24 лютого 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2524/19
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Морської Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування наказу і рішення,
встановив:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (далі - відповідач 1) за участю третьої особи без самостійних вимог Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України, у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ №1165 від 21.10.2019 р. Державної архітектурно-будівельної інспекції України на проведення позапланової перевірки дотримання Управлінням містобудування та архітектури Новокаховської міської ради вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Херсонській області №297/НК від 28.10.2019 р. про скасування дії паспорта прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності “Тимчасова споруда - два заблоковані торгівельні павільйони, м.Нова Каховка, вул. Новоселівська, в районі буд.27 по вул. Дружби” від 10.05.2019 р. №465.
Ухвалою від 02.12.2019р. відмовлено у вжитті заходів забезпечення позову.
Ухвалою від 02.12.2019 року позовну заяву залишено без руху, надано позивачу час для усунення недоліків.
Ухвалою від 24.12.2019 р. відкрите провадження у справі, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання призначене на 22.01.2020 р.
Ухвалою від 22.01.2020 р. за клопотаннями сторін відкладено розгляд справи на 10.02.2020 р., до участі у справі залучений другий відповідач Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України (далі - відповідач 2).
Ухвалою від 10.02.2020р. за клопотанням позивача розгляд справи відкладений до 19.02.2020р.
У судове засідання 19.02.2020р. сторони не прибули, надіслали письмові клопотання про розгляд справи без їх участі.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 25 жовтня 2019 року головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління ДАБ1 в Херсонській області Комаром І.І., на підставі наказу від 21 жовтня 2019 року №1165 ДАБІ України та довідки про результати документальної перевірки від 15 жовтня 2019 року, проведено позапланову перевірку Управління містобудування та архітектури Новокаховської міської ради щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил. Відповідно до акту від 25 жовтня 2019 року, перевіркою встановлено, що вказаний паспорт прив'язки видано в порушення п.1.12 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінрегіону від 21 жовтня 2011 року №244; абз.2 п.27 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджених постановою КМУ від 30 березня 1994 року №198; п.5.2.3 ДБН В.2.3-5:2018 «Вулиці та дороги населених пунктів»; п.15.2.2 ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова території»; п.5.4 ДБН В.2.2-23:2009 «Підприємства торгівлі». На підставі виявлених порушень Управлінням ДАБІ в Херсонській області прийнято рішення №297/НК від 28 жовтня 2019 року про скасування дії паспорта прив'язки ТС для провадження підприємницької діяльності позивача «Тимчасова споруда - два заблоковані торгівельні павільйони, м. Нова Каховка, вул. Новоселівська, в районі буд. №27 по вул. Дружби» від 10 травня 2019 року №465. Вважає, що Управлінням ДАБІ в Херсонській області під час проведення перевірки порушено законодавчо встановлений порядок здійснення архітектурно - будівельного нагляду, що є підставою для скасування рішення, прийнятого за її результатами. Стверджує, що видача наказу на проведення перевірки з порушенням строку вже є самостійною підставою для визнання незаконними як проведення позапланової перевірки Управлінням ДАБІ в Херсонській області, так і рішення, прийнятого за її результатами. Поряд з цим, до повноважень контролюючого органу не входить скасування дії паспорту прив'язки тимчасової споруди, а діючим законодавством не передбачено підстав для його скасування. Крім того, контролюючим органом під час проведення перевірки було суб'єктивно застосовано пункти ДБН, що призвело до прийняття не обґрунтованого рішення.
Із вказаних підстав просить суд задовольнити позов.
Відповідач 2 надіслав суду відзив, у якому просить відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що на підставі звернення листа ОСББ «Співдружність-27» щодо перевірки паспорта прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності в районі буд. 27 по вул. Дружби в м. Нова Каховка, головним інспектором Комаром 1.1, проведено документальну перевірку Управління містобудування та архітектури Новокаховської міської ради, у ході якої встановлено, що тимчасова споруда підприємницької діяльності розміщена з численними порушеннями, про що складена довідка. На підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 21.10.2019 р. № 1165 та довідки, складеної за результатами документальної перевірки від 15.10.2019р. видане направлення на проведення позапланової перевірки від 23.10.2019 року № 39/а. Відповідно до цих документів головним інспектором будівельного нагляду проведена позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Управління містобудування та архітектури Новокаховської міської ради.
