Рішення від 02.01.2020 по справі 756/15850/19

02.01.2020 Справа № 756/15850/19

Справа № 756/15850/19

Провадження № 2/756/2627/20

УХВАЛА

02 січня 2020 року суддя Оболонського районного суду міста Києва Жук М.В., перевіривши матеріали позовної заяви Департаменту патрульної поліції у м. Києві до ОСОБА_1 , про відшкодування майнової шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2019 року Департамент патрульної поліції у м. Києві звернулося до суду в порядку цивільного судочинства з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування майнової шкоди, спричиненої пошкодженням службового автомобіля внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.

Перевіривши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, дійшов наступного висновку.

У ст. 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Ст. 125 Конституції України передбачено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

У ч. 3 ст. 3 ЦПК України визначено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Згідно з ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Відповідно до ст. 4 КАС України адміністративне судочинство - діяльність адміністративних судів щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у порядку, встановленому цим Кодексом

Адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір. Публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Цією ж статтею передбачено, що публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Національну поліцію» Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку

Поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції. Поліцейський має службове посвідчення та спеціальний жетон. Зразки та порядок видання службових посвідчень та спеціальних жетонів затверджує Міністр внутрішніх справ України (ст. 17 Закону України «Про Національну поліцію»).

З аналізу наведених законодавчих норм вбачається, що служба в органах Національної поліції України є різновидом публічної служби.

Із матеріалів справи вбачається, що 08.12.2018 року близько 06 год. 40 хв. по пров. Лісозахисному у м. Києві ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «Mitsubishi», номерний знак НОМЕР_1 , не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, не обрав безпечної швидкості руху, не впорався із керуванням, що призвело до виїзду транспортного засобу за межі проїзної частини, внаслідок чого транспортний засіб зазнав механічних пошкоджень. Постановою Оболонського районного суду м. Києва від 05.03.2019 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні вказаної дорожньо-транспортної пригоди та накладено адміністративне стягнення.

Постановою Київського апеляційного суду від 01.04.2019 року постанову Оболонського районного суду м. Києва від 05.03.2019 року скасовано, провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП закрито на підставі п. 4 ст. 247 КУпАП у зв'язку із вчиненням особою дії в стані крайньої необхідності.

Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, яка трапилась 08.12.2018 року, автомобіль «Mitsubishi», номерний знак НОМЕР_1 , отримав механічні пошкодження. Згідно з висновком експертного дослідження від 06.05.2019 року №19/13-1/1-ЕД/19, складеним експертом Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України ОСОБА_2 вартість матеріальних збитків, заподіяних власнику автомобіля «Mitsubishi», номерний знак НОМЕР_1 становить 156 974 грн. 08 коп.

Указану суму збитків Департамент патрульної поліції просив суд стягнути з відповідача на свою користь.

На момент дорожньо-транспортної пригоди та спричинення збитків позивачеві, ОСОБА_1 проходив службу в УПП у м. Києві на посаді поліцейського роти №6 батальйону №1 полку №1 Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, мав спеціальне звання рядовий поліції та виконував свої службові обов'язки у ввіреному йому патрульному автомобілі «Mitsubishi», номерний знак НОМЕР_1 .

Розглядаючи аналогічну справу про відшкодування шкоди, спричиненої особою при проходженні публічної служби, Верховний Суд ухвалив постанову від 04 вересня 2019 року у справі №522/16964/15, у якій сформулював правовий висновок, що спір пов'язаний з питаннями реалізації правового статусу особи, яка перебуває на посаді публічної служби, від моменту її прийняття на посаду і до звільнення з публічної служби, зокрема, й питаннями відповідальності за шкоду, спричинену під час проходження публічної служби, навіть якщо подання відповідного позову про відшкодування витрат, відбувається після її звільнення з державної служби, підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства (такі ж висновки викладені Великою Палатою Верховного Суду у постановах: від 05 грудня 2018 року у справі №818/1688/16, від 12 грудня 2018 року у справі №826/7431/16 та від 13 лютого 2019 року у справі №727/10968/17).

Із урахуванням викладеного, правовідносини, які виникли між сторонами у справі, є адміністративно-правовими, а тому справа підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Таким чином на підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 19, 186, 260, 261 ЦПК України,-

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Департаменту патрульної поліції у м. Києві (адреса: 03048, м. Київ, вул. Ф. Ернста, 3) до ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) про відшкодування майнової шкоди.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена позивачем в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги в п'ятнадцятиденний строк з дня її складення.

Суддя