова допомогу на оздоровлення - 15 567,00 грн;
- матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 15 585,27 грн;
- премія (ст.27 ДС ЗС України) - 20 008,27 грн.;
- винагорода за безпосередню участь в АТО - 7 924,15 грн.;
- індексація - 636,33 грн.;
- одноразова допомога при звільненні з військової служби - 108 969,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.02.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та проведення судового засідання.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач підтримує заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просить суд їх задовольнити, посилаючись на доводи, викладені в позовній заяві.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись при цьому на те, що нова довідка з додатковими видами грошового забезпечення про які вказує позивач, вже була отримана особисто ОСОБА_1 , внаслідок чого правові підстави для зобов'язання відповідача вчиняти певні дії відсутні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ОСОБА_1 проходив службу у Збройних Силах України та наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 11 вересня 2017 року № 636 звільнений з військової служби у відставку (за станом здоров'я), виключений зі списків особового складу наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 05 жовтня 2017 року № 222.
Отже, Позивач є пенсіонером Збройних Сил України та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (надалі - Закон №2262).
10 жовтня 2017 року Фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних сил України складено Довідку №305/720 про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії полковника ОСОБА_1 , до якої не було включено наступні додаткові види грошового забезпечення за період з жовтня 2015 по вересень 2017, а саме: щомісячна додаткова грошова винагорода - 113 210,45 грн.; грошова допомога на оздоровлення - 15 567,00 грн; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 15 585,27 грн; премія (ст.27 ДС ЗС України) - 20 008,27 грн.; винагорода за безпосередню участь в АТО - 7 924,15 грн.; індексація - 636,33 грн.; одноразова допомога при звільненні з військової служби - 108 969,00 грн.
Як зазначає позивач та не заперечено і не спростовано відповідачем, зазначена довідка була направлена Генеральним штабом Збройних Сил України органу Пенсійного фонду для врахування при призначенні пенсії ОСОБА_1 , що власне й зумовило нарахування та виплату пенсії в меншому від належного розмірі, без врахування перелічених вище видів грошового забезпечення.
Однак, 11.01.2018 відповідачем на запит позивача в рамках Закону України «Про звернення громадян» складено та видано позивачу оновлену довідку №305/20 про суми нарахованого (виплаченого) грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, одноразових додаткових видів грошового забезпечення, премій, винагороди за тривалість безперервної військової служби, грошової винагорода за безпосередню участь в АТО, індексації та грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, до якої включено всі без виключення додаткові види грошового забезпечення, які не були включені до попередньої довідки та які перелічені позивачем в прохальній частині позову.
В той же час, суть спору зводиться до того, що оскільки відповідачем в первісній довідці не були враховані додаткові види грошового забезпечення, а довідка від 11.01.2018 №305/20 хоч і містить всі додаткові види грошового забезпечення, про які зазначає позивач, проте не була направлена відповідачем до ГУ ПФУ, вказані обставини тягнуть за собою виплату позивачу пенсії у меншому, а ніж то має бути, розмірі.
За таких обставин позивач звернувся до суду з даним позовом.
Оцінивши за правилами ст. 90 КАС України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, Закон № 2262- XII.
В той же час, статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII (надалі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частиною другою статті 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-XII).
Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.
Аналіз наведених норм дає змогу дійти висновку про те, що відповідачем при складенні Довідки від 10.10.2017 №720 безпідставно не було включено до додаткових видів грошового забезпечення позивача за період з жовтня 2015 по вересень 2017 такі види грошового забезпечення, як щомісячна додаткова грошова винагорода - 113 210,45 грн.; грошова допомогу на оздоровлення - 15 567,00 грн; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 15 585,27 грн; премія (ст.27 ДС ЗС України) - 20 008,27 грн.; винагорода за безпосередню участь в АТО - 7 924,15 грн.; індексація - 636,33 грн.; одноразова допомога при звільненні з військової служби - 108 969,00 грн.
Однак, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в цій частині, адже зазначене порушення норм ст.43 Закону № 2262-ХІІ було усунуто відповідачем самостійно до моменту подання позову, шляхом складення довідки від 11.01.2018 №305/20, правильність оформлення якої позивачем не заперечується, внаслідок чого саме по собі визнання протиправною бездіяльності відповідача про що просить позивач, жодним чином не призведе до відновлення порушених станом на жовтень 2017 року прав позивача, що в свою чергу не відповідатиме завданню адміністративного судочинства України, внаслідок чого в позові в цій частині належить відмовити.
Стосовно позовних вимог про зобов'язання Генеральний штаб Збройних сил України оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві довідку, яка передбачає у складі додаткових видів грошового забезпечення, що враховуються під час обчислення пенсії ОСОБА_1 такі виплати, як щомісячна додаткова грошова винагорода - 113 210,45 грн.; грошова допомогу на оздоровлення - 15 567,00 грн; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 15 585,27 грн; тощо, суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 року №937, на обласні військові комісаріати покладаються наступні обов'язки, в тому числі: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393» (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №35/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою; складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.
При цьому, за змістом п.2.12 Інструкції, на фінансово-економічне управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України покладається, в тому числі: забезпечення підпорядкованих обласних військових комісаріатів документами з питань соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, своєчасне внесення змін до цих документів, ведення обліку наказів, директив і роз'яснень з цих питань.
Наведеними вище нормативно-правовими актами не передбачено обов'язку генерального штабу Збройних Сил України оформлювати та подавати безпосередньо органам Пенсійного фонду довідок щодо додаткових видів грошового забезпечення колишніх військовослужбовців.
За таких обставин суд приходить до висновку про те, що позивачем в цій частині позовних вимог обрано невірний спосіб захисту порушеного права, що є підставою для відмови в позові.
В той же час, суд вважає за необхідне звернути увагу позивача на наступне.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відтак, для відновлення порушених прав позивачу слід обрати спосіб захисту порушеного права у формі подання до органу Пенсійного фонду Довідки від 11.01.2018 №305/20 для здійснення перерахунку пенсії, а у випадку відмови у здійсненні перерахунку, або незгоди з правильністю його проведення, позивач не позбавлений можливості звернутись до суду з відповідним позовом.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 241-246, 250, 255 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ).
Генеральний Штаб Збройних Сил України (03168, м. Київ, пр-т. Повітрофлотський, 6).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя П.О. Григорович