ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Луганської області 91016, м.Луганськ пл.Героїв ВВВ 3а тел.55-17-32
ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ СУД Луганской области91016, г.Луганск пл.Героев ВОВ 3а тел.55-17-32
Іменем України
08.08.07 Справа № 4/268ад.
Суддя господарського суду Луганської області Батюк Г.М. , при секретарі судового засідання Чех Т.М., розглянувши матеріали справи за позовом
Прокурора Жовтневого району м. Луганськ в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська, м. Луганськ
до ТОВ ПБТ «Луганськпромбуд», м.Луганськ
про стягнення 26415 грн. 85 коп.
за участю представників сторін:
від позивача -Бойко Г.П., дов. № 196/07-15 від 10.01.07;
від відповідача - Гудзь І.В., дов. № 1505-07 від 15.05.07;
від заявника -Максимова Ю.В., посвідчення № 13 від 16.02.06.
Суть спору: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача заборгованості по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій за віком на пільгових умовах за списком № 2 у сумі 26415 грн. 85 коп., в тому числі: борг у сумі 26209 грн. 71 коп., пеню у сумі 206 грн. 14 коп.
У судовому засіданні від 06.08.07 по справі оголошена перерва до 08.08.07.
Постанова господарського суду Луганської області виноситься 08.08.07.
Згідно довідки Головного управління статистики у Луганській області від 08.05.07 № 13-48/2013 та довідки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців серія АА № 793778 правильна та повна назва відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю промислово- будівельний трест «Луганськпромбуд».
На підставі викладеного відповідачем у справі слід вважати Товариство з обмеженою відповідальністю промислово- будівельний трест «Луганськпромбуд».
Заявою від 16.07.07 №4669/07-15 заявник та позивач відмовились від позову в частині стягнення боргу у сумі 6116 грн. 51 коп., зазначаючи, що з наслідками відмови від позову в частині стягнення у сумі 6116 грн. 51 коп., ознайомлені та просять закрити провадження у справі в частині стягнення у сумі 6116 грн. 51 коп., та просять стягнути з відповідача заборгованість по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій за віком на пільгових умовах за списком № 2 у сумі 20299 грн. 34 коп., в тому числі: борг у сумі 20093 грн. 20 коп., пеню у сумі 206 грн. 14 коп.
Представник відповідача у запереченні на позовну заяву, зданого до суду 16.08.07 та від 15.05.07, у поясненнях, зданих до суду 06.08.07, у поясненнях, зданого до суду 15.05.07,у заяві, зданої до суду 15.05.07 проти позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що позивач неправомірно нарахував пеню, а саме позивач може стягувати пеню лише протягом 6 місяців, але не пізніше одного року з дня порушення; неправомірно нарахувані витрати на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах Федоренко М.А., подальші доплати, надбавки підвищення пенсій, призначених відповідно до законодавства України, не повинні включатися позивачем до розрахунків про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, оскільки вони не підлягають відшкодуванню відповідачем; позивачем пропущений строк для звернення з заявою до адміністративного суду, та з інших підстав, викладених у запереченні.
Заявник надав заперечення на клопотання представника відповідача від 06.08.07 №55вих, в порядку ч.7 ст.49 КАС України, та зазначив, що строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій не застосовується, та з інших підстав, викладених, у запереченні.
Представник позивача надав заперечення на відзив, зданого до суду 24.05.07 та 16.07.07, заперечення на клопотання, зданого до суду 16.07.07, від 24.07.07,у поясненні, зданого до суду 16.07.07, та зазначив, що не згодний з доводами відповідача, оскільки дані вимоги суперечать нормам чинного законодавства, та з інших підстав, викладених, у запереченні.
Згідно п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), який набрав законної сили з 1 вересня 2005 року, до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Тому, та з урахуванням рекомендацій Верховного суду України, провадження у даній справі здійснюється за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Сторони не досягли примирення.
Дослідивши матеріали справи, додатково надані документи, вислухавши представників сторін, суд дійшов до наступного.
