Україна
Донецький окружний адміністративний суд
21 лютого 2020 р. Справа№200/10280/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом за позовом ОСОБА_1 ,
до відповідача: Національної поліції України
про: зобов'язання Національну поліцію України зарахувати старшому оперуповноваженому відділу протидії організованим формам злочинності у сфері економіки Департаменту захисту економіки Національної поліції України підполковнику поліції ОСОБА_1 до вислуги років у поліції, наявну на момент переходу на службу у Національної поліцію України вислугу років у податковій міліції, що станом на 07 листопада 2015 року становила 15 років 11 місяців 01 днів та з врахуванням цієї вислугу років, провести перерахунок і виплату грошового забезпечення в частині надбавки за стаж служби в поліції.
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту захисту економіки Національної поліції України про зобов'язання Департамент захисту економіки Національної поліції України зарахувати старшому оперуповноваженому відділу протидії організованим формам злочинності у сфері економіки Департаменту захисту економіки Національної поліції України підполковнику поліції ОСОБА_1 до вислуги років у поліції, наявну на момент переходу на службу у Національної поліцію України вислугу років у податковій міліції, що станом на 07 листопада 2015 року становила 15 років 11 місяців 01 днів та з врахуванням цієї вислугу років, провести перерахунок і виплату грошового забезпечення в частині надбавки за стаж служби в поліції.
В обґрунтування позовних вимог позивач, посилається на те, що відповідачем не зараховано вислугу років за період служби в органах податкової міліції державної податкової служби України (з 06.12.1999 по 20.05.2010 р.) в розмірі 10 років 06 місяців 15 днів, до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки. В зв'язку з чим звертається до суду з даним позовом та просить його задовольнити.
Позивач у судове засідання не з'явився, просив розглянути справу за його відсутності.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, надавши відзив в якому посилався на наступне. Відповідно до ст. 78 ЗУ «Про національну поліцію», наказом Департаменту від 10.12.2015 р. № 16 о/с позивачу встановлено станом на 07.11.2015 р. стаж роботи в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та додаткової оплачуваної відпустки 05 років 05 місяців 17 днів. Вислуга років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховується періоди, які визначені частиною другою ст. 78 Закону України «Про національну поліцію». Позивач в період з 06.12.1999 р. по 20.05.2010 р. проходив службу в органах державної податкової служби України, вислуга років за цей період не зараховуються до стажу в поліції. Вислуга років під час проходження служби в податковій міліції зараховується до вислуги років для призначення пенсії відповідно до Порядку № 393 від 17.07.1992 р.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, по час та місце розгляду справи повідомлений.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 серпня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження у підготовче судове засідання на 16 вересня 2019 року.
Ухвало від 16.09.2019 року суд відклав розгляд справи на 16.10.2019 р.
Ухвалою від 16.10.2019 р. суд повернув клопотання позивача про витребування доказів по справі без розгляду. Також ухвалою від 16.10.2019 р. суд здійснив заміну первинного відповідача Департамент захисту економіки Національної поліції України на Національну поліцію України та відклав підготовче засідання на 04.11.2019 р.
Ухвалою від 04.11.2019 року суд відклав розгляд справи на 03.12.2019 р.
Ухвалою від 03.12.2019 р. суд зупинив провадження у справі до напрання законної сили ухвали від 16.10.2019 р. про заміну відповідача та відкладення розгляду справи по даній справі в зв'язку з апеляційним оскарженням.
Ухвалами від 10.02.2020 р. суд поновив провадження по справі, повернув клопотання без розгляду та закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України що підтверджується копією паспорта. (а.с. 26-28)
Згідно копії трудової книжки НОМЕР_1 від 06.07.1998 року, запис № 5 з 06.12.1999 року прийнятий на службу до органів податкової міліції ДПА у Донецькій області згідно наказу ДПА у Д/о № 352-о від 06.12.1999 р. Запис № 6 20.05.2010 року Відряджений для подальшого проходження служби до Міністерства внутрішніх справ України, наказ ДПА України № 636 від 20.05.2010 р. Запис № 7 20.05.2010 року прийнятий на службу в органи внутрішніх справ, наказ МВС України № 892о/с від 21.05.2010 р. Запис № 8 06.11.2015 р. звільнений з органів внутрішніх справ, наказ МВС України № 2326о/с від 06.11.2015 р. Запис № 9 07.11.2015 р. прийнятий на службу в поліцію, наказ № 62о/с від 07.11.2015 р. де працює на час звернення до суду. (а.с. 14-17)
Також надано копію послужного списку позивача (а.с. 18-25).
10.06.2019 р. позивач звернувся з рапортом до відповідача відповідно до якого просив надати йому інформацію про стаж служби в поліції який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки станом на 07.11.2015 року та 10.06.2019 року, а також повідомити чи зараховано до цього стажу період проходження служби в податковій міліції. (а.с. 11)
21.06.2019 р. відповідачем надано відповідь № 7481/39/04-2019 відповідно до якої зазначено, що згідно з даними особової справи ОСОБА_1 , відповідно до постанови КМУ від 17.07.1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщиками, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» вислуга років станом на 10.06.2019 становила 19 років 06 місяців 04 дні. Також зазначено, станом на 07.11.2015 р. стаж роботи в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки склав 05 років 05 місяців 17 днів, на 10.06.2019 року - 09 років 00 місяців 20 днів. (а.с.12-13)
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про Національну поліцію» №580-VIII від 02 липня 2015 р. (далі Закон № 580), Законом України «Про міліцію» № 565 від 20.12.1990 р. та іншими нормативно правовими актами.