За результатами перевірки складений Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 25.10.2019 року, яким зокрема, встановлено, що Управлінням містобудування та архітектури видано паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності від 10.05.2019 №465 «Тимчасова споруда - два зблоковані торгівельні павільйони м. Нова Каховка, вул. Новоселівська в районі буд. №27 по вул. Дружби», виданий в порушення п.1.12 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінрегіону від 21.10.2011 № 244 а саме: відповідно до схеми розміщення ТС розміщена:
- на відстані 2,0м до проїзної частини вулиці Новоселівська, що суперечить абз. 2 п. 27 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198 (у населених пунктах малі архітектурні форми розміщуються за межею тротуару, пішохідних доріжок, алей на відстані не менше ніж Іметр, але не ближче ніж 5 метрів до проїзної частини доріг і вулиць);
- на відстані 15,0м до перехрещення вулиці Новоселівська та вулиці Дружби, що суперечить п. 5.2.3 ДБН В.2.3-5:2018 «Вулиці та дороги населених пунктів» (найменшу відстань видимості в плані у зоні транспортної розв'язки в одному рівні слід визначати побудовою трикутника видимості (додаток Г), в зоні якого не допускається розміщувати будь-які будови, тимчасові споруди та зелені насадження заввишки більше ніж 1,2 м.);
- на відстані 3,8м до сусіднього 5-ти поверхового житлового будинку, що суперечить п. 15.2.2 (протипожежні відстані) ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій» та п. 5.4 ДБН В.2.2-23:2009 «Підприємства торгівлі» (тимчасові споруди сезонної торгівлі, павільйони, кіоски тощо повинні розміщуватися до будинків та інших споруд на відстані, яку слід приймати залежно від ступеня їх вогнестійкості згідно з ДБН 360, але не менше 10 м).
На підставі вказаного посадовою особою Управління ДАБІ у Херсонській області було прийнято рішення від 28.10.2019 р. № 297/НК про скасування дії паспорту прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності від 10.05.2019 №465 «Тимчасова споруда-два зблоковані торгівельні павільйони АДРЕСА_1 . АДРЕСА_2 » .
Вважає рішення законним та правомірним, відтак просить відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.
Рішенням 61 сесії 7 скликання Новокаховської міської ради Херсонської області №1950 від 11 квітня 2019 року «Про оформлення договорів, які визначають розміщення та обслуговування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» ФОП ОСОБА_1 надано дозвіл на оформлення відповідного договору для розміщення та обслуговування двох заблокованих стаціонарних торгівельних павільйонів на землях житлової та громадської забудови, площею 0,0070 га. по
АДРЕСА_3 рішення на ФОП ОСОБА_1 покладено обов'язок щодо укладення з Новокаховською міською радою Херсонської області договору, який визначає розміщення та обслуговування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, та оформлення паспорту прив'язки тимчасової споруди в місячний термін.
На виконання вказаного рішення, між Новокаховською міською радою Херсонської області та ФОП ОСОБА_1 укладено відповідний договір від 18 квітня 2019 року та виготовлено паспорт прив'язки від 10 травня 2019 року№465, затверджений Управлінням містобудування та архітектури Новокаховської міської ради.
25 жовтня 2019 року головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління ДАБ1 в Херсонській області Комаром І.І., на підставі наказу від 21 жовтня 2019 року №1165 ДАБІ України та довідки про результати документальної перевірки від 15 жовтня 2019 року, проведено позапланову перевірку Управління містобудування та архітектури Новокаховської міської ради щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.