Відповідно до ч.2 розділу ХУ «Прикінцеві положення»Закону України від 09.07.03 № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що підприємства та організації з грошових коштів, які призначені на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, яка покриває витрати на виплату та доставку пенсій особам, яким пенсії на пільгових умовах до набуття ними права на пенсію за віком згідно з цим Законом. Розмір відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 складає 100% від фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій.
Порядок відшкодування Пенсійному фонду витрат на виплату та доставку пенсій регулюється пунктом 6 Інструкції «Про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.03 № 21-1.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається на підставі відомостей відділів з призначення пенсій відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Підприємства щомісячно до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до розділу 3 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правлінням ПФУ 19.12.03 № 21-1, зареєстрованого в Мінюсті України 16.01.04 № 64/8663 Товариство з обмеженою відповідальністю промислово- будівельний трест «Луганськпромбуд»зареєстроване платником збору в управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Луганська (заява від 28.02.91 за №35.02.05-0083)
Згідно з розрахунком позивача заборгованість по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій за віком на пільгових умовах за списком № 2 у сумі 26415 грн. 85 коп., в тому числі: борг у сумі 26209 грн. 71 коп., пеню у сумі 206 грн. 14 коп., яка пред'явлена до стягнення станом на 01.04.07 за період з 2003р. по 2007р.
У зв'язку з цим, позивач просить стягнути з відповідача суму заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій призначених за списком № 2 у сумі 26415 грн. 85 коп., в тому числі: борг у сумі 26209 грн. 71 коп., пеню у сумі 206 грн. 14
Позивачем на адресу відповідача направлена претензія від 16.02.07 №1430/07-15, з вимогою про відшкодування суми у розмірі 26059 грн. 64 коп., відповідач відзив на претензію не надав, оплату не провів.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, з підстав викладених у запереченні.
Оцінивши доводи позивача у їх сукупності суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення частково з огляду на наступне.
З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі за текстом -Закон №1058-ІV), який встановлює пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах зі шкідливими умовами праці за Списком № 2.
До набрання чинності Закону України від 17.02.00 №1461-ІІІ (внесення змін до п. 1 ст. 2, абз. 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" №400) діяли норми абз. 3 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788, яким передбачалось, що підприємства та організації з грошових коштів, які призначені на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, яка покриває витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. п. "б"-"з" ст. 13 Закону №1788, до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.12 цього ж Закону у розмірі 100% з 1996 року, що в подальшому було відображено у п. п. 6.2 п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України від 19.12.03 №21-1, а саме: "якщо пенсія на пільгових умовах призначена із взаємним зарахуванням періодів роботи, передбачених ст. ст. 13, 14 та ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", які дали право на цю пільгову пенсію, то відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій здійснюється тими підприємствами, на яких цей стаж було вироблено у розмірах, передбачених п. 2 «Прикінцевих положень» Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до Закону №1058-ІV та п. 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.01 №121, правління Пенсійного фонду України постановою від 19.12.03 №21-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.01.04 за номером 64/8663) затвердило Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (далі за текстом - Інструкція) та визнало такою, що втратила чинність Інструкцію про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затверджену постановою правління Пенсійного фонду України від 19.10.01 за номером 16-6 і зареєстровану в Міністерстві юстиції України 29.11.01 за номером 998/6189.
Зобов'язання по відшкодуванню витрат ПФУ на виплату та доставку пільгових пенсій виникають не на підставі загального податку (або збору), недотримання форми та строку пред'явлення якого тягнуть його скасування, а пов'язане з покриттям не передбачених ст. 9 Закону № 1058-ІV видів пенсійних виплат і соціальних послуг Пенсійного фонду України, пов'язаних з виплатою та доставкою пільгових пенсій до досягнення пенсіонером пенсійного віку. Тому, пунктом 2 «Прикінцевих положень» Закону №1058-ІV зазначено, що підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій.
