Справа № 203/4348/19
Провадження № 3/0203/89/2020
12.02.2020 року суддя Кіровського районного суду м. Дніпропетровська Католікян М.О., розглянувши адміністративний матеріал, складений відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , якого притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 124 КУпАП
03 грудня 2019 року до Кіровського районного суду м. Дніпропетровська з Управління патрульної поліції у Дніпропетровській області надійшов адміністративний матеріал, складений відносно ОСОБА_1
26 листопада 2019 року інспектором УПП у м.Дніпрі було складено адміністративний протокол серії ОБ № 166738, в якому зазначено, що 26 листопада 2019 року, о 08 годині 45 хвилин, в м.Дніпрі на перехресті вулиць А.Фабра та Старокозацької, ОСОБА_1 , керуючи автомобілем VOLKSWAGEN PASSAT н.з. НОМЕР_1 , не при наближенні транспортного засобу з увімкненими синім проблисковим маячком та спеціальним звуковим сигналом не надав перевагу в русі автомобілю Тойота пріус н/з НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_2 . Внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження.
ОСОБА_1 у судовому засіданні, яке відбулося 18 грудня 2019 року, вину не визнав, пояснивши, що а ні звукових сигналів, а ні проблискового синього маячка не бачив та наполягав на тому, що їх не було увімкнено взагалі. Заявив клопотання, в якому просив суд зробити запит до УПП з метою отримання відеозапису від 26.11.2019 року з нагрудних камер співробітників поліції та з відеокамери, закріпленої в автомобілі Тойота пріус, на яких зафіксовано момент зіткнення автомобілів.
Судом було задоволено заявлене клопотання та надіслано запит до УПП з витребуванням відеозапису з нагрудних камер співробітників поліції та з відеокамери, закріпленої в автомобілі Тойота пріус для огляду у судовому засіданні та оголошено перерву до 12.02.2020 року до 16:00 год.
14 січня 2020 року на адресу суду надійшла відповідь на запит суду, в якому зазначено, що надати запитувану інформацію немає можливості, оскільки відеозйомка не проводилась.
Дослідивши матеріали справи вважаю, що провадження в справі підлягає закриттю з наступних підстав.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
На підставі абз. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
На підставі ст. 2 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів», суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
На підставі ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема із дослідження пояснень свідків. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 порушив п.3.2. Правил дорожнього руху України (далі - ПДР).
Пунктом 3.2 ПДР встановлено, що у разі наближення транспортного засобу з увімкненим синім проблисковим маячком та (або) спеціальним звуковим сигналом водії інших транспортних засобів, які можуть створювати йому перешкоду для руху, зобов'язані дати йому дорогу і забезпечити безперешкодний проїзд зазначеного транспортного засобу (і супроводжуваних ним транспортних засобів).
Так, відповідно до пояснень ОСОБА_1 він рухався по вулиці Старокозацькій та підїхавши до перехрестя з вулицею Фабра впевнився, що йому горить зелене світло світлофору, продовжив рух через перехрестя у напрямку центра міста. Рухався він у правій смузі, ліворуч від нього стояв автомобіль Хюндай, який мав намір повертати ліворуч, задля чого він виїхав на середину перехрестя. Коли автомобіль ОСОБА_1 порівнявся з автомобілем Хюндай, відбулося зіткнення з автомобілем патрульної поліції Тойота пріус, що рухався на великій швидкості на червоне світло світлофору по зустрічній смузі вулиці Фабра в бік вулиці Святослава Хороброго не ввімкнувши проблискового маячка та спеціального звукового сигналу, внаслідок чого запобігти зіткненню не мав змоги.
Під складом адміністративного правопорушення розуміється встановлена адміністративним законодавством сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Так, відповідно, відсутність у діянні складу (сукупності суб'єктивних і об'єктивних ознак) адміністративного правопорушення є обставиною, що виключає провадження у справах про адміністративні правопорушення.
Умовами настання адміністративної, а не іншого виду юридичної відповідальності, є наявний причинний зв'язок між порушенням правил дорожнього руху та настанням наслідків у вигляді майнової шкоди (у випадку відсутності такого зв'язку особу може бути притягнуто до цивільно-правової відповідальності).
Розділом ІІ Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису (надалі - Інструкція), затвердженої Наказом МВС України за № 1026 від 18.12.2018 року, встановлено порядок застосування портативних відеореєстраторів та карт пам'яті до них, їх облік, зберігання та видача відеозаписів, відповідно до яких під час здійснення повноважень поліцейськими портативний відеореєстратор закріплюється на його форменому одязі на грудях (ближче до плечового суглоба) так, щоб не створювати перешкод діям поліцейського. У випадках, пов'язаних з необхідністю якісної фіксації подій, поліцейські можуть тримати портативний відеореєстратор у руках. Дозволяється закріплення портативного відеореєстратора на екіпіруванні (шоломі) або зброї, якщо їх конструкцією передбачені відповідні кріплення.
Включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.
Згідно з поясненнями ОСОБА_2 , під час виконання своїх обов'язків, отримано виклик «грабіж», після чого було увімкнено проблискові маячки та спецсигнали. При перетинанні перехрестя вулиць А.Фабра та Старокозацької відчув удар справа, після чого автомобіль розвернуло і він побачив автомобіль, з яким відбулося зіткнення, а саме VOLKSWAGEN PASSAT.
З урахуванням зазначеного, на виконання вимог п.1 Розділу І та п.п.4 і 5 Розділу ІІ Інструкції працівниками поліції повинно було здійснюватись відеозапис, оскільки пригода сталася під час здійснення повноважень поліцейським.
Ураховуючи викладене, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, з урахуванням положень КУпАП, вважаю, що у діях особи, що притягається до адміністративної відповідальності відсутній склад адміністративного правопорушення передбачений ст. 124 КУпАП.
Згідно зі ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Отже, враховуючи, що згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, суд, оцінивши наявні в даній адміністративній справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, доходить висновку про відсутність поставленого у вину органом патрульної поліції в діях ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, у зв'язку з чим справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КупАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення
Керуючись ст.ст. 247, 283, 284 КУпАП, суд
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення.
Постанову може бути оскаржено до судової палати з кримінальних справ апеляційного суду Дніпропетровської області через Кіровський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня ухвалення постанови.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня її ухвалення.
Постанова набрала чинності:
Суддя М.О. Католікян