20.02.07 р. Справа № 26/368а
Постановлена у нарадчий кімнаті 20 лютого 2007 р. о 13 год. 50 хв.
Господарський суд Донецької області у складі судді Наумової К.Г.
При секретарі судового засідання - Митрофановій А.О.
Розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду адміністративну справу № 26/368а
за позовом Державного підприємства «Зуївська експериментальна теплоелектроцентраль» (м. Зугрес, Донецької обл..)
До Державної податкової інспекції у м. Харцизьку (м. Харцизьк, Донецької обл.)
Про скасування податкового повідомлення-рішення від 11.08.2006 р. № 0002011540/0
Державне підприємство «Зуївська експериментальна теплоелектроцентраль» (м. Зугрес), звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку (м. Харцизьк), далі за текстом “ДПІ», про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.08.2006 р. № 0002011540/0, яким до позивача застосовані фінансові санкції за порушення строків сплати податку на прибуток у сумі 691800 грн. на 435 календарних днів, у розмірі 50 відсотків, на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у сумі 345900 грн.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним.
Позивач включений до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості у порядку передбаченому Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Між позивачем та Управлінням Державного казначейства України, Головним фінансовим управлінням Донецької облдержадміністрації, комунальним підприємством «Зугрестепломережа» було укладено договори № 05/705/27 від 15.08.2006 р. та № 05/705/8 від 21.07.2006 р. про організацію взаєморозрахунків відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 22.05.20 06 р. № 705, Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». На підставі укладених договорів проведено взаєморозрахунки в результаті яких погашено податковий борг у сумах 3672200 грн. та 671516 грн.
Згідно з п. 9.1, 9.2 ст. 9 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» при погашенні платниками податків заборгованості у складі, визначеному цією статтею, що підтверджена за встановленим порядком штрафні санкції не нараховуються. При проведенні взаєморозрахунку погашалась заборгованість комунального підприємства «Зугрестепломережа» перед позивачем за відпущену теплову енергію, яка виникла з причин невідповідності вартості тарифів на теплову енергію встановлених органами місцевого самоврядування за період 1999-2004 роки, та яка відповідає переліку визначеному п. 9.1 ст. 9 даного закону.
ДПІ проти позову заперечує посилаючись на те, що фінансові санкції застосовані до позивача правомірно.
Позивач подав до ДПІ податкові декларації у яких визначив податкове зобов'язання, які у встановлені строки на сплатив, чим порушив вимоги п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». У разі, коли платник податків своєчасно не сплачує узгоджене податкове зобов'язання до нього застосовуються фінансові санкції, які передбачені п.п. 17.1.7 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Перевіркою встановлені порушення строків сплати узгодженого податкового зобов'язання, на підставі даного акту до позивача спірним рішенням застосовані фінансові санкції на підставі наведеного пункту. Відповідно до ст.. 9 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» та листа ДПА України від 06.05.2006 р. № 8651/7/24-1117 не застосовуються фінансові санкції при погашенні податкового боргу який виник станом на 01.01.2005 р. та при списанні фінансових санкції та пені. Позивачем погашався податковий борг, який виник у 2005 р. . тому застосування норм зазначеного закону при даних обставинах неправомірно. Відповідно до ст.. 2 наведеного закону дія цього закону на податкові органи не поширюється.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представників сторін суд
ДПІ складено акт від 11.08.2006 р. № 1426/15-04623778 «Про стан платіжної дисципліни ДП «ЗуЕТЕЦ» (код ЄДРПОУ 04623778) при сплаті податку на прибуток.
В даному акті зазначено, що перевіркою встановлено - податкове зобов'язання з податку на прибуток, визначене платником податку у податковій декларації за 1 квартал 2005 р. сплачено з порушеннями п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Податкове зобов'язання у сумі 691800 грн. сплачено 31.07.2006 р., строк сплати цього зобов'язання - 22.05.2005 р. Кількість днів затримки складає 435 днів. Сума штрафних санкцій складає 345900 грн.
ДПІ на підставі даного акту 11.08.2006 р. прийняла податкове повідомлення-рішення № 0002011540/0, яким до позивача застосувала фінансові санкції за порушення строків сплати податку на прибуток у сумі 691800 грн. на 435 календарних днів, у розмірі 50 відсотків, на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у сумі 345900 грн.
