79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
12.06.07 Справа№ 4/837-10/137
За позовом : Прокурор м. Львова і інтересах держави в особі ЛМКП « Львівводоканал» м. Львів
До відповідача : ВАТ «Львівгаз» м. Львів
Про : стягнення 4172,52грн. боргу
Суддя Довга О.І.
При секретарі Яремчук С.М.
Представники: Награвний - представник прокуратури
Від позивача: Коваль Р.П. , Гуковський П.В. -представники
Від відповідача : Дашо А.Ю. - представник
Представникам сторін роз'яснено їх права та обов'язки передбачені ст. 22 ГПК України та право відводу судді ( ст. 20 ГПК України) . Заяв та клопотань про відвід судді не подано ( не заявлено).
Сторони подали письмове клопотання про відмову від технічного запису судового процесу.
Суть спору: На розгляді господарського суду Львівської області знаходиться справа за позовом прокурора м. Львова в інтересах держави в особі Львівського МКП «Львівводоканал» до ВАТ «Львівгаз» про стягнення 4172,52 грн. боргу.
Представники прокуратури та позивача в судових засіданнях підтримують позовні вимоги, та просять позов задоволити.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, додаткові пояснення по справі, позовних вимог не визнає з підстав зазначених у цьому поясненні, просить в позові відмовити повністю.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне:
Згідно із ст. 121 Конституції України одним із завдань прокуратури України є представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Статтею 36 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Частина перша ст. 2 Господарського процесуального кодексу України, в якій визначено підстави порушення справ у господарському суді, відносить до таких підстав позовні заяви прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Відповідно до положень ч. З цієї статті прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Як зазначено в п. 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.99 р. N З-рп/99 (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді), поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", що міститься в ч. 2 ст. 2 Арбітражного процесуального кодексу України, означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави.
Відповідно до п. З ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані, зокрема, дотримуватися встановлених лімітів скидання забруднюючих речовин.
Статтею 68 Закону України « Про охорону навколишнього середовища" встановлено відповідальність осіб, винних у порушенні законодавства про охорону навколишнього середовища, зокрема, при допущенні наднормативних скидів забруднюючих речовин.
Згідно із.п.2.1.5 та п.8.2. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджені наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37, зареєстрованим Мінюстом України 26.04.2002р. за № 403/6691, введеним в дію з 06.05.2002р., водоканали мають право пред'являти підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання, а підприємства зобов'язані оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
Відповідно до договору № 200376 від 12.02.2001 року ( далі Договір ) , укладеного з ЛМКП «Львівводоканал», відповідач використовує для виробничих потреб воду з комунального водопроводу та здійснює скид стічних вод у систему каналізації м. Львова.
Відповідача внесено до переліку Підприємств, для яких встановлюється ліміт скиду забруднювальних речовин у міську каналізацію» ( № 822 у Переліку ) Згідно з Переліком, який затверджений управлінням міського інженерного господарства Львівської міської ради обов'язок щодо погодження Ліміту та одержання Дозволу на скид стічних вод відповідачу доведено.
Водоканалом 08.07.2004 року було проведено вибірковий контрольний відбір стічних вод відповідача ( акт про відбір № 1318) . Проби для проведення головного аналізу було передано в хімбаклабораторію ЛМКП «Львівводоканал» . Проби для проведення контрольного аналізу відповідачу передано . Контрольний аналіз проводився, результати Водоканалу не подані.
Відповідач не виконав вимог нормативно-правових актів та Договору , оскільки на підставі досліджень відібраної проби стічних вод ( результат вимірювань № 228 від 14.07.2004 року ) Водоканал, відповідно до своєї компетенції, зробив висновок, що Відповідач скидав використану воду з перевищенням допустимих ( Ліміт № 396) концентрацій забруднювальних речовин ( аміак, БСК5, фосфат ) , а відтак, відповідачем порушено вимоги ст.ст. 10,40 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», Державних Правил, Місцевих Правил і умов Договору, не здійснено технічних та інших заходів до запобігання забрудненню стічних вод, що скидається у каналізацію м. Львова.