В Законі №1058-ІV та Інструкції не зазначено, що відшкодуванню підлягають тільки ті пенсії, що призначені після набрання чинності Закону №1058-ІV, тобто після 01.01.04.
Згідно з п. 1.2 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах управління (позивач по справі) у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Положенням про Пенсійний фонд України, постановами правління, наказами фонду. Як територіальний орган центральної виконавчої влади управління підвідомче Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області й тому діяв у порядку, межах та спосіб, передбачений чинним законодавством.
Відповідно до вимог ст.13 п.«б« Закону України “Про пенсійне забезпечення» ( далі- Закон) право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, мають:
- чоловіки після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на роботах із шкідливими і важкими умовами праці.
Згідно з частиною 6 “Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України 19.12.03 №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.04 №64/8663, встановлений Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
До документів пенсійної справи при призначенні пільгової пенсії з урахуванням пільгового стажу роботи після 01.08.1992. додаються: довідка, уточнююча характер роботи, виписка із наказу про проведення атестації робочих місць, перелік професій і посад, робочі місця яких атестовані, погоджений з державною експертизою умов праці.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 зобов'язав керівників підприємств та організацій незалежно від форми власності й господарювання провести атестацію робочих місць, визначити за її результатами перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням та ознайомити з ним працюючих осіб. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладено на керівників підприємств, установ, організацій.
Так, основним документом, що підтверджує право на пільгове пенсійне забезпечення за результатами атестації робочих місць за умовами праці є наказ по підприємству, організації (п.9 "Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці", затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992р. №442). Підприємства та організації, в свою чергу, повинні надсилати до органів Пенсійного фонду, за місцем знаходження підприємства, організації один примірник наказу, або в кожному конкретному випадку надавати органам Пенсійного фонду України витяг із наказу по підприємству, організації.
Первинні документи (протоколи замірів, картки оцінки умов праці та інші документи) в органи Пенсійного фонду України не надсилаються. Право розгляду вказаних документів мають тільки працівники Державних експертиз умов праці.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.02 №497 Державна експертиза праці зобов'язана надавати органам, що призначають та виплачують пенсії, висновок щодо підтвердження (скасування) права працівників на пенсію на пільгових умовах. Під час проведення цієї експертизи перевіряється відповідність проведення атестації встановленому порядку та методичним рекомендаціям. Якщо при позачерговій атестації робочого місця за умовами праці не підтвердилось право на пільгове пенсійне забезпечення, виплати по призначених пільгових пенсіях припиняються з дати видання наказу за результатами цієї атестації.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.05,.зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.12.05 №1451/11731, затверджено "Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", пунктом З якого зазначено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 в довідці повинні бути вказані: періоди роботи, включені в спеціальний стаж; професії або посада; характер виконаної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або його номер, в який включається цей період; первинні документи за датою виконаної роботи, на основі яких видана довідка.
Порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій передбачений Законом України "Про пенсійне забезпечення", частиною 6 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.03 № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16.01.04 за № 64/8663, де встановлюється, що відшкодування провадиться підприємствами, які підтверджували пільговий стаж відповідно відпрацьованого часу на певному підприємстві.
Крім того, згідно ст.101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 №1788-ХП зі змінами згідно ЗУ №2981-111 від 17.01.2002р., підприємства та організації несуть відповідальність за достовірність даних і документів, які вони надають для оформлення пенсій.
Відповідно до ст. 100 Закону пенсії призначаються особам, які працювали на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці та станом на 01.01.1992року мали повний стаж на зазначених роботах. Цей факт підтверджується документами того часу, коли виконувалась робота, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення та на підставі довідки уточнюючої особливий характер роботи, яка видається підприємством, на якому працював пенсіонер із посиланням на "Списки №2 виробництв, цехів, професій і посад робота на яких дає право на державну пільгову пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах", що затверджені Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173. Відповідальність за представлення таких документів покладається на адміністрацію підприємств, установ, організацій.