Відповідно до акту від 25 жовтня 2019 року, перевіркою встановлено, що вказаний паспорт прив'язки видано в порушення п.1.12 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінрегіону від 21 жовтня 2011 року №244; абз.2 п.27 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджених постановою КМУ від 30 березня 1994 року №198; п.5.2.3 ДБН В.2.3-5:2018 «Вулиці та дороги населених пунктів»; п.15.2.2 ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова території»; п.5.4 ДБН В.2.2-23:2009 «Підприємства торгівлі».
На підставі виявлених порушень Управлінням ДАБІ в Херсонській області прийнято рішення №297/НК від 28 жовтня 2019 року про скасування дії паспорта прив'язки ТС для провадження підприємницької діяльності «Тимчасова споруда - два заблоковані торгівельні павільйони, м. Нова Каховка, вул. Новоселівська, в районі буд. №27 по вул. АДРЕСА_2 » від 10 травня 2019 року №465.
Не погодившись із цим рішенням, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку позиціям сторін, суд враховує наступні обставини та положення законодавства.
Постановою Кабінету міністрів України від 19.08.2015 № 698 затверджений Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду (далі - Порядок 698).
Відповідно до п. 21 Порядку №698 документальною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться на підставі та з метою встановлення своєчасності, достовірності, повноти даних та відповідності вимогам законодавства у сфері містобудівної діяльності документів і матеріалів об'єктів нагляду, складених під час виконання ними своїх повноважень. Документальна перевірка проводиться без виїзду на об'єкт нагляду.
Як зазначено у п. 22 Порядку № 698, камеральні та документальні перевірки проводяться головними інспекторами будівельного нагляду без присутності посадових осіб об'єктів нагляду.
На підставі звернення листа ОСББ «Співдружність-27» від 30.08.2019 вих.№30, щодо перевірки паспорта прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності в районі буд. 27 по вул. Дружби в м. Нова Каховка, головним інспектором Комаром 1.1, проведено документальну перевірку Управління містобудування та архітектури Новокаховської міської ради, у ході якої встановлено, що тимчасова споруда підприємницької діяльності розміщена з наступними порушеннями:
- на відстані 2,0м до проїзної частини вулиці Новоселівська. що суперечить абз. 2 п. 27 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198 (у населених пунктах малі архітектурні форми розміщуються за межею тротуару, пішохідних доріжок, алей на відстані не менше ніж 1 метр, але не ближче ніж 5 метрів до проїзної частини доріг і вулиць);
- на відстані 15,0м до перехрещення вулиці Новоселівська та вулиці Дружби, що суперечить п. 5.2.3 ДБН В.2.3-5:2018 «Вулиці та дороги населених пунктів» (найменшу відстань видимості в плані у зоні транспортної розв'язки в одному рівні слід визначати побудовою трикутника видимості (додаток Г), в зоні якого не допускається розміщувати будь-які будови, тимчасові споруди та зелені насадження заввишки більше ніж 1,2 м.);
- на відстані 3,8м до сусіднього 5-ти поверхового житлового будинку, що суперечить п. 15.2.2 (протипожежні відстані) ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій» та п. 5.4 ДБН В.2.2-23:2009 «Підприємства торгівлі» (тимчасові споруди сезонної торгівлі, павільйони, кіоски тощо повинні розміщуватися до будинків та інших споруд на відстані, яку слід приймати залежно від ступеня їх вогнестійкості згідно з ДБН 360, але не менше 10 м).
За результатами камеральної та документальної перевірки в разі наявності відомостей про ознаки вчинення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності складається довідка за формою згідно з додатком 3, на підставі якої протягом п'яти робочих днів з дня її складення керівником Держархбудінспекції приймається рішення про проведення позапланової перевірки (п. 22 Порядку № 698).
За результатами перевірки Управління містобудування та архітектури Новокаховської міської ради (далі-Управління містобудування) складена довідка від 15.10.2019р.