Закон України «Про Національну поліцію» визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про Національну поліцію» №580-VIII від 02 липня 2015 року (далі - Закон №580) служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» №580 стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Згідно п. 353.1 ст. 353 Податкового кодексу України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Зазначена норма кореспондується з вимогами ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», який був чинний до 20.11.2012, згідно якої особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.
Згідно пункту 356.1 статті 356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України «Про міліцію» та Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
Суд зазначає, що служба в податковій міліції здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, тобто має такий правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, тому повинна зараховуватись до стажу служби в поліції на підставі п. 3 ч. 2 ст. 78 Закону №580-VIII.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 Закону №580-VIII, порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Згідно з пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Приписами пунктів 3-6 частини 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-VIII зобов'язано Кабінет Міністрів України в місячний строк, крім іншого, прийняти нормативно-правові акти, що випливають із цього Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, ужити заходів щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення поліції України.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015, який набрав чинності 29.12.2015, пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №580-VIII доповнено абзацами другим та третім, згідно з якими за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України №580-VIII.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (далі - постанова № 1294) та з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ Міністерством внутрішніх справ України прийнято наказ № 499 від 31.12.2007 р. «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ».
Відповідно до п 2.4. розділу 2 Наказу № 499 передбачено, що надбавка за вислугу років собам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ виплачується надбавка за вислугу років у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах, затверджених додатком 29 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу".
Обчислення вислуги років для виплати надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ проводиться підрозділами кадрового забезпечення (за матеріалами особової справи особи рядового чи начальницького складу).
До вислуги років для виплати їм надбавки за вислугу років зараховуються періоди, які визначені пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей.
Додатком 29 до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294, визначені розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), особам рядового і начальницького складу, а саме: від 15 до 20 років - 30 відсотків.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 затверджений Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, відповідно до п.1 якого до вислуги років особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зараховуються, зокрема, служба в органах внутрішніх справ.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 1998 року №1716 «Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги» поширено на осіб начальницького складу податкової міліції та курсантів Академії державної податкової служби чинність постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей».
Суд зазначає, що до вислуги років в органах внутрішніх справ зараховується також служба в податковій міліції.
Сторонами не заперечується факт проходження служби у податковій міліції позивачем в період з 06.12.1999 - 20.05.2010 р.
Таким чином, з урахуванням вищенаведеного, вислуга років позивача станом на 07.11.2015 року (на дату прийняття на службу в поліцію) відповідно до матеріалів справи склала 15 років 11 місяців 01 день.
Відповідно до статті 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 2 ст. 6, частин 1, 2 ст. 7 КАС України суд при вирішенні справи застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини, вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.
Частиною 1 статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У п. 83 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Принц Ліхтенштейну Ганс-Адам ІІ проти Німеччини» (Заява №42527/98) від 12 липня 2001 року Суд нагадує, що, згідно з усталеною практикою органів Конвенції, «майно» може являти собою «існуюче майно» або засоби, включаючи право вимоги, відповідно до якого заявник може стверджувати, що він має принаймні «законне сподівання» стосовно ефективного здійснення права власності.
При цьому, враховуючи принцип справедливості (fairness) та недопущення зловживання повноваженнями (abuse of power) під час прийняття рішень та вчинення діянь публічною адміністрацією, наявність в особи заснованих на обіцянках влади очікувань (джерело яких - владні діяння й рішення) свідчить про взаємодію влади з особою, тому для забезпечення якості влади (управління) необхідно, щоб відповідні очікування були предметом ефективного правового захисту.
Таким чином, надбавка за вислугу років є майном позивача в розумінні п. 1 ст. 1 Протоколу №1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а тому позивач має законні сподівання на одержання надбавки під час служби в Національній поліції України.
Враховуючи вищенаведене суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 Національної поліції України про зобов'язання зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 до вислуги років у поліції, наявну на момент переходу на службу у Національної поліцію України вислугу років у податковій міліції, що станом на 07 листопада 2015 року становила 15 років 11 місяців 01 днів та з врахуванням цієї вислугу років, провести перерахунок і виплату грошового забезпечення в частині надбавки за стаж служби в поліції за період з 07.11.2015 р.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Національної поліції України про зобов'язання зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 до вислуги років у поліції, наявну на момент переходу на службу у Національної поліцію України вислугу років у податковій міліції, що станом на 07 листопада 2015 року становила 15 років 11 місяців 01 днів та з врахуванням цієї вислугу років, провести перерахунок і виплату грошового забезпечення в частині надбавки за стаж служби в поліції за період з 07.11.2015 р. - задовольнити.
Зобов'язати Національну поліцію України зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 до вислуги років у поліції, наявну на момент переходу на службу у Національної поліцію України вислугу років у податковій міліції, що станом на 07 листопада 2015 року становила 15 років 11 місяців 01 днів та з врахуванням цієї вислугу років, провести перерахунок і виплату грошового забезпечення в частині надбавки за стаж служби в поліції за період з 07.11.2015 р.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Національної поліції України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 40111732) судовий збір в розмірі 799,80 грн.
Рішення складено та підписано 21 лютого 2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.В. Олішевська