Однак згідно матеріалів пенсійних справ:
1. Федоренко М.А. працював на підприємстві каменярем у період з 01.09.1972 по 17.07.1978 (стаж 5 років 10 місяців 16 днів.) та з 22.12.83 по 25.04.84 ( стаж 0 років 4 місяця 3 дня). Пенсія на пільгових умовах йому призначена по Списку №2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України ( далі- КМУ) №162 від 11.03.94 (розділ ХХУП "Будівництво, реконструкція, технічне переоснащення, реставрація та ремонт будівель , споруд, та інших об'єктів", підрозділ "а", позиція 2290100а-12680).
У списку №2 виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.09.56 №1173 у розділ XXXIX цю професію не було включено. Тому, незважаючи на те, що пільговий стаж відпрацьований до 01.01.92, пенсію призначено згідно ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"( далі-Закон) і вона підлягає відшкодуванню.
Пред'явлено відповідачу до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у сумі 6907,94 грн.
2.Мельник П.І. працював на підприємстві каменярем у період з 01.01.1978 по 02.01.1979(стаж 1 рік 0 місяців 1 день). Пенсія на пільгових умовах йому призначена по Списку №2, затвердженого постановою КМУ №162 від 11.03.94 (розділ ХХУП "Будівництво, реконструкція, технічне переоснащення, реставрація та ремонт -будівель , споруд, та інших об'єктів", підрозділ "а", позиція 2290100а-12680).
У списку №2 виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.09.56 №1173 у розділ XXXIX цю професію не було включено. Тому незважаючи на те, що пільговий стаж відпрацьований до 01.01.92., пенсію призначено згідно ст. 13 Закону і вона підлягає відшкодуванню.
Пред'явлено відповідачу до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у сумі 412,99 грн.
Відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.05 №383 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції 01.12.05 за №1451/11731 до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах незалежно від дати внесення цієї посади або професії до Списку №2.
3.Гвоздіков Я.Я. працював на підприємстві газоелектрозварником ручної зварки у період з 03.06.74 по 29.03.93(стаж 18 років 09 місяців 26 днів.). Пенсія на пільгових умовах йому призначена по Списку №2, затвердженого постановою КМУ №162 від 11.03.94 (розділ XXXIII "Загальні професії", позиція 23200000-19756). Зараховано повний пільговий стаж на підприємстві до 29.03.93, при оформленні пенсії підприємством була надана довідка, що уточнює особливий характер праці на підставі Списку №2, затвердженого постановою КМУ № 162 від 11.03.94, згідно якого призначається пенсія по ст.13 Закону.
Пред'явлено відповідачу до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у сумі 676,84грн.
4.Рибалка П.М. працював на підприємстві електрозварником ручної зварки у період з 06.03.81 по 31.12.97 (стаж 16 років 09 місяців 26 днів.). Пенсія на пільгових умовах йому призначена по Списку №2, затвердженого постановою КМУ №162 від 11.03.94 (розділ XXXIII "Загальні професії", позиція 23200000-19906). Зараховано повний пільговий стаж на підприємстві до 31.12.97, при оформленні пенсії підприємством була надана довідка, що уточнює особливий характер праці на підставі Списку №2, затвердженого постановою КМУ № 162 від 11.03.94, згідно якого призначається пенсія по ст.13 Закону.
Пред'явлено відповідачу до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у сумі 13012,81грн.
Згідно п.6.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України №64/8663 від 16.01.04 до сум відшкодування не включаються додаткові пенсії, доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства., до яких відносяться доплати за державні нагороди, за особливі заслуги, за донорство, за догляд за іншою особою, та інше. Підвищення розмірів пенсій у зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму не відноситься до таких доплат. Відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій.
Позивачем розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій надавалися підприємству своєчасно.
Згідно з розрахунком позивача заборгованість по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій за віком на пільгових умовах за списком № 2 у сумі 26415 грн. 85 коп., яка пред'явлена до стягнення станом на 01.04.07 за період з 2003р. по 2007р. . за підприємством числиться заборгованість щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком № 2, яка складає 26415 грн. 85 коп., в тому числі: борг у сумі 26209 грн. 71 коп., пеню у сумі 206 грн. 14 коп.
