Рішення
17.08.2007 Справа № 3/64
За позовом Відкритого акціонерного товариства «Закарпатгаз», м. Ужгород
до відповідача Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Ужгород
з участю у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергоресурси», м. Ужгород
про визнання недійсним та скасування розпорядження адміністративної колегії Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 10 «Про початок розгляду справи» № 03-9/2007 за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 1 ч. 2 ст. 13, п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», визнання недійсним та скасування рішення № 12 у справі № 03-9/2007 від 29.05.2007 року, винесеного адміністративною колегією Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, яким дії ВАТ «Закарпатгаз» визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 5 ч. 2 ст. 13, п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», зобов'язано товариство припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, про що повідомити територіальне відділення в місячний строк, та накладено штраф у розмірі 17 000 грн. (з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог),
Суддя господарського суду -Мокану В.В.
представники:
Позивача -Шкурко Р.В., начальник юридичного управління товариства,
довіреність № 07/1167 від 30.05.2007 року
Багрій І.З., заступник голови правління -головний інженер товариства,
довіреність № 07/1714 від 07.08.2007 року
Відповідача -Шаленик В.І., начальник першого відділу дослідження і розслідувань
Територіального відділення України,
довіреність № 02-15/1160 від 01.08.2007 року
Третьої особи - Вагера О.М., доручення № 601 від 24.07.2007 року
продовження рішення господарського суду Закарпатської області від 17.08.2007 року у справі № 3/64
СУТЬ СПОРУ: Відкритим акціонерним товариством «Закарпатгаз», м. Ужгород заявлено позов до відповідача Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Ужгород про визнання недійсним та скасування розпорядження адміністративної колегії Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 10 «Про початок розгляду справи» № 03-9/2007 за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 1 ч. 2 ст. 13, п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» та зобов'язання відповідача закрити розгляд справи № 03-9/2007, відкритої за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 1 ч. 2 ст. 13, п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції». Ухвалою господарського суду Закарпатської області від 13.06.2007 року до участі у справі залучено в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергоресурси», м. Ужгород. Представником позивача в судовому засіданні 13.06.2007 року подано заяву про зміну та уточнення позовних вимог в порядку ст. 22 ГПК України, в якій просить визнати недійсним та скасувати розпорядження адміністративної колегії Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 10 «Про початок розгляду справи» № 03-9/2007 за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 1 ч. 2 ст. 13, п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», визнати недійсним та скасувати рішення № 12 у справі № 03-9/2007 від 29.05.2007 року, винесене адміністративною колегією Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, яким дії ВАТ «Закарпатгаз» визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 5 ч. 2 ст. 13, п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», зобов'язано товариство припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, про що повідомити територіальне відділення в місячний строк з дня отримання рішення, та накладено штраф у розмірі 17 000 грн.
В судових засіданнях 02.08.2007 року та 08.08.2007 року брали участь вищевказані представники сторін, а також представник відповідача -Жамбаєв В.О., головний експерт першого відділу досліджень та розслідувань Територіального відділення України, довіреність № 03-15/881 від 12.06.2007 року, оголошувались перерви відповідно до ст. 77 ГПК України.
За клопотанням представників сторін спір вирішено у термін, визначений відповідно до ч. 4 ст. 69 ГПК України.
