Ухвала від 21.02.2020 по справі 360/594/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення її недоліків та відкриття провадження у справі

21 лютого 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/594/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., перевіривши матеріали за адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області (92900, Луганська область. м. Кремінна, вул. Побєди, буд. 1 «А») до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (61002, м. Харків, вул. Ярослава Мудрого, буд. 16) в особі Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Єгорова, буд 22) про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

07 лютого 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області (далі - позивач) до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в особі Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області (далі - відповідача), в якій позивач просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про стягнення виконавчого збору у сумі 18892,00 грн. з Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області, видану 17 січня 2020 року у виконавчому провадженні № 60993782.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 16 липня 2019 року Луганським окружним адміністративним судом було ухвалено рішення в адміністративній справі № 360/2491/19-а, за яким визнана протиправною бездіяльність органу соціального захисту населення щодо нездійснення розрахунку та виплати допомоги на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період з 01 серпня 2014 року по 31 грудня 2017 року; також зобов'язано управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області вчинити дії щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 як особі, яка має статус одинокої матері, щомісячної соціальної допомоги в розмірі, передбаченому статтею 18-3 Закону України від 21.11.1992 № 2811-XII «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми», на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період з 01 серпня 2014 року по 31 грудня 2017 року.

24 жовтня 2019 року органом соціального захисту населення громадянці ОСОБА_1 було зроблено нарахування допомоги на дітей одиноким матерям з 01 серпня 2014 року по 31 грудня 2015 року, тобто частково було виконано дане рішення. У частині виконання рішення суду щодо нарахування допомоги ОСОБА_1 за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, коли змінився порядок нарахування допомоги одиноким матерям, незрозумілий механізм нарахування даного виду, у зв'язку з необхідністю врахування отриманих доходів одержувачем допомоги у період з 01 липня 2015 року по 30 червня 2017 року, оскільки саме з 01 січня 2016 року розмір допомоги одиноким матерям безпосередньо залежить від розміру доходів отримувача допомоги за попередні шість місяців.

З метою недопущення неправомірного чи нецільового використання державних коштів на виплату державної допомоги у жовтні минулого року управління соціального захисту населення райдержадміністрації звернулось до суду із заявою про роз'яснення резолютивної частини судового рішення у даній справі, що стосується вчинення дій щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 , як особі, яка має статус одинокої матері, щомісячної соціальної допомоги в розмірі, передбаченому статтею 18-3 Закону України від 21.11.1992 «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Заява про роз'яснення судового рішення була повернута управлінню соціального захисту населення без розгляду.

У листопаді минулого року орган соціального захисту населення повторно звернувся до суду із заявою про роз'яснення рішення. Проте суд, вирішуючи питання щодо роз'яснення судового рішення, прийшов до висновку, що подана заява про роз'яснення судового рішення не містить посилань на те, що певні частини рішення викликають труднощі в їх розумінні та було повністю відмовлено у задоволенні заяви управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації.

Крім цього орган соціального захисту населення неодноразово звертався до Департаменту соціального захисту населення Луганської облдержадміністрації із запитами щодо роз'яснення порядку нарахування державної допомоги на дітей одиноким матерям громадянці ОСОБА_1 саме за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року.

У листах управлінням соціального захисту населення ставилися наступні питання: яким чином визначати розмір доходу для розрахунку допомоги, який був отриманий громадянкою під час перебування на непідконтрольній території та як обраховувати доходи батька іншої дитини громадянки ОСОБА_3 та розмір аліментів колишнього чоловіка громадянки - ОСОБА_4 на дитину ОСОБА_5 , а також чи потрібно додатково вимагати від громадянки надання відомостей про ці види доходів.

Проте відповіді від Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації до цього часу не надійшло.

26 грудня 2019 року співробітником управління соціального захисту населення в телефонному режимі було запропоновано громадянці ОСОБА_1 надати до управління інформацію про доходи з 01 липня 2015 року по 30 червня 2017 року.

Після відмови громадянки надавати жодну інформацію щодо своїх доходів під час перебування на непідконтрольній території 27 грудня 2019 року органом соціального захисту населення було зроблено розрахунок допомоги на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 за період з 01 липня 2015 року по 31 грудня 2017 року з урахуванням нульових доходів.

Тобто вже 27 грудня 2019 року управлінням соціального захисту населення було добровільно виконано рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16.07.2019 у справі № 360/2491/19.

Як вбачається з постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження, виконавче провадження було відкрито 17 січня 2020 року, коли вже нарахування допомоги було виконано в повному обсязі.

Ухвалою суду від 11.02.2020 позовну заяву Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) та Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною та скасування постанови залишено без руху. Запропоновано Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області протягом 7-ми (семи) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та її копії для вручення відповідачам.

17.02.2020 позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Після усунення недоліків, зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не встановив, у зв'язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі.

Частиною четвертою статті 9 КАС України визначено обов'язок суду вжити визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частин третьої, шостої та сьомої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребувані доказів суд постановляє ухвалу.

Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

З вищевикладених підстав суд вважає за необхідне з власної ініціативи витребувати від сторін по справі докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі

Положеннями статті 287 КАС України визначені особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.

Відповідно дана справа має бути розглянута з особливостями провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, встановлених статтею 287 КАС України.

Частинами першою, другою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Враховуючи категорію справи, вважаю за необхідне розглядати дану справу у судовому засіданні із повідомленням (викликом) сторін із врахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, встановлених статтею 287 КАС України.

Керуючись статтями 9, 12, 77, 80, 162-163, 168, 171, 173, 179, 243, 248,287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) в особі Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області про визнання протиправною та скасування постанови.

Справу розглянути у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін, із врахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, встановлених статтею 287 КАС України.

Призначити відкрите судове засідання у справі на 02 березня 2020 року о 14 год. 00 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18.

Зобов'язати позивача надати суду протягом п'яти днів з дати отримання даної ухвали всі наявні документи та пояснення, які, на його думку, мають значення для розгляду справи та підтверджують доводи позивача, крім тих, які вже надані з позовною заявою.

Зобов'язати відповідача протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надіслати суду: відзив на позовну заяву.

До відзиву додаються: 1) докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; 2) документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи; 3) матеріали виконавчого провадження ВП 60993782.

У разі ненадання відповідачами- суб'єктами владних повноважень - відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Роз'яснити учасникам справи, що позивач має право подати до суду відповідь на відзив (ст. 163 КАС України), відповідач - заперечення (ст. 164 КАС України) протягом триденного строку, відлік якого починається, відповідно: для позивача - з моменту отримання відзиву на позов, для відповідача - з моменту отримання відповіді на відзив, а для третіх осіб - з моменту отримання позову або відзиву.

Відповідь на відзив, заперечення повинні відповідати вимогам ст. 162 КАС України.

Справа розглядатиметься суддею Тихоновим І.В. одноособово.

Інформацію щодо справи учасники справи можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки ://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала про відкриття провадження у справі набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена лише з підстав порушення судом правил підсудності до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Луганський окружний адміністративний суд.

СуддяІ.В. Тихонов