Крім того, відповідачеві за період з 2003р. по 2007р. щомісячно надсилались розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за списком № 2, що ним не оспорюється, які ним не були осопорені у законодавчому порядку, більш того визнані ним.
Заявою від 16.07.07 №4669/07-15 заявник та позивач відмовились від позову в частині стягнення боргу у сумі 6116 грн. 51 коп., зазначаючи, що з наслідками відмови від позову в цій частині , ознайомлені та просять закрити провадження у справі в частині стягнення у сумі 6116 грн. 51 коп., та просять стягнути з відповідача заборгованість по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій за віком на пільгових умовах за списком № 2 у сумі 20299 грн. 34 коп., в тому числі: борг у сумі 20093 грн. 20 коп., пеню у сумі 206 грн. 14 коп.
Згідно ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи. Про прийняття відмови від адміністративного позову суд постановляє ухвалу, якою закриває провадження у справі.
Відмова заявника та позивача від позову в частині стягнення у сумі 6116 грн. 51 коп. приймається судом оскільки такі дії заявника та позивача не суперечать законодавству та не порушують чиї - небудь права та охоронювані законом інтереси.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 121 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками підготовчого провадження суд може постановити ухвалу про закриття провадження у справі.
Згідно зі ст.ст. 51 КАС України позивач вправі відмовитись від адміністративного позову, а суд прийняти відмову від адміністративного позову за умови, що ці дії не суперечать закону та не порушують чиї - небудь права, свободи чи інтереси. Заявник та позивач ознайомлений з правовими наслідками відмови від позову в частині стягнення у сумі 6116 грн. 51 коп.
З огляду на наведене, вказана відмова позивача від позову в частині стягнення заборгованості по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій за віком на пільгових умовах у сумі 6116 грн. 51 коп. прийнята судом.
За таких обставин, провадження у справі в частині стягнення суми боргу 6116 грн. 51 коп., слід закрити відповідно до п. 2 ч.1 ст. 157 КАС України.
Представник позивача надав пояснення, що згідно пенсійній справі № 150981 Федоренко Микола Антонович знаходиться на обліку з 08.04.03. Довідка уточнююча особливий характер праці або умовах праці необхідних для призначення пільгової пенсії видана 25.11.2002 року, в якій указано, що Федоренко М.А. працював на підприємстві каменярем у період з 01.09.72 по 17.07.78. (стаж 5 років 10 місяців 16 днів.) та з 22.12.83 по 25.04.84 ( стаж 0 років 4 місяця 3 дня). Пенсія на пільгових умовах йому призначена по Списку №2, затвердженого постановою КМУ №162 від 11.03.94 (розділ ХХУП "Будівництво, реконструкція, технічне переоснащення, реставрація та ремонт будівель , споруд, та інших об'єктів", підрозділ "а", позиція 2290100а-12680).
Також, в пенсійній справі знаходиться наказ № 77 від 16.10.95 про підсумки атестації робочих місць на умовах праці та Перечень робочих місць та професій по підсумку атестації, які підтверджують проведення атестацію місць професії каменщика.
У списку №2 виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.56 №1173 у розділ XXXIX цю професію не було включено. Тому незважаючи на те, що пільговий стаж відпрацьований до 01.01.92, пенсію призначено згідно ст.13 Закону і вона підлягає відшкодуванню.
Відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.05 №383 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції 01.12.05 за №1451/11731 до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах незалежно від дати внесення цієї посади або професії до Списку №2.
Таким чином, пред'явлено відповідачу до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у сумі 6907,94грн., у тому числі:2003 рік-1379,78грн.;2004 рік-1762,13грн.;2005 рік-3417,83грн.;2006 рік - 348,20грн.