Відповідно до п.15 Порядку № 698, підставами для проведення позапланової перевірки є: 1) подання об'єктом нагляду письмової заяви про проведення перевірки щодо нього; 2) перевірка виконання об'єктом нагляду припису головного інспектора будівельного нагляду; 3) обґрунтоване звернення фізичної чи юридичної особи про порушення їх прав, визначених законодавством, об'єктом нагляду під час виконання ним повноважень у сфері містобудівної діяльності; 4) письмова вимога правоохоронних органів про проведення перевірки; 5) виявлення за результатами камеральної чи документальної перевірки відомостей про порушення об'єктом нагляду вимог законодавства під час виконання ним повноважень у сфері містобудівної діяльності.
На підставі довідки складеної за результатами документальної перевірки від 15.10.2019 виданий наказ Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 21.10.2019 р. № 1165 про проведення Управлінням ДАБІ у Херсонській області позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Управління містобудування та архітектури Новокаховської міської ради.
Відповідно до наказу оформлене направлення головному інспектору будівельного нагляду Комару І.І. на проведення позапланової перевірки від 23.10.2019 року № 39/а
За результатами перевірки складений Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 25.10.2019 року, яким зокрема, встановлено, що Управлінням містобудування та архітектури паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності від 10.05.2019 №465 «Тимчасова споруда-два зблоковані торгівельні павільйони м. Нова Каховка, вул. Новоселівська в районі буд. №27 по вул. АДРЕСА_2 » виданий в порушення п.1.12 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінрегіону від 21.10.2011 № 244 а саме: відповідно до схеми розміщення ТС розміщена:
- на відстані 2,0м до проїзної частини вулиці Новоселівська, що суперечить абз. 2 п. 27 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198 (у населених пунктах малі архітектурні форми розміщуються за межею тротуару, пішохідних доріжок, алей на відстані не менше ніж 1 метр, але не ближче ніж 5 метрів до проїзної частини доріг і вулиць);
- на відстані 15,0 м до перехрещення вулиці Новоселівська та вулиці Дружби, що суперечить п. 5.2.3 ДБН В.2.3-5:2018 «Вулиці та дороги населених пунктів» (найменшу відстань видимості в плані у зоні транспортної розв'язки в одному рівні слід визначати побудовою трикутника видимості (додаток Г), в зоні якого не допускається розміщувати будь-які будови, тимчасові споруди та зелені насадження заввишки більше ніж 1,2 м.);
- на відстані 3,8м до сусіднього 5-ти поверхового житлового будинку, що суперечить п. 15.2.2 (протипожежні відстані) ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій» та п. 5.4 ДБН В.2.2-23:2009 «Підприємства торгівлі» (тимчасові споруди сезонної торгівлі, павільйони, кіоски тощо повинні розміщуватися до будинків та інших споруд на відстані, яку слід приймати залежно від ступеня їх вогнестійкості згідно з ДБН 360, але не менше 10 м).
На підставі вказаного посадовою особою Управління ДАБІ у Херсонській області було прийнято рішення від 28.10.2019 р. № 297/НК про скасування дії паспорту прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності від 10.05.2019 №465 «Тимчасова споруда-два зблоковані торгівельні павільйони м. Нова Каховка, вул. Новоселівська в районі буд. №27 по вул. Дружби».
Щодо доводів позивача про порушення строку видачі наказу на проведення перевірки, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 22 Порядку № 698 за результатами камеральної та документальної перевірки в разі наявності відомостей про ознаки вчинення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності складається довідка, на підставі якої протягом п'яти робочих днів з дня її складення керівником Держархбудінспекції приймається рішення про проведення позапланової перевірки.
Довідка за результатами камеральної та документальної перевірки за результатами камеральної та документальної перевірки Управління містобудування та архітектури Новокаховської міської ради складена 15.10.2019р., наказ ДАБІ України № 1165 про проведення перевірки Управління містобудування та архітектури Новокаховської міської ради прийнятий 21.10.2019р., тобто в межах п'яти робочих днів, як це передбачено п. 22 Порядку № 698.
Відтак суд вважає помилковим твердження позивача щодо порушення відповідачем 1 строку призначення перевірки.
Крім того суд зазначає, що зазначений наказ не порушує права позивача, оскільки призначає проведення перевірки не позивача особисто, а Управління містобудування та архітектури Новокаховської міської ради.