Представники позивача підтримали позовні вимоги з врахуванням внесених до предмету позову уточнень. Позовні вимоги обґрунтовано відсутністю в діях ВАТ «Закарпатгаз» ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 1 ч. 2 ст. 13, п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції». На підтвердження цього позивач спростовує обставини, наведені у оспорюваних розпорядженні і рішенні, зокрема, наголошує на порушенні ТОВ «Енергоресурси» вимог постанови Кабінету Міністрів України від 20.12.1999 року № 2328 «Про порядок надання архітектурно -планувального завдання та технічних умов щодо інженерного забезпечення об'єкта архітектури і визначення розміру плати
продовження рішення господарського суду Закарпатської області від 17.08.2007 року у справі № 3/64
за їх видачу», яка зобов'язує замовника надати документи, необхідні для видачі технічних умов, та на відсутності правових підстав для видачі технічних умов. Вважає, що ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції не
існувало ні на момент прийняття оскаржуваного розпорядження № 10 «Про початок розгляду справи № 03-9/2007», ні на момент винесення рішення № 12 від 29.05.2007 року, оскільки технічні умови -це документ, який не підпадає під юридичну категорію «товар», визначену ст. 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
Відповідач проти позову заперечив з підстав, наведених у відзивах на позовну заяву та заяву про зміну і уточнення позовних вимог. Зокрема, стверджує, що оспорюване розпорядження про початок розгляду справи не порушує прав чи охоронюваних законом інтересів позивача, оскільки за результатами розгляду справи провадження у справі може бути закрито за відсутності доказів вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; ст. 60 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачає можливість оскарження рішень органів Антимонопольного комітету України, розпорядження про початок розгляду справи є процесуальним документом, на підставі якого здійснюється збір доказів, які дають можливість встановити наявність або відсутність порушення. Обґрунтовуючи правомірність оспорюваного рішення від 29.05.2007 року відповідач наголошує на відсутності відповідей ВАТ «Закарпатгаз» на листи -звернення ТОВ «Енергоресурси» про видачу технічних умов, надходження яких позивачем підтверджено, як і відсутність письмового реагування на зазначені звернення. Таку поведінку позивача вважає зволіканням з видачею технічних умов на підключення об'єктів системи газопостачання ТОВ «Енергоресурси», яке кваліфікує як порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку шляхом часткової або повної відмови від придбання або реалізації товару за відсутності альтернативних джерел реалізації чи придбання. Стверджує, що безпідставне зволікання з боку ВАТ «Закарпатгаз» у вирішенні питання щодо видачі технічних умов ТОВ «Енергоресурси» не допускає та усуває конкуренцію, ущемляє інтереси суб'єкта господарювання у його господарській діяльності.
Третя особа ТОВ «Енергоресурси» вважає оспорювані розпорядження та рішення відповідача правомірними, належно обґрунтованими
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників
учасників спору,
суд встановив:
Розпорядженням адміністративної колегії Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 24.04.2007 року № 10 розпочато розгляд справи № 03-9/2007 відносно ВАТ «Закарпатгаз» у зв'язку з наявністю в його діях щодо зволікання з видачею технічних умов на підключення об'єктів системи газопостачання ТОВ «Енергоресурси» ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 5 ч. 2 ст. 13, п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку шляхом часткової або повної відмови від придбання або реалізації товару за відсутності альтернативних джерел реалізації чи придбання.
продовження рішення господарського суду Закарпатської області від 17.08.2007 року у справі № 3/64
Підставою для початку розгляду справи послугувало звернення ТОВ «Енергоресурси» до Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України щодо зволікання з видачею технічних умов на підключення до газорозподільних мереж ВАТ «Закарпатгаз» системи газопостачання замовника.
По результатах проведеного дослідження, зокрема, відповіді ВАТ «Закарпатгаз» на запит територіального відділення від 05.04.2007 року, якою було підтверджено факт реєстрації звернень ТОВ «Енергоресурси» в журналі обліку вхідної кореспонденції ВАТ «Закарпатгаз», але не надано пояснень щодо причин невидачі технічних умов, з врахуванням статусу позивача як суб'єкта природної монополії на ринках транспортування природного газу роздільними газопроводами та постачання природного газу населенню, що займає за 2005 -2006 роки і I квартал 2007 року монопольне становище в межах Закарпатської області з часткою 100 відсотків, адміністративна колегія Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України дійшла висновку про наявність у діях ВАТ «Закарпатгаз» ознак зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку шляхом часткової або повної відмови від придбання або реалізації товару за відсутності альтернативних джерел реалізації чи придбання та доручила збирання та аналіз доказів у справі першому відділу досліджень і розслідувань.