Доводи відповідача щодо неправомірності нарахування позивачем пені, є необґрунтованими та судом не приймаються до уваги, оскільки згідно п.7.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до ПФУ №16-6 від 19.10.01, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 29.11.01 за №998/6189 (далі- Інструкція), сума до відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій вважається узгодженою у день отримання платником збору повідомлення з визначеною сумою зобов'язань. Протягом 10 календарних днів від дня отримання повідомлення підприємство зобов'язано сплатити зазначену суму.
Відповідно до п.7.5 Інструкції несвоєчасно перераховані суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій вважаються боргом (недоїмкою).
Згідно п. 11.2.6 Інструкції розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.
Як вбачається з матеріалів справи, станом на 01.01.02 відповідач мав заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, але до суми боргу не входили суми відшкодування по Рибалці П.М. (пенсію призначено у 2002 році) та Саркісову К.А. (пенсію призначено у 2006 році).
Таким чином, незважаючи на те, що суму позову зменшено (з урахуванням заяви про відмови позовних вимог в частині стягнення суми 6116 грн. 51 коп.), сума пені не змінюється, тому що пеню нараховано відповідачу на суму погашення заборгованості, яку воно мало станом на 01.01.02. Сума пені була включена до подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу через несплату платниками податків узгоджених сум податкових зобов'язань у встановлені терміни.
Відповідно до п. 6.10 Інструкції у разі призначення пенсії на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції, для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцем знаходження цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
У відповідності з п. 6.4 Інструкції розмір сум відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду щорічно в повідомленнях (розрахунках) сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. 2 «Прикінцевих положень» Закону №1058-ІV, які надсилаються підприємству до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену у повідомленні (розрахунку) місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до абз. 5 п. 2 «Прикінцевих положень» Закону №1058-ІV підприємства та організації вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій. У зв'язку з цим, такий платіж не підпадає під термін "внески" або "збір" на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розумінні Закону №400 "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (посилання на відповідний порядок, який діяв раніше, стосується ставки плати при визначенні його суми), оскільки згідно з п. 15 «Прикінцевих положень» Закону №1058-ІV до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно статті 100 Закону України “Про пенсійне забезпечення» пільгові пенсії призначаються особам, що мають повний пільговий стаж на роботах з шкідливими та важкими умовами праці, які передбачено раніше діючим законодавством і довідки, які уточнюють особливий характер праці, оформлені на підставі Списку №2, затвердженого 22.08.56 за №1173.
Підставою для нарахування пільгових пенсій є не тільки запис у трудовій книжці щодо праці на даному підприємстві, а й довідка підприємства яка уточнює характер роботи з зазначенням періоду роботи, що зараховується до спеціального стажу; професії або посади; характеру виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, яка оцінюється управлінням Пенсійного фонду з урахуванням вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.06.02 за №536/6824. Відповідальність за представлення таких документів покладається на адміністрацію підприємств, установ, організацій, згідно ст. 101 Закону "Про пенсійне забезпечення" №1788- ХІІ.
При оформленні пенсії пенсіонерам було враховано пільговий стаж до і після 01.01.92, крім того, відповідачем були надані довідки, які уточнюють особливий характер праці на підставі Списку №2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.94, згідно якого призначається пенсія по ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення».
Ствердження представника відповідача, викладених у поясненнях, зданих до суду 06.08.07, та у запереченні, зданого до суду 06.08.07, судом не приймається до уваги, оскільки згідно п. 15 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Відповідно із пп. 4.1 п. 4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування платники збору незалежно від форм власності та господарювання крім страхових внесків вносять до Пенсійного фонду України 100% фактичних витрат на виплату пенсій за віком на пільгових умовах за списком № 2.
Так, відповідач станом на 01.04.07 має заборгованість перед позивачем по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2, яка залишилася непогашеною по теперішній час, у розмірі 20299,34 грн., у тому числі: борг - 20093,20грн. та пеня в сумі 206,14грн., яка утворилася за період з 2003р. по 2007р., що підтверджується повідомленнями про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до п 6.4. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, розмір відшкодування визначається управлінням Пенсійного фонду України в повідомленнях, які надсилалися відповідачу. Данні повідомлення отримувалися відповідачем і ні яких зауважень, щодо сум або осіб, по яким пред'явлено суми до відшкодування, підприємство не пред'являло.