Враховуючи наведене, суд відмовляє у задоволенні позову і цій частині.
Щодо встановлених під час перевірки порушень, суд зазначає наступне.
Відповідно до абз. 2 п. 27 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30,03.1994 № 198 у населених пунктах малі архітектурні форми (крім кіосків для продажу проїзних квитків на зупинках громадського транспорту) розміщуються за межею тротуару, пішохідних доріжок, алей на відстані не менше ніж 1 метр, але не ближче ніж 5 метрів до проїзної частини доріг і вулиць.
Відповідно до схеми розміщення ТС у паспорті прив'язки, виданому Управлінням містобудівання та архітектури Новокаховської міської ради від 10.05.2019 № 465, тимчасова споруда позивача розміщується на відстані 2,0м до проїжджої частини вулиці Новоселівська, що є порушенням абз. 2 п. 27 Єдиних правил.
Згідно схеми розміщення, ТС встановлюється на відстані 15,0м до перехрещення вулиці Новоселівська та вулиці Дружби, що суперечить п. 5.2.3 ДБН 13.2.3-5:2018 «Вулиці та дороги населених пунктів» найменшу відстань видимості в плані у зоні транспортної розв'язки в одному рівні слід визначати побудовою трикутника видимості (додаток Г обов'язковий), в зоні якого не допускається розміщувати будь-які будови, тимчасові споруди та зелені насадження заввишки більше ніж 1,2 м.
Разом з тим, ці будівельні норми встановлюють вимоги на проектування та будівництво вулиць і доріг населених пунктів. Якщо нормативний трикутник видимості забезпечити неможливо, необхідно забезпечити заходи з обмеження швидкості руху та в такому раз допускається розміщення дорожніх дзеркал згідно ДСТУ 8731, дія якого поширюється на сферичні (опуклі) дзеркала дорожні (далі - дорожні дзеркала), призначені для розширення оглядовості на транспортних розв'язках в одному рівні, виїзді з прилеглої території чи інших небезпечних ділянок автомобільних доріг загального користування, вулиць та доріг населених пунктів (далі - автомобільні дороги), на яких видимість у напрямку руху обмежено капітальними спорудами, насадженнями, парканами, гірськими масивами тощо.
Суд погоджується із відповідачем, що розміщенню ТС передує забезпечення дотримання вимог зазначеного пункту, а не навпаки. Відтак не приймає до уваги доводи позивача про можливість усунення даного порушення шляхом винесення припису.
Крім цього в порушення п. 15.2.2 (протипожежні відстані) ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій» ТС позивача розміщено з порушенням протипожежних відстаней встановлених таблицею 15.2. відповідно до якої мінімальна відстань має складати 4,8 м. та н. 5.4 ДБН В.2.2- 23:2009 «Підприємства торгівлі» тимчасову споруду розміщено на відстані 3,8м до сусіднього 5-ти поверхового житлового будинку. Тимчасові споруди сезонної торгівлі, павільйони, кіоски тощо повинні розміщуватися до будинків та інших споруд на відстані, яку слід приймати залежно від ступеня їх вогнестійкості згідно з ДБН 360, але не менше 10 м. Допускається розташовувати вказані споруди біля зовнішніх стін будинків та інших споруд, якщо такі стіни не мають отворів (прорізів) і відповідають вимогам будівельних норм до протипожежних стін та за умови забезпечення проїзду для пожежних машин згідно з вимогами нормативних документів.
У позовні заяві позивач стверджує, що відповідач, приймаючи оскаржуване рішення, ототожнив поняття "рішення уповноваженого органу містобудування та архітектури" та "паспорт прив'язки тимчасової споруди". Проте за змістом пп. 1.4 п.1 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, паспортом прив'язки тимчасової споруди є комплект документів. Таким чином, паспорт прив'язки не є рішенням та не може бути скасований.
Суд вважає помилковим дане твердження з огляду на наступне.