У відповідності до вимог п.п. 4.2.2.4, 8.4.3, 9 Місцевих Правил та п.п. 2.1.1., 2.2.1, 2.2.7, 3.6. Договору - Підприємства - порушники сплачують додаткову сплату Водоканалу за водовідведення обчислену за підвищеним коефіцієнтом кратності , що складає 4172,52 грн. Згідно з п. 4.2. «Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів» затвердженої Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 року № 37 20 відсотків плати за скид понаднормативних забруднень перераховується до міського фонду охорони навколишнього середовища, що утворений у складі міського бюджету , а це становить 719,40 грн.
Згідно із.п.2.1.5 та п.8.2. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затв. наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37, зареєстрованим Мінюстом України 26.04.2002р. за № 403/6691, введеним в дію з 06.05.2002р., водоканали мають право пред'являти підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання, а підприємства зобов'язані оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників. Пунктом 3.2 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затв. Наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37, зарестр. Мінюстом України 26.04.2002р. за № 402/6690, введена в дію з 06.05.2002р. (надалі - Інструкція), передбачено, що при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах підприємств, що скидаються в систему каналізації, порівняно з встановленими місцевими Правилами приймання, Підприємства сплачують водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій, обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод та коефіцієнтом кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми. Пунктами 8 Правил № 292, говориться про визначення величини плати Підприємств за скидання стічних вод у міську каналізацію, п. 8.2. Правил передбачає встановлення нормативу плати за скид наднормативних забруднень, п. 8.4. Правил передбачає визначення величини плати за скидання стічних вод, п. 9.1. Правил встановлено, що підприємства, які користуються послугами каналізації, несуть згідно з діючим законодавством відповідальність за порушення встановлених Правил, якщо наслідками порушень стали: наднормативне скидання об'ємів, перевищення ДК стічних вод, перевищення ГДК забруднень водних об'єктів ... і за вказані порушення законодавець передбачає відповідальність у формі плати, відповідно до виявленого порушення, за перевищення об'ємів скидання стічних вод у міську каналізацію, за порушення режиму скиду стічних вод, за перевищення ДК стічних вод, за перевищення допустимих забруднень водних об'єктів тощо... Отже, як вбачається з аналізу вищевказаних норм чинного законодавства, вони прямо і недвозначно передбачають як види порушень, так і види плати за зазначені у Правилах порушення. Слід звернути увагу, що порядок обчислення зазначеної плати проводиться відповідно до встановлених нормативними документами формул ( п.п. 8.1. - 8.1.4., 8.2. 8.2.2., 8.З., 8.4.3. - 8.4.7., 9.6. та Додатків, п. 10.1. - 10.15. Правил № 292)..
Таким чином, на день розгляду спору заборгованість відповідача перед позивачем становить 3453,12 грн. внаслідок перевищення норм якісних показників стічних вод , та 719,40 грн. за скид понаднормативних забруднень.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги обгрунтовані та підлягають до задоволення в повному обсязі.
Судові витрати віднести на відповідача.
Керуючись ст. 12,43,49, 75, 82-84 ГПК України , суд
1. Позов задоволити повністю.
2. Стягнути з рахунку ВАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» , м. Львів, вул. Золота,42 (р/р 26004301366653 в Залізничному відділенні ПІБ в м. Львові МФО 325105, ЄДРПОУ 03349039 ) на користь ЛМКП «Львівводоканал», м.Львів, вул. Зелена , 64 (р/р 26001308000056 в ЗРФ АКБ Трансбанк м.Львова МФО 385435 ЄДРПОУ 03348471 ) 3453,12 грн. внаслідок перевищення норм якісних показників стічних вод .
3. Стягнути з рахунку ВАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» , м. Львів, вул. Золота,42 (р/р 26004301366653 в Залізничному відділенні ПІБ в м. Львові МФО 325105, ЄДРПОУ 03349039 ) в доход міського бюджету м.Львова (Фонд охорони навколишнього природного середовища Шевченківського району м.Львова , м.Львів, пл..Ринок , 1 ( р/р 3311629700007 в УДК у Львівській області МФО 825014 ЄДРПОУ 22389441 ) нарахування в розмірі 719,40 грн. за скид понаднормативних забруднень ( код бюджетного доходу 24061600).
4. Стягнути з рахунку ВАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» , м. Львів, вул. Золота,42 (р/р 26004301366653 в Залізничному відділенні ПІБ в м. Львові МФО 325105, ЄДРПОУ 03349039 ) в доход державного бюджету 102 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Накази видати відповідно до ст. 116 ГПК України.
Суддя