Рішення від 17.02.2020 по справі 280/6265/19

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

17 лютого 2020 року о/об 17 год. 20 хв.Справа № 280/6265/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945)

про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Запорізькій області (надалі - відповідач або ГУ ДПС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Запорізькій області від 13.11.2019 за №2-5607-0832.

Позивачем у позовній заяві (уточненій) (а.с.32-35) зазначено, що ОСОБА_1 є власником легкового автомобілю марки АUDІ, моделі Q7, тип - загальний легковий універсал - В, об'єм двигуна - 2967 куб.см., державний номер НОМЕР_2 року випуску, тип палива дизель. 13.11.2019 ГУ ДПС у Запорізькій області винесено податкове повідомлення-рішення №2-5607-0832, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем "транспортний податок з фізичних осіб 18011000“ за 2017 рік в розмірі 20833,33 грн. Із таким податковим повідомленням-рішенням позивач не погоджується, оскільки середньоринкова вартість, розрахована позивачем на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України є меншою, ніж необхідна для об'єкта оподаткування. Також зазначає, що автомобіль, який належить позивачу, не включений до «Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2017 році». Вказує, що у Переліку є аналогічний автомобіль, проте з об'ємом циліндрів 3000 куб.см. Оскільки чинне законодавство не містить можливості округлення до найбільшого цілого значення, то відповідно, відповідач не мав права визначати об'єкт оподаткування за схожими параметрами.

Позивач позов підтримав.

Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що відповідно до пп.267.1.1 п.267.1 ст.267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування. Згідно даних ІС «Податковий блок» з 07.04.2016 у власності ОСОБА_1 перебуває автомобіль AUDI Q7 2015 року випуску. Відповідач зазначає, що автомобіль марки AUDI, модель Q7, який на праві власності належить позивачу, VІN WAUZZZ4V4GD027376 (відповідно до свідоцтва про реєстрацію) 13.10.2015 року випуску. Отже, автомобіль позивача підлягає оподаткування до 13.10.2017, тобто протягом двох років включно як зазначено у Переліку легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017 (звітного) року. На думку віцдповідача, автомобіль позивача марки AUDI, модель Q7 є об'єктом оподаткування, та ГУ ДПС у Запорізькій області було сформовано оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 13.11.2019 за №2-5607-0832, яким визначено позивачу грошове зобов'язання з транспортного податку за податковий період 2017 рік на загальну суму 20833,33 грн. (25000,00/12 місяців х 10 місяців). Відповідно до листа ДФС України №3152/6/99-99-12-02-0315/ІПК від 26.12.2017 перелік транспортник засобів, які є об'єктом оподаткування транспортним податком, з середньоринковою вартістю, розрахованою згідно з Методикою, був розміщений на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку; показники транспортних засобів, які відображають кількісний вимір та визначаються у цифровому форматі, зокрема об'єм циліндрів двигуна округлюють до найбільшого цілого значення.

Відповідач проти позову заперечував.

Розглянувши матеріали справи, суд з'ясував наступне.

Ухвалою судді від 21.12.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 13.01.2020 за правилами спрощеного провадження без виклику сторін.

13.01.2020 ухвалою суду відкладено розгляд справи та призначено судове засідання на 17.02.2020.

ОСОБА_1 є власником транспортного засобу марки AUDI, модель Q7, універсал - В, об'єм двигуна 2967 куб. см., тип пального - дизель, 2015 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_3 , про що свідчить Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 (а.с.12-13).

ГУ ДПС у Запорізькій області прийнято 13.11.2019 податкове повідомлення-рішення форми «Ф» №2-5607-0832, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2017 рік у сумі 20833 грн. 33 коп. (а.с.11).

У ст.265 Податкового кодексу України зазначено, що податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.

Отже, транспортний податок є складовим податку на майно.

З 01.01.2015 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 за №71-VIII, згідно якого ст.267 Податкового кодексу України запроваджено транспортний податок.