З метою встановлення правових та організаційних основ містобудівної діяльності та забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів прийнято Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 р., № 3038-УІ ( далі - Закон № 3038-У1).
Так, статтею 28 цього Закону визначено поняття тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності. Зокрема, тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення. (частина 2 ст. 28 цього Закону).
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. ( частина 4 ст. 28 цього Закону).
Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року № 244, згідно якого Порядок визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності. (далі - Порядок № 244).
Зокрема, відповідно до вимог пунктів 2.1-2.3, 2.4-2.5, 2.13 розділу II цього Порядку -
- підставою для розміщення ТС для провадження підприємницької діяльності є паспорт прив'язки ТС;
- відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації;
- замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС. До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним;
- при оформлені паспорта прив'язки ТС забороняється вимагати від замовника додаткові документи та отримання ним погоджень, не передбачених законом та Порядком.
Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви. Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (п.2.7, 2.10 Порядку № 244).
Згідно п.п.2.11, 2.12 Порядку № 244 паспорт прив'язки включає: схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також схему благоустрою прилеглої території; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС); технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж; реквізити замовника (найменування, П. 1. Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним. Паспорт прив'язки підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.
Пунктами 2.26. та 2.27 Порядку 244 встановлена можливість призупинення чи анулювання паспорта прив'язки ТС. Дія паспорта прив'язки призупиняється за таких умов: необхідність проведення планових ремонтних робіт на земельній ділянці, на якій розміщена ТС, - з обов'язковим попередженням власника ТС за 1 місяць та наданням тимчасового місця для розміщення такої ТС; необхідність проведення аварійних ремонтних робіт на земельній ділянці, на якій розміщена ТС, - без попередження. Дія паспорта прив'язки ТС анулюється за таких умов: недотримання вимог паспорта прив'язки при її встановленні; не встановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки; надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив'язки ТС.
З наведених норм слідує, що відносини стосовно встановлення ТС, призупинення чи анулювання паспорта прив'язки ТС виникають тільки між замовником та органом місцевої влади, а отже питання призупинення чи анулювання паспорта прив'язки ТС можливе виключно у відповідних прийнятих рішеннях органів, до яких звертається замовник із відповідною заявою про можливість розміщення ТС.
Статтею 1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" (далі - Закон про дозвільну систему) документ дозвільного характеру - це дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ, який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.
Таким чином, паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності від 10.05.20119 №465, виданий Управлінням містобудування та архітектури Новокаховської міської ради є документом дозвільного характеру, а тому є рішенням у розумінні Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", чим спростовується доводи позивача про те, що паспорт прив'язки не є рішенням суб'єкта владних повноважень.
Перелічені висновки узгоджуються з аналогічною правовою позицією викладеною в Постанові Верховного Суду у справі № К/9901/57869/18.
Також суд відмічає, що відповідно до п.п. 6 п. 5 Порядку № 698 у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право:…6) скасовувати чи зупинити дію прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності” повноважень рішень, які порушують вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, з подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті Держархбудінснекції.
Згідно із підпунктом 15 пункту 2.1, Посадової інструкції головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області, затвердженої головою ДАБІ України 02.02.2017р. та підписаною ОСОБА_2 , інспектор відповідно до покладених на нього завдань у визначеному законодавству випадках скасовує чи зупиняє дію рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду.
Головні інспектори будівельного нагляду відповідно до додатку 6 Порядку 698 можуть прийняти рішення про скасування, зупинення дії рішення.
За таких обставин суд приходить до висновку про законність спірного рішення № 297/НК від 28.10.2019 року про скасування дії паспорта прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності «Тимчасова споруда-два зблоковані торгівельні павільйони м. Нова Каховка, вул. Новоселівська в районі буд. №27 по вул. АДРЕСА_2 » від 10.05.2019 № 465 року, а тому відмовляє у задоволенні позовних вимог.
За правилами статті 139 КАС України, у разі відмови позивачу у задоволенні позову, судові витрати на його користь стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Г.М. Морська
кат. 109010000