Таким чином, відповідач визнавав наявність заборгованості по пільговим пенсіям перед позивачем.
Також слід відзначити, що згідно позиції Вищого Господарського суду України, яку висловлено в інформаційних листах від 25.11.05 № 01-8/2229 «Про деякі питання практики застосування норм законодавства, порушенні у доповідних записках про роботу господарських судів у 1 півріччі 2005 року" та від 07.02.06 № 01-8/301 « Про деякі питання, пов'язанні з розмежуванням компетенції господарських і адміністративних судів" у яких зазначено, що держава реалізує свою політику загальнообов'язкового державного соціального страхування через Фонди соціальної спрямованості які діють як органи державної влади, у здійсненні ними владних управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкти владних повноважень. Таким чином, відділення Фондів є органами державної влади, які у правовідносинах з підприємством реалізують владні управлінські функції.
Відповідно позиції Судової палати у господарських справах Верховного Суду України, яку висловлено в інформаційному листі від 26.12.05 № 3.2.-2005, стаття 17 КАС України встановлює категорії спорів, на які поширюється компетенція адміністративних судів, щодо вирішення адміністративних справ.
Як вбачається, спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 02.12.05 №398/196, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.05 №1567/11847, визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 30.04.02 №224/30 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Питання щодо порядку застосування Списків №1,2 було врегульоване тільки у 2005 році, а саме, наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.05., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.12.05. №1451/11731, "Про затвердження Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", пунктом 3 якого встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи та до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків. Тобто, до 2005р. при призначені пенсій за віком на пільгових умовах для органа, який призначає пенсію, не мало суттєвого значення, на які Списки йде посилання у пільгових довідках при визначенні адміністраціями підприємств права осіб на пенсію.
Решта доводів відповідача також спростовується нормами діючого законодавства та матеріалами справи.
Згідно з уточненим розрахунком позивача заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком № 2 у сумі 20299 грн. 34 коп., в тому числі: борг у сумі 20093 грн. 20 коп., пеню у сумі 206 грн. 14 коп., що пред'явлена до стягнення з відповідача, виникла за період з 01.01.99 по 01.01.07.
Позивачем надані відповідні докази у підтвердження оформлення повідомлень відповідної форми та їх направлення платнику, які відповідачем були отримані та неоспорені в установленому порядку.
Таким чином суд вважає, позовні вимоги у сумі 20299 грн. 34 коп., в тому числі: борг у сумі 20093 грн. 20 коп., пеню у сумі 206 грн. 14 коп. документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, у тому числі довідками про виплачені пенсії на пільгових умовах, відповідають чинному законодавству.
З огляду на викладене позовні вимоги слід визнати обґрунтованими частково, та такими, що підтверджені матеріалами справи, відповідачем не оспорені.
Питання щодо розподілу судових витрат не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому законом порядку, віднесення судових витрат на відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень, не врегульовано чинним законодавством, у тому числі ст. 94 КАС України.
Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, в якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представника позивача про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом п'ятиденного строку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 51, 87, 94, 98, 112, 150, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю промислово- будівельний трест «Луганськпромбуд», вул. Дзержинського,33, р/р 26006959676147 ЛФ ПУМБ, МФО 304966, код ЄДРПОУ 01240172 на користь Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська, м. Луганськ, вул. Фрунзе,121, р/р 25608301724 в ЛОУ Ощадбанку, МФО 304665, код ЄДРПОУ 21792318 заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком № 2 у сумі 20093 грн. 20 коп., пеню у сумі 206 грн. 14 коп.
3. Закрити провадження у справі щодо позовних вимог в частині стягнення суми 6116 грн. 51 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Постанову складено у повному обсязі та підписано 13.08.07 у відповідності до вимог ст. 167 КАС України.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Г.М.Батюк
Пом.судді Ю.А.Зайцева