Згідно виписки з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості у порядку передбаченому Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» станом на 28.08.2006 р., позивач включений до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості у порядку передбаченому Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Між позивачем та Управлінням Державного казначейства України у Донецькій області, Головним фінансовим управлінням Донецької облдержадміністрації, комунальним підприємством «Зугрестепломережа» укладено договори № 05/705/27 від 15.08.2006 р. про організацію взаєморозрахунків відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 22.05.20 06 р. № 705. Предметом цього договору є організацію взаєморозрахунків між сторонами відповідно до ст.. 116 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» та Постанови НКРЕ від 24.05.2006 р. Орган ДКУ перераховує кошти, залучені з єдиного казначейського рахунку Головному фінансовому управлінню у сумі 219047 грн. Головне фінансове управління перераховує кошти у сумі 219047 грн. комунальному підприємству «Зугрестепломережа» для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію. Комунальне підприємство «Зугрестепломережа» перераховує кошти у сумі 219047 грн. позивачу для погашення заборгованості за теплову енергію надану у 1999 році за договором № 1-ТЕП від 29.12.1999 р. Позивач перераховує кошти у сумі 219047 грн. до спеціального фонду державного бюджету як погашення податкової заборгованості з платежів до бюджету. Усі учасники розрахунків у графі «Призначення платежу» платіжного доручення зазначають «ст.. 116 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», номер і дату договору про проведення взаєморозрахунків.
Між позивачем та Управлінням Державного казначейства України у Донецькій області, Головним фінансовим управлінням Донецької облдержадміністрації, комунальним підприємством «Зугрестепломережа» укладено договори № 05/705/8 від 21.07.2006 р. про організацію взаєморозрахунків відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 22.05.20 06 р. № 705. Предметом цього договору є організацію взаєморозрахунків між сторонами відповідно до ст.. 116 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» та Постанови НКРЕ від 24.05.2006 р. Орган ДКУ перераховує кошти, залучені з єдиного казначейського рахунку Головному фінансовому управлінню у сумі 3672200 грн. Головне фінансове управління перераховує кошти у сумі 3672200 грн. комунальному підприємству «Зугрестепломережа» для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію. Комунальне підприємство «Зугрестепломережа» перераховує кошти у сумі 3672200 грн. позивачу для погашення заборгованості за теплову енергію надану у 1999-2004 роках в тому числі ПДВ 20 відсотків. Позивач перераховує кошти у сумі 3672200 грн. до спеціального фонду державного бюджету як погашення податкової заборгованості з платежів до бюджету. Усі учасники розрахунків у графі «Призначення платежу» платіжного доручення зазначають «ст.. 116 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», номер і дату договору про проведення взаєморозрахунків.
Кошти у сумі 691800 грн. перераховані позивачем до бюджету платіжними дорученнями № 2 від 31.07.2006 р.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 15.08.2002 р. по справі 27/537 з Комунального підприємства «Зугрестепломережа» на користь позивача стягнуто заборгованість за спожиту теплову енергію по договору № 1-ТЕП від 29.12.1999 р. у сумі 10199263 грн. 78 коп., пені - 774717 грн. 62 коп., інфляційної складової 3826 грн. 49 коп.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 29.07ю2005 р. по справі 9/81 з Комунального підприємства «Зугрестепломережа» на користь позивача стягнуто заборгованість за спожиту теплову енергію по договору № 1-ТЕП 2002 від 29.12.2001 р. за період з жовтня 2002 р. по березень 2004 р. у сумі 9270092 грн. 94 коп. та пеня у сумі 324302 грн. 32 коп.
Згідно довідки про податкову заборгованість № 105 від 10.07.2006 р. сума податкової заборгованості з податку на прибуток, яка виникла на 01.07.2005 р. за 370 днів і непогашена станом на 01.07.2005 р. складає податок у сумі 691848 грн.
Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу. Метою цього Закону є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.
Відповідно до п. 1.3, учасники розрахунків це підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.
У п. 1.4. під заборгованістю розуміється підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка:
1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена;
2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих;
3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України;
4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії;
5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.
