Ухвала від 21.02.2020 по справі 758/10169/18

758/10169/18

2/465/2212/20

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження

"21" лютого 2020 р. м.Львів

Суддя Франківського районного суду м.Львова Дзеньдзюра С.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до КДКА Львівської області про скасування рішення про відмову у видачі свідоцтва про складання кваліфікаційного іспиту -

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з позовом про скасування рішення № 46/11 КДКА Львівської області, як надумане, дискримінаційне, необгрунтоване, шаблонне, некваліфіковане, складене з порушенням норм матеріального і процесуального права, результати його письмового іспиту зарахувати, як вичерпні і правильні та зобов'язати КДКА Львівської області допустити його до складання усної частини.

13.08.2019 року ухвалою Подільського районного суду м.Києва дані матеріали позовної заяви передані на розгляд за підсудністю до Франківського районного суду м.Львова.

20.02.2020 року справа передана судді Дзеньдзюрі С. М. на підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.02.2020 року

Вивчивши матеріали позовної заяви, вважаю, що у відкритті провадження необхідно відмовити з наступних підстав.

За змістом статті 19 ЦПК України під цивільною юрисдикцією розуміється компетенція загальних судів вирішувати з додержанням процесуальної форми цивільні справи у видах проваджень, передбачених цим Кодексом.

Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами (ч.1 ст.19 ЦПК України).

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Згідно ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб (п.9 ч. 1 ст. 19 КАС України).

Згідно п.1, 5 Розділу І Положення про Раду адвокатів України, затвердженого Установчим з'їздом адвокатів України 17.11.2012 р., Рада адвокатів України діє у системі органів Національної асоціації адвокатів України, є національним органом адвокатського самоврядування, на який державою покладено виконання у період між з'їздами адвокатів України публічно-представницьких функцій недержавного самоврядного інституту, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання правової допомоги на професійній основі адвокатури України.

Пунктом 1.19 розділу II цього Положення, передбачене право Ради адвокатів України затверджувати порядок складання кваліфікаційних іспитів, програму кваліфікаційних іспитів та методику їх оцінювання, інші документи, передбачені Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Відповідно до ч.2 ст. 59 Конституції України та ст. 2 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05 липня 2012 року №5076-VI ( далі - Закон №5076) адвокатура України - недержавний самоврядний інститут, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації і діяльності адвокатури в порядку, встановленому Законом №5076.

З метою забезпечення належного здійснення та дотримання гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних прав адвокатів, забезпечення високого професійного рівня адвокатів та вирішення питань дисциплінарної відповідальності адвокатів в Україні діє адвокатське самоврядування.

Згідно з частиною першою статті 43 Закону №5076 адвокатське самоврядування ґрунтується на принципах виборності, гласності, обов'язковості для виконання адвокатами рішень органів адвокатського самоврядування, підзвітності, заборони втручання органів адвокатського самоврядування у професійну діяльність адвоката.

Відповідно до ч.5 ст. 50 Закону №5076 кваліфікаційно - дисциплінарна комісія адвокатури наділена повноваженнями приймати рішення щодо видачі свідоцтва про складення кваліфікаційного іспиту.

Це свідчить про те, що суспільний інтерес, а відтак i публічно-правовий характер правовідносин випливає з повноти реалізації функцій адвокатури із захисту прав невизначеного кола ociб.

3 огляду на викладене, даний cпip про визнання незаконним рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Львівської області є публічно-правовим.

Також, слід звернути увагу, що кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури створюється та діє з метою реалізації публічно-правових функцій з відбору, атестування осіб, які виявили намір займатися адвокатською діяльністю та як дисциплінарний орган в системі самоврядування адвокатури України, тобто при прийнятті рішення реалізує владну компетенцію. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 27 січня 2016 року (справа №6-2750цс15) та постанові Верховного Суду України від 02 лютого 2016 року (справа №825/1440/14).

Згідно з вимогами п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Враховуючи суть спірних правовідносин та суб'єктний склад, приходжу до висновку про відмову у відкритті провадження у справі, оскільки позовні вимоги підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Керуючись ст.ст. 19, 186, 260, 261, 263, 354 ЦПК України -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до КДКА Львівської області про скасування рішення про відмову у видачі свідоцтва про складання кваліфікаційного іспиту до КДКА Львівської області про скасування рішення про відмову у видачі свідоцтва про складання кваліфікаційного іспиту.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження у справі разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.

Роз'яснити позивачеві, що розгляд даної справи віднесено до юрисдикції адміністративного суду в порядку адміністративного судочинства.

Повторне звернення тієї самої особи до суду з цивільним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з дня її проголошення

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Відповідно до Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України п. п. 15., 15.5 до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Франківський районний суд м.Львова.

Суддя: Дзеньдзюра С. М.