По результатах розгляду справи на підставі подання начальника першого відділу досліджень і розслідувань адміністративною колегією Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України 29.05.2007 року прийнято рішення № 12 у справі № 03-9/2007 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу», яким визнано, що ВАТ «Закарпатгаз» як суб'єкт природної монополії за даними 2005 -2006 роки та I квартал 2007 року займає монопольне (домінуюче) становище на ринках транспортування природного газу розподільними газопроводами та постачання газу населенню в межах Закарпатської області із часткою 100 відсотків; визнано дії ВАТ «Закарпатгаз» щодо безпідставного зволікання з видачею технічних умов на підключення об'єктів системи газопостачання ТОВ «Енергоресурси» порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 5 ч. 2 ст. 13, п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку шляхом часткової або повної відмови від придбання або реалізації товару за відсутності альтернативних джерел реалізації чи придбання; зобов'язано ВАТ «Закарпатгаз» припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, про що повідомити територіальне відділення в місячний термін з дня отримання рішення.; накладено на ВАТ «Закарпатгаз» штраф у розмірі 17 000 грн. на підставі абзацу 2 ч. 2 ст. 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
Оцінивши доводи учасників спору щодо правомірності оспорюваних рішення і розпорядження суд констатує наступне.
Факт зайняття монопольного становища на ринках транспортування природного газу розподільними газопроводами та постачання природного газу населенню в межах Закарпатської області позивачем не оспорюється.
ТОВ «Енергоресурси» листом № 583 від 08.01.2005 року звернулось до ВАТ «Закарпатгаз», як до газорозподільного підприємства з приводу видачі технічних умов на підключення до розподільних газопроводів автомобільних газонаповнювальних компресорних станцій, що проектуються в м. Виноградів, с. Бедевля Тячівського району та с. Яноші Берегівського району. Листами від 10.07.2006 року № 392, від
продовження рішення господарського суду Закарпатської області від 17.08.2007 року у справі № 3/64
13.12.2006 року № 802 ТОВ «Енергоресурси» зверталось до ВАТ «Закарпатгаз» з питання видачі технічних умов на підключення до газорозподільних мереж АГНКС що проектуються в м. Ужгород, вул. Баб'яка, 26; м. Мукачево, вул. Університетська, 128; м. Виноградів вул. Івана Франка, б/н; м. Ужгород, вул. Тімірязєва, б/н.
ВАТ «Закарпатгаз» були видані технічні умови тільки по об'єкту в с. Бедевля Тячівського району, щодо інших об'єктів відповіді на листи ВАТ «Закарпатгаз» не надало, на запит територіального відділення від 05.04.2007 року повідомило, що звернення ТОВ «Енергоресурси» про видачу технічних умов зареєстровані в журналі обліку вхідної кореспонденції, однак, товариством втрачені.
Відповідно до п. 28 Порядку надання архітектурно -планувального завдання та технічних умов щодо інженерного забезпечення об'єкта архітектури і визначення розміру плати за їх видачу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1999 року № 2328 (далі «Порядок»), для одержання технічних умов замовник подає до організації, що надає технічні умови наступні документи: план земельної ділянки (ситуаційний план); опитувальні листи за відвідною формою, в яких викладено відомості про розрахункові параметри об'єкта архітектури, підписані замовником та проектувальником; для об'єктів архітектури промислового призначення -технічне завдання замовника, яке містить основні техніко-економічні параметри об'єкта ( у разі необхідності).
Пунктом 3.7.2. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного і нафтового газу, затверджених наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 30.09.2005 року № 89, постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 30.09.2005 року № 859, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 21.10.2005 року за № 1246/11526 (далі «Ліцензійних умов»), передбачено, що технічні умови на підключення видаються ліцензіатом замовнику протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня отримання ліцензіатом заповненого замовником опитувального листа.
Судом встановлено, що до вищевказаних листів -звернень заінтересованою особою ТОВ «Енергоресурси» додавалися тільки плани -схеми розташування АГНКС у відповідному населеному пункті. Інших документів, зазначених у п. 28 вищевказаного Порядку, ТОВ «Енергоресурси» не подавало, що підтверджено представниками позивача і третьої особи в судових засіданнях.
