10.02.2020
Справа № 482/22/20
Номер провадження 3/482/95/2020
10 лютого 2020 року м. Нова Одеса
Суддя Новоодеського районного суду Миколаївської області Демінська О.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Новоодеського ВП ГУНП в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП - НОМЕР_1 , працюючого в ТОВ «Террафут», фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 ,
- за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії БД № 346495 від 25.12.2019 року, ОСОБА_1 25.12.2019 року о 18:40 год. в м. Нова Одеса по вул. Центральна керував транспортним засобом ВАЗ 2103, д/н НОМЕР_2 з явними ознаками наркотичного сп'яніння (зіниці ока не реагують на світло). Згідно висновку №63 від 25.12.2019р. щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, що знижують увагу та швидкість реакції, Новоодеської ЦРЛ ОСОБА_1 знаходився в стані наркотичного сп'яніння, чим порушив п. 2.9 "а" Правил дорожнього руху України, відповідальність за що передбачена ч.1 ст. 130 КУпАП.
Дії ОСОБА_1 працівниками поліції кваліфіковано за ч.1 ст. 130 КУпАП.
У судове засідання 10.02.2020 року ОСОБА_1 не з'явився. Надав до суду довідку Новоодеської ЦРЛ, в якій зазначено, що в Новоодеській ЦРЛ сертифікат на проведення огляду на наркотичне та алкогольне спяніння має лише лікар нарколог ОСОБА_2 .
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до вимог ст. 266 КУпАП, огляд осіб, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані наркотичного чи іншого сп'яніння проводиться поліцейськими з використанням спеціальних технічних засобів в присутності двох свідків або, у разі незгоди водія на проведення такого огляду, у закладі охорони здоров'я.
Згідно з п.4 розділу I Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 09.11.2015 № 1452/735, ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота);звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло;сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
п.12. розділу 2 вказаної Інструкції визначено, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Можливості визначення іншим шляхом, аніж відповідним висновком лікаря закладу охорони здоров'я, факту перебування водія транспортного засобу в стані наркотичного спяніння не передбачено.
Відповідно до розділу 3 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 09.11.2015 № 1452/735 , огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством. Метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи.
При цьому проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини, метою якого є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння, обов'язкове.
Згідно з даними протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 346495 від 25.12.2019 року, ОСОБА_1 25.12.2019 року о 18:40 год. в м. Нова Одеса по вул. Центральна керував транспортним засобом ВАЗ 2103, д/н НОМЕР_2 з явними ознаками наркотичного сп'яніння (зіниці ока не реагують на світло). Згідно висновку №63 від 25.12.2019р. щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, що знижують увагу та швидкість реакції, Новоодеської ЦРЛ ОСОБА_1 знаходився в стані наркотичного сп'яніння, чим порушив п. 2.9 "а" Правил дорожнього руху України.
Факт перебування ОСОБА_1 в стані наркотичного сп'яніння встановлювався висновком лікаря Новоодеської ЦРЛ - ОСОБА_3 , який і додано до протоколу про адміністративне правопорушення.
Проте, відповідно інформації Новоодеської ЦРЛ від 07.02.2020 року (довідка № 1175), в Новоодеській ЦРЛ сертифікат на проведення огляду на наркотичне та алкогольне спяніння має лише лікар нарколог ОСОБА_2 .
Відомості про те, що лікар ОСОБА_3 , що проводив медичний огляд ОСОБА_1 з метою визначення стану наркотичного спяніння, має документ, який підтверджує факт проходження ним тематичного удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством та відповідне спеціальне посвідчення в суді відсутні.
З врахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що висновок №63 від 25.12.2019 р. щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, виданий лікарем ОСОБА_3 , згідно з яким ОСОБА_1 перебував 25.12.2019 року в стані наркотичного сп'яніння, який і був підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення, не можна вважати належним та допустимим доказом перебування ОСОБА_1 в стані наркотичного спяніння у визначений в протоколі про адміністративне правопорушення час.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що до протоколу про адміністративне правопорушення не надано беззаперечних доказів, які б підтверджували обґрунтованість його складання у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, на суд покладається обов'язок здійснювати неупереджений розгляд та ухвалювати обґрунтовані рішення. Приймаючи дане рішення, суд керується п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14 лютого 2008 року у справі «Кобець проти України», яким визначено, зокрема, що доведення вини має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпції, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
За таких обставин, провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю подій і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 247, 283, 284 КУпАП, суддя -
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адмінстративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП,- закрити за відсутності події і складу адміністративного правопорушення, за обставин, викладених в протоколі про адмінстративне правопорушення серії БД № 346495 від 25.12.2019 року .
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя Новоодеського районного суду
Миколаївської області О.І. ДЕМІНСЬКА