Справа №461/8682/19
21 лютого 2020 року м.Львів
Суддя Галицького районного суду м. Львова Радченко В.Є., розглянувши матеріали, що надійшли з Головного управління ДПС у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працюючої головним бухгалтером ТзОВ «Бурова компанія «Горизонти», яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , одруженої, яка має на утриманні неповнолітню дитину,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
Згідно з протоколу № 75 про адміністративне правопорушення серії ГУ ЛВ №03765 від 29 жовтня 2019 р. ОСОБА_1 , працюючи головним бухгалтером ТзОВ «БК «Горизонти», здійснювала ведення податкового обліку з порушенням встановленого порядку, що призвело до завищення суми податкового кредиту з податку на додану вартість на загальну суму 270000,00 грн., що призвело до завищення від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (р.21 Декларації за березень 2019 р.) на загальну суму 270000.00 грн., в тому числі за березень 2019 р. на суму 270000.00 грн.
Дані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст.163-1 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася. Розгляд даного протоколу про адміністративне правопорушення неодноразово призначався в судові засідання, а саме: 10, 23 грудня 2019 р., 21 січня, 21 лютого 2020 р. На адресу місця проживання ОСОБА_1 надсилалися рекомендовані поштові відправлення про час, дату та місце розгляду справи. Проте, до суду повернулися конверти із повідомленням з позначкою «інші причини, що не дали змоги виконати обов'язки щодо пересилання поштового відправлення», «адресат відсутній».
09 грудня 2019 р. ОСОБА_1 подала клопотання, в якому просить закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення. Зазначила, що акт від 23.10.2019 за №208/05.4/38894440 не може бути належним підтвердженням вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-1 КУпАП, оскільки висновки зроблені в акті перевірки не відповідають фактичним обставинам та суперечать фінансово-господарським документам товариства, що були надані працівникам ГУ ДПС у Львівській області під час перевірки. З огляду на вказані порушення, TOB «Бурова компанія «Горизонти» подало заперечення на вищевказаний акт та оскаржило податкові повідомлення-рішення від 25 листопада 2019 року №000375504 та від 25 листопада 2019 року №000376504, складені на підставі даного акту, до Державної податкової служби України. Також, протокол про адміністративне правопорушення №75 від 29.10.2019 р. не відповідає вимогам законодавства, оскільки в ньому не зазначено об'єктивної сторони правопорушення, а також місця його вчинення. Крім цього, зазначає, що протокол був складений без її участі, чим порушено положення ст.ст.254, 256 КУпАП. Ще однією підставою для закриття провадження по справі вважає порушення строків, передбачених ст.38 КУпАП.
Частиною 1 статті 268 КУпАП передбачено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до ст.277-2 КУпАП повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.
Іншого способу, окрім як поштовим відправленням, повідомити особу, яка притягується до адміністративної відповідальності (телефонограмою, електронною поштою, тощо) - КУпАП не передбачає.
Суд вжив вичерпних заходів для належного та вчасного повідомлення ОСОБА_1 в передбаченому КУпАП порядку. Тому з врахуванням положень ст.268 КУпАП вважаю за можливе розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст. 163-1 КУпАП, як порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку.
За змістом закону відповідальність за ч.1 ст. 163-1 КУпАП настає, зокрема, у випадку відсутності податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
З диспозиції зазначеної статті випливає, що вона носить бланкетний характер і передбачає відповідальність за вчинення ряду окремих незаконних діянь, які врегульовані законодавством України.
Відповідно до вимог закону формулювання суті правопорушення повинно бути чітким і конкретним, із зазначенням місця, часу, способу вчинення його, мотивів і форми вини, а висновки суду щодо оцінки доказів мають вказуватись у вигляді точних і категоричних суджень, які виключали б сумніви з приводу достовірності доказів на обґрунтування висновку про винуватість особи.
Зміст протоколу про адміністративне правопорушення від 29 жовтня 2019 року щодо ОСОБА_1 не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.
У протоколі не зазначено суті правопорушення, а саме: не розкрито об'єктивну сторону правопорушення, яка б відповідала диспозиції ч.1 ст. 163-1 КУпАП. Всупереч вимогам ст. 256 КУпАП у протоколі не зазначені суть адміністративного правопорушення - конкретні дії чи бездіяльність, які у разі їх скоєння полягали в порушенні чи нездійсненні ОСОБА_1 саме передбачених законодавством правил ведення податкового обліку, а також місця вчинення правопорушення.
За змістом закону підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення та вирішення питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності є протокол про адміністративне правопорушення. Відповідно до ст. 251 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі.
Отже протокол складений неповно та неконкретно, що розцінюється судом як відсутність основного належного та допустимого доказу наявності складу адміністративного правопорушення. В матеріалах справи наявна лише копія акту перевірки, на підставі якого і був складений протокол. Будь-яких інших даних про вчинення ОСОБА_1 правопорушення немає
За змістом ст.62 Конституції України обвинувачення особі не може ґрунтуватися на припущеннях, а всі сумніви щодо доведеності вини особи повинні тлумачитись на її користь.
Статтею 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом .
Відповідно до ст.252 КУпАП України, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно п.1 ст.247 КУпАП України, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.163-1 КУпАП. Тому, на підставі п.1 ст.247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст.7, 247, 283, 285 КУпАП, суд, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.163-1 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена на підставі ст. 294 КУпАП особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до суду апеляційної інстанції через Галицький районний суд м.Львова протягом десяти днів з дня її винесення
Суддя В.Є. Радченко