Відповідно до п.п.267.1.1 п.267.1 ст.267 Податкового кодексу України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

При цьому, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" №1791-VІІІ, який набрав чинності 01.01.2017, було внесено зміни до Податкового кодексу України, у зв'язку з чим пп.267.2.1 п.267.1 ст.267 Податкового кодексу України викладено в новій редакції і встановлено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального. Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Згідно з ст.8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" мінімальна заробітна плата у місячному розмірі з 01.01.2017 становить 3200,00 грн.

Таким чином, об'єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році є автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) і середньоринкова вартість яких станом на 01.01.2017 становить понад 1200000,00 грн.

Базою оподаткування у відповідності до пп.267.3.1 п.267.1 ст.267 Податкового кодексу є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Згідно з п.267.4 ст.267 Податкового кодексу України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000,00 грн. за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

У ч.1 ст.3 Бюджетного кодексу України зазначено, що бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Відповідно до пп.267.5.1 п.267.1 ст.267 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

У п.п.267.6.1 п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України зазначено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Як зазначено у п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Згідно з пп.267.6.2 п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей їх віднесення до об'єктів оподаткування транспортним податком встановлений «Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів», затвердженою 18.02.2016 постановою Кабінету Міністрів України №66 (надалі - «Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів»).

Відповідно до п.2 «Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів» середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: С ср = Ц н х (Г/100), де Ц н - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 №403.

Пунктом 13 «Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів» визначено, що Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального. У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об'єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.

Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна та тип пального (п.14 «Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів»).

Отже, обов'язок визначати та нараховувати суму транспортного податку законодавством покладений на контролюючий орган на підставі переліку легкових автомобілів, рік випуску яких складає не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (далі - Мінекономрозвитку).

Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі розміщеної на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, які є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році.

Автомобіль марки Audi, модель Q7, тип загальний легковий універсал-В, об'єм двигуна 3,0 куб.см., тип пального - дизель, до 2 років (включно), зазначений у переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2017 році, розміщеному на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку (а.с.21, 28-31).

Матеріалами справи підтверджується, що позивач є власником автомобіля марки AUDI, модель Q7, універсал-В, об'єм двигуна 2967 куб.см., тип пального - дизель, 2015 року випуску.

Суд погоджується з твердженням відповідача, що показники транспортних засобів, які відображають кількісний вимір та визначаються у цифровому форматі, зокрема об'єм циліндрів двигуна округлюються до найбільшого цілого значення, а тому об'єм циліндрів двигуна транспортного засобу позивача (2967 куб.см.) округлюється до 3000 куб.см.

Аналогічної думки дійшов і Третій апеляційний адміністративний суд при розгляді справи №1140/2033/18 у постанові від 20.12.2018.

Однак, суд зауважує, що автомобіль позивача на 2017 рік мав вік понад 2 роки.

Отже, транспортний засіб з такими характеристиками (понад 2 років) відсутній у переліку транспортних засобів, розміщеного на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку, які є об'єктом оподаткування транспортним податком на 2017 рік.

Також, судом встановлено, що згідно із розрахункової вартості транспортного засобу марки AUDI, модель Q7, тип пального - дизель, 2015 року випуску, розрахованого на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку в торгівлі України, вартість такого автомобіля становить 987981,77 грн.

Отже, розрахунок належного позивачу вартості транспортного засобу становить 987981,77 грн., у той же час, об'єктом оподаткування є транспортний засіб, вартість якого складає понад 1200000,00 грн.

Ураховуючи викладене, суд вважає, що транспортний засіб, що належить позивачу не є об'єктом оподаткування, а позивач - не є платником транспортного податку у 2017 році.

З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №2-5607-0832 прийняте 13.11.2019 ГУ ДПС у Запорізькій області не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі було ГУ ДПС у Запорізькій області, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 768 грн. 40 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945) від 13.11.2019 за №2-5607-0832, яким ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) визначено податкове зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб у сумі 20833 грн. 33 коп. за 2017 рік.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945) судові витрати в сумі 768 грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повний текст судового рішення складено 17.02.2020.

Суддя О.О. Прасов