Приймаючи оспорюване рішення від 29.05.2007 року відповідач помилково трактував пункт 3.7.2. Ліцензійних умов щодо обов'язку ліцензіата видати замовнику технічні умови протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня отримання ліцензіатом звернення, проте, зазначений пункт пов'язує термін видачі технічних умов з днем отримання ліцензіатом заповненого замовником опитувального листа. Неподання замовником всіх передбачених Порядком від 20.12.1999 року документів не може тягнути обов'язок ліцензіата вирішити питання про надання або відмову у наданні технічних умов.
За таких обставин відсутні підстави вважати факт ненадання позивачем відповідей на листи зволіканням з видачею технічних умов ТОВ «Енергоресурси», оскільки останнім не виконано вимоги вищевказаних нормативних актів при зверненнях до ВАТ «Закарпатгаз».
Аналізуючи норми ст. 1, п. 5 ч. 2 ст. 13, п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», а також вищезазначеного Порядку, суд погоджується з позицією відповідача, яка полягає в тому, що безпідставна часткова або повна відмова від надання технічних умов ліцензіатом за відсутності альтернативної можливості отримати їх у іншого газорозподільного підприємства може бути визнана
продовження рішення господарського суду Закарпатської області від 17.08.2007 року у справі № 3/64
зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку. Проте, у спірному випадку факту відмови не було взагалі, як не було і оформленого відповідно до чинних норм звернення; відсутність відповіді на неналежне звернення не може вважатись відмовою.
Отже, суд констатує, що при винесенні оспорюваного рішення від 29.05.2007 року відповідачем проігноровано норму п. 28 Порядку надання архітектурно - планувального завдання та технічних умов щодо інженерного забезпечення об'єкта архітектури і визначення розміру плати за їх видачу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1999 року № 2328 та невірно застосовано п. 3.7.2. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного і нафтового газу, затверджених наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 30.09.2005 року № 89, що призвело до помилкової оцінки факту ненадання ВАТ «Закарпатгаз» відповідей на листи ТОВ «Енергоресурси» від 08.11.2005 року № 583, від 10.07.2006 року № 392, від 13.12.2006 року № 802 як зловживання монопольним становищем. Щодо ігнорування зазначеного у оспорюваному рішенні листа ТОВ «Енергоресурси» від 20.04.2007 року № 283, надісланого під час розгляду справи відповідачем, позивачем подано докази надання відповіді на цей лист (копія відповіді від 07.05.2007 року № 02/975, витяг з журналу реєстрації вихідної кореспонденції, оригінал журналу оглянуто судом).
За таких обставин вимога позивача про визнання недійсним та скасування рішення адміністративної колегії Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.05.2007 року № 12 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції з боку ВАТ «Закарпатгаз» та накладення штрафу» підлягає задоволенню.
Щодо розпорядження адміністративної колегії Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 24.04.2007 року № 10 «Про початок розгляду справи № 03-9/2007» відносно ВАТ «Закарпатгаз», суд не знаходить підстав для визнання його недійсним та скасування, оскільки зазначеним актом не порушено прав та охоронюваних законом інтересів позивача, що являється обов'язковою умовою для визнання недійсним акту ненормативного характеру.
Керуючись Законом України «Про захист економічної конкуренції» від 11.01.2001 року № 2210-III, Постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1999 року № 2328 «Про порядок надання архітектурно -планувального завдання та технічних умов щодо інженерного забезпечення об'єкта архітектури і визначення розміру плати за їх видачу», Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з розподілу природного і нафтового газу, затвердженими наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 30.09.2005 року № 89, ст. ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України,
1. Позов задоволити частково.
продовження рішення господарського суду Закарпатської області від 17.08.2007 року у справі № 3/64
2. Визнати недійсним та скасувати рішення № 12 у справі № 03-9/2007 від 29.05.2007 року, винесене адміністративною колегією Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, яким дії ВАТ «Закарпатгаз» визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 5 ч. 2 ст. 13, п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», зобов'язано підприємство припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладено штраф у розмірі 17 000 грн.
3. В іншій частині позову відмовити.
4. Рішення набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя В.В.Мокану