Рішення від 25.02.2020 по справі 200/742/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2020 р. Справа№200/742/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_1

про: визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за березень 2015 року - квітень 2015 року, стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 суму індексації грошового забезпечення за період березень 2015 року - квітень 2015 року у розмірі 2477,41 грн., стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення у розмірі 1559,60 грн., стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 суму моральної шкоди у розмірі 3000 грн.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за березень 2015 року - квітень 2015 року, стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 суму індексації грошового забезпечення за період березень 2015 року - квітень 2015 року у розмірі 2477,41 грн., стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення у розмірі 1559,60 грн., стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 суму моральної шкоди у розмірі 3000 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач, посилається на те, що він з 13.02.2015 р. по 26.04.2015 р. проходив військову службу за контрактом у Збройних Силах України - військова частина НОМЕР_1 . Позивач зазначає, що йому не нараховувалась та не виплачувалась сума індексації грошового забезпечення за період проходження служби.

Також позивач зазначає що відповідно до п. 10-2 Порядку № 1078 встановлено, що для новоприйнятих працівників обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник. Тобто базовим місяцем для обчислення індексації за посадою, яку обіймав позивач з лютого 2015 р. є січень 2008 року відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 р. № 1294, яка набрала чинності з 01.01.2008 р. та якою було востаннє підвищено оклади військовослужбовців. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації позивачу повинно було здійснюватися наростаючим підсумком з лютого 2008 р.

Позивач зазначає, що загальна сума невиплаченої відповідачем позивачу індексації грошового забезпечення за березень 2015 р.- квітень 2015 р. складає 2477,41 грн., сума компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення за період березень 2015 р.- квітень 2015 р. складає 1559,60 грн. Також позивач просить стягнути моральну шкоду в розмірі 3000 грн., оскільки є протиправна бездіяльність відповідача, яка полягає у невиплаті всіх наданих позивачу пільг та гарантій.

Позивач в судове засідання не з'явився, надав заяву відповідно до якої позовні вимоги підтримав та просив розглядати справу за його відсутністю.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував надавши відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначав, що п. 10-2 Положення № 1078 на який посилається відповідач застосовується лише з 01.12.2015 р. а у позовних вимогах позивач зазначає період з 03.2015 р. по 04.2015 р. У період щодо якого викладено позовні вимоги положення № 1078 діяло у редакції від 13.02.2014 р. Відповідач зазначає, що у п. 10-1 Положення № 1078 (в редакції від 13.02.2014 р.) зазначено, що обчислення споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу. Тобто у даному випадку базовим місяцем для нарахування індексації слід вважати лютий 2015 р. у якому індекс споживчих цін склав 1.053, у березні 2015 р. - 1.108, а у квітні 2015 р. - 1.140.

В зв'язку з вищезазначеним позивачу не була нарахована індексація грошового забезпечення в зв'язку з тим, що на це не було законних підстав. Оскільки законних підстав для нарахування та виплату індексації за період березень - квітень 2015 р. не має, позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Представник відповідача в судове засідання з'явився, про розгляд справи повідомлений належним чином.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження у підготовче судове засідання на 17 лютого 2020 року.

Ухвалою від 17.02.2020 р. суд закрив підготовче провадження по справі та призначив справу до судового розгляду в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 є громадянином України, в період з 13.02.2015 року по 26.04.2015 року проходив військову службу за контрактом у Збройних Силах України - військова частина НОМЕР_1 .

Позивач зазначає, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. Відповідно до вимог діючих нормативно-правових актів, проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. За період служби з 13.02.2015 р. по 26.04.2015 р. позивачу не сплачувалась та не нараховувалась індексація грошового забезпечення.

Відповідач зазначає те, що за період проходження служби з лютого 2015 року по квітень 2015 року позивачу не нараховувалась та не виплачувалась сума індексації грошового забезпечення, оскільки відповідно до вимог законодавства за спірний період, позивачу не передбачено нарахування та виплата таких сум.

Згідно довідки про нараховане грошове забезпечення за період служби з лютого по квітень 20215 року, індексація грошового забезпечення позивачу не нараховувалась.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII соціальний захист військовослужбовців це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 9 Закону № 2011-XII передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Статтею 2 Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

У відповідності до статей 4, 6 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Згідно з пунктом 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (в редакції чинній на час спірних правовідносин) підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. N 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

За правилами пункту 4 Порядку № 1078 Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Пунктом 5 Порядку № 1078 визначено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.

У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.

У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції базовим місяцем вважається місяць, у якому мало місце таке підвищення.

Для проведення подальшої індексації або здійснення чергового підвищення доходів випереджаючим шляхом обчислення індексу споживчих цін здійснюється наростаючим підсумком починаючи з наступного за базовим місяця.

Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить суму підвищення доходів випереджаючим шляхом у базовому місяці.

Відповідно до абзацу 3 пункту 10-1 Порядку № 1078 (редакція станом на час виникнення спірних правовідносин) обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.

Позивач у позовній заяві посилається на пункт 10-2 Порядку № 1078 (в редакції яка діє з 01.12.2015 р.), відповідно до якого для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

Таким чином позивач вважає, що для новоприйнятих працівників обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник. А саме базовим місяцем для обчислення індексації за посаду, яку він обіймав з лютого 2015 року є січень 2008 року відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 р. № 1294, яка набрала чинності з 01.01.2008 року та якою було востаннє підвищено оклади військовослужбовцям. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації має здійснюватись наростаючим підсумком з лютого 2008 р.

Суд зазначає, що як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами позивача було прийнято на службу в лютому 2015 р., виходячи з норм які діяли на той час базовим місяцем для обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати позивача є лютий 2015 р. Також згідно розрахунку індексації грошового забезпечення позивача за спірний період виходячи з базового місяця для обчислення індексації лютий 2015 року, грошове забезпечення позивача не підлягало індексації, оскільки не було привішено індекс інфляції.

З урахуванням наведеного позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за березень 2015 року - квітень 2015 року та стягнення суму індексації грошового забезпечення за період березень 2015 року - квітень 2015 року у розмірі 2477,41 грн. є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Оскільки позовні вимоги позивача про стягнення суму компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення у розмірі 1559,60 грн. та стягнення суму моральної шкоди у розмірі 3000 грн. є похідними від вимоги про визнання протиправною бездіяльність не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за березень 2015 року - квітень 2015 року та стягнення суму індексації грошового забезпечення за період березень 2015 року - квітень 2015 року у розмірі 2477,41 грн., суд також відмовляє у їх задоволенні.

Відповідно до статті 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням вищенаведеного позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за березень 2015 року - квітень 2015 року, стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 суму індексації грошового забезпечення за період березень 2015 року - квітень 2015 року у розмірі 2477,41 грн., стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення у розмірі 1559,60 грн., стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 суму моральної шкоди у розмірі 3000 грн. не підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволені позовних вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за березень 2015 року - квітень 2015 року, стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 суму індексації грошового забезпечення за період березень 2015 року - квітень 2015 року у розмірі 2477,41 грн., стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення у розмірі 1559,60 грн., стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 суму моральної шкоди у розмірі 3000 грн. - відмовити.

Рішення складено та підписано 25 лютого 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.В. Олішевська