ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
20 лютого 2020 року м. Київ № 640/3363/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Погрібніченко І.М. ознайомившись із позовною заявою та доданими матеріалами
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до1. Кабінету Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2), 2. Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (01601, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6)
про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Кабінету Міністрів України та Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України про:
визнання протиправними дії Кабінету Міністрів України та НАК «Нафтогаз України», які полягають у встановленні та виплаті необгрунтованих винагород (премій) керівництву НАК «Нафтогаз України» за перемогу у Стокгольмському арбітражі над ПАО «Газпром» і утриматись від вчинення дій по їх виплаті;
визнання протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України, яка полягає у незабезпеченні належного контролю за ефективністю управління НАК «Нафтогаз України» у зв'язку із встановленням і виплатою необгрунтованих винагород (премій) керівництву НАК «Нафтогаз України» за перемогу у Стокгольмському арбітражі над ПАО «Газпром»;
зобов'язання Кабінет Міністрів України та НАК «Нафтогаз України» вчинити дії по поверненню співробітниками НАК «Нафтогаз України» винагород (премій), які були отримані ними за перемогу у Стокгольмському арбітражі над ПАО «Газпром».
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Суд розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною шостою ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Як вбачається з позовної заяви, позивач жодним чином не зазначає періоду вчинення відповідачами оскаржуваних дій.
У той же час, позивач посилається на те, що йому стало відомо про такі дії з інтернет- видання «Лівий берег» 09.06.2018 року та у подальшому з інтернет - видання Gordon.UА 26.10.2018 року.
При цьому, з позовною заявою ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва 12.02.2020 року, тобто у строк, що перевищує шестимісячний строк звернення до суду.
Втім, заяви про поновлення пропущеного строку звернення з адміністративним позовом до суду позивачем не подано, як і доказів на підтвердження поважності причин такого пропуску.
Поряд з цим, суд також зазначає, що п. 2, 4, 5 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в позовній заяві зазначаються:
повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Частиною четвертою ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України також передбачено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
При цьому, суд звертає увагу, що згідно п.п. 8, 9 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду; відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Виходячи з визначення поняття суб'єкта владних повноважень, встановленого п. 4 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Позивачем в позовній заяві в якості відповідачів, крім Кабінету Міністрів України, також зазначено Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України".
У той же час, відповідно до п. 1 Статуту акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 р. № 1044 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 226) відповідач 2 утворений на виконання Указу Президента України від 25 лютого 1998 р. № 151 "Про реформування нафтогазового комплексу України".
Згідно п. 11 Статуту Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" є господарською структурою, яка здійснює управління об'єктами державної власності, зокрема корпоративними правами, що належать державі у статутному капіталі господарських товариств і передані до статутного капіталу Компанії.
Отже, Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" не є суб'єктом владних повноважень, тобто не здійснює публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг, а відтак не може бути відповідачем у справі.
Окрім цього, позовна заява не містить в собі конкретних відомостей щодо обставин вчинення відповідачами оскаржуваних дій та допущеної бездіяльності, що позбавляє суд можливості віднесення даного спору до сфери публічно-правових відносин.
Таким чином, позивачу необхідно привести позовну заяву у відповідність до вимог ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої та другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом подання до суду протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху:
- заяви, яка відповідатиме вимогам ч. 5 ст. 160 КАС України;
- заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із цим позовом та доказів поважності причин його пропуску.
Керуючись статтями 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Залишити позовну заяву без руху.
2. Встановити позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання даної ухвали.
3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви, вона буде повернута йому відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства.
Ухвала оскарженню не підлягає. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями), відповідно частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.М. Погрібніченко