Згідно 1.8., розрахункова дата це дата, на яку кожним з учасників розрахунків фіксується сума кредиторської та дебіторської заборгованостей для погашення шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом. Розрахунковою датою встановлюється 1 січня 2005 року.
Статтею 9 визначений порядок списання заборгованості. П.п. а) п. 9.1 встановлено, що на умовах, визначених цим Законом, дозволяється списання заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, у складі заборгованості по зобов'язаннях за енергоносії та послуги з їх передачі (транспортування) та/або постачання, за якою не минув строк позовної давності та яка виникла з причин у тому числі невиконання зобов'язань з оплати енергоносіїв державними та комунальними підприємствами, у тому числі через невідповідність тарифів на електричну, теплову енергію та газ, що спожиті такими підприємствами, вартості товарів, робіт, послуг, які вони реалізовували, виконували або надавали в межах своєї господарської діяльності, за умов, що величина такої вартості визначалася або встановлювалася органами державної влади чи органами місцевого самоврядування.
Як вбачається з матеріалів справи, проведенням взаєморозрахунку погашалась заборгованість бюджету минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію перед комунальному підприємству «Зугрестепломережа».
П 9.2. встановлено, що при погашенні платниками податків заборгованості у складі, визначеному цією статтею, що підтверджена за встановленим порядком, суми такої заборгованості не включаються до валових витрат кредиторів та до валового доходу дебіторів, штрафні санкції не нараховуються.
П. 1.2. ст.. 1 визначено, що погашення заборгованості це - заходи, спрямовані на зменшення та/або розстрочення кредиторської та дебіторської заборгованостей шляхом застосування механізмів списання, взаєморозрахунків, реструктуризації, часткової оплати на умовах, визначених цим Законом.
Ст.. 116 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» встановлено, що перерахування субвенції з Державного бюджету України місцевим бюджетам на погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок надходжень від погашення податкової заборгованості підприємств, що надавали такі послуги, або їх кредиторів до державного бюджету, яка утворилася станом на 1 липня 2005 року, та додаткових податкових зобов'язань, які виникають у результаті виконання цієї статті. Розрахунки з різниці в тарифах на теплову енергію, що постачалася населенню, здійснюється з урахуванням відповідних норм Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Законом України від 14.11.2006 р. № 338-V у ст.. 116 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» внесено зміни дату 1 липня 2005 року замінено на 1 липня 2006 р.
Таким чином, відповідно до наведеної норми перерахування субвенції з Державного бюджету України місцевим бюджетам на погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію здійснюється за рахунок надходжень від погашення податкової заборгованості підприємств, що надавали такі послуги, або їх кредиторів до державного бюджету, яка утворилася станом на 1 липня 2006 року з урахуванням відповідних норм Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
З огляду на зазначене, у даному випадку не повинні застосовуватись фінансові санкції за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання, відповідно податкове повідомлення-рішення від 11.08.2006 р. № 0002011540/0, яким до позивача застосовані фінансові санкції у сумі 345900 грн. за порушення строків сплати податку на прибуток підлягає визнанню неправомірним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги задоволенню.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Враховуючи наведене, витрати позивача по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 40 коп. підлягають стягненню на користь позивача з коштів Державного бюджету.
Враховуючи викладене та, керуючись Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», ст.. 116 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», Законом України від 14.11.2006 р. № 338-V,
ст. ст. 2, 7 -12, 69-72, 87-98, 122-163, 254, та прикінцевими та перехідними положеннями Кодексу адміністративного судочинства, суд
Позов задовольнити.
Визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Харцизьку (м. Харцизьк) від 11.08.2006 р. № 0002011540/0, яким до Державного підприємства «Зуївська експериментальна теплоелектроцентраль» (м. Зугрес), застосовані фінансові санкції у сумі 345900 грн. за порушення строків сплати податку на прибуток.
Стягнути з коштів Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Зуївська експериментальна теплоелектроцентраль» (м. Зугрес) судові витрати у сумі 3 грн. 40 коп.
Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного господарського суду.
Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Заява та скарга подається на ім'я Донецького апеляційного господарського суду через Господарський суд Донецької області.
Постанову підписано 26 лютого 2007 р.
Суддя